Dodaj do ulubionych

Kościół katolicki w Polsce przez szybkę

07.10.21, 16:04
Jednoznaczna ocena może nastręczać jeszcze niektórych trudności. Nie mniej jednak pewnym jest fakt, że okres po upadku PRL został bezpowrotnie zmarnowany na odcinanie kuponów od osiągniętego sukcesu i Kościół osiadł na zdobycznych laurach. Dużą rolę w tym odegrali hierarchowie Kościoła wychodząc m.in. z założenia, że. wojtyłowanie i kremówkowanie "Pokolenia Jana Pawła II" zastąpi rzetelną pracę u podstaw, której tak na prawdę nigdy nie było. Nic dziwnego, że taka postawa przyniosła zdecydowaną klęskę.

Wielkim cieniem stało się nadmierne zintegrowanie Kościoła z obecnym obozem rządzącym. Żaden hierarcha nie wyszedł do młodych, którzy na fali protestów po orzeczeniu TK z 22 października w sprawie aborcji protestowali na ulicach, co nie mogło pozostać bez wpływu na zaufanie do Kościoła. Zamiast refleksji nad własnym postępowaniem, opowiadanie się po jednej stronie nie mogło pozostać bez echa.

Od dawna występowały poważne trudności w przekazywaniu wiary młodym i żadne administracyjne naciski sytuacji nie mogły zmienić. Kościół w Polsce nie ma już dzisiaj żadnego pomysłu na młodych a organizowane Oazy skompromitowały się już dawno z powszechnie znanych powodów. Z tych samych powodów Kościół znalazł się w fazie głębokiego kryzysu, którego przyczyną są nieustanie pojawiające się skandale pedofilskie i niezdolność odpowiedniej reakcji na nie oraz tzw. "inne zachowania kapłanów, które gorszą wiernych".

Rozwodów z Kościołem stale przybywa. W najnowszym sondażu zaufania do Kościoła przeprowadzonym przez IBRiS pod koniec listopada 2020 r. już tylko 40,4 proc. respondentów wskazało, że ufa Kościołowi. Gwoli przypomnienia, abp dopominając się swego czasu o należne wpływy Kościoła w Polsce twierdził o 98% skatoliczeniu Polaków.

Nie są to dobre wieści dla kogoś, kto tak usilnie chce się mienić uprzywilejowanym reprezentantem woli narodu.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka