edico
10.10.21, 10:18
Samo słowo herezja dla wielu zaangażowanych religijnie katolików jest pojęciem paraliżującym z kategorii opowiadań o Sodomie i Gomorze. Dla jasności pojęcia słowo herezja (gr. haeresis) – to wg. Wikipedii jest każda doktryna religijna odrzucana przez władze kościelne lub uznana religijne jako błędna. Koncepcja taka ma zastosowanie m.in. w buddyzmie, chrześcijaństwie, islamie, judaizmie oraz hinduizmie.
W Kościele katolickim uznaje się takie poglądy, które są sprzeczne z tzw. Pismem Świętym, a Kościół przedstawia je jako obowiązujące prawdy wiary. Herezji takich jest wcale nie mało i to w samych praktykach tego Kościoła, który z taką namiętnością ściga wszelkie nawet pozorne odstępstwa od głoszonych zasad wiary. Dotyczy to nie tylko dni świąt przejmowanych z pogańskich religii, kultur czy zwyczajów. Temat ten już niejednokrotnie podnoszony był w innych wątkach na forum wskazując na brak konsekwencji i korelacji we własnym postępowaniu Kościoła katolickiego.
Tutaj chciałbym zatrzymać się na herezjach dotyczących jedynie samego fundamentu funkcjonowania Kościoła.
Jednym z nich są właśnie herezje dotyczące władzy w Kościele
Kościół katolicki: Chrystus założył swój Kościół na fundamencie świętego Piotra (doktryna katolicka o pierwszeństwie biskupa Rzymu)
Biblia: „Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus” (1 Kor 3.11, por. 1 P 2.4-8).
Kościół katolicki: Papież jest głową Kościoła (sukcesji apostolskiej).
[b]Biblia:„Chrystus jest Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem” (List do Efezjan 5:23).
Kościół katolicki: Papież nazywa siebie Ojcem Świętym, przywłaszczając sobie tytuł należący do Boga.
[b]Biblia: „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim [w sensie duchowym]; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie” (Mat 23.9).
Kościół katolicki: Papież jest nieomylny z tytułu swego urzędu. Dogmat ogłoszony na I soborze watykańskim w 1870 r.
[b]Biblia: „Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą” (List do Rzymian 3.4). Biblia nic nie mówi o tym, by apostoł Piotr nie uważał się za nieomylnego.
Kościół katolicki: „Święta Tradycja i Pismo św. stanowią jeden święty depozyt słowa Bożego” (Katechizm Kościoła Katolickiego, p. 97).
[b]Biblia: „Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki [tradycji] się trzymacie (…). Chytrze uchylacie przykazania Boże, aby naukę swoją zachować (…). Tak unieważniacie słowo Boże przez swoją naukę” (Mk 7.7-9,13).
Kościół katolicki: pozornie nie naruszając istoty przykazania zmienił treść przykazań Bożych poczynił w nich zmiany formalne.
- drugie przykazanie, dotyczące czci obrazów, złączył z pierwszym,
- natomiast dziesiąte przykazanie Boże rozdzielił na dwa osobne przykazania (…). Nakaz święcenia sabatu przemienia Kościół na nakaz święcenia niedzieli” (ks. prof. Franciszek Spirago, „Katolicki Katechizm Ludowy” t. 2, wyd. III, s. 72).
[b]Biblia:„Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie. Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios” (Mt 5.18-19). „Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego” (Jk 2.10).
Kościół katolicki: Duchownych obowiązuje bezprawnie wprowadzony przez papieża Grzegorza VII w 1079 r. celibat.
[b]Biblia: „Biskup ma być mężem jednej żony (…), który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży?” (1 Tm 3.2,4-5).