Dodaj do ulubionych

Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały ?

13.10.21, 21:16
cyt.
Anegnota głosi że pewien kaznodzieja rozpoczął raz w te słowa :
" Mamy dziś świętego Józefa , św. Józef był cieślą , pewnie robił konfesjonały , pomówmy więc o spowiedzi ..."
Obserwuj wątek
    • hana11 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 13.10.21, 23:00
      Gdy wybierasz się do terapeuty, to najpierw czytasz opinie, na pierwszej wizycie go testujesz tematami lżejszego kalibru. Otwierasz się na kolejnych. A spowiedź. Spowiedź to gwałt na intymności. Idziesz i obcemu facetowi, ledwo widocznemu, klęcząc, wyjawiasz rzeczy, które wbijają cię w coraz większe zażenowanie i wstyd. Cieszę się że zaoszczędziłam tego gwałtu moim dzieciom.

Te traumy z dzieciństwa i wczesnych lat młodości...

• feelek Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 01:51
        hana11 napisała: Spowiedź to gwałt na intymności. Idziesz i obcemu facetowi, ledwo widocznem
        > u, klęcząc, wyjawiasz rzeczy, które wbijają cię w coraz większe zażenowanie i w
        > styd.
        ..
        ... a ja się zawsze zastanawiałem w jakie zażenowanie wpędzają tego gościa...
        ...słyszy jakieś obciachowe rzeczy i powtarza: to nic takiego moja córko, że cię podnieca smród z miejskich toalet, zmów sobie za to 5 zdrowaś Mario....
        • hana11 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 09:38
          Mając naście lat, a potem będąc u spowiedzi ze cztery razy w przedziale wiekowym 20-22, nie przyszlo mi do głowy, aby przenieść uwagę na tego drugiego człowieka. Są też podobno księża, którzy potrafią rozmawiać.

Ale pamiętam wycieczkę klasowa do Lichenia i uwagi koleżanek, do których konfesjonałów się nie ustawiać, bo księża w nich zadaja niewybredne pytania, gdy jest moment litanii grzechów.

• feelek Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 01:46
      a czy IKEA ma w swym repertuarze konfesjonały?
      ma, nazywają się INGVARKONVESK, są skręcane, ich złożenie jest b. proste i zajmuje 2 godziny, potem już można i spowiadać, i się spowiadać
      w instrukcji nie piszą o wyposażeniu w spowiednika,
      w IKEI pracują nad tym,
      będzie się nazywał Arnold i zaczynał: - Cześć, nazywam się Arnold, powiedz z jakim grzechem do mnie przychodzisz?
      nie wiadomo czy będzie składany i z ilu elementów,
      (nieposkładany spowiednik to byłby problem)
      • helena-maryla Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 10:23
        W parafialnych teczkach sumiennie gromadzonych po plebaniach jest wszystko . Kto , co , z kim , ile razy , dlaczego , ile dał , ile nie dał a miał dać przecież "co łaska ale nie mniej niż " , itp

--
        www.onet.pl/styl-zycia/noizz/wyrzekla-sie-boga-opisala-jak-wyglada-zycie-polskich-poboznych-rodzin-z-anna/gcrmlh1,3796b4dc
        • feelek Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 11:30
          helena - maryla: w parafialnych teczkach ...
          ..
          piszecie tu różne rzeczy...
          ... o zbieraniu rozmaitych informacji przez księży na kolędzie, prowadzeniu kartotek parafian, sam wielokrotnie słyszałem i się spotkałem...
          ... wiesz doskonale, że w tych teczkach nie może być nic ze spowiedzi...
          ...NIGDY, w najmniejszym stopniu nie spotkałem się z używaniem wiedzy ze spowiedzi, ani z własnych, ani z wiedzy z rozmów z krewnymi, znajomymi...
          ...nie znam się na prawie, ale to z całą pewnością byłoby nielegalne i karalne...
          ..

PS. Nie zamieniajcie tego miejsca w magiel, choć czy to w ogóle jest JESZCZE możliwe?
          A ja słyszałem o księdzu, co ... wygrzebywał brud spomiędzy paznokci u nóg i wąchał go [ za J. Haszek: "Przygody dobrego wojaka Szwejka..."]
          • hana11 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 11:57
            Spowiedzi ci brakuje? Ja poczułam ulgę. Tego sakramentu w KK nienawidziłam najbardziej. Rachunek sumienia można robić na różne sposoby. Bardziej po ludzku i humanistycznie. Ja się zastanawiałam jak sobie zrekompensuje środę popielcową i podniosły nastrój i czuwanie wielkiego piątku. Tego katolikom zazdroszczę.

Magiel to dobre określenie ale niekontrolowanych do tej pory wypaczeń kościoła. Ktorz może wiedzieć jaka jest idea, choćby byla szlachetna. Koń jaki jest każdy widzi. Nie ma co się obrażać.

• hana11 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 12:05
              Jest gdzieś kościol i spowiednicy o których mówi Holownia. On ma prawo to mówić, bo jest katolikiem, a sam mówi głośno, że należy oddzielić ziarna od plew. Tego prawdziwym katolikom życzę. Ale patologie piętnować należy, jak i nieuprawnione przez katolicyzm nawracanie. Katolicyzm to tolerancja.

• feelek Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 12:39
                hana11: "nieuprawnione przez katolicyzm nawracanie."
                w ogóle słowo katolicyzm i nawracanie?
                To powszechne, nawet w jakimś słowniku PWN znalazłem pod "nawracanie" - "przejście kogoś na wiarę katolicką"; ale pytam ja często, gdy słyszę o kimś, że się nawrócił: a na jaką religię/światopogląd się nawrócił?
                ..
                Katolicyzm to tolerancja"
                Najczęściej tak (setki lat temu były czasy stosów), w porównaniu np. z Islamem, ale zbyt często katolicyzm to taka tolerancja jak u mojej cioci, która mówiąc o kimś, kto nie uczęszcza do kościołów, że ów się kiedyś nawróci (nie rozmawia ze mną odkąd zapytałem, - a kiedy ty się nawrócisz ciociu?).
              • hana11 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 13:23
                Słuchając czasem przypadkiem katolików spoza głównego nurtu, to wychodzi na to, że to co nas otacza to wypaczenie. Nie wiem, gdzie szukać fundamentów tych "nie pospolitych", ale uważają, że są oparte na szlachetnych intencjach. Nie zagłębiałam tematu, więc nie wiem jak połączyć to ze stosami i szczątkami ludzi, dzieci, odkrywanymi pod fundamentami kościołów czy zwłokami noworodkow odnajdywanymi kilka dekad temu w kanalizacji klasztoru w moim mieście. Ale może jednak jest na czym budować alternatywny KK. Część ludzi potrzebuje tego kościoła.

• feelek Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 10:40
        wawrzanka napisała:

> Nie pamiętam kiedy ostatni raz się spowiadałam, ale to musiało być bardzo dawno
        > . Spowiedź wymyślono po to, aby pleban wiedział co się na wsi dzieje. W wyższyc
        > h kręgach spowiadano się ostrożniej.
        ..
        zaoponuję...
        (jak wiele razy tutaj)
        spowiedź to coś terapeutycznego: odchodzisz bez bagażu z którym przyszłaś/ przyszedłeś do konfesjonału.
        ..
        Pamiętam to aż nazbyt łopatologicznie z "Wyroku na Franciszka Kłosa" A.Wajdy gdzie granatowy policjant (Mirosław Baka) brał udział w najeździe na jakieś gospodarstwo, gdzie "polowali" na Żydów z niemcami i on ich tam iluś zabił. Dostał wyrok od Podziemia, żona, matka go wyklinały i wymyśliły mu ratunek w postaci spowiedzi. Ksiądz (Królikiewicz - "Kusy") najpierw nie mógł wyjść ze zdziwienia kto przyszedł do spowiedzi (Kłos na końcu uczestniczy w egzekucji księdza przez SS), a potem mówi mu coś takiego: "...nie mogę odmówić ci rozgrzeszenia bo spełniasz wszystkie warunki spowiedzi, wykazujesz skruchę, postanawiasz poprawę, z punku widzenia Boga, którego tu reprezentuję, mocą praw udzielonych mi przez Kościół, rozgrzeszam cię".
        No, w każdym razie, coś w ww.stylu.
        Kłos w 1 momencie jest wniebowzięty, ale potem wrócił do swego psiego procederu, za co spotkała go słuszna kara władzy niekościelnej, ale podziemnej - ginie z rąk AK- owców.

Ww. piszę bo spowiedź z całą pewnością dla osób wierzących wypełnia w 100% swą rolę: ludzie się wewnętrznie uspokajają, umierają w sposób spokojny, przechodzą "na drugą stronę", w której istnienie wierzą.
        Sam żegnając się z katolickim sposobem myślenia zastanawiałem się nad tym, jak też sobie poradzę bez tego mechanizmu oczyszczenia.
        Jakoś nie mam z tym problemu.
        Może nie robię nic złego?
        Ale to by było, że spowiedź ma zły wpływ na przeciętnego człowieka: mam zrobić jakieś świństwo? Coś ukraść? [przypomina się z filmu "Gamoń", mechanik w Neapolu, co kradnie z cadillaca Bourwill'a zderzak ze złota. W chwili zawahania unosi wzrok w kierunku świętej figurki, chwilę się modli i ...kradnie już bez problemu]. A to się najwyżej wyspowiadam. Ale, podobno taka spowiedź jest nieważna.
        ..
        Więc , może w małej wioseczce, ale w Wielkim mieście? Mało praktyczne.
      • snajper55 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 12:12
        wawrzanka napisała:

> Nie pamiętam kiedy ostatni raz się spowiadałam, ale to musiało być bardzo dawno
        > . Spowiedź wymyślono po to, aby pleban wiedział co się na wsi dzieje. W wyższyc
        > h kręgach spowiadano się ostrożniej.

Raczej po to wymyślono, aby katolików nie gryzło sumienie. Dzięki spowiedzi mogą bez obaw o wyrzuty sumienia popełniac niecne czyny. Na przykład można zgwałcić sąsiadkę, wyspowiadać się i mieć czyste sumienie.

S.
            • feelek Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 16:29
              snajper55 napisał:

> feelek napisał:
              >
              > > Snajper: zgwałcić sąsiadkę i mieć czyste sumienie
              > > ..
              > > No tak, ale przecież wtedy spowiedź jest nieważna ( świętokradcza ?)
              > > To i sumienie nie jest czyste.
              >
              > Dlaczego nieważna???
              ..
              ...przecież kiedyś byłeś katolikiem, nie uczyli cię na reli?
              : spowiedź, która z założenia zawiera złą wolę, jak tu: że zgwałcę, a potem dostanę rozgrzeszenie, jest świętokradcza i nieważna.
              Rozgrzeszenie dane w dobrej wierze jest nieważne.
              Tyle pamiętam.
              Przecież wszystko tam jest umowne i symboliczne. Oszukujesz kogoś, o którym wiesz, wierzysz, że i tak wszystko o tobie wie.
              To wie też i to, że zaplanowałeś sobie coś nieuczciwego.
              Ale co to ja katecheta czy co?

• helena-maryla Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 12:20
      Kiedyś był artykuł o kolesiu ktory coś ukradł na mieście , chyba było to na południu Polski . Ludzie z policją rzucili sie w pościg . Znależli jego w kościele już klęczącego i spowiadającego się . Obok niego leżał złodziejski łup

-----
      www.onet.pl/styl-zycia/noizz/wyrzekla-sie-boga-opisala-jak-wyglada-zycie-polskich-poboznych-rodzin-z-anna/gcrmlh1,3796b4dc
    • helena-maryla Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 12:23

cyt.

" taniarada Re: Pozwy za znieważenie Jana Pawła II 22.04.21, 16:25
      bib24 napisała:

> nie jest ci naprawdę chociaż trochę głupio bronić gwalcicieli? myślisz, że bóg
      > ci to daruje?
      Powiem ci w sekrecie .Boga mam w sercu.Kiedyś jak nie było pandemii i poszedlem spowiedzi to wymawiam swoje grzechy i mówię że obrażam ludzi na necie.Ale w dobrej wierze.I nie zadał mi pokuty.Rozumiesz coś z tego? "
      • helena-maryla Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 12:28
        A czy może oprócz stołów robił popularne na Bliskim Wschodzie takie różne drewniane szubienice z 2 belek ?

-----------
        " Szef śląskiej mafii Janusz T. ps. "Krakowiak"
        gdy jakiś napad czy zabójstwo poszły po jego myśli, brał swoich najbliższych współpracowników i jechał do Częstochowy, pod święty obraz. Żeby podziękować Matce Boskiej za pomyślność. To był jego stały rytuał. "

gazeta.pl , 10 V 2021
                    • qwardian Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 16.10.21, 11:41
                      Współcześni Jezusowi Żydzi mieli problem z jego galilejskim pochodzeniem..

„A wśród słuchających Go tłumów odezwały się głosy: Ten prawdziwie jest prorokiem. Inni mówili: To jest Mesjasz. Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem? I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszów, a ci rzekli do nich: Czemuście Go nie pojmali? Strażnicy odpowiedzieli: Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak ten człowiek przemawia. Odpowiedzieli im faryzeusze: Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszów uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty. Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha, i zbada, co czyni? Odpowiedzieli mu: Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei.” J 7, 40 – 53
                      • snajper55 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 16.10.21, 14:04
                        qwardian napisał:

> Współcześni Jezusowi Żydzi mieli problem z jego galilejskim pochodzeniem..
                        >
                        > „A wśród słuchających Go tłumów odezwały się głosy: Ten prawdziwie jest pror
                        > okiem. Inni mówili: To jest Mesjasz. Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdz
                        > ie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawi
                        > dowego i z miasteczka Betlejem? I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu.
                        > Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego
                        > ręki. Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszów, a ci rzekli do nich
                        > : Czemuście Go nie pojmali? Strażnicy odpowiedzieli: Nigdy jeszcze nikt nie prz
                        > emawiał tak, jak ten człowiek przemawia. Odpowiedzieli im faryzeusze: Czyż i wy
                        > daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszów uwierzył w Nieg
                        > o? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty. Odezwał się do nich jeden s
                        > pośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: Czy Prawo nasze p
                        > otępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha, i zbada, co czyni? Odpowiedzieli
                        > mu: Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z G
                        > alilei.” J 7, 40 – 53

Jezus dopasowywał swoje działania do proroctw tak, aby ludzie uznali go za Mesjasza (np. wjazd na ośle do Jerozolimy) ale tego, że jest Galilejczykiem zmienić nie mógł. :)

"Gdy zbliżali się do Jerozolimy i byli już w Betfage na Górze Oliwnej, Jezus wysłał przed sobą dwóch uczniów.

—Idźcie do najbliższej wsi—powiedział. —Zaraz przy wejściu do niej znajdziecie uwiązaną oślicę, a przy niej osiołka. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. Gdyby ktoś zwrócił na to uwagę, powiedzcie po prostu: „Pan ich potrzebuje i zaraz odprowadzi”.

W ten sposób miały się spełnić słowa proroka:

„Powiedzcie córce Syjonu:
                        Oto przybywa twój Król,
                        łagodny, jadący na osiołku
                        —źrebięciu oślicy!”.

Uczniowie poszli i zrobili tak, jak im polecił Jezus. Przyprowadzili zwierzęta i zarzucili na nie płaszcze, tak by Jezus mógł na nich usiąść."

www.biblegateway.com/passage/?search=Ewangelia+wed%C5%82ug+%C5%9Bw.+Mateusza+21&version=SZ-PL

S.
              • n4rmoorr Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 18:25
                yadaxad napisał(a):

> Krzyżowanie, to był dla Rzymian chleb powszedni w każdym miejscu. Jako cieśla,
                > musiał robić prócz zydelków i krzyże.
                Od śmierci Heroda I Wielkiego (4 r. przed Chr.) do upadku Jerozolimy (70 r. po Chr.), ukrzyżowanie było w Judei powszechnie stosowaną karą. Najbardziej przerażające wypadki miały miejsce podczas oblężenia Jerozolimy, kiedy Rzymianie chłostali i krzyżowali codziennie nawet 500 schwytanych Żydów. Ukrzyżowanie zniósł dopiero cesarz Konstantyn Wielki w 337 r. z uwagi na szacunek dla Jezusa Chrystusa. Zastąpił ją powieszeniem na patibulum - szubienicy, która w porównaniu z krzyżem była, można rzec, ?humanitarna". Przybijanie gwoźdźmi ofiary za ręce i stopy było regułą, natomiast przywiązywanie do krzyża było wyjątkiem. Proste przywiązanie ofiary do drzewa lub krzyża z rękoma zawieszonymi bezpośrednio ponad głową powodowało, że śmierć następowała w przeciągu minut.Według żydowskiego prawa, przed ukrzyżowaniem skazańcowi podawano mieszaninę mocnego wina z mirrą lub żółcią, jako łagodny środek odurzający. Ofiarę rzucano na ziemię, rozstawiano ramiona i przymocowywano je do niesionej przez niego belki. Przybijanie gwoździami było bardziej preferowane przez Rzymian. Archeologiczne wykopaliska ukrzyżowanego ciała na przedmieściach Jerozolimy w 1968 roku wykazały, że gwoździe - o kształtach podobnych do używanych dzisiaj do podkładów kolejowych - były długości od 13 do 18 cm i średnicy 1 cm. Po przymocowaniu do belki ofiarę unoszono do góry i mocowano na słupie. W przypadku krzyża Chrystusa dwóch żołnierzy mogło wykonać to bez trudu bez użycia drabiny. Następnie przybijano stopy, przeważnie do przedniej części słupa, co potwierdzają dokładnie ślady znalezione na całunie turyńskim. Aby skutecznie je do krzyża przymocować, kończyny musiały być ugięte w kolanach, a stopy bocznie zgięte. U Jezusa, według śladów na całunie, spowodowało to zwichnięcie prawej stopy. Następnie przymocowywano tabliczkę z nazwiskiem i winą skazańca. Żołnierze dzielili między sobą jego odzież. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.histurion.pl/historia/starozytnosc/starozytnosc_ogolnie/ukrzyzowanie.html&ved=2ahUKEwjzkvLqp8rzAhXoRvEDHW8ODvsQFnoECCgQAQ&usg=AOvVaw20lZnCS3B7gk-Qjs6-RTUk
    • n4rmoorr Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 18:29
      Czy był cieślą. Należy tutaj podkreślić, że biblijne określenie tekton (τέκτων), które najczęściej jest tłumaczone na język polski jako cieśla (Mt 13,55; Mk 6,3; LXX: 2Sam 5,11; 2Krl 22,6; 1Krn 14,1; Mdr 13,11 itd.), nie jest jednoznaczne. Podobnie jak łacińskie faber nie oznacza jedynie pracy w drewnie i stawiania drewnianych konstrukcji, lecz może wskazywać także na rzemieślnika w ogóle, a szczególnie rzemieślnika budowlanego. Owszem może oznaczać także mistrza budowlanego posługującego się innymi materiałami, np. kamieniem czy żelazem. Mając na uwadze warunki palestyńskie egzegeci są bardziej skłonni do stwierdzenia, że Józef miał do czynienia więcej z kamieniem niż z drzewem. Nie powinno nam umknąć, że w przypowieściach Jezusa niejednokrotnie pojawia się zawód budowniczego (Mt 7,24-25; 21,33; Łk 14, 28-30). Nie przytoczył jednak żadnego przykładu z pracy cieśli-stolarza. Jedyną przypowieścią, która by w jakimś stopniu nawiązywała do pracy w drzewie jest perykopa o drzazdze w oku (Mt 7,3). Jak się wydaje, przypisanie Józefowi zawodu cieśli jest bliższe tradycji chrześcijańskiej, aniżeli tekstowi biblijnemu. Owszem, mamy przynajmniej kilka takich tekstów, które jednoznacznie określają Józefa jako cieślę. Pewien rzymski chrześcijanin (II/III w) wspominając o Józefie napisał: Za panowania Augusta i Tyberiusza — a więc w czasie ściśle określonym — żył pewien człowiek; jest to fakt niezaprzeczalny. Znali Go wszyscy: był pracownikiem fizycznym, cieślą, za uchem nosił wiór — symbol swego zawodu. Pracował przy warsztacie, posługiwał się heblem i młotem. Chadzał jeszcze dziś istniejącymi drogami… (Minucius Felix, Octavius 29). Apokryficzna Ewangelia Filipa odkryta w 1945 r. w Nag Hammadi wspomina nawet o drzewie z którego Józef zrobi krzyż: Józef, cieśla, zasadził ogród, gdyż potrzebował drzewa dla swego rzemiosła. On to jest tym, który wyciosał krzyż z drzew, które zasadził. Jego potomek zawisł na tym, co on zasadził. Jego potomkiem był Jezus, zaś sadzonką krzyż (Evangelium Philippi 91). Św. Justyn podaje w swoim Dialogu, że wyrabiał sochy i jarzma (rozdz. 88). Pseudoewangelia Tomasza (II w.) w XIII rozdziale określa jego zawód tak jak ewangelie – tekton, z dodatkiem, podobnie jak w zapiskach św. Justyna, że wyrabiał sochy i jarzma. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://ojciecjakub.pl/biblia/sw-jozef-byl-ciesla/&ved=2ahUKEwjHwLzCqMrzAhU6S_EDHQWvDcIQFnoECB4QAQ&usg=AOvVaw29tfiZBvCHkMTK4Yk6bSGw
    • hana11 Re: Czy św.Józef jako cieśla budował konfesjonały 14.10.21, 19:10
      Szkoda, że na tym forum nie pisze już kawa. Nie wiem czemu jej nie ma, ale gdy zaglądałam kiedyś tutaj, aby poczytać, lubiłam jej przemyślenia. Nie ze wszystkim się zgadzałam, ale zauważalna byla dojrzałość poglądów a ich kształt wskazywał, na długie, pasjonujące poszukiwania. Była tym co myśli, bez jakichkolwiek pozorów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka