Dodaj do ulubionych

Historia Bożego Narodzenia.

06.11.21, 03:48
Już nie długo święta . Boże Narodzenie. Dzień narodzin Jezusa Chrystusa.
Tyle że zgodnie z Biblią Jezus urodził się w marcu, więc dlaczego świętuje się to pod koniec grudnia? 25 grudnia jest, moi drodzy, starożytnym pogańskim świętem Sol Invictus, Słońca Niezwyciężonego, które zbiega się z przesileniem zimowym. Jest to ten wspaniały okres roku, kiedy Słońce powraca, a dni zaczynają się robić coraz dłuższe.Chrześcijaństwo zapożyczyło wiele symboli i świąt z wcześniejszych religii związanych z kultem Słońca. Oddawanie czci Słońcu Niezwyciężonemu, które 25 grudnia pokonywało mrok nocy, było jednym z najważniejszych obyczajów mitraizmu, kultu syryjskiego boga Baala czy fenickiej i kananejskiej bogini miłości, płodności i wojny Asztarte. Oddawanie czci tej ostatniej było także rozpowszechnione wśród Izraelitów, którzy w pewnym momencie swojej historii nazywali ją nawet Królową Niebios.Obchody Bożego Narodzenia wiążą się bowiem nierozerwalnie z rosnącym oddawaniem religijnej czci Marii z Nazaretu, matce Jezusa Chrystusa. Spór czy była wieczną dziewicą jest tu w tym artykule .Święta ,koledy ,Mikołaj pięknie. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.rp.pl/historia/art354781-historia-bozego-narodzenia&ved=2ahUKEwi3qsuW2oL0AhW-gv0HHdliDeQQFnoECFUQAQ&usg=AOvVaw3wJ_Tu6qT1OBd65zRYEmcZ
Obserwuj wątek
  • takabylawolaboska Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 07:53
   n4rmoorr
   niedługo pisze się razem serdeńko , dalej już nie czytam , oczy bolą
   snajper55 ma rację że potrzebna ponowna elektryfikacja i likwidacja analfabetyzmu


   =
   zlota-klamka Re: Marsz dla Izy - jutro, 06.11., Warszawa 06.11.21, 06:51
   Ten marsz nic nie da. W ramach protestu wypiszcie dzieci z religii, nie chodźcie do kościoła, nie dawajcie kościołowi żadnej kasy, nie zmuszajcie dzieci do chrztu, komunii, bierzmowania (dajcie im zdecydować jak dorosną), śluby tylko cywilne


   100/100

   kolęda ? nie ! dziękuję !

   a na drzwiach W+O+ś+P+2021

   lub L+G+B+T+2021
   • yadaxad Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 08:24
    Co ma dać marsz, kiedy PISowi wystarczy spojrzeć na słupki poparcia. Chrześcijaństwa nie unieważnia kiedy są obchodzone jakieś święta. Jakie jest mówi zadowolenie, że granica jest tak chroniona, jakieś frustracje pojedynczych osób, choćby nie jedne były, pozostają pojedyncze. Tak samo jak (nie) działania kościoła wobec pedofilii mają ogólne poparcie w "wierze", a co tam odosobnieni frustraci jak z PB trzeba dobrze żyć.
    • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 12:58
     Muszę jeszcze raz napisać bo kolega wyrzucił.Polityka to na FK.Coś się zmienia w pedofilii w kościele .Małymi kroczkami do przodu .Zresztą kto wierzył w księży .W Boga wierzymy i możemy się modlić wszędzie .
  • takabylawolaboska Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 08:38

   Putinowskie pachołki już dawno sieM zwąchali i działają razem i w porozumieniu .
   Kilka lat temu nawet kopia Czarnej Madonny wędrowała od Władywostoku do Madrytu , taka wspolna inicjatywa polskiego Episkopatu oraz Putina i Cerkwi
   Putin i KGB wzięli ich pod włos Czarną Madonnę częstochowską i tą peregrynacją. Ta lafirynda z grzywką i Ordo Putin to tylko mała część tej bardzo grożnej dla Polski układanki katolicko-cerkiewnej i siania zamętu w Polsce


   ===========================================


   "Rz" 17.08.2012 , tytuł artykułu : "To jest sojusz w obronie wartości"


   Ewa K Czaczkowska, Piotr Kościński, Tatiana Serwetnyk

   " Ci, którzy się obawiali, że ponad głowami narodów, bez obiektywnej oceny wspólnej przeszłości Cyryl I i abp Józef Michalik ogłoszą przebaczenie i zapomnienie mogą czuć się spokojni. Nic takiego się nie stało.
   Reklama

   Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji - treść

   „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji" podpisane i ogłoszone w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie jest apelem o pojednanie. Ale jest przede wszystkim apelem o budowanie życia obu narodów i państw opartego na wartościach chrześcijańskich, o prawo do obecności Boga i religii wżyciu publicznym.
   Zobaczymy owoc tej współpracy

   Podpisanie wspólnego dokumentu było najważniejszym punktem rozpoczętej w czwartek czterodniowej wizyty patriarchy Moskwy i Wszechrusi w Polsce. Punktualnie o godz. 12 w Sali Balowej Zamku Królewskiego pojawił się Cyryl Iwitany przez abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
   Reklama

   W obecności przedstawicieli obu Kościołów, a także duchownych prawosławnego Kościoła w Polsce, przedstawicieli rządu, parlamentu, Kancelarii Prezydenta, świata kultury i mediów obaj duchowni podpisali przesłanie.

   - Wierzymy, że braterski dialog między Polakami i Rosjanami jest wspierany przez Jezusa Chrystusa i dlatego zobaczymy owoce tej współpracy - powiedział Cyryl I tuż po podpisaniu przesłania.

   Podkreślał, że dzisiaj stosunki między państwami buduje się wyłącznie w oparciu o interesy ekonomiczne, a zapomina się o moralnym aspekcie wzajemnych relacji.

   Z kolei abp Michalik podkreślił, że to spotkanie i wspólne przesłanie zrodziły się z posłuszeństwa Ewangelii i poczucia odpowiedzialności za jej głoszenie...."

   .............................................................................................................................................................................................
   • kociak40 Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 09:50

    "dzisiaj stosunki między państwami buduje się wyłącznie w oparciu o interesy ekonomiczne" - (cytat)

    Nie gnójcie ludzi tylko dlatego, żeby wasza gleba była urodzajna.
  • adam.eu Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 12:00
   A skąd Ci wziął marzec jako miesiąc narodzin Jezusa?
   Co prawda, marzec nie jest wykluczony. Ale wydaje się, że w grę wchodzi wiosna i jesień.
   I to tylko na postawie treści Biblii. Zimą i latem nie było tam pasterzy na polu.
   • n4rmoorr [...] 06.11.21, 12:41
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • yadaxad Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 12:47
     Któryś Jezus narodził poprawniej. W końcu w chrześcijaństwie miało chodzić o miłuj bliźniego swego nawet jak masz mu wybaczyć 77razy.
     • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 12:52
      Ktoś Cię uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi (Mt 5,39).Ale 77 razy bez przesady .
      • yadaxad Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 13:05
       Przekaz choć "przetłumaczony" cenzorami i momentalnym istnieniem i tak się kupy nie trzyma. Mówić opuszczonej kobiecie - nie grzesz więcej, to skazanie jej i jej dzieci na śmierć głodową, bo tej, którą żaden mężczyzna się nie opiekował finansowo zostawała tylko prostytucja. Tu wchodzi rozumienie związku nie rozerwalnego. Małżeństwo zabezpiecza.
       • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 14:24
        Biblia tysiąclecia jasno mówi o ochronie rodziny i małżeństwa.Większości to kara śmierci .Nawet współżycie w czasie miesiączki było karane wygnaniem.Biblia to nie czytanka dla grzecznych dzieci.
  • adam.eu A w którym roku urodził się Jezus? 06.11.21, 12:07
   Nawet wiedziałem, że są tak duże rozbieżności co do roku narodzin Jezusa,
   Nawet kilkanaście lat i to w obydwóch kierunkach.
   Podział na naszą erę i przed naszą erą nastąpił bodajże w VI wieku.
   Są sprzeczności, co do dokładnej daty urodzenia, I to zarówn9o w oparciu o wydarzenia historyczne jak i astronomiczne, np. co mogło być gwiazdą betlejemską.
   • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 06.11.21, 12:48
    Biblia mało mówi kiedy urodził się Jezus .Tylko chrzest dorosłego Jezusa .Cztery ewangelie mówią o śmierci jego .
    • adam.eu Re: A w którym roku urodził się Jezus? 06.11.21, 19:24
     Biblia mówi, że Jezus umarł w wieku 33 lat. Też chyba jest podany jego wiek, kiedy zaczął nauczać, kiedy był ochrzczony. I na postawie opisów można próbować przyporządkować jakiś rok. Do tego gwiazda betlejemska, rozpatrywane są trzy lub więcej daty, kiedy coś podobnego można było zaobserwować na ówczesnym niebie.
     Z tego co pamiętam to chodzi w rachubę kometa kometa halleya, koniunkcja planet planet czy rozbłysk gwiazdy supernowej. Są też spory o spis w Betlejem, śmierc Heroda i nie pamiętam, jakie rzeczy nie są ustalone czy uzgodnione.
     • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 06.11.21, 20:15
      Nie ma w biblii narodzin Jezusa .Historycy i badacze piszą tak :istnieje konsensus, że śmierć Jezusa nastąpiła w piątek. Nieustalona jest natomiast dokładna data śmierci Jezusa – szacunki wahają się pomiędzy 27 a 33 rokiem. Problematyczne jest również ustalenie, czy śmierć Jezusa nastąpiła w święto Paschy, czy też w jego przeddzień, a więc 15 czy 14 nisan.
      • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 06.11.21, 20:20

       Herod Wielki (73-4 przed Chr.), z ojca Idumejczyka i matki księżniczki arabskiej. Zarządca Galilei, król Judei, władca Jerozolimy, Samarii, Jerycha. Odnowił wiele miast hellenistycznych. Zbudował na nowo świątynię.
       Chorobliwie zazdrosny, okrutny nawet dla najbliższych, zamordował trzech swoich synów. To on nakazał pozabijać dzieci w Betlejem. Zmarł w swojej twierdzy w męczarniach choroby. Rok jego śmierci przedziwnie splata się z datą narodzin Jezusa.
       Jego syn Herod Antypas (ur. 22 przed Chr.). Tetrarcha Galilei i Perei. Założył i ufortyfikował wiele miast. To on kazał ściąć Jana Chrzciciela, który wypominał mu, że związał się z żoną swego przyrodniego brata. Przez Rzymian skazany na wygnanie dokończył żywota na terenach dzisiejszej południowej Francji.
       Herod Agryppa I był wnukiem Heroda Wielkiego (przez Mariamme i Arystobula). Zaprzyjaźniony z cesarzem Kaligulą, później Klaudiuszem doszedł do władztwa nad całym królestwem swego dziadka Heroda Wielkiego. Chcąc przypodobać się Żydom, prześladował pierwszą wspólnotę chrześcijan w Jerozolimie.www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://biblia.wiara.pl/doc/1406288.Herod&ved=2ahUKEwjI3PjIuYT0AhUBmYsKHVXwBMcQFnoECCcQAQ&usg=AOvVaw1vPRjx074W1IO0w0FqOgV5
    • andrzej2323 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 26.11.21, 23:09
     Biblia podaje tylko dokładnie kiedy Jezus został obrzezany. O tym wie każdy Katolik.
     • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 09:46
      Tu nie chodzi o obrzezanie Jezusa .Każdy katolik wie nie sądzę .Tu chodzi kiedy się urodził .
      • feelek Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 14:07
       OSTRZEŻENIE:
       czytając wpisy sygnowane n4rmoorr, ryzykujesz, że rozmawiasz z kimś innym-
       ten pan przekleja cudze teksty i podaje je za własne [ przykłady w wątku "Niewierzący chrześcijanin"]
       • ta Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 15:20
        feelek napisał:

        > OSTRZEŻENIE:
        > czytając wpisy sygnowane n4rmoorr, ryzykujesz, że rozmawiasz z kimś innym-
        > ten pan przekleja cudze teksty i podaje je za własne [ przykłady w wątku "Niewi
        > erzący chrześcijanin"]

        Proceder rozpoznany i znany od lat z innych forów także. Ordynarne, nagminne przyklejanie cudzych tekstów bez oznaczenia cytatów i podania źródła. Takie proste oszustwo na granie pseudointelektualisty :)
        Tego pana dwa teraz najczęściej naprzemiennie używane nicki mam wygaszone i po sprawie.
   • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 08:15
    Nie, no chodzi o to, że Herod Wielki zmarł w 4 r. p.n.e., więc jeśliby narodzenie Jezusa miało wzbudzać jakąkolwiek reakcję Heroda, to musiałoby nastąpić przed tą datą.

    Po śmierci Heroda Wielkiego wyznaczony ostatecznie przez niego syn (Herod w ostatniej chwili zmienił testament) Herod Archelaos udał się do Rzymu w celu zgłoszenia swoich pretensji do tronu po Herodzie Wielkim. Wskutek jednak intrygi wewnątrz rodziny Herod Archelaos został zatwierdzony przez cesarza Oktawiana Augusta jedynie jako etnarcha Judei, Idumei i Samarii.

    Wskutek skarg, jakie w 6 r. n.e. złożyli na niego w Rzymie poddani (rozprawił się z wywołującymi zamieszki w czasie świąt w świątyni jerozolimskiej), Oktawian August skazał go na wygnanie do Wienny, a podległe mu traciły autonomię, miały podlegać bezpośrednio władzy rzymskiej, w tym celu był dokonywany spis ludności, bo podatki do Rzymu miałyby teraz być pobierane bezpośrednio od ludności przez urzędników rzymskich. Przeciwko temu spisowi wybuchło zresztą powstanie Judy Galilejczyka. Wszystko jest ładnie przez historyków.

    Jeśli Jezus urodził się w czasie drogi na spis, to nie mógł być ścigany przez Heroda, który zmarł 10 lat wcześniej.

    Utrata samostanowienia Judei (i Galilei zreszta też), ówczesnych wojen i mordów była skutkiem religijnego wzmożenia miejscowej ludności, której faryzeusze wmówili, że powinna podlegać jedynie Prawu Mojżeszowemu, bo Prawo Boże jest ważniejsze, niż prawo ludzkie, a płacenie podatków Rzymowi (i innej władzy również) to grzech, bo zgodnie z Prawem Mojżeszowym podatek należy się tylko dla kapłanów (na świątynię).

    Jezus pytany o płacenie podatków cesarzowi, był pytany w ten sposób o fundanentalne pytanie Żydów z I wieku naszej ery. Uznał, że prawo ludzkie należy wypełniać, a wśród religijnie wzmożonych Żydów w owym czasie była to rzadka odpowiedź.
    • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 10:04
     Nie jest dokładnie znana moja droga data urodzin Jezusa .W katechezie dla dzieci. Do pewnej miłej młodej kobiety, która miała na imię Maria, został wysłany anioł Gabriel. Powiedział jej, że urodzi syna — Jezusa — i że ten syn na zawsze będzie królem. Gdy dowiedział się o tym Herod, który był wtedy królem w Jerozolimie, strasznie się zdenerwował. Nie chciał, żeby jakiś inny król zaczął panować zamiast niego. Dlatego zawołał najważniejszych kapłanów i spytał ich: ‛Gdzie ma się urodzić obiecany król?’ Oryginalna pisownia . Herod wezwał więc podróżników ze Wschodu i rzekł: ‛Idźcie i poszukajcie tego dziecka. A kiedy je znajdziecie, dajcie mi znać. Ja też chcę do niego pójść i oddać mu cześć’. Ale tak naprawdę chciał to dziecko zabić.😊Matko jedyna dzieci nie są głupie .Zresztą uważaj z kim piszesz .Po roku znajomości na dobre i złe ,pojawia się drugi czarny anioł i chce cię sprowadzić na żywo do piekła ech.

     • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 12:22
      No to by znaczyło, że Jezus się urodził w 4 lub 5 r. p.n.e.

      Ale Józef Flawiusz nic nie wspomina ani o mędrcach ze Wschodu, ani o rzezi niewiniątek.

      Jedyna "rzeź niewiniątek", jaka się miała dokonać z rozkazu Heroda (ale się nie dokonała), to przed śmiercią kazał zgromadzić na dziedzińcu swojego pałacu ze wszystkich rodzin tzw. głowę rodziny i zaraz po jego śmierci ich wszystkich pozabijać. Ludzie zostali ponoć zgromadzeni, ale po jego śmierci zostali wypuszczeni.
      • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 13:43
       Powiem Ci że nie wiem.Gdyby była Pocoo ona by wiedziała . Apokryfy mówią, że kiedy Józef z Maryją wrócili do Nazaretu, Jezus miał około trzy lata, chrześcijańska tradycja egipska, że dwa. Istnieją też starożytne źródła mówiące o czterech latach. Święty Łukasz podaje, iż Chrystus przyszedł na świat w trakcie spisu ludności, który miał miejsce w czasie, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Jak już powiedzieliśmy sobie, mimo niejasności związanych z pojawieniem się w Łukaszowej historii Bożego narodzenia owego legata, wszystko wskazuje na to, że Mesjasz urodził się w trakcie powszechnego spisu ludności rozpoczętego w 8 roku przed Chrystusem. Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców.
       Ile było ofiar, nie precyzuje. Późniejsi autorzy z rozmysłem starali się szokować odbiorców. Święty Hieronim pisał o multa parvulorum milia, czyli o wielu tysiącach – inni podawali konkrety: 14 tysięcy, 61 tysięcy, a żyjący w IX wieku francuski mnich Usuard przebił wszystkich liczbą 144 tysięcy zaszlachtowanych niemowląt. Często przy okazji dyskusji na temat historyczności rzezi niewiniątek wylicza się zbrodnie, popełnione przez Heroda Wielkiego. Na liście ofiar pojawiają się jego trzej synowie, żona, szwagier, teściowa, dziadek żony… Dzisiaj robi to na nas wrażenie, ale w rankingu najbrutalniejszych starożytnych władców Herod pewnie nie załapałby się do pierwszej dwudziestki.Czy zatem w sprawie Heroda Wielkiego można byłoby wydać wyrok skazujący? Jeżeli oskarżymy go o zabicie 144 tysięcy chłopców z Betlejem, to zdecydowanie nie. Jeżeli liczbę ofiar zredukujemy do kilku czy kilkunastu, sprawa będzie się prezentować zupełnie inaczej. Do takiej zbrodni Herod zdecydowanie byłby zdolny. I nawet powieka by mu nie drgnęła.Lubię czytać wszystkie ciekawostki historyczne .Biblia już mnie nudzi.Widziałem Cię wczoraj na E.Tu jest link do tego. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/12/24/czy-do-rzezi-niewiniatek-doszlo-naprawde/&ved=2ahUKEwi3jv3Cxrj0AhVQ-yoKHVZ0Cu0QFnoECCcQAQ&usg=AOvVaw0M6qImjeGvCyxp0HUrOGs1

       • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 16:29
        Sęk w tym, że w rodzinie Heroda spiskowano przeciw niemu, a on musiał na te spiski reagować, jak każdy władca. Teściowa o mało co nie spowodowała odebrania Herodowi terenów, nad którymi panował, i przekazania ich we władanie Kleopatrze. Ostatecznie Kleopatra zadowoliła się płaconym jej haraczem, ale haracz dla Kleopatry musieli de facto płacić poddani Heroda. Knowania szanownej teściowej o mało co nie doprowadziły do pohańbienia jej własnej córki, żony Heroda oraz jej własnego syna, szwagra Heroda i arcykapłana równocześnie (wysłała Markowi Aureliuszowi portrety (sic!) swoich dzieci, by zobaczył, jacy są ładni. Marek Aureliusz zdecydował się nie irytować sprzymierzeńca sięganiem po jego żonę, ale co do szwagra takich oporów już nie miał. Herod odmówił wysłania szwagra na dwór Marka Aureliusza pod kłamliwym pretektem, że jako arcykapłan nie może opuścić Judei. Potem znów teściowa usiłowała jeszcze dalszych knowań łącznie z szukaniem sprzymierzenców wśród zagranicznych wrogów Heroda, wciągajac zresztą w swoje intrygi zarówno swoją córkę, żonę Heroda, jak i swojego syna, a jego szwagra. To nie wszystko. W ten sposób żona i teściowa doprowadziły do konfliktu z matką i siostrą Heroda, Salome. Salome kłamliwymi oskarżeniami wobec szwojej szwagierki oraz własnego męża doprowadziła do śmierci własnego męża, a za lat ileś także i do śmierci szwagierki. Później siostra do knowań włączyła ich brata, a po latach do knowań dołączył najstarszy syn Heroda. Wspólnymi silami udało się im doprowadzić do skazania na śmierc synów Heroda i nielubianej przez nich szwagierki, wnuczki króla Jana Hirkama. Ba! Najstarszy syn Heroda wraz z jego bratem szykowali zamach na życie Heroda sprowadzając truciznę, który to zamach w końcu jego brat udaremnił. Trudno się jednak dziwić Herodowi, że w tej sytuacji nie chciał się zgodzić, by jego syn, który przez lata go zwodził i doprowadził do skazania na śmierć własnych braci przyrodnich i który podjął się trucicielstwa własnego ojca, miał przejąć po nim tron i nie ponieść żadnej kary. Z opisu historii, jaki nam zostawił Józef Flawiusz, można wywnioskować, że w domu reodzinnym Heroda panowała solidarność i współpraca, Herod za młodu słuchał ojca i starszego brata, także i później ufał swojej matce i swojemu rodzeństwu. Świadomość, że w jego własnym domu był wodzony za nos przez kłębowisko żmij musiała dla niego być straszna.
        • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 18:20
         Racja Heroda Wielkiego kojarzy się głównie z rzezią niewiniątek w Betlejem, a jego syna Heroda Antypasa ze ścięciem Jana Chrzciciela. Tymczasem w najbliższym otoczeniu dynastii herodiańskiej znajdowali się chrześcijanie. Przypuszcza się nawet, że niektórzy potomkowie Heroda Wielkiego przyjęli chrzest. Jednym z nich miał być… Paweł z Tarsu. Jeszcze za życia Jezusa z Nazaretu wśród Jego wyznawczyń znajdowała się Joanna, żona Chuzy, zarządcy na dworze Heroda Antypasa. Około 45 roku wśród proroków i nauczycieli w Kościele w Antiochii został wymieniony Manaen, który wychowywał się z Herodem tetrarchą1, czyli Herodem Antypasem. Sam Herod Antypas, tetrarcha Galilei od 4 p.n.e. do 39 roku n.e., spotkał się osobiście z Jezusem w Wielki Piątek 33 roku. Jedynie Łukasz zrelacjonował to spotkanie: Na widok Jezusa Herod bardzo się ucieszył. Od dawna bowiem chciał Go ujrzeć, ponieważ słyszał o Nim i spodziewał się, że zobaczy jakiś znak, zdziałany przez Niego. Zasypał Go też wieloma pytaniami, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział. Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie stali i gwałtowanie Go oskarżali. Wówczas wzgardził Nim Herod wraz ze swoją strażą; na pośmiewisko kazał ubrać Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata.
         Antypas, co nie dziwi, chrześcijaninem nie został. Istnieją za to przesłanki, że jego krewni mogli uwierzyć w Jezusa z Nazaretu.

         Czytaj więcej: histmag.org/Chrzescijanie-w-rodzinie-Heroda-2839.
         • feelek Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 18:51
          tekst powyższy jest autorstwa Michaela Twarowskiego, pochodzi z Histmag.org z 23.4.2009
         • feelek Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 19:04
          n4rmoorr napisał(a):
          " Antypas, co nie dziwi, chrześcijaninem nie został. Istnieją za to przesłanki, że jego krewni mogli uwierzyć w Jezusa z Nazaretu."
          ..
          .. co pan przez to rozumie?
          Skąd pan czerpie te przesłanki?
          Czemu nie dziwi pana fakt, że Antypas chrześcijaninem nie został?
          • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 19:24
           Nie wiem, skąd on wziął Atypasa, ale rzeczywiście w jednym z listów św. Pawła wśród przekazywanych przez Pawła pozdrowień jest podrowienie od człowieka o imieniu typowym w rodzinie Heroda. Herod był pochodzenia nieżydowskiego, choć zhellenizowanego.

           Możliwe zatem, że któryś z potomków Heroda został chrześcijaninem. Jednak jako rodzina wszyscy oni ostatecznie wyginęli bezpotomnie.
           • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 27.11.21, 19:26
            * nieżydowskiego, choć zjudaizowanego.
            • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 06:40
             Mimo przydomka Wielki, Herod jest postrzegany jako tyran, szaleniec i morderca. Urodził się około 73 r. p.n.e. Chociaż uważał się za Żyda, nie był Żydem, lecz Idumejczykiem. Idumea to zhellenizowana nazwa Edomu, krainy położonej na południe od Morza Martwego. Ojcem Edomitów był Ezaw, brat Jakuba, a Edomem nazywano go z powodu czerwonej skóry. Mianowany przez senat rzymski na króla Judei ok. 39 r. p.n.e., Herod rozpoczął swoje długie panowanie w Jerozolimie.1 Jego pierwszym zadaniem jako władcy było umocnienie swojej pozycji. Zadanie to wykonywał bardzo starannie. Usuwał wszystkich, którzy mogliby zagrozić jego pozycji. Pozbawił życia wiele swoich żon, synów i bliskich krewnych. Są nawet informacje, iż miał okrutny zwyczaj zabijania każdego, kto był w jakikolwiek sposób związany ze starą arystokracją, łącznie z nauczycielami i przywódcami religijnymi.2 Wcześniej wspomniany opis „rzezi niewiniątek” nie znajduje się w żadnych innym miejscu w Biblii oprócz Ewangelii Mateusza. Również żadne świeckie źródła historyczne nie potwierdzają tego wydarzenia. Historycy nie są więc przekonani co do wiarygodności tego opisu, ale za to są zgodni, że Herod byłby zdolny dokonać tak strasznego czynu. Jednak ostatnie wykopaliska archeologiczne na terenie Izraela odsłoniły setki kości pomordowanych chłopców, prawie wyłącznie w wieku do lat dwóch, które chłopców, prawie wyłącznie w wieku do lat dwóch, które datuje się na czasy panowania Heroda..
             • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 06:40
              www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://epatmos.pl/na-zachod/item/herod-krol-zydowski&ved=2ahUKEwirqs6Zq7r0AhVfhv0HHb3FA_UQFnoECBMQAQ&usg=AOvVaw3MWehS6fAd-7IWjczdM4iD
             • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 08:27
              Nie kłam, tekst, który zalinkowałeś, odsyła do Wikipedii, twierdząc, że tam można znaleźć informację o znalezionych kościach. Ale w samej Wikipedii pod hasłem "rzeź niewiniątek" nie ma ani słowa o żadnych wykopaliskach czy znalezionych kościach.
              • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 10:17
               Dziecko drogie nie trać wiary we mnie bo oszaleję jak Kaligula .Na tych ebookach się wzoruje to są fajne strony . Jeszcze raz . Wcześniej wspomniany opis „rzezi niewiniątek” nie znajduje się w żadnych innym miejscu w Biblii oprócz Ewangelii Mateusza. Również żadne świeckie źródła historyczne nie potwierdzają tego wydarzenia. Historycy nie są więc przekonani co do wiarygodności tego opisu, ale za to są zgodni, że Herod byłby zdolny dokonać tak strasznego czynu. Jednak ostatnie wykopaliska archeologiczne na terenie Izraela odsłoniły setki kości pomordowanych chłopców, prawie wyłącznie w wieku do lat dwóch, które datuje się na czasy panowania Heroda. Prawidłowo to wkleiłaś ?
               • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 10:35
                Na 12 idę na msze to pomodlę się bym Cię widział tu cały czas zdrową i uśmiechniętą . Trzeba więcej radości i miłości do drugiego człowieka ,niż ideologii i walki o jakieś bzdury .Cały czas walczę o więcej szacunku do kobiet by je traktować inaczej niż przeciwniczki polityczne .Czasami piszę głupoty ,ale to z serca nie z wyrachowania .
               • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 11:06
                n4rmoorr napisał(a):

                > Jednak os
                > tatnie wykopaliska archeologiczne na terenie Izraela odsłoniły setki kości pomo
                > rdowanych chłopców, prawie wyłącznie w wieku do lat dwóch, które datuje się na
                > czasy panowania Heroda.

                Podaj źródło.
                • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 13:31
                 Wróciłem .Dzisiaj urodziny proboszcza Zdzisława.Pomodliłem się o Twoje zdrowie ,Snajpera, Pocoo mojej cudownej koleżanki i ojca Moni by wrócili do zdrowia .Nie wiem jaka jest siła mojej modlitwy .Zawsze mnie otaczały pozytywne osoby ,niezależnie od przekonań .Jeszcze raz.Autor Piotr Zabój forum.gazeta.pl/forum/0,173832,25752101.html?ext=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLnBsL3VybD9zYT10JnNvdXJjZT13ZWImcmN0PWomdXJsPWh0dHBzOi8vZXBhdG1vcy5wbC9uYS16YWNob2QvaXRlbS9oZXJvZC1rcm9sLXp5ZG93c2tpJnZlZD0yYWhVS0V3aXJxczZacTdyMEFoVmZodjBISGIzRkFfVVFGbm9FQ0JNUUFRJnVzZz1BT3ZWYXczTVdlaFM2ZkFkLTdJV2pjemRNNGlE
                 • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 13:36
                  Dlaczego jesteś tak płytkiej wiary ? I źle mnie osądzasz .Choć cierpliwości Ci nie brakuje. Ja jak kogoś lubię i szanuję to nie wstydzę się na forach.Choćby grzmiało i szumiało .Trzecią rękę podam i język odgryzę sobie ,jeśli jest plugawy.
                  • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 13:54
                   Nie ma udokumentowanej historii mordów Heroda ,jedynie notatki Mateusza.
                   • irma223 Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 17:36
                    No jak to nie? A "Żydowskie Starożytności" Józefa Flawiusza to pryszcz? Masz tam czarno na białym: kazał utopić szwagra, wykonać wyrok na stryju i szwagrze w jednej osobie, przeprowadzić proces i wykonać wyrok na żonie, przeprowadzić proces i wykonać wyrok na swoich (i jej) synach, skazał zaufanego wieloletniego doradcę i przyjaciela, który usiłował mu wytłumaczyć, że źle robi, w końcu gdy wyjaśniła się tajemnicza śmierć jego brata i okazało się, że jego (Heroda Wielkiego) najstarszy syn szykuje na niego zamach przy użyciu trucizny doprowadził do procesu, skazania i wykonania wyroku na owym najstarszym synu, parę dni przed własną naturalną śmiercią zresztą. Po jego śmierci jednak Żydzi nie omieszkali się poskarżyć na niego Oktawianowi Augustowi, który w odpowiedzi zauważył, że na skargi na władcę był czas za jego życia, a teraz zmarły już się bronić nie może.
                    Zarzucali mu głównie tyranię, wysokie podatki i gwałcenie dziewic. Nie zarzucili mu natomiast żadnej rzezi dzieci.
                    • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 19:08
                     Żydowskie Starożytności" Józefa Flawiusza to pryszcz .Był niewolnikiem ,nie był chrześcijaninem .Ale był wybitnym historykiem . Giuseppe Ricciotti oszacował liczbę wszystkich mieszkańców Betlejem w tamtych czasach na nie więcej niż 1000 osób. Biorąc pod uwagę to, że rocznie na 1000 osób rodzi się jakieś trzydzieścioro dzieci, a także uwzględniając poziom śmiertelności oraz fakt, że rozkaz Heroda dotyczył tylko dzieci płci męskiej, zgładzonych w Betlejem chłopców mogło być ok. 25-30, choć prawdopodobnie liczbę tę należałoby jeszcze bardziej obniżyć. Oczywiście jest też możliwe, żecała ta historia została wymyślona przez Mateusza. Wielu współczesnych biblistów powie, że Ewangelista chciał jedynie nawiązać do opowieści z Księgi Wyjścia o zabijaniu żydowskich dzieci na rozkaz faraona i o ocaleniu Mojżesza.Podobnych historii o władcach zabijających dzieci z powodu jakiejś przepowiedni znajdziemy bardzo wiele.Paranoja, w jaką popadł w ostatnich latach panowania, była tak wielka, że kiedy umierał, rozkazał zgromadzić na stadionie w Jerychu najznamienitszych obywateli żydowskich i zgładzić ich zaraz po tym, jak wyda ostatnie tchnienie (chodziło o to, aby śmierć króla nie była w Izraelu dniem radości, ale smutku). Na szczęście po śmierci tyrana nikt już nie dbał o wypełnienie tego rozkazu. Aby zachować odpowiednie proporcje, należy powiedzieć, że w sumie Herod był tak naprawdę mało znaczącym władcą małego kraiku na peryferiach ówczesnego świata. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://pl.aleteia.org/2016/12/28/czy-rzez-niewiniatek-miala-w-ogole-miejsce/&ved=2ahUKEwjOx-b20bv0AhVUCRAIHU5pDTQQFnoECEMQAQ&usg=AOvVaw1ECoMi7KrzPpOfews4QteU
                     • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 19:14
                      Kiedyś byłem pasjonatem mitologii ,zwłaszcza mitów greckich .
                      • yadaxad Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 20:30
                       Greckie, Rzymskie To przecież była psychologia, ogarnianie sposobu funkcjonowania ludzi i co ich za to spotyka.
                       • n4rmoorr Re: A w którym roku urodził się Jezus? 28.11.21, 20:46
                        No fakt .W tamtych czasach. był inny system wartości człowieka .Kiedyś na Psyche pogadamy o tym .Znikłaś na trochę .Ale Ty już tak widocznie już masz .😊
                     • feelek Re: A w którym roku urodził się Jezus? 01.12.21, 16:28
                      tekst sygn. n4 " ...Żydowskie starożytności..." zawiera kopie z tekstu Romana Zająca ( Aletea: 28.12.2016).
                      ..
                      PS... ot tak dla porządku, proszę nie dziękować, drobiazg...
  • snajper55 Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 12:20
   n4rmoorr napisał(a):

   > Już nie długo święta . Boże Narodzenie. Dzień narodzin Jezusa Chrystusa.
   > Tyle że zgodnie z Biblią Jezus urodził się w marcu, więc dlaczego świętuje się to pod koniec grudnia? 25 grudnia jest, moi drodzy, starożytnym pogańskim świętem Sol Invictus, Słońca Niezwyciężonego, które zbiega się z przesileniem zimowym. Jest to ten wspaniały okres roku, kiedy Słońce powraca, a dni zaczynają się robić coraz dłuższe.Chrześcijaństwo zapożyczyło wiele symboli i świąt z wcześniejszych religii związanych z kultem Słońca. Oddawanie czci Słońcu Niezwyciężonemu, które 25 grudnia pokonywało mrok nocy, było jednym z najważniejszych obyczajów mitraizmu, kultu syryjskiego boga Baala czy fenickiej i kananejskiej bogini miłości, płodności i wojny Asztarte. Oddawanie czci tej ostatniej było także rozpowszechnione wśród Izraelitów, którzy w pewnym momencie swojej historii nazywali ją nawet Królową Niebios.Obchody Bożego Narodzenia wiążą się bowiem nierozerwalnie z rosnącym oddawaniem religijnej czci Marii z Nazaretu, matce Jezusa Chrystusa. Spór czy była wieczną dziewicą jest tu w tym artykule .Święta ,koledy ,Mikołaj pięknie. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.rp.pl/historia/art354781-historia-bozego-narodzenia&ved=2ahUKEwi3qsuW2oL0AhW-gv0HHdliDeQQFnoECFUQAQ&usg=AOvVaw3wJ_Tu6qT1OBd65zRYEmcZ

   Wypadałoby coś od siebie dodać a nie tylko walić sam cytat w pierwszym wpisie wątku.

   S.
   • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 12:44
    Szukasz dziury w całym jak zwykle.
  • qwardian Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 14:18
   Święta Biblia w ogóle nie kierowała się kalendarzem i wątpię, że jakakolwiek data została w niej ustalona. To my we współczesnym świecie staramy się w przybliżeniu określić wiek wydarzeń. Dla religii to nieistotne, ważne co się wydarzyło, jakie miało znaczenie moralne i etyczne, oraz jaki był tego skutek.
   • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 14:47
    Dużo ksiąg z biblii zostało usuniętych przez kościół jak ta . Według apokalipsy Św. Piotra:
    „Świętokradców powiesi się za języki, morderców wrzuci do dołów z jadowitymi wężami, lichwiarze-zdziercy będą gotować się we krwi […], a osoby spędzające płody będą musiały stać we własnych odchodach sięgających im po szyję”.Według Starego Testamentu nie. Nawet obliczenie.narodzin Chrystusa jest problemem.Nawet nie wiadomo czy Izrael posługiwał się kalendarzem słonecznym lub księżycowym .Masz 5 piątkę i siadaj w pierwszej ławce.
    • kociak40 Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 16:47

     "Biblia to nie czytanka dla grzecznych dzieci." - n4rmoorr

     Tylko dla niegrzecznych, aby ich straszyć za karę.
     • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 17:47
      W kwestii karcenia rózgą dzieci przez nauki Jezusa nie chodzi by się nad nimi znęcać .W moim życiu w domu byłem rzadkim gościem .To żona wychowała dzieci ja im zapewniałem ,by ptasiego mleka nie brakowało .Nie przypominam sobie by je karciła .Czasami coś krzyknęła .Ja starałem się wchodzić przez rozum do serca . Dzisiaj to dorośli ludzie dostali solidne wykształcenie i mają swoje życie .Ale to matka na decydujące zdanie na ich temat.
      • yadaxad Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 19:09
       Zwierzęta dzieci nie wychowują tylko uczą. Byle gest niezadowolenia niczym nie szkodzący fizycznie zwierzakom wystarczy w empatii.. To ludzie w każdej miłości potrzebują -rózeczki-forum.gazeta.pl/forum/w,57,108638116,108638116,Rozdzka_dziateczki_Duch_Swiety_bic_kaze.html
       • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 06.11.21, 20:06
        Link musisz mieć.Nie ma chyba wątku by snajper jednego postu lub kilka nie usunął mojego.Racja ,ale nie każde zwierzę się nadaje do tego .Drugie pies i kot to indywidualność .Miałem trochę tych zwierzaków .A wracając do tematu to człowiek ,człowiekowi gotuje ten los.
  • adam.eu Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 20:22
   Jak to będzie? Każdy przyjmie imigranta, zadzwoni po MO lub Sg, czy wygonie na mróz?
   • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 20:59
    A pan?
    Przyjmie pan emigranta?
    Ja sobie mogę zadeklarować co zechcę.
    Ale nawet gdybym przyjął i 100 emigrantów, to nic nie da.
    Zawsze Polacy zostawiają 1 puste nakrycie.
    Było takie badanie, że obdarty naukowiec, dr socjologii Jan Tadeusz Stanisławski chodził w Wigilię od domu do domu. Nie pamiętam czy go przyjmowano, czy sprawdzano jego akcent...
    ..
    PS. Nie ma w Polsce MO, Sg. Gorzej: mrozu nie ma.
    • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 21:52
     feelek napisał:

     > A pan?
     > Przyjmie pan emigranta?
     ................................................

     Z dalszej części Twojej wypowiedzi wnioskuje, że nie pytasz poważnie.

     PS.
     Nie przywykłem, aby ktoś na forum mówił, pisał do mnie pan. Zauważyłem, że zwróciłem się pet Ty, ale tym razem nie zmienię symetrycznie na formę Pan.
    • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 22:53

     "Ja sobie mogę zadeklarować co zechcę." - feelek

     Zawsze pragniemy żyć lepiej od naszych znajomych.
     • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 23:26
      Adam.eu: ...
      ..
      Ja zapytałem najpoważniej: czy pan, jeśli pyta innych zrobiłby to - czy przyjąłby emigranta, który zapukałby do pana drzwi.
      ..
      PS.: Na forum nie jest zabronione zwracać się do siebie per pan.
      • snajper55 Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 01:14
       feelek napisał:

       > Adam.eu: ...
       > ..
       > Ja zapytałem najpoważniej: czy pan, jeśli pyta innych zrobiłby to - czy przyjął
       > by emigranta, który zapukałby do pana drzwi.
       > ..
       > PS.: Na forum nie jest zabronione zwracać się do siebie per pan.

       Do przyjmowania imigrantów są utworzone (za nasze pieniądze) specjalne ośrodki. Dlaczego mam ich w domu przyjmować? Chorych ludzi też nie przyjmuję, gdyż od tego są szpitale (też za nasze pieni adze wybudowane).

       S.
       • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 01:32
        Czyli pan, panie Snajper nie.
        Ciekawy okaz: każe przepuszcza emigrantów nielegalnie przekraczających naszą granicę, a jak już przez tę granicę przejdą i znajdą się koło pana domu, to ich już pan do środka nie zaprosi?
        A oni będą stali na deszczu, mrozie i ...?
        Zadzwoni pan do tych" ....specjalnie za nasze pieniądze utworzonych ośrodków..."?
        ..
        Pytanie jest przecież symboliczne i chodzi o nasze człowieczeństwo.
        Proszę panów!
       • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 08:37
        snajper55 napisał:

        > feelek napisał:

        > Do przyjmowania imigrantów są utworzone (za nasze pieniądze) specjalne ośrodki.
        > Dlaczego mam ich w domu przyjmować? Chorych ludzi też nie przyjmuję, gdyż od t
        > ego są szpitale (też za nasze pieni adze wybudowane).

        Tu akurat miałem na myśli tylko wigilię i wolne nakrycie przy stole.I aby każdy przemyślał swój stosunek do ewentualnego nakarmienia uchodźcy w swoim domu, czy dać mu jedzenie i poprosić o wyjście, czy zamknąć drzwi i zadzwonić po MO. A MO to ma obrazować, że policja głównie reprezentuje wolę rządzących, a nie tylko pilnowanie porządku.
        • snajper55 Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 10:01
         adam.eu napisał:

         > Tu akurat miałem na myśli tylko wigilię i wolne nakrycie przy stole.I aby każdy
         > przemyślał swój stosunek do ewentualnego nakarmienia uchodźcy w swoim domu, cz
         > y dać mu jedzenie i poprosić o wyjście, czy zamknąć drzwi i zadzwonić po MO. A
         > MO to ma obrazować, że policja głównie reprezentuje wolę rządzących, a nie tylk
         > o pilnowanie porządku.

         Wolne nakrycie w czasie Wigilii jest dla niespodziewanego gościa. O tym, czy ten gość się zjawi i kim będzie nie decyduję ja, tylko przypadek.

         S.
         • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 18:47
          snajper55 napisał:


          > Wolne nakrycie w czasie Wigilii jest dla niespodziewanego gościa. O tym, czy te
          > n gość się zjawi i kim będzie nie decyduję ja, tylko przypadek.

          Tylko i wyłącznie przypadek miałem na myśli. Chociaż na wschodniej granicy jakiś uchodźca może przypadkiem zastukać. Narodził się tam też piękny zwyczaj, że w domu, gdzie imigranci mogą otrzymać trochę wiktu i ogrzania w oknach pali się zielona lampka.
        • n4rmoorr Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 10:09
         Jeszcze raz .Co Ty robisz dla emigrantów nie inni .Nie ma tych czasów co królowło MO ,esbecja oraz Departament IV do walki z kościołem i mordowania księży .Teraz to wolny kraj. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dzieje.pl/aktualnosci/organy-bezpieczenstwa-wobec-kosciola-katolickiego&ved=2ahUKEwii7ZqC84X0AhUIrYsKHdZHAMEQFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw2JGFd715GBrXJyA03uIIeJ
         • yadaxad Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 13:03
          Teraz jest wolny kraj. Bardzo wolny, aż to dzwoni z każdej "prawidłowej" posady.
         • snajper55 Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 13:32
          n4rmoorr napisał(a):

          > Jeszcze raz .Co Ty robisz dla emigrantów nie inni .

          Ja ci mogę odpowiedzieć co robię dla emigrantów, chorych, bezrobotnych, niepełnosprawnych, dla kobiet w ciąży i kleru. Tak, bardzo dużo robię dla kleru. Otóż ja ciężko pracuję i płacę podatki, dzięki którym emigranci mają ośrodki dla emigrantów, chorzy mają szpitale i refundowane leki, bezrobotni mają zasiłki a kler tuczy swe brzuchy dzięki moim pieniądzom, które im daje rząd.

          S.
         • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 18:53
          n4rmoorr napisał(a):

          > Jeszcze raz .Co Ty robisz dla emigrantów nie inni .Nie ma tych czasów co królowło MO ,esbecja oraz Departament IV do walki z kościołem i mordowania księży .Teraz to wolny kraj. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://dzieje.pl/aktualnosci/organy-bezpieczenstwa-wobec-kosciola-katolickiego&ved=2ahUKEwii7ZqC84X0AhUIrYsKHdZHAMEQFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw2JGFd715GBrXJyA03uIIeJ


          To już kompletnie nie ma żadnego związku z Bożym Narodzeniem,
          • n4rmoorr Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 19:00
           A Twoje ma.Tu czasami zmienia się tok myślenia i pisanie wymyka się spod kontroli .Najlepiej komuś przypiąć łatkę
           • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 19:49
            Prawdę mówiąc, to się zastanawiałem, czy dołączyć tutaj stary zwyczaj religijny w nawiązaniu do obecnej kontrowersyjnych działań wobec obcych.
            Stwierdziłem, że puste nakrycie przy stole wigilijnym może pobudzić do myślenia.
            A i ja zacząłem się tak naprawdę zastanawiać co zrobiłbym po przeczytaniu postu Felka. Tyle, że jego post odczytałem, że jemu tak naprawdę nie zależy na tej informacji, ma inne cele, które uważam za dość czytelne.
            • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 08.11.21, 00:58
             adam.eu: "... ma inne cele, które uważam za dość czytelne ..."
             ..
             jakie ja mam niby inne "...czytelne cele..." poza tym, który opisałem:
             chciałem się dowiedzieć czy pan przyjąłby kogoś kto w wigilijny wieczór zapukałby do pańskich drzwi.
             Zawsze można nie odpowiadać, ale po co robić jakąś komedię pod tytułem co autor pytania miał na myśli?
             ..
             PS. Życie to w ogóle głupie jest. Ja ciągle tak mam, że mając najszczersze intencje, nikogo nijak nie oszukując, dowiaduję się o sobie jakichś niestworzonych rzeczy. A do bani z czymś takim. Nie, nie jestem wielbłądem i nie zamierzam się z tego nikomu wywodzić.
             Dobranoc państwu!
             • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 08.11.21, 16:03

              "Życie to w ogóle głupie jest." - feelek

              Będąc odpornym na głupotę, stał się niebezpiecznym dla otoczenia.
             • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 08.11.21, 16:06

              "mając najszczersze intencje" - feelek

              Moralista - strzyże kudłate myśli.
             • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 08.11.21, 16:08

              "Nie, nie jestem wielbłądem" - feelek

              Prawda nie po to jest naga, żeby ją podglądać.
              • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 09.11.21, 09:22
               kociak40
               Prawda nie po to jest naga, żeby ją podglądać.
               >
               Naga nie jest po to, żeby jej nie podglądać. Prawda?
             • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 08.11.21, 18:04
              feelek napisał:

              > jakie ja mam niby inne "...czytelne cele..." poza tym, który opisałem:
              > chciałem się dowiedzieć czy pan przyjąłby kogoś kto w wigilijny wieczór zapukał
              > by do pańskich drzwi.
              > Zawsze można nie odpowiadać, ale po co robić jakąś komedię pod tytułem co autor
              > pytania miał na myśli?

              Miałem odpowiadać na pytanie, czy tłumaczyć się z Twoich insynuacji?

              PS. Jeżeli sobie życzysz, to mogę nie zwracać się do Ciebie per Ty.

              Pozdrawiam :-)
              • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 09.11.21, 00:11
               adam.eu napisał:
               > Miałem odpowiadać na pytanie, czy tłumaczyć się z Twoich insynuacji?
               ..
               A to już twoja wola panie, co też zrobisz w tym miejscu, które służy dyskusji: czy odpowiesz na proste zadane ci pytanie, czy będziesz pan wypisywał jakieś rzeczy o jakichś tam wyimaginowanych czyichś insynuacjach.
               To wolne forum.
               >
               "...PS. Jeżeli sobie życzysz, to mogę nie zwracać się do Ciebie per Ty...."
               ..
               jak wyżej
               • adam.eu Re: Wigilia i uchodźcy 11.11.21, 19:55
                feelek napisał:

                > adam.eu napisał:
                > > Miałem odpowiadać na pytanie, czy tłumaczyć się z Twoich insynuacji?
                > ..
                > A to już twoja wola panie, co też zrobisz w tym miejscu, które służy dyskusji:
                > czy odpowiesz na proste zadane ci pytanie, czy będziesz pan wypisywał jakieś rz
                > eczy o jakichś tam wyimaginowanych czyichś insynuacjach.
                > To wolne forum.
                > >
                > "...PS. Jeżeli sobie życzysz, to mogę nie zwracać się do Ciebie per Ty...."
                > ..
                > jak wyżej

                Proste pytanie jest proste, przynajmniej w moim mniemaniu, i raczej nie składa się z kilku linijek tekstu.

                A co do formy "pan" to faktycznie bardzo często na forum wobec używasz tej formy.
                Wówczas tego nie byłem świadomy.
                Przepraszam za "pana"
                • feelek Re: Wigilia i uchodźcy 27.11.21, 18:18
                 adam.eu: ....
                 ..
                 gdybym jeszcze wiedział o co panu chodzi?
      • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 13:10

       "Ja zapytałem najpoważniej" - feelek

       Zbyt często mylimy prostactwo z prostotą.
   • n4rmoorr Re: Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 21:05
    Nie wiem .Ludzie wierzą w Boga ,a mordują ,bluźnią i mówią takie rzeczy ,że nie można wybaczyć .Za moją rodzinę zaręczam .Choć inne mają poglądy .Choć Adam mój syn długo tkwił w wierze katolickiej .I był ministrantem.Wiem że trolle to zaraz wykorzystają na forach ,ale mi lotto.Ostatni raz służył do mszy jak umarł mój ojciec.Proboszcz go poprosił.Gdy ostatni raz wrócił ze mszy to powiedział tato nigdy więcej..Ja nie pytałem się dlaczego.Spokojny ,wyważony,dobra dygcja .Przeciwieństwo mnie .
    • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 06.11.21, 22:49

     "to człowiek, człowiekowi gotuje ten los." - n4rmoorr

     Wielu ludzi żyje tylko po to, żeby innym zatruwać życie.
    • kociak40 Re: Wigilia i uchodźcy 07.11.21, 13:13

     "mój syn długo tkwił w wierze katolickiej" - n4rmoorr

     Naprawdę chce się żyć dopiero po pięćdziesiątce.
  • n4rmoorr Re: Historia Bożego Narodzenia. 01.12.21, 12:21
   Święta za pasem .Tak się pytam kto na bogato ,a kto biednie?Kto sam ,a kto razem ?Kto obchodzi ,a kto ma to gdzieś ? Ktoś mi obiecał ,że pójdzie ze mną na pasterkę ,ale to już nie aktualne .
  • feelek Re: Historia Bożego Narodzenia. 05.12.21, 10:55
   up.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka