Dodaj do ulubionych

Niewierzący chrześcijanin

24.11.21, 11:55
Sytuacja na Białoruskiej granicy powoduje bardzo dziwne wyznania ludzi. O to w dyskusji o losach migrantów usłyszałem jak jeden z rozmówców w wymianie poglądów mówił do swego adwersarza - " tak, jestem chrześcijaninem tyle że nie wierzącym". Popatrzyłem na obu panów współczując im poglądów. Bo mimo że mieszkam daleko od wschodniej granicy to nie jest mi obojętne wpuszczanie tych ludzi na tereny polskie. W końcu pewnie by dotarli na Śląsk. Jednak większym pytaniem dla mnie było - jak można być chrześcijaninem nie. wierzyć .Bo że można nie praktykować wiary to dla mnie zrozumiałe. A może teraz nastały takie czasy że można być w butach i jednocześnie na bosaka.
Obserwuj wątek
  • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 24.11.21, 17:22
   ten ktoś móģł być kimś niewierzącym. Nie: nie wierzącym.
   W Polsce jest wielu niewierzących chrześcijan: jedno z pytań oatatnio zakończonego spisu powszechnego było: do jakiej religii/ kościoła należysz? Ja np. należę do Kościoła Katolickiego, choć jestem agnostykiem. Jestem więc chrześcijanunem z faktu swojej przynależności.
   PS Pan nie mieszka w Polsce, a chce o niej decydować? A może decydowałby pan o losach kraju gdzie mieszka, a losy Polski zostawiłby pan jej mieszkańcom?
   • n4rmoorr Re: Niewierzący chrześcijanin 24.11.21, 18:06
    O czym Ty bredzisz Feelek .Mam rodzinę w Polsce i jest mi bliższa niż Niemcy.W 1980 byłem w Solidarności i w klubie Ikar MPK w Częstochowie toczyły się rozmowy i strajk.Częstochowa późno zaczęła bo na początku września. .Na czele strajku stanął Zdzisław Bojarski.Wojewodą był wtedy Wierzbicki.Cała Częstochowa przychodził pod Ikar MPK.Zawsze byłem za Polską moim krajem .Tu jest link i cała historia Częstochowy .www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.academia.edu/31077473&ved=2ahUKEwi1yo7wubH0AhVos4sKHTFZBcYQFnoECB8QAQ&usg=AOvVaw13-mE6RKqxaE0hS5rSgf_j
    • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 24.11.21, 21:06
     ech mamy my z wami Polakami niestąd kłopot.
     Jest was iluś, może i milijon, może więcej. Macie tu prawa wyborcze. Każdy musi to sobie rozstrzygnąć sam. Jak pojechałeś tam na jakiś czas i zamierzasz tu wrócić, to OK- zajmuj się Polską i interesuj.
     Jak trwale wyemigrowałeś to zajmij się stale tym "trwale", a Polskę - kraj co kiedyś BYŁ twoim krajem, pozostaw do decydowania tym, co tam mieszkają.
     Bo co cię obchodzi jak sobie TAM układają sprawy?
    • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 00:58
     Ale Częstochowa, Częstochowa...
     Gdzie to jest?
     Nie ma takiego miasta Częstochowa...
     Jest Czaplinek, Czarny Dunajec, Czerniaków, Czwarty Batalion Piechoty im. św. Wawrzyńca, Czołgający się Kawałek Drewna ale Częstochowy nie ma.
     - Częstochowa, w Polsce, tam Solidarność zakładał Bojarski gdy wojweodą był Wierzbicki...
     - A.... ta Częstochowa! To czemu od razu nie mówi?
     - No mówię przecież, w wikpedii znalazłem, to mówię
     - a wie, że gdy Niemen przez Częstochowę przejeżdżał, zawsze pytał: Dlaczego często chowa? Bo się wstydzi. Po czym śmiał się do rozpuku. Sam się śmiał.
   • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 01:06
    wariant_b napisał: A cóż w tym niezrozumiałego?
    ..
    n4rmoorr'owi chodzi zapewne o to, że gdy kto jest zaliczany do zbioru chrześcijan, to samo przez się rozumie, że wierzy.
    Problem jest, że on nie uważa się za kogoś takiego, tylko jego uważają, nie pytając go przecież w ogóle o zdanie. Takich osób w Polsce jest przecież 30(?), 40(?) %
   • n4rmoorr Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 05:50
    Nie wiem co dla ciebie jest normalne.Albo wierzymy w coś ,albo nie wierzymy.
    Znam tych ludzi. Bardzo dużo jest ich wokół mnie. Z wieloma z nich rozmawiałem na temat ich wiary. Oficjalnie twierdzą, że są chrześcijanami, że wierzą w boga. Ale bywa, że powiedzą, iż chwilami wątpią w istnienie boga, że nie mają pewności, czy można ich zaliczyć do chrześcijan. Przyznają, że zbytnio się nad tym nie zastanawiają. Wierzą, bo tak zostali wychowani. Bo zostali ochrzczeni, byli u komunii, bierzmowania. Bo wierzą ich rodzice, rodzina, znajomi. Bo wszyscy dokoła są chrześcijanami. Do kościoła raczej nie chodzą. Organizują sobie czas inaczej. W niedziele wolą zakupy w hipermarkecie, spotkanie z rodziną, czy też znajomymi. W ostateczności w domu przed telewizorem. Ot, normalne życie.
    Do kościoła chodzą prawie wyłącznie w czasie pogrzebów i ślubów. Jak już tam wejdą, to oczywiście paciorek zmówią, na tacę rzucą. Bo tak trzeba. Dzieci chrzczą, do komunii i bierzmowania posyłają. Ślub oczywiście katolicki, pogrzeb też. Księdza na kolędę w domu przyjmują. Koszyczek wielkanocny poświęcą. Bo inaczej nie można. Przecież wszyscy tak robią.
    Oczywiście znam również tych "prawdziwych chrześcijan". Wierzących i przekonanych o słuszności swojej wiary. Ich życie związane jest z kościołem. Nie jest ich wcale tak dużo. Mniej niż tych, o których napisałem wcześniej.
    Statystyki kościelne pokazują, że w Polsce jest około 95% chrześcijan. Ciekawe ile w tym prawdy. Wszyscy ateiści też w tych statystykach figurują jako katolicy. Przecież byli ochrzczeni. Aktu apostazji nie dokonali.
    Ot, całe polskie chrześcijaństwo.
    • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 07:52
     Pan, n4rmoorr właściwie odpowiada na pytanie wątku założonego przez siebie:
     jak to jest, że ktoś mówi o sobie, że jest "niewierzącym chrześcijaninem".
     Ja za kogoś takiego się nie uważam.
     ..
     PS. Ktoś z moich bliskich określił mnie mianem ateisty. Szanując ateistów, obruszyłem się - ateistą nie jestem. Ale po to mamy ten wątek, aby się nad tym zastanawiać - kim jesteśmy.
     • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 17:35
      feelek: " pan n4moorr ... odpowiada..."
      ..
      sorry, ale to nie pan n4moorr odpowiada, a " racjonalista", a gdzie indziej - " salon 24".
      Szkoda czasu na to, co i tak będzie skasowane.
      Ciekawe - nie znają u niego antyplagiatorów?
      W Niemczech to możliwe - oni są zapóźnieni.
    • feelek Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 10:08
     Pan, panie n4rmoorr czy nie pomyłkę mimowolną spowodowałeś?
     : piszesz " wierzą, chodzą, bo tak zostali wychowani...", a chciałeś napisać:
     " wierzę, chodzę bo tak zostałem wychowany" ?
     To dosyć tu częste, więc dlatego pytam.
     ..
     PS. Określa to pan mianem: " ...ot całe chrześcijaństwo...".
     Zaiste zgodnie z logiką takiego kwalifikowania, przytłaczająca większość z tu na tym forum obecnych, to chrześcijanie, choć oni sami się za takich nijak nie mają.
  • irma223 Re: Niewierzący chrześcijanin 25.11.21, 23:12
   Wśród uchodźców czy migrantów z krajów islamskich bycie chrześcijaninem jest kwestią kulturową, a nie osobistej aktualnej wiary. Jest chrześcijaninem, ale niewierzącym. Tak, jak w Polsce z 60% rzymskich katolików jest niewierzących. A spośród księży pewnie i z 90%.
     • olszak-przytycki Re: Niewierzący chrześcijanin 27.11.21, 12:15
      A może należy uznać ,że są ludzie wierzący całkowicie,częściowo i niewierzący?
      Ja wierzę wybiórczo,częściowo.Wierzę w Boga,staram się żyć wedle nauki Kościoła...
      A z drugiej strony nie wierzę choćby,że opłatek w czasie mszy świętej staje się Ciałem Chrystusa.

    • pocoo Re: Niewierzący chrześcijanin 29.11.21, 15:45
     n4rmoorr napisał(a):

     > Wierzę w Boga, który stworzył ludzi, a nie w Boga, który ludzie stworzyli.Nudno
     > tu ostatnio.Szkoda .

     Wszystkich bogów stworzyli ludzie , tylko tego jednego nie?
     "Nie będziesz miał BOGÓW innych przede mną, mówi Jahwe". Jakich bogów? Których bogów? Rzekomo jest tylko jeden prawdziwy, tak mówią wyznawcy różnych religii, nawet jeżeli to jest wulkan lub patyk.
      • n4rmoorr Re: Niewierzący chrześcijanin 29.11.21, 16:19
       Większość hindusów wierzy, że istnieje 330 milionów bogiń i bogów, a każdy z nich reprezentuje atrybut Najwyższej Prawdy, Brahmana. W świątyniach i domach, bóstwa te regularnie otrzymują w darze ubrania, żywności i kwiaty. Urządza się im również rytualną kąpiel. www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://wiadomosci.onet.pl/religia/oni-wierza-w-330-mln-bostw/4z53s&ved=2ahUKEwj92PmR7r30AhXFzqQKHWlHCXAQFnoECDYQBQ&usg=AOvVaw1oUlzAb-vxAeVditMyrI_Vg. Trzymaj się mam pilny wyjazd . Dla Ciebie zerwie gwiazdę z nieba.Zresztą możesz napisać co chcesz ,wszystko Ci kupię.
      • pocoo Re: Niewierzący chrześcijanin 30.11.21, 13:44
       n4rmoorr napisał(a):

       > Prawdziwym jest ten co jest ten co jest ojcem ,synem i duchem świętym .Trzy w
       > jednym moja droga.

       Nic mądrzejszego do głowy tobie nie przyszło?
       Komu osobiście Jahwe powiedział, że składa się z trzech osób?
       "Ja i ojciec jedno jesteśmy" - powiedział Jezus? Co na to Jahwe, kiedy Jezus się do niego modlił? Jednoścć jednością, ale wykonywać polecenia tatusia musiał Jezus bez szemrania i obaw.
       • n4rmoorr Re: Niewierzący chrześcijanin 30.11.21, 18:37
        A Ty co szalejesz dzisiaj ?Nie ma tego w Biblii . Wiemy, że Bóg jest w Trzech Osobach - to się na pewno nie zmieni, gdyż Kościół naucza, że nie będzie nowego . Ew. wg św. Jana 10:30, jest fragmentem, który, będąc zbyt często niewłaściwie rozumiany, zasługuje na głębszą dyskusję,. Tryniarianie argumentują, że Jezus oświadczył “Ja i Ojciec jedno jesteśmy”, w efekcie czego Żydzi chcieli go ukamienować, oskarżając go o bluźnierstwo . Mamy więc Mojżesza głoszącego jedność Boga, Jezusa głoszącego jedność Boga oraz autorytety kościelne uczące nas, aby wierzyć wyłącznie w to co mówi kościół, a nie w to, co możemy przeczytać w Biblii. Komu mamy wierzyć, Jezusowi czy paulińskim teologom? W co mamy wierzyć, w Pismo Święte czy w kościelną doktrynę? Co więcej, doktrynę opartą na poza-biblijnych źródłach .To jest temat dla teologów .Tu można się spierać ,która racja jest mojsza.Wracasz do zdrowia to mnie cieszy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka