Dodaj do ulubionych

Dlaczego katolicyzm upada

16.03.22, 15:02
W ostatnich dziesięcioleciach odeszło z KK wiele ludzi.(W Europie głównie zostali niewierzącymi,w Ameryce na ogół przeszli do wspólnot protestanckich).
Jeśli ten trend utrzyma się to za 100 lat prócz Polski i kilku innych krajów nie będzie katolików.
Obserwuj wątek
   • olszak-przytycki Re: Dlaczego katolicyzm upada 16.03.22, 18:19
    Trafna diagnoza.
    Religijność i struktura władzy katolicyzmu są przeżytkiem czasów feudalnych.

    Trochę statystyki:

    Religia w Brazylii

    "Wielkość poszczególnych wspólnot wyznaniowych[5]
    Kościół katolicki: 123 000 000 – 64,6%
    Protestantyzm: 42 300 000 – 22,2%
    Niezwiązani z żadnym wyznaniem: 15 000 000 – 8%
    Inne religie: 9 300 000 – 5,2% (w tym: Świadkowie Jehowy: 913 479[6])
    Największy odsetek wyznawców religii katolickiej występuje w Północnowschodniej Brazylii (79,9%) oraz w Południowowschodniej Brazylii (77,4%). Najmniejszy odsetek katolików mieszka w stanie Rio de Janeiro (45,19%)[7]."

    Religia w Czechach

    "Czechy liczą 10 516 125 mieszkańców (2009) i historycznie są państwem chrześcijańskim, jednak obecnie są jednym z najbardziej zlaicyzowanych państw na świecie. Według najnowszego spisu powszechnego z 2011 roku 10,3% Czechów utożsamia się z katolicyzmem, 0,9% z protestantyzmem, 2,7% z innymi religiami, 6,7% określiło się mianem wierzących bez przynależności do jakiejkolwiek religii, a 79,4% określiło się mianem niewierzących bądź nie zdeklarowało swego wyznania. Według danych z 2009 r.[1] ok. 65% Czechów deklaruje ateizm, a ok. 34% – wiarę w Boga. Natomiast 1% określa się mianem agnostyków. Liczba zadeklarowanych ateistów stale się zwiększa w ostatnich latach, podczas gdy liczba osób praktykujących katolików wynosi 5% (głównie w diecezjach Ołomuniec i Brno), a praktykujących protestantów 1%[1]. Jedynym regionem, w którym osoby wierzące dominują, jest w większości protestancki czeski Śląsk Cieszyński (jest tam kilkanaście różnych Kościołów protestanckich)."

    Ciekawe,że polscy misjonarze katoliccy są wysyłani gdzieś do odległych krajów a nie ateizującej się Europy.
    (Czy są jakieś misje ewangelizacyjne w Czechach?).
    • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 17.03.22, 18:51
     olszak-przytycki napisał(a):

     > Ciekawe,że polscy misjonarze katoliccy są wysyłani gdzieś do odległych krajów a
     > nie ateizującej się Europy.
     Do ateizującej Europy wysyłają jedynie tam, gdzie są skupiska polskiej emigracji (Anglia, Irlandia, Dania...)

     > (Czy są jakieś misje ewangelizacyjne w Czechach?).
     A kogo mieli by tam ewangelizować? W Europie buduje się pomyślność kraju i jego mieszkańców. a nie pomyślność Kościoła. Tylko u nas w Polsce spogląda się na księży jak na zjawisko nadprzyrodzone, któremu wszystko uchodzi.
     • olszak-przytycki Re: Dlaczego katolicyzm upada 17.03.22, 19:50
      Mnie osobiście drażni ta wszędobylskość kleru w życiu narodu.
      Co trzecia szkoła musi nosić imię Jana Pawła II albo Popiełuszki lub innego świętego.
      Księża w wydaniu polskim to szamani odprawiający swe gusła za pieniądze.Są w szkole,szpitalu,w wojsku,policji,w straży i gdzie tylko można.
      Mentalnie biorąc Polakowi bliżej do Afryki niż do Europy która jest przecież kolebką cywilizacji naukowo-technicznej.

      • edico Re: Dlaczego katolicyzm upada 17.03.22, 21:37
       Nawiązanie historycznie do tego zjawiska jest tu całkiem na miejscu.

       "Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!" (Jan 2:16)

       Ewangelista Jan uzasadnia zachowanie się Pana Jezusa fragmentem z psalmu 69: „Gorliwość o dom Twój pochłonie mnie" (Jan 2:17)

       W samej świątyni dochodziło wówczas często do wielu nadużyć. Sprzedawano chore zwierzęta po zawyżonej cenie. Ponieważ handel odbywał się w walucie wycofanej z oficjalnego obiegu, tj. staroizraelskiej, to trzeba było dokonać wymiany z galilejskiej (niegodnej) lub rzymskiej monety na właściwą u bankierów. I tu kurs był często zawyżony! Najbiedniejsi nie kupowali owiec, tylko gołębie a i na to mogło nie starczyć pieniędzy.Mnie”(Ps 69, 10).

       Jak wynika to z porównaniem do dzisiejszych czasów? Wprawdzie nie ma już dawnego zwierzęcego targowiska w sensie stricto, ale sprzedawany towar też nie wychodzi poza granice dawnych reliktów, jak np. różne odpusty.
      • feelek Re: Dlaczego katolicyzm upada 07.04.22, 21:42
       można życzliwe pytanie?
       ..
       ... a co cię to tak zajmuje, że jakaś religia ma się tak, albo inaczej?
       ..
       Pies z nią tańcował.
       ..
       Jeśli ciocia - Klocia ma życzenie chodzić 3x dziennie do kościoła, uważać, że dobry Pan Bozia z uwagą słucha po raz 50 jej zdrowaś Mario... ... to, zapytam, co mi do tego?
       ..
       Odnoszę wrażemie, że wielu tu w kółko analizuke jaki kościół jest głupi/ podły/ zboczony/ zschłanny....
       ..
       ... po co wam to?
       ..
       zabijacie pustkę?
    • edico Re: Dlaczego katolicyzm upada 17.03.22, 19:16
     Ta religia od samego zarania wierna jest ciągle tej samej tradycji wg. zasady - kto nie jest z nami, ten jest przeciwko nam. Zresztą przypomnij sobie, jak to Jezus sporządził sobie bicz i wywołał awanturę wśród zebranych w świątyni jerozolimskiej zaprowadzając swoje porządki. Jako ciekawostkę można dodać, że ewangelie synoptyczne wydarzenie to datują na ostatni rok życia Jezusa, a ewangelia Jana na początku jego działalności publicznej. Jak zwykle nie ma nic ani oczywistego ani pewnego w tych legendarnych przekazach.
  • qwardian Re: Dlaczego katolicyzm upada 16.03.22, 17:31
   Upada lokalna synagoga w Poznaniu na ulicy Wronieckiej, sypie się i jest zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców, podczas kiedy parafie katolickie są piękne (Farna i kościół Franciszkanów), ładne, albo schludnie utrzymane. Ale renesans przeżywa prawosławna Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja na ulicy Marcelińskiej, obok Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych. No cóż, młodzi dzisiaj wolą organizacje nacjonalistyczne, wojska terytorialne, które gonią semitów w Podlaskich bagnach..
    • edico Re: Dlaczego katolicyzm upada 27.03.22, 19:01
     Stagnacja wszędzie i zawsze prowadziła do zastoju, zacofania oraz w końcu upadku. Dodatkowo w aktualnej sytuacji Kościoła katolickiego stagnacja jest tragicznie mylona z wiernością, co nie może przynosić innych skutków. Zawsze łatwiej jest przecież utrzymać istniejący dotychczasowy stan rzeczy, pracować starymi metodami, uwieczniać minioną przeszłość, niż kwestionować stosowane dotąd praktyki, tworzyć jakiś nowy projekt misyjny dostosowany cywilizacyjnie do nie poddającej się starym doktrynom istniejącej rzeczywistości. Stąd też wielu będzie usilnie starało się za wszelką cenę używając wszelakich dostępnych sposobów i środków usprawiedliwić istniejące status quo.

     W ten sposób skostniałość form powodowana:
     - rutyną,
     - nieumiejętnością pozbycia się starych przyzwyczajeń księży nie potrafiących nabrać dystansu do tego co robią,
     - lękiem o utratę swego punktu odniesienia,
     - poczuciem niepewności w sytuacji kryzysu,
     - strachem przed tym, co nowe,
     tworzy wewnętrznie wcielaną „kreatywną destrukcję”, co widać w stanowiskach i wypowiedziach wielu nie tylko brylujących purpuratów.
   • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 18.03.22, 15:40
    Był gdzieś na forum wątek pokazujący zdjęcia fatalnie wyglądających zaniedbanych ruin szeregu kościołów katolickich. Architektura wielu z nich do dzisiaj wyprzedza na wiele od obecnie budowane koszmary architektoniczne. W wielu przypadkach nawet w monotonnej architekturze osiedlowych bloków spółdzielczych ub. w. można dopatrzeć się bardziej ciekawych i oryginalnych rozwiązań.
     • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 21.03.22, 16:20
      qwardian napisał:

      > Sam krytykuję styl nowo budowanych kościołów katolickich, ale są zadbane. Trudn
      > o znaleźć w wielkim mieście bardziej zapuszczoną świątynię, niż ta w Posen na u
      > licy Wronieckiej..
      >
      Mógłbyś się spiąć i pomóc swym braciom w wierze.
   • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 19.03.22, 14:44
    Erozja tzw. wartości katolickich następuje z walnym udziałem polskiego kościoła katolickiego. To nie kosmici rechrystianizują Europę na swój strój błaźniąc się coraz bardziej ukazując swoją codzienną twarz tego prawdziwego chrześcijaństwa pogańskiej Europie. Furia i wiara nie ma nic wspólnego z etyką i rozumem.
    • privus Moralny kataklizm katolickiego fundamentalizmu 19.03.22, 15:26
     Wszelkie rzucane hasła uzdrawianie katolicyzmu pod kontrolą kontrolą Kościoła katolickiego jest jedynie nieodpowiedzialną manipulacją religijnym ciemnogrodem. Tym bardziej, że głoszą go fundamentaliści tkwiący w okowach czarnego średniowiecza. Takim przykładem może być m.in. arogancki, niecywilizowany, pełen pychy i pogardy dla „innego poglądu" fakt usunięcia z przestrzeni publicznej masywu Góry Ślęży pomnika Światowida, który postawiono tam czynem społecznym być może polskich wyznawców rodzimych, przedchrześcijańskich wierzeń w 2010 roku. Stał on w holu schroniska — Dom Turysty PTTK — zlokalizowanego na szczycie tej góry.
   • edico O Boże z byle jakiego Kościoła, spuść bombę ... 20.03.22, 18:24
    0szolomm-z-rm napisał:

    > Oto powód
    > www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35897021-papiez-pomyslmy-o-mlodych-rosyjskich-zolnierzach-biedakach-i-o-tak-wielu-mlodych-ukrainskich-zolnierzach


    "Dopóki kapłan, który z powołania neguje, szkaluje, zatruwa życie, będzie uchodzić za wyższy typ człowieka, dopóty nie będzie odpowiedzi na pytanie: co jest prawdą? Prawdę postawiono już na głowie, skoro świadomy adwokat nicości i negowania uchodzi za reprezentanta „prawdy"..." (Fryderyk Nietzsche)

    Adam Doboszyński, katolicki myśliciel i polski nacjonalista zatytułował jeden ze swych artykułów: Czy katolicyzm prowadzi narody do upadku? Pisał oczywiście ów tekst ku pokrzepieniu serc Polakatolików nadwątlonych stanowiskiem papieża w okresie II wojny światowej. (tekst ten ukazał się w Rzymie drukiem w wydawnictwie pod nazwą "W imię Boże" 1 IX 1945 r.). W tym artykule życzył sobie, by katolicy uwierzyli, że wreszcie przyszłość, po wielowiekowej dominacji należeć będzie do nich. Fikcja godna autora "Teorii Narodu" i „Ekonomii miłosierdzia".

    Z kolei niejaki ojciec Klimuszko pisał, że:
    "upadek Rzymu dziś jeszcze zastanawia historyków i socjologów. Przecież imperium rzymskie reprezentowało wówczas najwyższą potęgę militarną, państwową, administracyjną i terytorialną. Wola Rzymu była prawem dla całego ówczesnego świata. I ten kolos, stojący u szczytu swej potęgi, runął pod naporem dzikich, stepowych hord. Tak się stać musiało. Błyszczał on bowiem na zewnątrz złotem, wewnątrz zaś był dotknięty rozkładem fizycznym i duchowym (stąd też wniosek Wojciecha Rudnego, że chodzi tu o katolicyzm, bo Rzym był wówczas k a t o l i c k i !, prowadzi do fizycznego i duchowego zwyrodnienia). Kiedy w roku 455 Wandalowie wkroczyli do stolicy imperium — pisze dalej o. Klimuszko - nie napotkali żadnego oporu, miasta nikt nie bronił. Mężczyźni obojętnie przypatrywali się barbarzyńcom, a kobiety z balkonów posyłały im uśmiechy. Miecze dzikich hord dobijały tylko ten nieuleczalnie chory moralnie naród".

    A więc i ów katolicki uzdrowiciel, jakże by w końcu inaczej, przyczyny zła szukał tam, gdzie upatruje ją większość wykształconego na „prawdach" Biblii ogółu, tj. w rozkładzie moralnym i obyczajowym Rzymian. Ale takie bajki łatwiej wmówić tym, którzy nie znają oczywistych faktów. A fakty są takie, że od 380 r., tj. nietolerancyjnego edyktu arcykatolickiego cesarza Teodozjusza i jego synów, wyciągającego spod prawa wyznawców innych przedchrześcijańskich religii i heretyków, całe imperium rzymskie na Wschodzie i Zachodzie było już KATOLICKIE! Cesarz ów bowiem autorytarnie zadekretował, że jego poddanym wolno wyznawać tylko i wyłącznie „jedynie słuszną" religię, tj. rzymski katolicyzm.
   • edico Re: Dlaczego katolicyzm upada 24.03.22, 20:07
    0szolomm-z-rm napisał:

    > Oto powód
    > www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35897021-papiez-pomyslmy-o-mlodych-rosyjskich-zolnierzach-biedakach-i-o-tak-wielu-mlodych-ukrainskich-zolnierzach

    Taka sugestia być może jest to jeszcze do przyjęcie gdzież w jakichś zapyziałych kwartałach parafialnego kółka różańcowego.

    W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej jeszcze przed wybuchem „afery pedofilskiej” w Kościele, związanej z działalnością dwóch polskich duchownych w Dominikanie respondenci wskazali:

    - Pedofilia księży/osób duchownych 43%
    - Homoseksualizm księży/osób duchownych 29%
    - Angażowanie się Kościoła w politykę 28%
    - Odchodzenie wiernych z Kościoła, spadek religijności 26%
    - Za wysoki poziom życia księży/osób duchownych 23%
    - Za wysokie opłaty pobierane przy okazji sakramentów 22%
    - Alkoholizm księży/osób duchownych 19%
    - Nieprzestrzeganie celibatu przez księży/osoby duchowne 18%
    - Wyrażanie przez księży swoich sympatii politycznych w trakcie kazań 16%
    - Konflikty i podziały wśród duchowieństwa 10%
    - Brak demokracji wewnątrz Kościoła 5%

    Minęło sporo czasu od tej międzynarodowej awantury spowodowanej przez misjonarstwo polskiego Kościoła katolickiego a problem nadal rozkwita w kraju dalszym ciągu bez żadnych pożądanych reakcji episkopatu.

    Dostrzegam tu bezsprzecznie winę Franciszka chociaż by z tego względu, że dotychczas nie spuścił purpuratów z Episkopatu w przyslowiowy kanał.
   • edico Re: Dlaczego katolicyzm upada 04.04.22, 17:05
    0szolomm-z-rm napisał:

    > Oto powód
    > www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art35897021-papiez-pomyslmy-o-mlodych-rosyjskich-zolnierzach-biedakach-i-o-tak-wielu-mlodych-ukrainskich-zolnierzach

    Dopóki kapłan, który z powołania neguje, szkaluje, zatruwa życie, będzie uchodzić za wyższy typ człowieka, dopóty nie będzie odpowiedzi na pytanie: co jest prawdą? Prawdę postawiono już na głowie, skoro świadomy adwokat nicości i negowania uchodzi za reprezentanta „prawdy"...
    (Fryderyk Nietzsche)
    • pocoo Re: Dlaczego katolicyzm upada 25.03.22, 14:47
     olszak-przytycki napisał(a):

     > Katolicyzm upada już od XI wieku.
     > Gdyby nie podboje kolonialne katolików byłoby dzisiaj 200 milionów.

     Cały czas, jak grzyby po deszczu ,powstają nowe chrześcijańskie Kościoły, zgromadzenia i sekty. Wiesz ile ich jest na chwilę obecną? Co tam katolicyzm. Cwaniaków oszukujących ludzi jest pełno od zarania dziejów. Nie istnieje religia bez pieniędzy. Durni ludzie płacą za wejście do nieba, a guru dobrze się na ziemi maja.
      • pocoo Re: Dlaczego katolicyzm upada 27.03.22, 21:53
       privus napisał:

       > Nie widę żadnego uzasadnienia, by fałsz sekty rzymsko-katolickiej nie podzielił
       > kreacjonistycznego losu innych podobnie anty-naukowych religii.

       Nie musi zniknąć żadna, aby ciągle powstawała masa "najprawdziwszych" sekt. Zawsze znajdzie się "głupi, co kupi".
      • snajper55 Re: Dlaczego katolicyzm upada 28.03.22, 01:14
       privus napisał:

       > Nie widę żadnego uzasadnienia, by fałsz sekty rzymsko-katolickiej nie podzielił
       > kreacjonistycznego losu innych podobnie anty-naukowych religii.

       A słyszałeś o jakiejś naukowej religii?

       S.
        • snajper55 Re: Dlaczego katolicyzm upada 29.03.22, 00:57
         wariant_b napisał:

         > snajper55 napisał:
         >
         > > A słyszałeś o jakiejś naukowej religii?
         >
         > Ostatnio nauki alternatywne mnożą się jak grzyby po deszczu.

         O, tak, nauki alternatywne tak. Moja ulubioną jest alternatywna ortografia. Ale nie naukowe religie.

         S.
       • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 12.04.22, 17:11
        Miałem na myśli nie jakieś "słuchy" a fakty. Konflikt między poznaniem naukowym i religijnym jest czymś realnym i trwa od wielu tysięcy lat. Ładunkiem rozszczepiającym wszystkie religie (nie tylko katolicką) podkładany jest pod ich fundamenty przez nie tylko fatalną dogmatykę religijną. Także globalny ruch cywilizacyjny oraz przyrost wiedzy o występujących procesach życia w oparciu naukę stawia pod znakiem zapytania ich przyszły status. Szkoda tylko ludzi, którzy dają się uwieść religijnym mirażom pod wpływem stosowanej taktyki marchewki i kija.
   • edico Re: Dlaczego katolicyzm upada 23.03.22, 15:46
    Zespół objawów zaburzeń procesów poznawczych zaowocował już nie jednym świętym czy cudem w tym Kościele. Rokowania wykazują, że zaledwie u 10-15 procent pacjentów może być to odwracalne i to przy wytężonych zabiegach medycznych.
  • spinoff Re: Dlaczego katolicyzm upada 25.03.22, 11:56
   olszak-przytycki napisał(a):


   > Jeśli ten trend utrzyma się to za 100 lat prócz Polski i kilku innych krajów ni
   > e będzie katolików.

   Jak to swego czasu żartował Kołakowski z tego typu przewidywań: ponieważ liczba samobójstw z roku na rok rośnie, możemy obliczyć kiedy zabije się ostatni z nas.
   • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 25.03.22, 20:54
    spinoff napisał:

    > olszak-przytycki napisał(a):
    >
    >
    > > Jeśli ten trend utrzyma się to za 100 lat prócz Polski i kilku innych kra
    > jów ni
    > > e będzie katolików.
    >
    > Jak to swego czasu żartował Kołakowski z tego typu przewidywań: ponieważ liczba
    > samobójstw z roku na rok rośnie, możemy obliczyć kiedy zabije się ostatni z na
    > s.

    Kościelna edukacja zbiera zwoje żniwo.
  • privus Re: Dlaczego katolicyzm upada 23.04.22, 22:21
   Przyczynę widzę w tej specyficznej etyce zwanej moralnością katolicką. Dla mnie jest ona sztucznym, teoretycznym tworem, wymyślonym dla potrzeby utrzymania wizerunku tej religii.

   Nie może być mowy o takiej moralności, gdy w ramach odpowiedzialność za swoje czyny dostaje protezę w postaci "wybaczenia" przez księdza uznającego tę samą bozię. Przecież nie mnie np. nikt nie wybaczy i muszę sam żyć z tym, co zrobię więc - jak wielu innych - zastanawiam poważnie, zanim komuś świadomie zrobię jakoś krzywdę.
   Także swoją moralność mieli komuniści, naziści, krzyżowcy, konkwistadorzy. Inna jest moralność małego miasteczka i wiosek a inna metropolii. Moralność podlega ocenie. W wypadku chrześcijan, mają tę swoją moralność w różnych sferach, również w sferze stosunku do swojego bóstwa, przodków itp.
   Można więc ją śmiało negować, gdy u jej podstaw tkwi tak duża taryfa ulgowa spowiedzi dająca taki wielki margines działania.
   Skłaniam się do poglądu, że wszelkie dyskusje, których podstawę stanowią publikacje z zakresu teorii moralności katolickiej, skazane są na niepowodzenie chociażby z racji niezbornego sposobu przekazywania myśli - fatalnej składni i niejasnych pojęć. Ponadto sięgając po takie opracowania znowu, jak w przypadku dyskusji o (nie)istnieniu boga wkraczamy na ich teren i gramy niestety wg ich reguł.

   Co prawda można zadać pytanie, czym zajmuje się tzw. etyka chrześcijańska w Polsce? W zasadzie jedynym tematem teorii moralności katolickiej jest współżycie seksualne ze szczególnym naciskiem na kwestię reprodukcji seksualnej. Dziewictwo do dnia ślubu, antykoncepcja, aborcja, in vitro, homoseksualizm.

   Odwoływać się można do cytatu z Kanta z serialu "Dom", gdzie matka głównego bohatera mówi "Postępuj tak, żeby nikt przez ciebie nie płakał". I to jest właśnie mądrość ludowa - przyzwoitość, zrozumiała intuicyjnie dla każdego.
     • olszak-przytycki Re: Dlaczego katolicyzm upada 24.04.22, 20:39
      To jest kwestia mód ideologicznych.
      Był okres fascynacji religiami Wschodu,teraz jest moda na islam.
      Chociaż większość jest mu przeciwna to nawróceń jest bardzo dużo.(W Zachodniej Europie kościoły zamieniają w meczety).
      Polska jest wyraźnie zacofana chociaż i u nas mamy sporo konwertytów na islam.
      Większość polskich muzułmanów porzuciła katolicyzm z tego powodu,że nie odpowiadała im koncepcja Boga jako Trójcy Świętej.Raziło ich też wywyższenie Jezusa i jego matki,Maryi.
      Katolicyzm jest w swej naturze religią politeistyczną.Jest Bóg w Trójcy Jedyny-to typowo pogańska Triada.Maryja to nic innego jak Bogini Płodności i Urodzaju,święci z kolei opiekują się różnymi dziedzinami życia(podobnie jak niżsi bogowie w kultach pogańskich).
      Dlatego też ci co czytają Biblię i Koran albo przechodzą na protestantyzm albo na islam.

   • olszak-przytycki Re: Dlaczego katolicyzm upada 26.04.22, 17:12
    A może katolicyzm jest nieatrakcyjny?
    Już w średniowieczu rodziły się herezje.(Waldensi,albingensi,husyci).Całe masy występowały przeciwko potędze Kościoła.
    Potem przyszli protestanci .
    Katolicyzm utrzymał się tylko dlatego,że był religią państwową i inni nie mogli wierzyć w to co chcieli.
    Teraz jest wolność i demokracja i ludzie mogą sobie wybrać światopogląd który im pasuje.
    • snajper55 Re: Dlaczego katolicyzm upada 27.06.22, 12:50
     olszak-przytycki napisał(a):

     > Katolicyzm utrzymał się tylko dlatego,że był religią państwową i inni nie mogli
     > wierzyć w to co chcieli.

     Mogli wierzyć w co chcieli, ale musieli udawać, że wierzą w boga chrześcijan. No i tak im to weszło w krew, że dalej udają.

     > Teraz jest wolność i demokracja i ludzie mogą sobie wybrać światopogląd który i
     > m pasuje.

     No i coraz mniej jest takich, którzy wierzą w absurdalne i nielogiczne bajki religijne. Coraz mniej jest też takich, którzy nie wierząc zachowują się jakby wierzyli z obawy o to, co ludzie powiedzą.

     S.
  • feelek Re: Dlaczego katolicyzm upada 27.06.22, 11:29
   olszak-przytycki napisał(a): Jeśli ten trend utrzyma się to za 100 lat prócz Polski i kilku innych krajów nie będzie katolików.
   ....
   Co mnie może obchodzić rzeczywistość za 100 lat?
  • pkt4a Re: Dlaczego katolicyzm upada 05.08.22, 18:56
   Owieczki przecierają swe zaropiałe dotychczas oczęta i stwierdzają że były rżnięte na maxa :

   natemat.pl/429511,bunt-przeciwko-proboszczowi-w-pacanowie-wierny-o-zarzutach-wobec-ksiedza
  • oszol-lom-z-rm Re: Dlaczego katolicyzm upada 05.08.22, 22:01
   I z tego powodu tez
   forum.gazeta.pl/forum/0,173832,25752101.html?ext=aHR0cHM6Ly93d3cuZnJvbmRhLnBsL2EvU3pva3VqYWNlLUFyY3liaXNrdXAtTm93ZWdvLU1la3N5a3Utdy1vYnJvbmllLXJvZHppY2llbHN0d2Etb3NvYi10ZWotc2FtZWotcGxjaSwyMDMwMTAuaHRtbA%3D%3D
   • wariant_b Re: Dlaczego katolicyzm upada 05.08.22, 22:34
    I zmieni kiedyś stosunek Kościoła katolickiego do gejów i lesbijek?
    Już zmienia! Nie mówmy, że nie pada, skoro mokniemy


    A może nie przeszkadza wam, że pada, skoro uwielbiacie taplać się we własnym błocie?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka