Dodaj do ulubionych

Jak przerobić święto 3-maja na święto kościelne

04.05.22, 13:39
„Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji.”

Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też H.Kołłątaja, St.Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) „jakobinami i złymi duchami króla.” Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – pozbawią wszelkich funkcji państwowych, zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce po uchwaleniu w roku 1789 przez Sejm Wielki ustawy przeznaczającej dochody z diecezji krakowskiej na wojsko polskie. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr.

Papież Pius VI dał więc Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.

Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie.

Głównymi działaczami spisku byli:
Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski
oraz biskupi:
Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji.
Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie:
"aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej" (ups!!!).

Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił.
Pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej najeźdźcy, w pierwszej potyczce do jakiej doszło pod Zieleńcami wojska księcia Józefa Poniatowskiego odniosły zwycięstwo. Ale jak to się mówi: „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Przewaga Rosjan i niedofinansowanie polskiej armii przyniosły z góry przewidziany efekt.

Wśród powieszonych nie zabrakło biskupa inflanckiego Józefa Kossakowskiego (1738-1794).
Zarzut pierwszy mówił, że oskarżeni „zupełnie i całkowicie na usługi potencji zagranicznej obcej rosyjskiej zaprzedali się”, a niektórzy z nich pobierali od dworu rosyjskiego pensje. Znaleziono kwity podpisane przez biskupa Kossakowskiego, że wziął od ambasady rosyjskiej za kwartał w 1789 r. 750 czerwonych złotych i w 1790 r. za kwartał 750 złotych.
Drugie oskarżenie głosiło, że przystąpił do konfederacji targowickiej na Litwie.
Trzecie, że był współsprawcą sejmu grodzieńskiego i przyczynił się do drugiego rozbioru Rzeczpospolitej.
Zarzut czwarty oskarżał postawionych przed sądem o bezprawne przywłaszczenie sobie różnych tytułów w Rzeczpospolitej, a piąty powtarzał innymi słowy zarzut pierwszy. Na koniec ogłoszono wyrok, skazujący wszystkich obwinionych na śmierć przez powieszenie. Wyrok odczytany został ludowi, który zareagował entuzjazmem i oklaskami.

Kiedy prowadzono go do szubienicy, tłum szarpał go, bił, pluł na niego, zdzierał z niego odzienie. Biskup krzyczał przez całą drogę, że obok niego zawisnąć powinni inni. Wspominał m.in. biskupa płockiego Szembeka, biskupa poznańskiego Okęckiego i prymasa Polski Michała Poniatowskiego.

Za zdrajcę lud Warszawy uważał również królewskiego brata, prymasa Polski Michała Poniatowskiego (1736-1794). Stanisław August przerażony pisał do Kościuszki, że na ulicach stolicy słyszy się piosenkę, w której padały słowa: „my krakowiacy nosiem guz u pasa, powiesiem sobie króla i prymasa”. W nocy z 27 na 28 czerwca 1794 r. przed pałacem prymasa postawiono szubienicę. Jej widok, mówi jedna z wersji opowieści, miała przyprawić prymasa o takie przerażenie, że zmarł.

Kolejnym kościelnym agentem, ukaranym śmiercią, był biskup wileński Ignacy Massalski (1727-1794), powieszony 28 czerwca. Rankiem tego dnia pod pałacem, w którym był więziony, pojawiło się pospólstwo, którego liczbę oceniano na od kilkuset do kilku tysięcy. Straż w obliczu napierającego tłumu dała drapaka i lud stolicy wdarł się do więzienia. Pierwszym, na którego natrafiono, był biskup chełmiński Skarszewski (potem prymas Polski od 1824 r.), którego zostawiono w spokoju.

Za akant_ol.
Obserwuj wątek
  • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 04.05.22, 21:53

   "wzorem rewolucji francuskiej – pozbawią wszelkich funkcji państwowych,
   zlikwidują przywileje kleru, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą
   na państwowe pensje" - privus

   Te "państwowe pensje" nie podobają mi się. Niech kler utrzymują tylko ci,
   co korzystają z ich bajek.
   • feelek Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 06.05.22, 16:58
    kociak: "Niech kler utrzymują tylko ci, co korzystają z ich bajek."
    ...
    mówisz- masz
  • feelek Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 04.05.22, 22:13
   Zaskakujące (zapewne dla niektórych):
   ..
   3 maja JEST świętem kościelnym w kościele katolickim.
   ..
   To: Matki Bożej Królowej Polski.
   Jest nim od 1916.ŕ
   Ustanowione na pamiątkę oporu stawianego protestantom przez katolików w wojnie religijnej zwanej Potopem Szwedzkim (1655- 1660).
   .
   To dość zabawne: podawać powszechnie znane fakty, myląc się przy tym w podstawach tej całej majowej historyi
   • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 04.05.22, 23:10

    "To dość zabawne" - feelek

    Idąc na skróty nie zawsze dotrzemy do własnego rozumu.
   • gadzina_polska Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 08:59
    feelek napisał:


    > To dość zabawne: podawać powszechnie znane fakty, myląc się przy tym w podstawa
    > ch tej całej majowej historyi

    Najzabawniejsze jest to, że swoim wpisem udowodniłeś do jakiego stopnia kościół katolicki wypał ci mózg.
    Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodziliśmy w tym roku po raz 231.
    Święto kościelne zostało ustanowione w 1920 roku. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, które zostały złożone 1 KWIETNIA 1656 roku. A zatem logiczne jest, że święto kościelne obchodzimy 3 maja, czyż nie???
    • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 12:34

     "pokładać całą ufność w słowie Jezusa" - gadzina ...

     Tylko dzieła nieżyjącego pisarza można przeczytać od deski do deski.
    • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 12:36

     "Człowiek wierzący odrzuca posługiwanie się rozumem ..." - gadzina ...

     ... Bo wydaje mu się, że wszyscy na niego patrzą nawet tam, gdzie nie ma nikogo.
    • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 12:41

     "zrobić miejsce dla wiary." - gadzina

     Bo musi być miejsce dla chwili, która powoduje przejście do wieczności.
    • feelek Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 06.05.22, 02:00

     gadzina_polska: " ...do jakiego stopnia kościół katolicki wypał ci mózg...."

     ..
     ... ja tylko sprostowałem pewną nielogiczność związaną z tytułem tego wątku sugerującym, że 3 maja dopiero STAJE SIĘ świętem kościelnym...
     ..
     gadzina_polska napisała/napisał/napisało: "A zatem logiczne jest, że święto kościelne obchodzimy 3 maja, czyż nie???"
     ..
     Proszę wskazać miejsce w mojej wypowiedzi, gdzie ja temu zaprzeczam.
     ..
     PS. Przypadek pani/pana/ ? gadzina_polska jest typowy: przyp....la się nie rozumiejąc o co kaman w dyskusji. Sprawą dla badaczy jest zebranie/ zdiagnozowanie/ skategoryzowanie wypadków takich quasi_semi_pseudo_dyskutantów.

     PS2.: Rocznicy tej konstytucji nie obchodzimy nijak po raz 231, ponieważ w pierwszych latach po jej uchwaleniu nikt o obchodach tego faktu ani nie pomyślał... robiono to z pewnością od l. 20 XXw., też zapewne w l. 60 XIX w. więc rocznicę tę obchodzimy co najwyżej po raz 160....
     ..
     ... co/kto i do jakiego stopnia wypał mózg panu/pani o nazwie gadzina_polska tego nie wiem i wiedzieć nie mam najmniejszej ochoty, ale musiało/musiała/musiał to być coś/ktoś o słabej jakości tego.
     • edico Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 07.05.22, 20:50
      feelek napisał:

      > ... ja tylko sprostowałem pewną nielogiczność związaną z tytułem tego wątku sug
      > erującym, że 3 maja dopiero STAJE SIĘ świętem kościelnym...

      Znowu wpadasz w swoją nostalgiczno-sekciarską retorykę kościelną. Dawniej chłopcy prostowali u szefca drewniane gwoździe. Waść wypisujesz podobne bzdury o opiece watykańskicj Bogów nad Polską. Po bitwie pod Grunwaldem papież Marcin V obłożył klątwą króla polskiego i wszystkich Polaków do ENTEGO POKOLENIA. Klątwa ta do dziś nie została zdjęta z POLSKI I POLAKÓW obowiązuje ona nadal i w myśl prawa kanonicznego wszyscy Polacy są przeklętymi Antychrystami. Nawiązanie do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej ma się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja jak pięść do nosa. Za Odsiecz Wiedeńską z 12 września 1683 papież do dzisiaj nie wywiązał się ze swych zobowiązań wobec Polski. Targowica organizowana przez Kosciól przy wsparciu papieża była zdecydowaną zbrojną negacją tej Konstytucji. Łaskawość Pius X z 1908 r. zezwalająca na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej po latach negacji powstań wyzwoleńczych w wyniku akceptowanych przez Watykan rozbiorów jest co najmniej zdumiewająca tym bardziej że jedynie diecezji lwowskiej. Stanowisko Piusa XII w stosunku do Polski budzi też wiele kontrowerscji.

      Czy ostatecznie 3 maja jako święto Maryi Panny Królowej Polski jest w końcu świętem obowiązkowym czy teżnakazanym?

      W dniu 3 maja Kościół w Polsce zaczął obchodzić uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Głównej Patronki Polski. Msze w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego. Święto 3 maja wyrażać ma wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem wqtykańskich Bogów.

      Otóż wiele osób religijnych planując wyjazd na majówkę i mogło słusznie zastanawiać się,czy 3 maja w Święto Konstytucji oraz w kościelne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski należy zaplanować wizytę w kościele. O tym czy obecność na mszy świętej jest obowiązkowa oraz czy w danym dniu należy powstrzymać się od prac niekoniecznych decyduje wpisanie danego święta w kościele katolickim na listę świąt obowiązkowych/nakazanych. Lista świąt znajduje się w Kodeksie Prawa Kanoniczego (kan. 1246 § 1)

      Czyż dziedzictwem narodowym nie jest Konstytucja 3 maja?
      Czyż nie są nim inne ustawy Sejmu Czteroletniego potwierdzone później przez sejm II Rzeczpospolitej, a następnie III Rzeczpospolitej?

      Dla mnie ten kościół będzie symbolem upokorzenia Polaków. Kościół Katolicki w osobach Prymasa Polski oraz wszystkich ważniejszych biskupów należał wtedy do Konfederacji Targowickiej. Konstytucja 3 Maja pisana była przez masonów, a ruch społeczny z nią związany należał do kszałtującej się klasy mieszczan. Rozruchy w Polsce miały wtedy charakter "jakobiński"

      Myślę, że polski kościół powinien upamiętniać ODZYSKANĄ WOLNOŚĆ, a nie upamiętniać wydarzenia, w których nie tylko nie brał udziału, ale był im przeciwny.
  • qwardian Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 11:02
   Jakobińska i masońska Polska była nie do zaakceptowania dla przyzwoitych sąsiadów Polski. Jestem Prusakiem, ale solidaryzuję się z decyzją nazich rosyjskich i austro-węgierskich braci. Stworzyliśmy Święte Przymierze, które zapewniło temu kontynentowi 100 lat pokoju i wolności od międzynarodowych oszustów z bliskowschodnim etnosem
   • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 12:45

    "Jestem Prusakiem ..." - qwardian

    ... dlatego jestem stronniczy - zawsze stoję po swojej stronie.
    • olszak-przytycki Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 14:08
     A to ciekawe.Kościół wiele dni uroczystych przerobił na swoje święta,np.Nowy Rok,1 Maja.
     • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 18:40
      olszak-przytycki napisał(a):

      > A to ciekawe.Kościół wiele dni uroczystych przerobił na swoje święta,np.Nowy Rok,1 Maja.

      Nie tyle ciekawe, co praktyczne. W święta są dla KK większe dochody materialne,
      a dochody dla KK to podstawa dobrobytu ziemskiego bez pracy użytecznej.
      Każdy nierób myśli jak wyłudzić dla siebie pieniądze. KK ma do tego swoje bajki religijne,
      a w święta są większe możliwości ich głoszenia.
     • majaa Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 19:17
      O, ciekawe... A na jakież to swoje święto "przerobił" 1 maja?
      • olszak-przytycki Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 19:26
       majaa napisała:

       > O, ciekawe... A na jakież to swoje święto "przerobił" 1 maja?

       "1 maja, obchodzony jako Święto Pracy, jest także dniem, w którym Kościół katolicki czci św. Józefa - patrona ludzi pracujących. Tego dnia podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. Święty Józef był mężem Maryi."
       Żeby było śmieszniej św.Józefa czci się też 19 marca.
       • majaa Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 20:17
        No ale wiesz, KK prawie każdego dnia kogoś tam czci, co nie znaczy, że "przerabia" ten dzień na swoje święto. Święto kościelne rozumiem jako nakaz udziału we mszy.
        • olszak-przytycki Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 20:30
         Ale to akurat jest święto przerobione,jak wiele innych zresztą.
         • feelek Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 07.05.22, 13:35
          olszak-przytycki Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 05.05.22, 20:30
          Ale to akurat jest święto przerobione,jak wiele innych zresztą.

          ..
          O-P wyjątkowo ma 100% racji:
          ..
          KK ustanowił 1 maja Świętem Swiętego Józefa - robotnika w l. 50 XXw. (bodaj w 1958) ... ,
          ...tak z 70 lat po tym jak to święto się pojawiło, nie za sprawą KK, bynajmniej, a jakichś socjalistów czy socjaldemokratów z USA/Chicago (?) ..
          ..
          więc teza tu stawiana, że KK adaptuje rozmaite rzeczy dla swych potrzeb ma jak najb. swoje uzasadnienie. To nic nowego: Boże Narodzenie to dawne święto związane z przesileniem zimowym, Wielkanoc - przesilenie wiosenne, przesilenie letnie to Święty Jan, dawniej Sobótka ... etc....etc....
          ..
          PS. ... w l. 1982-1988 w dramatycznych okolicznościach 1 maja był obchodzony w polskich kościołach przez podziemną ówcześnie Solidarność.
          Wielu z tu obecnych zapewne pałowało innych tu obecnych...
          ..
          ... i to też nic nowego ...

        • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 06.05.22, 15:58

         "rozumiem jako nakaz udziału we mszy" - majaa

         Omijanie mszy podlega karze grzechem śmiertelnym,
         a ten grzech jest bardzo kosztowny materialnie w KK aby anihilował.
        • edico Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 08.05.22, 14:50
         majaa napisała:

         > No ale wiesz, KK prawie każdego dnia kogoś tam czci, co nie znaczy, że "przerab
         > ia" ten dzień na swoje święto. Święto kościelne rozumiem jako nakaz udziału we
         > mszy.

         Nie jest to wcale takie oczywiste. Nie wynika to bowiem ani z tradycji Krk, ani z historii, ani też z Kodeksu Prawa Kanoniczego. Uprawianie religii na swoją modłę jest jedynie własną indywidualną interpretacją. Masz do tego takie samo prawo, jak niejaki ksiądz Michał Olszewski do odprawiania egzorcyzmów salcesonem w walce z mocami ciemności :)
         sztuka-riposty.pl/ksiadz-olszewski-i-maryja-odprawiaja-egzorcyzmy-salcesonem/
         youtu.be/XNS5a-XKS4Y
         • kociak40 Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 08.05.22, 15:03

          "odprawiania egzorcyzmów salcesonem" - edico

          Użycie taniej wędliny do egzorcyzmu to pierwszy stopień do sukcesu.
          Sam egzorcyzm jest bardzo drogi. Zwykle ci chcą nam przychylić nieba,
          którzy będą w piekle. Takie sztuki z salcesonem mogą czynić nieśmiertelnym
          w głupocie.
          • edico Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 08.05.22, 22:30
           Chodzi o to, by tanie egzorcyzmy przerabiać na powszechne uznanie i wpływy ważone gold-walorami.
   • edico Re: Jak przerobić święto 3-maja na święto kościel 08.05.22, 15:04
    qwardian napisał:

    > Jakobińska i masońska Polska była nie do zaakceptowania dla przyzwoitych sąsiad
    > ów Polski. Jestem Prusakiem, ale solidaryzuję się z decyzją nazich rosyjskich i
    > austro-węgierskich braci. Stworzyliśmy Święte Przymierze, które zapewniło temu
    > kontynentowi 100 lat pokoju i wolności od międzynarodowych oszustów z bliskows
    > chodnim etnosem
    >

    Karaczany i prusaki w znakomitej większości zwalczone zostały skutecznie znanymi środkami. Natomiast jakobińskie zdobycze rewolucji francuskiej zdobyły uznanie na całym ucywilizowanym świecie. Był to więc kamień milowy upamiętniony nie tylko znaną na całym świecie wieżą Eiffla.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka