Dodaj do ulubionych

Słowo na niedzielę: buddyzm: czy to jest religia?

21.08.22, 11:55
Jak w temacie. Miał być Reformowany Kościół Katolicki w Polsce, ale to w sumie starokatolicyzm, tylko nazwa inna. Jak widać w nazwie siła. Jahwe i Jehowa to też niby to samo, a jednak jaka różnica.

Jestem fanką wikipedii, a więc tradycyjnie daję link: pl.wikipedia.org/wiki/Buddyzm

I od razu cytat z niego: "Pojęciem które zdecydowanie odróżnia chrześcijaństwo od buddyzmu jest również teza, która mówi co dzieje się z duszą po śmierci człowieka. Chrześcijaństwo zakłada, że dusza człowieka idzie do nieba lub piekła, w zależności jakie dany człowiek prowadził życie. W buddyzmie natomiast istnieje pojęcie reinkarnacji. Oznacza to, że człowiek po śmierci dostaje zupełnie nowe, nie związane z wcześniejszym wcieleniem"

Nie cały buddyzm jest taki. Wielu buddystów nie wierzy w odrodzenie w innym ciele fizycznym, ale w wieczną wymianę energii.

Obserwuj wątek
  • edico Re: Słowo na niedzielę: buddyzm: czy to jest reli 21.08.22, 21:14
   Zadajesz bardzo trudne pytanie, na które wcale nie jest łatwo odpowiedzieć. Nie ma w nim doktryny odnoszącej się do bogów a tym bardzej jego samozwańczych zastępców na ziemi. Nie wiem też, czy szukając odpowiedzi można kierować się w stronę filozoffi czy też psychologii. Znaleźć tam można zarówno wątki filozoficzne sięgające VIII w. p.n.e., chociaż na dzień dzisiejszy można dostrzec wiele wątków weddyjskich np. reinkarnacja). W każdym bądź razie analogicznie jak w przypadku Jezusa, wielu XIX-wiecznych wielu badaczy uważało, że Budda to postać fikcyjna i legendarna. Istotnym elementem buddyzmu wydaje się to, że w przeciwieństwie do katolicyzmu rozprzestrzeniaó sis swobodnie bez "rycerskiego" wsparcia i przymusu obekmując subkontynent Indiioraz. Niektórzy skłonni są dowodzić, iż mnisi buddyjscy docierali nawet do Aleksandrii, gdzie zorganizowali wspólnotę mającą związek z ruchem esseńczyków, a ci z kolei, co raczej nikt nie poddaje w wątpliwość, mają spory udział w kształtowaniu się myśli chrześcijańskiej. Te wszystkie podziały są, jak się wydaje, istotniejsze dla Zachodu, Wschód bowiem inaczej je kategoryzuje).
   Wcale zresztą niełatwo rozstrzygnąć podstawową kwestię czym buddyzm jest religią? Te wszystkie podziały są - jak się wydaje - istotne dla Zachodu niż Wschodu. Wschód inaczej je kategoryzuje. W tym kontekście buddyżm umieścił bym jako coś pośredniego między teizmem a ateizmem.

   Myślę, że bardziej zręcznie i dogłębnie mógłby wyjaśnić ten problem ktoś zajmujący się buddyzmem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka