Dodaj do ulubionych

W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Bożego?

11.09.22, 06:34
Konkretnie, jakim alfabetem się posługiwał, bo językiem był semicki, z grupy kananejskich. Starohebrajski (paleo) mógł powstać co najwyżej w wieku IX przed Chrystusem, wyjście z Ziemi Egipskiej natomiast miało miejsce kilkaset lat wcześniej. Mojżesz otrzymał swoją edukację na dworze Faraona, z hieroglifami jednak jest ten problem, że wkrótce nikt nie potrafiłby ich odczytać, bo wychodziły z użycia, więc fenicki, których obecność w Egipcie doświadczył każdy czytelnik, albo widz filmu Faraon, jest to potwierdzone historycznie.

Pytanie mnie naszło kiedy przełączyłem z finału US Open na telewizję Ojca Tadeusza, bo emocje nie pozwalały mi oglądać tego żałosnego widowiska z NY..
Obserwuj wątek
    • oszol-lom-z-rm Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 12:11
      Hebrajskim i aramejskim
      • privus Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 12:31
        ???
      • qwardian Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 12:39
        oszol-lom-z-rm napisał:

> Hebrajskim i aramejskim

Niemożliwe, aramejski alfabet powstał 800 lat przed Chrystusem, przynajmniej 500 lat przed wyjściem Izraelitów z Egiptu. Hebrajski tylko sto lat różnicy z aramejskim..
        • qwardian Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 12:49
          Aramejski powstał oczywiście 500 lat po wyjściu Izraelitów z Egiptu..
    • privus Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 12:31
      Biorąc pod uwagę, że alfabet hebrajski powstał o wiele później od pojawienia się domniemanych tablic mojżeszowych (XIII w. p.n.e), to biorąc pod uwagę zarówno okres życia jak i zakres jego edukacji, tablice mogły być pisane jedynie hieroglifami egipskimi. Osobiście bardzo wątpię, czy można było pisać egipskimi hieroglifami w języku żydowskim, ale w tej religii wszystko jest możliwe.
      Inna sprawa, to kwestia znajomości języka żydowskiego przez Mojżesza, skoro wychowywany był od niemowlęcia na dworze egipskim. Można zatem domniemać, że to stworzone na własne potrzeby YHWH jest zwykłym plagiatem starych egipskich tradycji przeszczepionym na tworzące się miraże pod nowy grunt teologiczny.
      • qwardian Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 12:47
        privus napisał:

> tablice mogły być pisane jedynie hieroglifami egipskimi.

Tą wątpliwość wyraziłem, bo na dworze egipskim był już znany alfabet fenicki, a hieroglify stały się archaiczne, poza tym kto byłby w stanie je odcyfrować kilkaset lat później. Fenicki alfabet był bardzo popularny na którym potem oparł się alfabet hebrajski..
        • privus Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 13:17
          qwardian napisał:

> privus napisał:
          >
          > > tablice mogły być pisane jedynie hieroglifami egipskimi.

>
          > Tą wątpliwość wyraziłem, bo na dworze egipskim był już znany alfabet fenicki, ...

Nie analizowałem problemu od tej strony, ale wydaje mi się to wielce prawdopodobne.
    • krzy-czy Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 15:13
      trzeba zajrzeć do orginału.
      • qwardian Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 18:09
        Mojżesz pisał na zwojach pergaminu z krowiej skóry, taki materiał nie mógł się zachować do naszych czasów, musiał być przepisywany z momentem kiedy tracił właściwości..
        • edico Re: W jakim języku Mojżesz spisał dzieje Ludu Boż 11.09.22, 18:25
          Czyli pod tym względem Sumerowie byli bardziej praktyczni i przewidujący od Mojżesza. Źe też wszechwiedzący Bóg nie przewidział tak fatalnego błędu Mojżesza oraz wszelkich następstw błędów wynikających z powielanych nieścisłości czy swobodnej nadinterpretacji przekazanych poleceń i praw.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka