Dodaj do ulubionych

Wierzycie w reinkarnację?

05.12.22, 19:07
We wczesnym dzieciństwie miałem przeświadczenie,że istnieję"od zawsze'.
Nie,nie miałem żadnych wspomnień z "poprzedniego życia'...Tylko wrażenie,że już byłem na ziemi zanim pojawiłem się w nowej postaci.
Obserwuj wątek
    • feelek Re: Wierzycie w reinkarnację? 05.12.22, 22:29
      Wawrzanka uważa, że reinkarnacja to coś prawdziwego.
      PS. uczciwie - ja tak nie uważam.
    • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 05.12.22, 22:47
      Ja nie.
      Ale w to, co proponuje katolicyzm, nie wierzę jeszcze bardziej.
    • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 05.12.22, 23:25
      Nie napiszę, że wierzę, ale zakładam, że może mieć miejsce. Nie wierzę kompletnie w istnienie nieba i piekła.

• adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 09:45
      olszak-przytycki napisał(a):

> We wczesnym dzieciństwie miałem przeświadczenie,że istnieję"od zawsze'.

Próbuję przypomnieć sobie wczesne dzieciństwo. Owszem, niby istnienie od zawsze, ale w swojej rodzinie i w swoim otoczeniu, bez świadomości, że się urodziłem i kiedyś nawet nie potrafiłem nawet chodzić.
    • wawrzanka Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 10:02
      Tak, ale nie w powszechnym rozumieniu tego słowa, które obrosło mitami, legendami i bajkami.
      • olszak-przytycki Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 10:51
        Są podobno ludzie którzy pamiętają swoje wcześniejsze wcielenia.
        Buddyści i hinduiści wierzą,że to kim się urodzimy jest dziełem karmy, czyli uczynków w poprzednim życiu,

Ja gdy byłem całkiem mały źle postępowałem.Łapałem pająki i im wyrywałem nogi.Zabijałem czerwone robaczki bawiąc się tym.I raz zauważyła to moja mama.Powiedziała:"Januszek dlaczego je zabijasz?One żyją".To był dla mnie wstrząs.Odtąd przestałem tego robić.

Pamiętam jak chłopcy wchodzili na drzewa,wyciągali z dziupli wroniaki i zrzucali je na ziemię ,zabijając je.Było mi bardzo przykro ale nic nie mogłem zrobić.
        Pewnego razu uczniowie wyrwali gniazdo słowika z krzaków i porozbijali jajka.Próbowałem ich zatrzymać mówiąc"nie zabijajcie ich'.

Jak każdy dzieciak płci męskiej lubiłem bawić się w wojnę.
        Przestało mnie to cieszyć gdy skończyłem 16 lat.
        Zacząłem wówczas interesować się religiami.Uważam,że stałem się dorosły gdyż porzuciłem chęć zabijania żywych istot.

Zabijanie jest bardzo złe.Wojny nie powinny istnieć.Musimy dążyć do tego by na świecie panował pokój.
    • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 11:01
      Wierzę. Może nie wszyscy, ale niektórzy tak żyli kiedyś już na ziemi. Kiedyś oglądałam jakiś program ludzie opowiadali o tym co pamiętają i jechali w te miejsca rozmawiali z rodzinami tych osób, mówili o rzeczach co tylko ta zmarła osoba mogła wiedzieć i ktoś z rodziny. Szczególnie uwierzyłam jak mówiły to dzieci. Pamiętały swoje nazwisko i jak wyglądał ich dom. Czytałam też o tym w internecie i wierzę że jest to prawdopodobne. Wierzę też w niebo, piekło i czyściec ale nie jak w miejsce tylko jak stan. Że Ci ludzie są gdzieś obok na tym samym świecie tylko my ich nie widzimy. Możliwe że reinkarnacja to taki czyściec.
      • olszak-przytycki Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 11:55
        Wiara w reinkarnację jest bardziej humanitarna od wiary w niebo i piekło po śmierci.
        Trochę to dziwne,że ktoś żył kilkadziesiąt lat(albo mniej lub więcej) i idzie na wieczność albo do piekła albo do raju.Tak krótkie życie ma decydować o wieczności?
        • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:01
          olszak-przytycki napisał(a):

> Wiara w reinkarnację jest bardziej humanitarna od wiary w niebo i piekło po śmi
          > erci.
          > Trochę to dziwne,że ktoś żył kilkadziesiąt lat(albo mniej lub więcej) i idzie n
          > a wieczność albo do piekła albo do raju.Tak krótkie życie ma decydować o wieczn
          > ości?

Nigdzie nie idzie. Umiera i to jest koniec. Wiem, wielu nie potrafi tego zaakceptować i wolą wierzyć w jakieś niesamowite brednie, byle tylko nie spojrzeć prawdzie w oczy. A niektórzy dzięki temu strachowi innych przed śmiercią nieźle sobie żyją.

S.
          • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:07
            "byle tylko nie spojrzeć prawdzie w oczy"

Wizja ponownej reinkarnacji wcale nie jest mniej straszna od innych opcji. Mnie to jednak obojętne, bo cokolwiek się wydarzy to nie będę mieć porównania. Ani nawet sprawnego układu nerwowego co by czuć ogień piekielny.
            • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:16
              Jeśli w piekle ma nie boleć, to po co wierzyć w piekło? I czy piekło, w którym nie boli, jest nadal piekłem?
              • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:25
                Jak ma boleć, skoro ciało zostaje w grobie? I na wszelki wypadek jeszcze je spalę? Może stosują tortury psychiczne. Trzeba by oszołoma lub qwardiana...
                • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:39
                  To nie wierzysz w zmartwychwstanie ciała?
                  • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:54
                    Nie wiem o czym do mnie piszesz. Nawracać mnie chcesz?
                    • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:58
                      Pytam, bo nie wiem. Nie ma w Credo chrześcijańskim czegoś o zmartwychwstaniu ciała?
                      • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 19:36
                        Zmartwychwanie, czyli zniknięcie z grobu ciała? Póki co, jedynie Jezus tego dokonał. A przynajmniej to jedyny pusty grób o jakim słyszałam.
                        • olszak-przytycki Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 20:20
                          Na długo przed Jezusem w Starożytnym Egipcie wierzono ,że Ozyrys zmartwychwstał.
                          (Chrześcijaństwo wiele zerżnęło z mitologii egipskiej ).
                          • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 20:48
                            Zmartwychwstanie kojarzy się z czymś pozytywnym. Z życiem wiecznym. Więc zmartwychwstać, aby trafić do piekła? Nie słyszałam takiej wersji. Ale słyszałam o sądzie ostatecznym. W świecie Ozyrysa sprawy zmarłych załatwiane były na bieżąco, w KK mówi się o dniu, w którym wszyscy co zmarli zmartwychwstaną. A może zmartwychwstaną tylko, ci co zasługują na niebo? Nie wiem. Historyjki w których ludzie maczali palce, a nie prawdy przekazane z niebios.

• adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 09.12.22, 08:29
                              hana2 napisała:

> Zmartwychwstanie kojarzy się z czymś pozytywnym. Z życiem wiecznym.
                              ..................................................................

Zdaniem Świadków Jehowy po śmierci człowiek o niczym nie wie. Ale w przyszłości (nie wiem dokładnie jakiej) wszyscy zmartwychwstaną na Sąd Ostateczny. Prawi do życia wiecznego na Ziemi, a grzesznicy zostaną skazani na śmierć. Ich zdaniem piekła nie ma. A w niebie to będzie 44 tysiące ( na postawie Księgi Apokalipsy) i oni mają współrządzić z Bogiem Ziemią. Tak to mniej więcej zapamiętałem.
                              Bodajże jeszcze jakaś wiara chrześcijańska uważa, że Piekła nie ma.
                              • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 09.12.22, 14:51
                                adam.eu napisał:

> Zdaniem Świadków Jehowy po śmierci człowiek o niczym nie wie. Ale w przyszłości
                                > (nie wiem dokładnie jakiej) wszyscy zmartwychwstaną na Sąd Ostateczny. Prawi
                                > do życia wiecznego na Ziemi, a grzesznicy zostaną skazani na śmierć.

A to nie można ich osadzić przed zmartwychwstaniem i tych złych nie zmartwychwstawać? To trochę bez sensu, gdy się zmartwychwstaje miliardy złych, aby ich zabić.

S.
                            • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 09.12.22, 14:52
                              hana2 napisała:

> Zmartwychwstanie kojarzy się z czymś pozytywnym. Z życiem wiecznym.

Pozytywnym? No nie wiem. Ja w zmartwychwstałych zombiakach niczego pozytywnego nie widzę.

S.
      • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 11:55
        "Możliwe że reinkarnacja to taki czyściec ."

Takie podejście może rodzić znieczulicę i brak reakcji na cudze cierpienie. Bo skoro cierpi, to pewnie sobie zasłużył.

• zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 15:16
          Miałam na myśli że to że żyje jeszcze raz to może do poprawy, nie że cierpi bo zasłużył.
          • adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 15:52
            Doczytałem Zaczarowanyogrodzie, że Twoim zdaniem reinkarnacja, to forma być może czyśćca.
            Ale po raz pierwszy spotykam się z taką interpretacją nie tylko wyznawcy katolicyzmu, ale w ogóle chrześcijaństwa. Biblię też całą przeczytałem, no na pewno bez zrozumienia Apokalipsy.
            • prze.nick Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:07
              Pierwszy raz? Może byłem wyjątkowy (ha ha) bo mnie o reinkarnacji jako fakcie mówili ksiądz i siostra zakonna gdy jeszcze byłem dzieckiem. Czyściec = reinkarnacja, Grzech pierworodny = karma ( z poprzednich wcieleń). Reinkarnacja i karma jest w NT i ST - św Jan był wcieleniem Eliasza. Jeden kazał obciąć głowy a drugi za swoje czyny zapłacił tym samym.
              • adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:10
                prze.nick napisał:

> Pierwszy raz? Może byłem wyjątkowy (ha ha) bo mnie o reinkarnacji jako fakcie m
                > ówili ksiądz i siostra zakonna gdy jeszcze byłem dzieckiem. Czyściec = reinkarn
                > acja, Grzech pierworodny = karma ( z poprzednich wcieleń). Reinkarnacja i karma
                > jest w NT i ST - św Jan był wcieleniem Eliasza. Jeden kazał obciąć głowy a dru
                > gi za swoje czyny zapłacił tym samym.

To chyba byłeś i dalej jesteś WYJĄTKOWYM.....
                • adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:15
                  adam.eu napisał:

> prze.nick napisał:
                  >
                  > > Pierwszy raz? Może byłem wyjątkowy (ha ha) bo mnie o reinkarnacji jako fa

> To chyba byłeś i dalej jesteś WYJĄTKOWYM.....

wyjątkowym "znawcą", tylko nie wiem, jakiej religii.
                  • prze.nick Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:18
                    W judaizmie, jak rabini widzą, że ktoś jest pojętny to mu drugą bar micwę robią na 33 urodziny.
                    Po prostu nie każdy może pewne rzeczy zrozumieć.
                    Są różne poziomy zrozumienia i w religiach też to rozumieją. Stąd słowa Jezusa o perłach.
                    • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:24
                      "Stąd słowa Jezusa o perłach."

Nerwy go poniosły.
                      • prze.nick Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:26
                        z perłami? bardzo obrazowo przekazał prawdę
                        wielu ludzi atakuje tych którzy mają większy poziom zrozumienia
                        • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:29
                          "wielu ludzi atakuje tych którzy mają większy poziom zrozumienia"

Niech ci będzie.
                    • adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 07:21
                      prze.nick napisał:

> W judaizmie, jak rabini widzą, że ktoś jest pojętny to mu drugą bar micwę robią
                      > na 33 urodziny.
                      > Po prostu nie każdy może pewne rzeczy zrozumieć.

Rozumiem to tak, że Twój wpis odchodzi od tematu reinkarnacji

> Są różne poziomy zrozumienia i w religiach też to rozumieją. Stąd słowa Jezusa
                      > o perłach.

A Ty zapewne dalej będziesz rzucał swoimi "perłami".
              • prze.nick Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:15
                św Jan Chrzciciel był inkarnacją Eliasza
                • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:17
                  "św Jan Chrzciciel był inkarnacją Eliasza"

sekcja zwłok wykazała?
                  • prze.nick Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:18
                    Porównaj fragmenty w ST i NT dotyczące tej samej duszy
                    • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:22
                      "Porównaj fragmenty w ST i NT dotyczące tej samej duszy"

z mitologia grecką pewnie?

Dla mnie biblia nie stanowi żadnego dowodu na istnienie boga. Ot zebrane historie jak żyli kiedyś ludzie, ich fantazje i wierzenia.
                      • prze.nick Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:25
                        w porządku, niczego nie narzucam
                        nawet najlepsza książka z równań różniczkowych cząstkowych nie będzie zrozumiała dla kogoś kto nie opanował jeszcze materiału o pochodnych.
                  • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:03
                    hana2 napisała:

> "św Jan Chrzciciel był inkarnacją Eliasza"
                    >
                    > sekcja zwłok wykazała?

Badania genetyczne. :)

S.
            • alux Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 20:51
              Chciałbym, żeby było życie po życiu i chciałbym wierzyć, ale jak oszukać rozum?
              • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 22:47
                alux napisał:

> Chciałbym, żeby było życie po życiu i chciałbym wierzyć, ale jak oszukać rozum?

Ale po co oszukiwać rozum? Wiem, wielu to robi, także na tym forum. Zapewne ze strachu. Ale czy nie lepiej żyć w prawdzie? I nie oszukiwać rozumu? Jeśli się go już posiada.

S.
                • wawrzanka Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 08:37
                  snajper55 napisał:

> Ale po co oszukiwać rozum? Wiem, wielu to robi, także na tym forum. Zapewne ze
                  > strachu. Ale czy nie lepiej żyć w prawdzie?

Lepiej. Ale co to dla ciebie znaczy: żyć w prawdzie? Myślę, że jest to dla Ciebie za trudne i dlatego niezbyt interesujące. Denerwuje mnie twoja zasadniczość: że jeśli ktoś wierzy w większy świat, niż ten, który widać to ze strachu. To jest dość prymitywne wytłumaczenie sposobu myślenia ludzi o szerszych horyzontach, niż Twoje. Największe dzieła literatury polskiej ostatnich lat powstały ze strachu? Zapytaj Olgę Tokarczuk. Tak, wiem, krasnoludki nasikały mi do mleka. Nie szkodzi, lubię zsiadłe.
          • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 16:38
            Żeby mógł się poprawić to należałoby tego człowieka zesłać i dać mu trochę dobra. Bo zło rodzi zło, a dobro rodzi dobro, więc i możliwość poprawy tego człowieka.

Kiedyś jeden forumowicz wyjaśniał na FP jak to jest, że jednego człowieka spotka cierpienie i mimo to wyrasta na dobrego człowieka a inny dalej roznosi po świecie zło i cierpienie. Wyjaśnił, że ten pierwszy, mimo że spotkały go krzywdy, miał obok siebie kogoś współczującego i to ukształtowało jego wrażliwość.

Czytałam kiedyś o terapeucie w amerykańskich więzieniach, który szedł na spotkanie z ludźmi co popełnili makabryczne przestępstwa, siadał i wysyłał do nich: bezwarunkowa miłość (nie wiem jak to robił, może coś w duchu mówił, może patrzył się z szacunkiem) i ci przestępcy po jakimś czasie pękali. Zaczynali opowiadać o krzywdach jakie spotkały ich w dzieciństwie i poprowadziły ich na drogę okrucieństwa, podobno były łzy. Tyle w skrócie zapamiętałam.

Kiedyś na gazecie wspomniano historię chłopca, który pewnego dnia wyszedl z domu na sanki i już nie wrócił. Jego oprawca był wychowankiem sierocińca prowadzonym przez tę zakonnicę potwora.

• zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 16:54
              Kiedyś słyszałam coś o skutkach grzechu. Grzech jednej osoby doprowadza do grzechu innej. I tak od początku świata. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za grzech następnego i to musi odpokutować w czyścu. Podobno do piekła idą Ci co sami po śmierci się potępia, ale nie widzą tego tak jak na ziemi tylko tak jak Bóg. Ale nie wiem jak jest.
              • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 17:28
                Tak. Każdy zły uczynek jest konsekwencją tego, że kogoś spotkało coś złego.

"to musi odpokutować w czyścu. "

Czyli co? Ponieść karę, za to że był złym człowiekiem? A był złym człowiekiem, bo matka kopała go w głowę, gdy był niemowlakiem. Kara to sadyzm. Izolować, ale nie znęcać się.

"Podobno do piekła idą Ci co sami po śmierci"
                Bajki wymyślone żeby zrozumieć świat...

• snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:02
                zaczarowanyogrod napisała:

> Kiedyś słyszałam coś o skutkach grzechu. Grzech jednej osoby doprowadza do grze
                > chu innej. I tak od początku świata. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za grzech
                > następnego i to musi odpokutować w czyścu. Podobno do piekła idą Ci co sami po
                > śmierci się potępia, ale nie widzą tego tak jak na ziemi tylko tak jak Bóg. Al
                > e nie wiem jak jest.

No widzisz, a ja nie grzeszę, jestem bezgrzeszny. :)

S.
      • adam.eu Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 15:45

> Wierzę. Może nie wszyscy, ale niektórzy tak żyli kiedyś już na ziemi.
        ..................................................

O ile dobrze kojarzę, to jesteś katoliczką, To co piszesz nie kłóci Ci się z Twoją wiarą?
        • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 16:56
          Kłóci jak wiele innych rzeczy w katolicyzmie. Jestem katoliczka bo w takiej rodzinie się urodziłam, niektóre rzeczy popieram, nad niektórymi się zastanawiam, niektóre odrzucam. Cały czas szukam swojej drogi.
    • wawrzanka Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 12:58
      Film z polskim lektorem na temat reinkarnacji: www.youtube.com/watch?v=CCHJcoEWcKg&ab_channel=OutsideTHESystem Całkiem niezły. Warto uważnie obejrzeć, jeśli ktoś interesuje się tematem. Nie dla sensacji, ale dla refleksji.
      • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 22:51
        wawrzanka napisała:

> Film z polskim lektorem na temat reinkarnacji: www.youtube.com/watch?v=CCHJcoEWcKg&ab_channel=OutsideTHESystem Całkiem niezły. Warto uważnie obejrzeć, jeśli ktoś interesuje się tematem. Nie dla sensacji, ale dla refleksji.

Bardziej realistyczne są filmy o wampirach. Też polecam taki filmy nie dla sensacji, tylko dla refleksji.

S.
    • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 18:24
      Nie.
    • oszol-lom-z-rm Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 18:30
      Nie!
      • olszak-przytycki Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 19:56
        A ja wierzę w reinkarnację.
        Z tego powodu nie mogę być chrześcijaninem ani muzułmaninem.
        (Ostatnimi czasy miałem silne inklinacje co do powrotu do chrześcijaństwa.Ale niby jak gdy jestem za wiarą w samsarę).
        • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:14
          Nie trzeba przynależeć do jakiejś wiary. Nie ma konieczności z jakąś się utożsamiać. Wszystkie posiadają wspólne wartości uniwersalne.

Gdy ja z dnia na dzień przestałam wierzyć w boga, albo po prostu mocno zwątpiłam czego konsekwencją było zaprzestanie chodzenia do kościoła, to na początku bardzo mi brakowało praktyk religijnych. Zwłaszcza tych związanych z Wielkanocą.

• olszak-przytycki Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:27
            Ja mimo,że nie jestem katolikiem,obchodzę święta wraz z rodziną.
            Nawet uczestniczyłem w chrzcie córki mojej bratanicy.I później byłem na przyjęciu.
            Też na wesela i pogrzeby chodzę.
            (W Polsce nie da się całkiem odizolować od głównego wyznania).

• feelek Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 20:45
            hana2 napisała:

> Nie trzeba przynależeć do jakiejś wiary. Nie ma konieczności z jakąś się utożsa
            > miać. Wszystkie posiadają wspólne wartości uniwersalne.
            >
            > Gdy ja z dnia na dzień przestałam wierzyć w boga, albo po prostu mocno zwątpiła
            > m czego konsekwencją było zaprzestanie chodzenia do kościoła, to na początku ba
            > rdzo mi brakowało praktyk religijnych. Zwłaszcza tych związanych z Wielkanocą.
            ....
            mi - na odwrót:
            poczułem wielką ulgę nie musząc uczestniczyć w czymś, co nadal uważam za sztuczne i pełne jakiejś obłudy.
            ...
            Mogłyby być spotkania w imię jakiejś jedności/ tego wspomnianego uniwersalizmu wszystkich religii/ światopoglądów: katolików/ ateistów/ odchodzących/ wracających ( do np. ateizmu/ katolicyzmu)/ agnostyków/ widzących_to_wszystko_inaczej....
            ....
            Wyobrażam sobie spotkania takich grup, które spotykałyby się w kościołach aby z sobą razem pobyć, uścisnąć sobie dłonie ....
            .....
            Ale ...????
            : zaraz tzw. wierzący, natchnieni przez księdza chcieliby Cię " nawracać".
            Ja nie mam zamiaru ich/ nikogo nawracać.
          • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:06
            hana2 napisała:

> Nie trzeba przynależeć do jakiejś wiary. Nie ma konieczności z jakąś się utożsa
            > miać. Wszystkie posiadają wspólne wartości uniwersalne.

Jakie są te wartości uniwersalne? Dla przykładu jakie są wspólne uniwersalne wartości religii katolickiej i religii ludożerców? Wiesz ilu bogów wymagało od wiernych składania ofiar z ludzi?

S.
          • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 10:35
            Ja jakbym porzuciła wiarę to brakowało by mi tylko spowiedzi ale to z leku że jak się nie wyspowiadam to trafię do piekła. I to z tych grzechów które do końca nie wiem dlaczego są grzechami jak nikomu nic nie robie.
            Przyjmowania Komunii św bo wtedy bym czuła że oddaliłam się od Boga a kazał siebie przyjmować przez to też trafiłabym do piekła.
            Innych rzeczy jak tradycje świąteczne, te rytuały religijne, msza tak jak wygląda nie brakowało by mi tego. Dla mnie to takie trochę na pokaz. Jak były próby przed pierwszą Komunia i bierzmowaniem żeby wyszło wszystko tak jak na jakimś przedstawieniu, nie czułam tych sakramentów duchowo. Jak przed jakąś msza organistka uczyła nas pieśni i poprawiała jak na tej mszy i tak mieliśmy być tylko my co się tego uczyliśmy.
            • hana2 Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 18:18
              "Ja jakbym porzuciła wiarę to brakowało by mi tylko spowiedzi "

Gdybyś porzuciła wiarę, to by ci było obojętne niechodzenie do spowiedzi.

Kiedyś na forum jeden pan napisał: skoro Bóg miałby ukarać mnie piekłem za sam fakt bycia niewierzącym, mimo że staram się być dobrym człowiekiem to nie chciałbym mieć z takim surowym służbistą nic do czynienia. A jeśli Bóg jest dobrym duchem to pewnie z jakiegoś powodu chce, abym był ateistą.

Na mnie komunia i bierzmowanie zrobiły duże wrażenie. Nocne czuwania w wielki piątek. Spowiedzi nie nawidziłam. I komunia też była dla mnie zbytnim przekroczeniem granic. Nie czułam się komfortowo. Ulżyło mi że już nigdy nie przyjmę opłatka jak wzięłam ślub cywilny. Byłam usprawiedliwiona;)

• snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 22:58
      Nie, nie wierzę w reinkarnację, w Jehowę, w homeopatię, w telepatię, w wyciąganie złotych monet z nosa, w bioenergoterapię, w krasnoludki, w uzdrawiające kamienie (choć chętnym mogę takowe sprzedać), w telekinezę, w Allaha, w jednorożce, w teleportację, w zamach smoleński, w reptilian (reptilianów?) i jeszcze w wiele innych rzeczy.

S.
      • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:22
        Z drugiej strony, jeśli umrzesz i cię pochowają i na twoim grobie wyrośnie róży krzak, to ten krzak będzie bezpośrednio czy pośrednio przetwarzał twoje szczątki. Więc tak, zreinkarnujesz w róży krzak, a także w jedną czy drugą dżdżownicę i całe stado bakterii beztlenowych.
        • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:34
          Nie wyrośnie, bo ktoś go wytnie.
          • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:37
            A dżdżownice wykopie na ryby :) Tym lepiej, to Snajpi zreinkarnuje w ryby.

A luźną ziemię po usunięciu krzaka rozwieje wiatr i cholera wie, gdzie ona padnie i co z niej wyrośnie i w co on zreinkarnuje :o
            • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 06.12.22, 23:51
              yoma napisała:

> A dżdżownice wykopie na ryby :) Tym lepiej, to Snajpi zreinkarnuje w ryby.

Możemy to przegłosować - ja jestem za turbotem.
              • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:00
                A co, wyżera ze Snajpiego? :)

Turbot mógłby być, ale... Nie znam się na wędkarstwie, turbota na dżdżownicę?
                • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:02
                  Ja też się nie znam na wędkarstwie, wolałbym te, jak im tam, wieloryby.
                  • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:11
                    Ee, wieloryb to po prostu taka wielka tłusta świnia, schab to ja mogę sobie w sklepie kupić. Brata w rozumie byś jadł?

(Zakładamy, że nie siedzimy w Andach na lodowcu.)
                    • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:16
                      Właściwie to głośno myślałem jakby tu reinkarnować turbota.

• yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:19
                        Jak to jak, w osedaksa...
                        • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:21
                          No coś ty - w brata w rozumie?
                          • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 00:53
                            Dżdżownica by nam tego nie wybaczyła!
                            • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 07.12.22, 01:37
                              Ciekawe, czy Snajpi by wybaczył 😄😄
      • olszak-przytycki Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 12:18
        snajper55 napisał:

> Nie, nie wierzę w reinkarnację, w Jehowę, w homeopatię, w telepatię, w wyciągan
        > ie złotych monet z nosa, w bioenergoterapię, w krasnoludki, w uzdrawiające kami
        > enie (choć chętnym mogę takowe sprzedać), w telekinezę, w Allaha, w jednorożce
        > , w teleportację, w zamach smoleński, w reptilian (reptilianów?) i jeszcze w wi
        > ele innych rzeczy.
        >
        > S.

A większa część ludzkości w coś wierzy.Ciekawe dlaczego?Może dlatego,że chce istnieć po śmierci.
        • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 12:40
          Nie lepiej istnieć przed?
          • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 12:55
            yoma napisała:

> Nie lepiej istnieć przed?

To nie sztuka żyć wtedy, kiedy się żyje.
            • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 12:56
              Tak sobie czytam ten wątek i chyba jednak sztuka :)
              • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 13:04
                yoma napisała:

> Tak sobie czytam ten wątek i chyba jednak sztuka :)

Jeśli sztuka, to jaka - dramat czy komedia?
                • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 13:22
                  Dramat, zdecydowanie.
                  • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 13:25
                    yoma napisała:

> Dramat, zdecydowanie.

A nie tragikomedia?
                    • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 13:41
                      Dramat, bo m.in. dlatego ten świat tak wygląda.
                      • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 14:25
                        yoma napisała:

> Dramat, bo m.in. dlatego ten świat tak wygląda.

Trochę optymizmu - komedia jest to również.
        • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 08.12.22, 12:47
          Wierzę z powodu tego co ludzie mówią co widzieli, z tego powodu że w tej wierze żyje od urodzenia, większość ludzi które znam jest wierzących. Nie muszę istnieć po śmierci ja się boję że jeśli coś jest to mogę pójść do piekła a ja się boję cierpienia wiecznego. Pewnie i tak pójdę bo przed samą śmiercią zgrzesze ciężko.
          • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 09.12.22, 15:43
            To nie grzesz, chyba że chcesz. Twój wybór.
            • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 09.12.22, 16:05
              Nie chce ale tak wychodzi.
            • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 10.12.22, 19:32
              yoma napisała:

> To nie grzesz, chyba że chcesz. Twój wybór.

Ja nie mam wyboru. Nie grzeszę i choćbym chciał to nie mogę zgrzeszyć.

S.
              • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 10.12.22, 19:49
                A właśnie że możesz. Jak zrobisz coś, po czym sumienie cię żre, to zgrzeszyłeś.
                • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 10.12.22, 20:23
                  Jak sumienie mnie żre to wiem że to grzech i udaje mi się tego nie robić bo wiem dlaczego to jest złe.
                  Problem jest wtedy jak sumienie nic mi nie mówi tylko jest we mnie lęk ze zgrzeszyłam bo wiem że to grzech a nie żałuję. To już do takich grzechów jest gorzej nie wrócić a jeszcze jak mam wpojone że to grzech ciężki to lęk jest jeszcze większy.
                  • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 10.12.22, 20:39
                    No to już nerwica :)
                  • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 02:31

> Problem jest wtedy jak sumienie nic mi nie mówi tylko jest we mnie lęk ze zgrze
                    > szyłam bo wiem że to grzech a nie żałuję.

Lękami może się zająć terapeuta. Większość osób religijnych grzeszy na potęgę, grzechów nie żałuje i żadnego lęku nie odczuwa. I to jest postawa zdrowa i właściwa. :) Obżarstwo, cudzołóstwo, pycha, pożądanie rzeczy bliźniego i pożądanie bliźniego, kłamstwa, lenistwo - grzechy nasze powszednie. Lęki? Czego się lękać? Powtórzę za naszym papieżem "Nie lękajcie się!" :D

S.
                • snajper55 Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 02:23
                  yoma napisała:

> A właśnie że możesz. Jak zrobisz coś, po czym sumienie cię żre, to zgrzeszyłeś.

Zgrzeszyłbym, gdybym złamał jakąś zasadę mojej religii. A ponieważ jestem ateistą, to nie mogę zgrzeszyć, bo żadne religijne normy mnie nie wiążą.

Sumienie mnie gryzie, gdy zrobię coś, co uważam za złe. Ale na to żadna spowiedź, datek dla jakiegoś kościoła czy ofiara dla jakiegoś boga nie pomoże. Bo to nie grzech.

S.
                  • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 12:25
                    Jeśli ty, ateista, definiujesz grzech jako coś bogu niemiłe, to tak. Ja, ateistka ze skłonnościami do panteizmu, definiuję grzech jako czyn sprzeczny z systemem moralnym i etycznym grzesznika.
                    • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:15
                      yoma napisała:

> Ja, ateistka ze skłonnościami do panteizmu, definiuję grzech jako czyn sprzeczny
                      > z systemem moralnym i etycznym grzesznika.

Ale w ten sposób, używając określenia należącego do religii, narażasz się na zarzut
                      obrazy uczuć religijnych. Czy nie lepiej byłoby użyć określeń typu niegodziwość
                      lub łajdactwo, oczywiście o ile czyn ów nie jest jawnie sprzeczny z prawem
                      stanowiąc przestępstwo lub wykroczenie.

Jest masa niegodziwości, które nie są grzechem w sensie religijnym jak i masa grzechów
                      w sensie religijnym, które dla nas ateistów są całkowicie obojętne z punktu widzenia etyki.
                      • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:25
                        A kto powiedział, że "grzech" należy do religii? Można nie grzeszyć wyglądem albo rozumem, na przyklad.
                        • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:37
                          yoma napisała:

> A kto powiedział, że "grzech" należy do religii? Można nie grzeszyć wyglądem
                          > albo rozumem, na przyklad.

Ale czy można grzeszyć rozumem?
                          Czy mamy się spowiadać z ateizmu?
                          • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:50
                            Niby ateiści, a przyzwyczajenia siedzą. Jeden definiuje grzech przy użyciu boga, drugi nieodwołalnie łączy grzech ze spowiedzią... ;)
                            • wariant_b Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:56
                              yoma napisała:

> Niby ateiści, a przyzwyczajenia siedzą.

No i co z tego, że pojęcia religijne nie mają dla ateisty większej wartości,
                              skoro są walutą obiegową w społeczeństwie.

Jeśli wyrazisz się o kimś "łajdak", to się obrazi - za "grzesznika" raczej nie.
                              • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 15:16
                                Jeśli się wyrażę o kimś "łajdak", to chyba właśnie w tym celu...

Btw: łajdak - słowo używane przez Polaka do wyrażania pretensji do P. Boga, dlaczego kazał mu żyć w tym miejscu i czasie. WHY DUCK???
                  • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:48
                    No ateista nie może zgrzeszyć, ani żaden inny człowiek religii w której nie ma czegoś takiego jak grzech.
                    • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 13:51
                      A nie można zgrzeszyć wobec siebie? ;)
                      • zaczarowanyogrod Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 15:33
                        Jak się jest wierzącym i się grzeszy to się grzeszy przeciwko sobie bo przez ten grzech się oddala od Boga i idzie do piekła po śmierci.
                        • yoma Re: Wierzycie w reinkarnację? 11.12.22, 15:50
                          Strasznie to skomplikowane.

W każdym razie, idę się laszczyć, albowiem wieczorem mam zamiar pogrzeszyć trochę 😊

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka