Dodaj do ulubionych

Katolicy są prymitywni?

07.12.22, 15:09
Jako dziecko pamiętam poczynania katolików względem otaczającej przyrody.
Chłop był zainteresowany głównie jej eksploatacją.
Źle traktował zwierzęta.

Pamiętam jak chłopcy wspinali się na kasztany i wyrzucali z dziupli młode wroniaki.
Pewnego razu wyrwali gniazdo słowicze z jajkami.Oczywiście te jajka potłukli.
Jeden taki złapał kota za ogon i obijał go o drzewo.
Innym razem chłopaki kołkiem bili psa aż mu wybili zęba.

Gospodarze źle traktowali swoje zwierzęta.

Nasze polskie porzekadła odnośnie zwierząt są im nieprzychylne.
Piosenki np."oj ty głupi kogucie czy ci dobrze w tym bucie?..."

Dopiero pod wpływem buddyzmu i hinduizmu zmienił się na lepsze w Polsce stosunek do zwierząt.

Obserwuj wątek
    • zaczarowanyogrod Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 15:59
      Sadyści. Też miałam kolegę który kładł ślimaki na ulicę jak czekaliśmy na autobus do szkoły bo chciał żeby je rozjechał. Razem z siostrą zbieraliśmy te ślimaki a ten idiota się śmiał. Popchnęłam go kiedyś jak rzucał kamieniami w żabę, jego głupia matka się na mnie poskarżyła rodzicom. Dziecko na mszy na placu przykościelnym rozdeptywalo na pniu ściętego drzewa owady które tam chodziły. Głupi rodzice się śmieli. Sama miałam chęć rozdeptać tych rodziców. Ktoś inny zwrócił im uwagę i sobie poszli. Na wsi niektórzy dalej tacy są. Śmieją się że mnie ze nie zabijam pająka tylko go wynoszę na dwór, a czasem nawet sobie żyją u mnie parę miesięcy. Kiedyś ulica szedł sobie zaskroniec szła babka ze wsi, jechał chłopak samochodem a ona mu krzyczała rozjedz gadzinę, ja z ciotka krzyczałyśmy nie. On też nie chciał i ominął a zaskroniec na szczęście uciekł. Pomyślałam wtedy że dobrze by było żeby ją ktoś potrącił tę babkę gadzinę. Baba w pracy chciala rozdeptać żuczka krzyczałam ja i inni że on jest u siebie. Też miałam chęć ja pobić, już sobie wyobrażałam że biorę gałąź która była obok i uderzam ją w pusty łeb. Nie dobrze bić ludzi ale w niektórych sytuacjach nie da się tego wytrzymać.
      • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 16:16
        Może to się bierze z tego,że według katolicyzmu zwierzęta nie mają duszy?
        Katolicy postrzegają przyrodę dwojako:jako dostarczającą konkretnych produktów i jako wroga którego należy zniszczyć.
        • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 22:21
          olszak-przytycki napisał(a):

> Może to się bierze z tego,że według katolicyzmu zwierzęta nie mają duszy?

Ależ oni to samo robią z ludźmi, jeśli ci ludzie są wystarczająco słabi i nic im za to nie grozi. Dawno temu mordowali pogan, w czasie II WŚ - Żydów.

S.
          • qwardian [...] 11.12.22, 08:18
            Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
            • feelek Re: Katolicy są prymitywni? 11.12.22, 17:20
              qwardian napisał:

" ....Got Mit Uns ...."
              ....
              Pan już tu pisał też:
              "... Godmit uns..."
              ....
              gdyby istniał taki jak go sobie pan wyobraża (?), mógłby się obrazić za typowy dla "nazisty" brak podstawowego wykształcenia ....
              ....
              Bók z wami???
              może jeszcze:
              "...Godt, Godd,
              ....
              PS. Niemcy uparli się aby pisać : "Gott mit uns"

• lumpior Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 16:32
      No i ...wymyślili spowiedz.
      • pocoo Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 20:55
        lumpior napisał:

> No i ...wymyślili spowiedz.
        >
        Spowiadają się z tego, co sami uznają za grzech. Właściwie to tylko grzeszki, bo co będzie jeden z drugim godzinę zdrowaśki klepał, jak można iść na piwo.
    • inconnue Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 17:43
      Opisujesz straszne sceny, ktorych byles swiadkiem. Co zrobiles?
      • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 18:02
        Byłem wtedy małym dzieckiem.Protestowałem ale bezskutecznie.

U nas był taki Rysio.Otóż przechodził on często koło zagrody swego znajomego.Wtedy wyskakiwały z podwórka psy i rwały się do jego nogi.Rysio ostrzegł kolegę:"Jeśli te psy będą dalej mnie atakować,zrobię z nimi porządek'.A ponieważ nic się nie zmieniło i cały czas go burki nękały,postanowił je zabić.Kupił surowe mięso i pinezki.Całość zmieszał.I potem podrzucił to danie pod płot swego znajomego.Psy najadły się i pozdychaly w męczarniach.Rysio ucieszył się.
        -Opowiadał mi to bez najmniejszych wyrzutów sumienia i empatii.
        • inconnue Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 18:27
          W jakiejs strasznej dziurze mieszkales albo masz bujna fantazje...
          • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 20:45
            Wszystko o czym napisałem wydarzyło się.To nie są zmyślenia.
            Jacy byli prymitywni katoliccy polscy parafianie możemy się dowiedzieć z powieści w.Reymonta"Chłopi".
            Grzesiuk też śpiewał "chłop nikomu nie przepuści,nie pożyje se ajuści'.

Prawa zwierząt to dopiero niedawne ustalenia.Wcześniej zwierzęta były traktowane pod kątem użyteczności dla człowieka.
            • hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 07.12.22, 22:56
              Niestety te prawa zwierząt dotyczą jedynie zwierząt domowych.
              • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 08.12.22, 10:20
                Trzeba wspomnieć jeszcze o korridzie .Barbarzyńcy.
                • inconnue Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 10:48
                  Wieje z tych postow nienawiscia do katolikow, zwlaszcza polskich (myle sie?). Przyklady podane to przyklady zwyklego chamstwa. Oddzielmy chamstwo od wiary. Katolicy to chrzescijanie. A chrzescijanstwo - w temacie ktory Was interesuje - nie potrzebuje szukac gdzieindziej. Wszystko jest wytlumaczone w Starym Testamencie, ktory odzieczylismy po Zydach, ktorzy uwierzyli w Chrystusa.
                  W wersji hebrajskiej Biblii, tylko 3 razy uzyte jest slowo “powolal z niczego” (bara’): kiedy Bog stworzyl materie, zwierzeta i czlowieka. W dodatku, Bog “stworzyl” (vaYtser) zwierzeta i “stworzyl” (vaYYtser) czlowieka. W Biblii co pozornie wydaje sie bledem ortograficznym, nim nie jest. Czlowiek ma wiec cos wiecej niz zwierzeta. Bog stworzyl czlowieka jako “bytY zyjace” (nephech hayim), na swoj obraz, Trojcy Swietej. Czlowiek wiec sklada sie z 3 rzeczy:
                  MATERII = cialo, ktore podobnie jak u zwierzat, komunikuje sie ze swiatem piecioma zmyslami ; DUSZY = ktora podobnie jak u zwierzat, wspolpracuje z cialem za pomoca 6ciu atrybutow: przywiazanie, rozum, pamiec, wyobraznia, analiza i mysl ; DUCHA = ktory kieruje dusza poprzez swiadomosc wlasnego bytu i bytu Boga.
                  Czlowiek jest wyzej od zwierzat. To czlowiek NAZWAL (symbolika aktu nazwania) zwierzeta. Zwierzeta nie nazwaly czlowieka. Tym samym, swoje piekne dzielo Bog uczynill podwladnym czlowiekowi.
                  Potepiam, rownie jak Wy, zachowania o ktorych piszecie. Kategorycznie. Nie lubie korridy. Ale nie dlatego potepiam katolikow, polskich czy nie. Nie ma czegos takiego jak katolicyzm polski. “Powszechny Kosciol polski”? To oksymoron.
                  • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 11:40
                    Nie wszyscy katolicy dawniej źle traktowali zwierzęta.
                    Moja babcia jak sprzedawała kobyłę czy krowę to płakała.

Ale korrida jest.Tysiące gapiów patrzy na mordowanego byka i wpada w zachwyt.
                    No co to są za ludzie?
                  • hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 13:26
                    Ta nienawiść może zaczynać się od przemówień waszych hierarchów, którzy zamiast się skupić na budujących treściach dla własnych owieczek to co i rusz wypuszczają pełen nienawiści i potępiania jad na tych, którzy odeszli od kościoła i żyją inaczej. Pokłosem tego są produkowane przez forumowicza oszołoma wątki o rzekomych zamachach na wasz kościół. Nie przyjmuję księdza (bo jestem nie wierząca) - zamach. Nie wysłałam dziecka do spowiedź i komuni (bo uważam że ludzie powinni świadomie wybierać swoją drogę spośród różnych ofert jako dojrzali ludzie) - zamach.

I wspomnieć należy, że chcecie sterować nasza seksualnością.

To akurat katoliccy znajomi oburzają się na fakt, że nie jem mięsa. Nie oburzają, to jest takie wykrzywianie na twarzy.

Ale z przekazem wątku się nie zgadzam, bo ogólnie w przeszłości byli bardziej okrutni. Przykładem jest to jak do niedawna był traktowany czarnoskóry człowiek.

Przestańcie nam narzucać swój światopogląd i relacje się ułożą.

• hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 13:28
                      * bo ogólnie w przeszłości ludzie byli bardziej okrutni
                      • feelek Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 17:01
                        hana2 napisała:

> * bo ogólnie w przeszłości ludzie byli bardziej okrutni
                        ....
                        Też mi się tak wydaje:

w 1932 Ernest Hemingway napisał " Śmierć po południu" - całość o korridzie, jej ... apoteoza na 250 stronach.
                        Hemingway nie był katolikiem.
                        ....
                        Rzeź wielorybów coroczna na protestanckichWyspach Owczych. Tradycja, rytuał od setek lat, nadal żywa, woda morska koloru czerwonego...
                        ...
                        Gdy w l.
                        60 XX w. kotka na wsi, gdzie jeździłem, miała małe, Dziadek ... zasypał je ślepe piaskiem ... zrobił to, co miliony razy robiono na wsiach .... siostra cioteczna płakała, urządziła kociętom pogrzeb .... ale ... to dopiero teraz sterylizuje się koty, psy na masową skalę ... aby im oszczędzić ww. losu
                        .....
                        Oburzamy się na okrucieństwo wobec " naszych braci młodszych" i .... jemy je na co dzień.
                        Nie widzimy ich śmierci - dla nas nie istnieje. Ubojnie są po to aby nie było okrucieństwa?
                        ....
                        Nieduży krok aby mięso pozyskiwać inaczej - drogą produkcji - jak samochody, będzie smaczniejsze, tańsze, bardziej eko, bez zabijania żywych istot.
                        ....
                        Moja p. Fryzjerka, jak usłyszała jak takie mięso będzie powstawać, powiedziała, że .... "do ust takiego świństwa nie weźmie: kurczak to musi być kurczak!"
                        • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 18:18
                          Jeszcze nie tak dawno temu jedną z najlepszych rozrywek monarchów i książąt było polowanie.
                          Dzisiaj w Europie raczej nikt się trofeami myśliwskimi nie chwali.
                          Co innego w Ameryce Północnej -jest sporo filmików z polowań.
                          • feelek Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 18:39
                            ale, ale!
                            Pytanie, od którego odchodzimy brzmi:
                            " Katolicy są prymitywni?
                            ....
                            Gdy tu wychodzi jak chce Hana:
                            ludzie [ różnych kultur/ wyznań] byli bardziej okrutni niż obecnie.
                            • zaczarowanyogrod Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 18:44
                              Tak niektórzy są prymitywni jak niektórzy inni ludzie należący do innej religii czy niewierzący.
                      • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 19:16
                        hana2 napisała:

> * bo ogólnie w przeszłości ludzie byli bardziej okrutni

Od kiedy zaczyna się przeszłość? Jeśli od wczoraj, to się zgodzę. :) Przypomnę, że ludzie zabijają się od 200 tys. lat. Czy II WŚ (82 lata temu) to już przeszłość?

S.
                  • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 19:23
                    inconnue napisała:

> Czlowiek jest wyzej od zwierzat. To czlowiek NAZWAL (symbolika aktu nazwania) z
                    > wierzeta. Zwierzeta nie nazwaly czlowieka. Tym samym, swoje piekne dzielo Bog u
                    > czynill podwladnym czlowiekowi.

To jest najbardziej zbrodnicze w tej religii. To wpajanie wiary, że wszystko jest dla człowieka. Jak bardzo to różni chrześcijan od, na przykład, Indian oddający hołd Manitou. Od ludzi, którzy czuli się cząstką natury i nie wywyższali się ponad inne istoty.

S.
                • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 19:18

> Trzeba wspomnieć jeszcze o korridzie .Barbarzyńcy.

No i o jedzeniu ostryg. Żywcem! Czy wrzucaniu żywych raków do wrzątku. Wędkarstwo też swoje okrucieństwa dokłada. To nabijanie robaków na haczyk...

S.
                  • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 10.12.22, 19:51
                    snajper55 napisał:
                    > No i o jedzeniu ostryg. Żywcem! Czy wrzucaniu żywych raków do wrzątku. Wędkarst
                    > wo też swoje okrucieństwa dokłada. To nabijanie robaków na haczyk...
                    >
                    > S.

Faktycznie trudno żyć bez zabijania.Chyba tylko dźiniści są ludźmi cywilizowanymi?
                    • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 11.12.22, 02:40

> Faktycznie trudno żyć bez zabijania.Chyba tylko dźiniści są ludźmi cywilizowany
                      > mi?

Ależ cała nasza cywilizacja opiera się na zabijaniu. Może więc najbardziej cywilizowany jest ten, który najwięcej zabija? Kto najmniej zabija? Dzikie, po naszemu nieucywilizowane plemiona zbierające korzonki i zabijające tylko po to, aby zabitą istotę zjeść.

S.
                      • olszak-przytycki Re: Katolicy są prymitywni? 11.12.22, 10:31
                        Tak,należy odróżnić zabijanie dla zdobycia pożywienia od zabijania dla rozrywki.
                        Niestety aby żyć trzeba zabijać.Nawet wegetarianie jedzą przecież nasiona roślin i ich łódygi.
                        • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 11.12.22, 23:41

> Tak,należy odróżnić zabijanie dla zdobycia pożywienia od zabijania dla rozrywki
                          > .
                          > Niestety aby żyć trzeba zabijać.Nawet wegetarianie jedzą przecież nasiona rośli
                          > n i ich łódygi.

Zabijanie aby jeść jest w naturze powszechne. Przyjemność z zabijania czerpią jedynie (niektórzy) ludzie.

S.
                          • inconnue Re: Katolicy są prymitywni? 13.12.22, 11:23
                            Troche nie mam sily pisac ... ale tak krotko: hana2, daj spokoj, co moga Ci hierarchowie (ktorych zwierzchnictwa nie uznajesz) czy znajomi katolicy narzucic? NIC. Czlowiek nie ma prawa zniewolic czlowieka bo nawet Bog - wspanialomyslnie - dal nam wolna wole. Wiec co moze czlowiek? Zyj jak najpiekniej potrafisz tak jak Ty uwazasz i nie denerwuj sie na oszolomow - katolikich czy nie, polskich czy nie. Tutaj nie ma ekskluzywnosci. Tak jak w sprawie okrucienstwa. / Snajper55: moim zdaniem i tak, jestem katoliczka, Bog stworzyl swiat NIE DLA czlowieka ale DLA SIEBIE ( w sensie, ku swojej chwale), zeby swoim pieknem oddawal MU, w nieskonczonosc, czesc. Zwierze nie zostalo stworzone na potrzeby czlowieka ale na potrzebe Boga. Natomiast, tak, czlowiek bedac najpiekniejszym dzielem Boga (juz widze, jak niektorzy sie wzdrygaja) czlowiek przewyzsza zwierze, nie o dusze, ale o ducha, wlasnie. Wiesz, do mnie, co wieczor, kiedy wracam z pracy czeka przed domem rudy kot (ciesze sie, bo nie moge miec mojego kota bo jestem alergikiem). Zawsze przystane chwilke, troche go pokiziac :) i cos dac pod pysk, do przekaszenia. Nie robie tego bo wierze w reinkarancje (bo oczywiscie, nie wierze) i tez bym chciala, zeby ktos tak zrobil gdybym byla kotem. Ale dlatego bo Bog mi podsunal tego kota, zebym sie troche nim zajela. A kiedy rano schodze zaparzyc sobie kawe, przytuptuje do mnie (juz tym razem moj wlasny) zolw :) Zamiera w ruchu i jasne, ze czeka na salate ale przypomina mi tez, ze mam sie nim zajac. Tylko tyle i AZ :). Pozdrawiam.
                            • zaczarowanyogrod Re: Katolicy są prymitywni? 13.12.22, 13:06
                              Nie powiedziałabym że człowiek jest najpiękniejszym dziełem Boga. Chciał dobrze ale coś mu nie wyszło. Kot przyszedł do Ciebie bo chciał a nie ze Bóg go przysłał. Bóg go tylko stworzył. Ja kotu bym dala jeść nie ze względu na Boga tylko na kota. Też jestem katoliczką.
                              Nakłonić nikogo do niczego się nie da ale gadanie innych jest wkurzające.
                              • inconnue Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 15:10
                                To, ze Bogu wszystko bardzo dobrze wyszlo (ze posluze sie Twoim slownictwem), nie mam najmniejszej watpliwosci. Biblia - zainteresuj sie wersja hebrajska czy grecka - jest majstersztykiem jezykowych subtelnosci i niuansow. A zlota liczba, matematyka? Ciag Fibonacciego. Gdzie nie ruszysz. Nie, Bogu wszystko “wyszlo” jak najlepiej. To czlowiek w Edenie, spartaczyl bo poszedl na skroty, za Szatanem, klamca i uzurpatorem. Dlaczego Bog na to pozwolil? Bo Bog - w swojej wspanialomyslnosci i milosci do niego - nie uwiazal czlowieka ale dal mu wolna wole. Czlowiek spartaczyl. Dlatego Chrystus przyszedl nas zbawic. Wszystkich tych, ktorzy w niego uwierza. Nie ma innej drogi. To znaczy, oczywiscie, jest: egoizm, zachlannosc, wszelkie okrucienstwo i zlo.
                                Nie hana2, Ukraince Bog nie podeslal zolnierza zboczenca (czy tak to szlo? bo juz nie wroce sprawdzac tego ohydnego porownania w poscie). Zlo istnieje, wszedzie tam gdzie swiat odwrocil sie plecami do Boga.
                                Niech wroce do pierwszej idei tej dyskusji: czy katolicy sa prymitywni? Nie. A znam i obcuje na co dzien z ludzmi roznych kultur i religii. Czy sa gorsi, lepsi? Tez, nie. Natomiast, bardzo wielu katolikow absolutnie nie rozwija swojej wiedzy. Nie sa ciekawi. To blad. Nie chodzi o wywracanie dogmatow KK ale o poszerzanie swojej znajomosci Pisma Swietego, czy Tradycji. To potem nie dziwmy sie, ze byle “filip z konopii” wyskoczy z hipoteza wyczytana z chmur i sieje w nas watpliwosci. To zawsze sprawka jednego, tego co wystrychnal na dudka Ewe w Edenie ...
                                • hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 16:04
                                  "zlota liczba, matematyka?"

A łańcuch pokarmowy? Też genialne, choć mocno krwawe widowisko.

Pismo święte - odrażają mnie opisy kazirodztwa. Są i "dobre" fragmenty. Jak w każdej sztuce literackiej.

"Zlo istnieje, wszedzie tam gdzie swiat odwrocil sie plecami do Boga."

Ukrainka sama sobie winna?

"To zawsze sprawka jednego, tego co wystrychnal na dudka Ewe w Edenie ..."

Dlaczego akurat Ewę? Kobiety są naiwne, głupsze?
                                  • inconnue Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 16:39
                                    Hana2, wojowniczko, przypominasz mi kogos. Tez maci bo rozumie na wspak albo nie rozumie i zadaje ... glupie pytania. Pozdrawiam, ale czasu juz na Ciebie tracic nie bede :-)
                                    • hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 17:02
                                      "Hana2, wojowniczko, przypominasz mi kogos."

Tak, złą energię, której tak się boisz.

"glupie pytania"
                                      To prawda. Głupio i do tego nie wypada pytać maestro po co były mu te intrygi z człowiekiem, jabłkiem i szatanem. Nie jestem artystą, ale zwykłą matką, co kocha swoje dzieci to nie zrozumiem.

Dziękuję za rozmowę

• hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 13.12.22, 21:08
                              Co mogą mi zrobić hierarchowie albo katolicy? Myślę, że faktycznie jesteś nieświadoma tego, co robią. Wpływy religijnych fanatyków doprowadzają obecnie do śmierci kobiet, które są zmuszane do kontynuowania ryzykownych dla życia ciąż. Doprowadzają do osierocenia żyjących dzieci tych kobiet. Przez wpływy fanatyków młodzież jest pozbawiona wychowania seksualnego, a przez to świadomego zarządzania swoją seksualnością, świadomego podejmowania decyzji o macierzyństwie, nauki zabezpieczania się przed niechciana ciąża i dramatu niechcianego dziecka.

Gdybyście nie ingerowali w moje życie bylibyście kompletnie mi obojętni.

"Bog - wspanialomyslnie - dal nam wolna wole"

Nie dał. Rządzą nami schematy z dzieciństwa. Bycie złym człowiekiem to nie wybór. To instynkt.

"Bog stworzyl swiat NIE DLA czlowieka ale DLA SIEBIE ( w sensie, ku swojej chwale), "

To piękno przyrody widziane z bezpiecznej odległości od prawdziwej natury... Pomyśl proszę o gromadce małych niedźwiedziątek wyprowadzonych przez ich matkę na spacer. Nie wszystkie wrócą w bezpieczne miejsce, a ich matka mimo, że nie jest człowiekiem przeżyje dramat nie mogąc całego potomstwa uchronić przed głodnym drapieżnikiem. Obejrzyj filmy przyrodniczy. Ten darwinizm, jak piszesz, stworzony, aby bawił oko stwórcy, to jest to piękno?

"Natomiast, tak, czlowiek bedac najpiekniejszym dzielem Boga"

Wybujałe ludzkie ego... Ego nie znosi nieistnienia. Dlatego wymyśla życie po życiu w różnej formie. To nasze przekonanie, że musimy być wyżej od reszty ssaków. To nie ewolucja nas tu przyprowadziła tu, gdzie jesteśmy ale jesteśmy najlepszym dziełem mistrza, jego ulubionym dzieckiem.

"Ale dlatego bo Bog mi podsunal tego kota, zeby"

To miłe. Na drodze pewnej Ukrainki bóg postawił zwyrodnialca w wojskowym mundurze.

• zaczarowanyogrod Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 10:39
                                Nie powinien się kościół wtrącać do innych ludzi spoza wiary. Nie powinien być przymus państwowy na coś, tylko każdy katolik powinien decydować według swojego sumienia, a inni robić jak uważają. Zgadzam się z tym że kościół się na siłę pcha tam gdzie nie powinien się tym zajmować.
                                • wariant_b Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 12:13
                                  Problem w tym, że to właśnie katolicy najczęściej robią i uważają inaczej niż Kościół.
                                  Przykładem może być choćby aborcja, na którą najczęściej decydują się katoliczki.
                                  • snajper55 Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 13:25
                                    wariant_b napisał:

> Problem w tym, że to właśnie katolicy najczęściej robią i uważają inaczej niż K
                                    > ościół.
                                    > Przykładem może być choćby aborcja, na którą najczęściej decydują się katoliczk
                                    > i.

Inne przykłady: cudzołóstwo (seks bezmałżeński), lenistwo, obżarstwo, pycha, nienawiść (w szczególności w stosunku do wrogów) itd. Deklaratywni wyznawcy religii katolickiej (chrześcijańskiej) mają w życi nakazy i zakazy tejże religii (nie kościoła!). To jest to o czym pisałem w wątku o obojętności religijnej.

S.
                                  • feelek Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 13:29
                                    wariant_b napisał:

> Problem w tym, że to właśnie katolicy najczęściej robią i uważają inaczej niż K
                                    > ościół.
                                    > Przykładem może być choćby aborcja, na którą najczęściej decydują się katoliczk
                                    > i.
                                    ....
                                    ma pan jakąś podstawę aby sądzić, że ma to jakiś związek z tych kobiet światopoglądem?
                                    Jakieś statystyki pan przytoczy?
                                    ....
                                    A co z światopoglądem katolików przy podejmowaniu decyzji o aborcji [w naiwności myślałem, że decyzja o aborcji jest wspólna, (jeśli decyzja o byciu w ciąży była wspólna)].
                                    • wariant_b Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 14:09
                                      feelek napisał:

> ma pan jakąś podstawę aby sądzić, że ma to jakiś związek z tych kobiet światopoglądem?

Owszem - brak tolerancji dla dzieci pozamałżeńskich, poniżanie dzieci niepełnosprawnych.
                                      Czyli, jak to się określa - presja środowiska. Aborcję jest łatwiej ukryć, więc grzech mniejszy.

> Jakieś statystyki pan przytoczy?

Już kiedyś przytaczałem, amerykańskie - wśród katolików jest najwięcej aborcji,
                                      za to protestanci rozwodzą się częściej (ale niewierzący rzadziej) od katolików.
                                      • zaczarowanyogrod Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 16:32
                                        Takie rzeczy to raczej kiedyś, teraz jest tolerancja dla dzieci pozamałżeńskich, to kiedyś katoliczki patrzyły na to co ludzie powiedzą a nie na wiarę. Tak samo z poniżaniem dzieci niepełnosprawnych.
                                        Starsze pokolenie uważa że grzechem jest tylko to co ludzie widzą, ale tego nauczyli już księża ukrywając swoje zło.
                                        Młodsi katolicy ( są wyjątki) już się tak nie zachowują, a aborcji dokonują z miłości do dziecka które mogłoby cierpieć.
                                      • feelek Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 23:47
                                        wariant_b napisał:

> feelek napisał:
                                        >
                                        > > ma pan jakąś podstawę aby sądzić, że ma to jakiś związek z tych kobiet św
                                        > iatopoglądem?
                                        >
                                        > Owszem - brak tolerancji dla dzieci pozamałżeńskich, poniżanie dzieci niepełn
                                        > osprawnych.
                                        .....
                                        ma pan pecha:
                                        dysponuję przykładami z pierwszej ręki aby panu powiedzieć wprost, że zarówno jedno, jak i drugie jest całkowitą nieprawdą. Są to przykłady b. mocne, dotyczą mojego najbliższego otoczenia.
                                        .....
                                        Można przytaczać przykłady z rozmaitych odłamów różnych religii, gdzie dopatrują się "kary bożej" w czyjejś niepełnosprawności.
                                        W ciągu 63 lat nie spotkałem ani 1 zdarzenia, które potwierdzałoby pana teorię o poniżaniu dzieci niepełnosprawnych i pozamałżeńskich w środowisku, w którym się obracam: katolickim.
                                        ....
                                        Ma pan pecha pochodzić z jakiegoś Czarnoziemu. Małopolska? Podkarpacie?
                                        ....
                                        Ma pan do czynienia z takimi faktami?
                                        Czyli - spotyka pan na co dzień jakichś katolików i widział pan jak poniżają niepełnosprawnych, nieślubne dzieci?
                                        .....
                                        Czy każe panu tak uważać pańska niechęć do katolicyzmu? : Pan MUSI bo co byłoby z pana antyklerykalizmem? Byłby słabej jakości?
                                        .....
                                        Doprawdy: łączy mnie z panem niezgoda na współczesny przekaz katolicki, brak zgody na prostackie religianctwo jakiejkolwiek proweniencji, dzieli natomiast to, że ja takiego katolicyzmu jak pan, zwyczajnie nie znam ( 2 mln aglomeracja). Nie mogę więc przyznać panu racji.
                                        I nie jest mi z tego powodu ani trochę przykro.

• hana2 Re: Katolicy są prymitywni? 13.12.22, 21:17
                            "zabijanie aby jeść"

Tak, ja to rozumiem. Mięso jest smaczne dla większości. Natomiast nie rozumiem okrucieństwa jakie stwarzane jest zwierzętom hodowlanym: ciasne klatki, w których zwierzę całe swe życie może jedynie położyć się, albo wstać. Tak ciasne, że nie da się obrócić.

Jedzmy proszę mięsa mniej.
                            Są w sklepach całe regały z wegetariańską żywnością: w lidlu, kerfurze.

A najzdrowiej, wiadomo, surowe warzywa.
                            • zaczarowanyogrod Re: Katolicy są prymitywni? 14.12.22, 10:28
                              hana2 napisała:

> "zabijanie aby jeść"
                              >
                              > Tak, ja to rozumiem. Mięso jest smaczne dla większości. Natomiast nie rozumiem
                              > okrucieństwa jakie stwarzane jest zwierzętom hodowlanym: ciasne klatki, w który
                              > ch zwierzę całe swe życie może jedynie położyć się, albo wstać. Tak ciasne, że
                              > nie da się obrócić.
                              >
                              > Jedzmy proszę mięsa mniej.
                              > Są w sklepach całe regały z wegetariańską żywnością: w lidlu, kerfurze.
                              >
                              > A najzdrowiej, wiadomo, surowe warzywa.
                              Najlepiej było by żeby hodowane zwierzęta tak jak dawniej na wsi. W dobrych warunkach i zabijane dopiero na potrzeby rodziny. Też jestem przeciwna hodowli masowej, mięsa nie kupuje w marketach tylko swoje, albo u innego gospodarza który wiem jakie były warunki i w jaki sposób te zwierzę było zabite. Przez 2 lata nie jadłam mięsa wcale, ale nie potrafiłam tak jak inni jedli. Więcej jej warzyw bo to mam na wsi dostępne.
    • edico Re: Katolicy są prymitywni? 23.01.23, 01:28
      Może nie tyle prymitywni, co mentalne tkwiącymi w najbardziej ciemnym okresie średniowiecza.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka