Dodaj do ulubionych

Franciszek: celibat to tylko tymczasowa norma

12.03.23, 14:09
Tekst linku
Robię wczoraj przegląd prasy on-line i znajduję, we wszystkich głównych dziennikach włoskich, wiadomość o wywiadzie, który Franciszek udzielił argentyńskiemu dziennikarzowi z Infoabae.com.
Papież stwierdza, że celibat księży to – w odróżnieniu od kapłaństwa, które jest na całe życie – to taka norma, dyspozycja czasowa, która może być obalona.Potem wspomina o roli kobiet, o obowiązku współpracowanie, podkreśla, że obalenie celibatu może nie doprowadzić do wiekszej ilości powaołań.
Dziesiaj, wiadomość o wypowiedzi Franciszka circa możliwość obalenie celibtu została podana nawet w TG państwowych, lecz pod sam koniec, jako wzmianka.Nie znalazłem nic w „L’Osserwatore Romano° dzienniku Watykanu.W polskim tylko 1 link.
Taka publiczna wypowiedź papieża, absolutnego władcy kr(pedofilsko)k to przecież ogromne trzęsienie ziemi pod nogami zboczonego kleru (czytaj, całego kleru).
Obserwuj wątek
    • dunajec1 Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 12.03.23, 14:46
      Zamiast ksiadz pierniczyc gosposie to gosposiek bedzie ksiedza(zyne?) Hmmm, moze byc
      • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 20.03.23, 17:16
        Niektórzy twierdzą, że Wszystko jest prawdziwe w kościele katolickim
    • antares504 Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 12.03.23, 15:20
      Hejka ~mim1656awo, zaraz powiem, że celibat powinien być zniesiony. Bo to przeżytek, nawet nie ma w Biblii mocnych podstaw do utrzymywania tego archaizmu przy życiu, a nawet z Biblii można wyciągnąć przeciwargumenty dla instytucji celibatu. Dlaczego więc on istnieje ???. Chyba tylko z uwagi na majątek Kościoła. I chyba dla każdego papieża ten majątek jest ważniejszy od frustracji księży wynikającej z notorycznego wygaszania szczególnie tak palącego pragnienia. Stąd problemy psychiczne Bogu ducha winnych (nomen omen) księży i sióstr. Do tego dochodzi samoobwinianie, gdyż czy to w myśli czy w czynie, celibat jest nieustannie łamany. Czy to nie nonsens stawiać sobie wymagania czystości, które nie są możliwe do zrealizowania i są sprzeczne z prawami natury ???.
      • edico Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 21.03.23, 00:07
        antares504 napisał:

        > Hejka ~mim1656awo, zaraz powiem, że celibat powinien być zniesiony.

        Nie po to był wnoszony, by uszczuplać dochody Watykanu.
    • edico Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 12.03.23, 23:45
      Słowa, słowa, słowa i na tym jak zwykle się skończy.
      • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 19.03.23, 17:19
        Może to rzeczywiście jakaś próba wyrwania tego Kościoła z korporacyjnego mydlenia oczu parafianom. Utrzymywanie dotychczasowego stanu i obojętność na los skrzywdzonych przez księży, to potwarz i bluźnierstwo we wszelkich płaszczyznach, zarówno ludzkich jak i boskich.
    • qwardian Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 13.03.23, 09:45
      Jestem przygotowany, żeby głosić ewangelię z klamrą na pasie z napisem Gott Mit Uns w gestapowskich buciorach, kiedy Bozia mnie do tego powoła..
    • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 09:27
      Franciszek to taki sam biskup z przeszłością, jak i wielu innych. W tej zabetonowanej korporacji poza gestami i słowami niczego nie osiągnie.
    • oszol-lom-z-rm Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 10:01
      o tysiaca lat...
      • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 16:45
        oszol-lom-z-rm napisał:

        > o tysiaca lat...

        Masz rację. O tysiąc lat za późno to się dzieje.
    • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 18:14
      Zacznie się normowanie celibatu"
      Ciekawy jestem co i jak w tym celibacie będą normować :)

      Kościelny Stachanowiec też brzmi obiecująco :)
      • snajper55 Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 19:01
        privus napisał:

        > Zacznie się normowanie celibatu"
        > Ciekawy jestem co i jak w tym celibacie będą normować :)
        >
        > Kościelny Stachanowiec też brzmi obiecująco :)

        Wprowadzą celibat okresowy. Jak post. W czwartki celibat, a w piątek ksiądz będzie .... wszystko co się rusza.

        S.
        • mim1656awo Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 20:20
          snajper55Re: A może jednak katolicyzm przetrwa?08.03.23, 02:14
          Kościół katolicki (hierarchia kościoła) jest organizacją ateistycznych mężczyzn odmiennych seksualnie - homosi, pedofilów, nekrofilów, zoofilów itd i mam nadzieje, że nie przetrwa. To nie wiara ich łączy, gdyż w żadnego boga czy życie po śmierci nie wierzą i czerpią z życia doczesnego pełnymi garściami. To dewiacje ich łączą.
          privusRe: Za pedofilie w kościele odpowiedzialni sa wie09.03.23, 13:27
          Można potraktować ten system jako niewolniczo-feudalną organizację strzygącą do skóry swoich wiernych stanowiących własność Kościoła.

          Trafna kwintesencja tego czym jest krk.Powratzam z sotysfakcją opinie sn. i pr.Tylko mężczyżni, ateiści, sboczeńcy, przestępcy seksualni, feudalny system wladzy i przemocy (dzisiaj psychicznej), chęć posiadanie nieskończonych bogactw.
          Czy ktokolwiek z nich zaakceptuje minimalne zmiany wpływające na ich status quo? Wypowiedź papieża który definiuje celibat jako „normę czasową” poprzez media została podana bez komentarzy.Franciszek powiedział też, że obecnie w Watykanie jest ksiądz ze wschodu, z żoną i dzieckiem.Papież w wywiadzie bardzo silnie skrytykował korupcję w Watykanie, co potem, poprzez media, zostało obrócone jak kota ogonem , ponieważ papież miał na myśli tylko ”korupcję serc”.Franciszek wspomniał też, że zniesienie celibatu nie oznacza zwiększenia ilośći powołań i na razie, nie jest jeszcze gotowy do zniesienia go.
          Właśnie „powołania”.Przedwczoraj, poprzez tvsat śledziłem w TV RAI 2, talk show poświęcony 10-leciu papiestwa Franciszka.Było paru dziennikarzy oraz młody kapucyn.Ten ostatni, arogancki i – dla mnie – nieprzyjemny podkreślił zaraz, że spadek narodzin to też spadek powołań.Bzdura.Potem, przy pożegnianiach wyskoczył z adresm własnego web czy coś podobnego.Szuka followers.
          Kościół imploduje.Ta megagalaktyczna organizacja ma brak urzędników.Bez żołnierzy nie ma wojska.Generałowie nie idą na pole bitwy
          Tekst linku
          Tekst linku
          Średnia wieku księdza w Polsce to 52 lata, a 74 w katolickiej Hiszpanii.
          Tekst linku
          To Europa.A w Amazonii, Azji, Afryce coditio sine qua non bycia księdzem krk nie może być przrcież celibat.
          Kto pożyje, ten zobaczy.Na tą poważną chorobę Watykanu – drastyczny spadek powołań – jak na razie nie ma leku.
          • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 14.03.23, 21:59
            mim1656awo napisał:

            > ... papież miał na myśli tylko ”korupcję serc”. ...

            Nie wypowiadałbym się ten temat, co papież miał na myśli. Jest niewolnikiem własnej korporacji, w której nic z korelujących spraw z głoszoną ideą w dalszym ciągu jak nie było tak nadal nie widać. Pozostają tylko czcze słowa. A słów z Watykanu płynęło i płynie wiele. Gdybym miał wybierać, bliższa by mi była sama biblijna idea, niż watykańska praktyka.
            • yadaxad Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 16.03.23, 15:46
              Transcendencja nie musi być religijna. A normy w religiach są zawsze praktycznie tymczasowe. Akurat w danym momencie koniunkturalnie nieprzekraczalne. A potem są okresy dopasowywania się, by utrzymać wiarę i "zjadliwość" posłuszeństwa jej wymogom.
      • zaczarowanyogrod Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 17.03.23, 19:25
        Może ci starzy księża będą żyli jak żyją, a ci nowi będą mogli mieć żony. Będą wprowadzać to powoli.
    • edico Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 17.03.23, 16:51
      Czy celibat czeka los odpustów?
    • zaczarowanyogrod Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 17.03.23, 19:22
      To wygląda tak jakby papież powiedział że zlikwiduje celibat, albo i nie. Ale jakby zlikwidował to to i tak nic nie zmieni więc nie będzie tego robił, ale pomyśli. Taki niezdecydowany. Mówi tak żeby pasowało wszystkim tak tylko dla gadania.
      • edico Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 18.03.23, 16:44
        To jest jedynie "creme de la creme" na wypuszczonych na ścianę wiernych.
        • olszak-przytycki Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 19.03.23, 18:07
          Luter 500 lat temu to stwierdził i ożenił się z zakonnicą.
          • privus Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 19.03.23, 18:15
            I miał rację. O ile Bóg stworzył ludzi, to nie dla zabawy nimi przez Watykan.
    • edico Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 21.03.23, 00:48
      Wiele norm ustalanych i płynących z Watykanu okazało się tylko tymczasowymi. A więc nihil novi.
      • snajper55 Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 21.03.23, 08:29
        edico napisał:

        > Wiele norm ustalanych i płynących z Watykanu okazało się tylko tymczasowymi. A
        > więc nihil novi.

        Powoli zaczynamy rozumieć, że chrześcijaństwo jest taką religią tymczasową i coraz więcej ludzi z niej rezygnuje, z tego opium ludu. Nawet narkomanom otwierają się oczy.

        S.
    • snajper55 Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 21.03.23, 10:11
      Przyjmijmy, że celibat to czas między jednym stosunkiem (lub inną czynnością seksualną) a drugim. Tak jak post jest czasem między posiłkami.

      S.
      • mim1656awo Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 21.03.23, 16:03
        Tekst linku
        "Il Messaggero" popularny dziennik włoski, 21 03 2023 Watykan:
        Włoscy księża żonaci żądają zmian.
        ”We Włoszech celibat kleru jest bardzo rzadko respektowany.Włoski związek księzy żonatych raprezentuje koło 5 tysięcy księży którzy odeszli od kościoła aby założyć rodzinę, teraz przygotowuje się da pracy z okazji Synodu poświęconemu synodalności, który papież Franciszek powołał na przyszły rok w Watykanie z przedstawicielami wszystkich konferencji episkopalnych na świecia.Jednym z wielkich „węzlów” do rozwiązanie jest obalenie celibatu żądane od lat przez pewne episkopoty z niemieckim i brazylijskim na czele, oraz różne związki, jednym z których jest ten, którego prezydentem wybranym właśnie wczoraj jest 77-letni ex ksiądz z Neapolu, ojciec 4-ga dzieci, Natalino Mele.”
        (Teraz zrobię syntezę artykułu.)
        Członkowie włoskiej organizacji (ex księży żonatych mim), wyjaśnia Mele, porzucili kapłaństwo, ponieważ zakochali się i ożenili.Przygotujemy naszą propozycję, która oczywiście nie będzie jedyna.To co się dzieje w Niemczech, daje do myślenia, że zmiany nastąpią szybko.
        Jak na razie, księża żonaci są rozczarowani, ponieważ Franciszek miał i ma do tej pory silny opór wewnętrzny. Dla Watykanu nie będzie łatwo znieść prostą dyspozycję wewnętrzną – tą, która zmusza do celibatu księży rytuału łacińskiego – aby przywrócić mężczyżnie prawowitą wolność wyboru w decyzji o małżeństwa.To jest jasne dla wszystkich, lecz wiatr nowości który wieje w Kościele papieża Franciszka „daje dobre nadzieje” członkom Vocatio, włoskiej arganizacji księży, którzy ożenili się.
        • yadaxad Re: Franciszek: celibat to tylko tymczasowa nor 21.03.23, 16:30
          Nie wstrzemięźliwość seksualna jest dla KK problemem, ale żal mu kasy, która by była tracona na rzecz rodziny księdza. Przecież ksiądz niby nic nie ma, wszystko jest kościoła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka