Dodaj do ulubionych

Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie

07.09.23, 12:52
D założenia tego wątku zmobilizowały mnie ciągłe i nieustanne linkowane taty cytaty tade-k53.

Otóż najstarszą znaną ewangelię sprowadzającą się do czasów możliwie bliskich Jezusowi jest ewangelia Marka. W oparciu o jej "proroctwo" zburzenia Świątyni Jerozolimskiej sprowadzić je można w okolice roku 70-tego n.e. Jednak Marek spisał swoją ewangelię pod dyktando apostoła Szymona Piotra-Kafasa w Rzymie. Taką informację podaje Euzebiusz z Cezarei w swej napisanej w IV wieku n.e. Historii Kościoła powołując się na Pabiasza z Herapolis, który żył w latach 6-139 n.e.

Na jego zaginione dzieło "O nauce Jezusa" powołuje się również Ireneusz z Lionu. Zresztą już z samej ewangelii Marka wynika, że jej autor nie znał dobrze geografii Palestyny (Marek 7:31).
Po pierwsze - Marek podaje, że Jezus dał się do Tyru nad Jezioro Galilejskie przez Sydan. Niestety, Jezioro Galilejskie nie jest nie tylko po drodze, a tym bardziej, że w I wieku n.e. taka droga nie istniała.
Na jego zaginione dzieło "O nauce Jezusa" powołuje się również Ireneusz z Lionu. Zresztą już z samej ewangelii Marka wynika, że jej autor nie znał dobrze geografii Palestyny (Marek 7:31).

Po pierwsze - Marek podaje, że Jezus udał się do Tyru nad Jezioro Galilejskie przez Sydan. Niestety, Jezioro Galilejskie nie jest nie tylko po drodze a tym bardziej, że w I wieku n.e. taka droga nie istniała.
Niedorzecznym więc wydaje się fakt, że że Piotr sam będąc Galilejczykiem popełniłby tak kardynalne błędy dyskredytujące jednocześnie zarówno samego Pabiasza jak i tych autorów rozwijanych twórczo kolejnych ewangelii, którzy na niego się powoływali.

Po drugie - Marek nazywa wschodnie wybrzeże Jeziora Galilejskiego rajem Cezarejczyków (Marek 5:1), ponieważ Cerasa to Dzisiejszy Yerash w Jordanii znajdujący się ponad 50 km na południowy wschód od Jeziora Galilejskiego.

O ewangelii Marka można powiedzieć jedynie tle, że została napisana zapewne dla greckich innych nieżydowskich chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie znających Palestyny.

Idąc tym tropem dalej można śmiało domniemywać, że żaden z czterech autorów ewangelii kanonicznych - podobnie jak Paweł z Tarsu nazwany przez Tertuliana (160-220) "apostołem kacerzy" ze względu na toczny spór dotyczący nowej judaistycznej sekty - nie znał osobiście Jezusa i nie był naocznym świadkiem wydarzeń spisywanych z podań drugiej czy nawet jakiejś kolejnej n-tej ręki.

Warto przy tym mieć na uwadze, że w tym okresie istniał rozłam na chrześcijaństwo Pawłowe odrzucające Prawo Mojżeszowe oraz na judeochrześcijaństwo, w którym nadal obowiązywały Prawa Tory.

Z kolei Mateusz w znacznym stopniu opierał się na ewangelii Marka. To samo dotyczy ewangelii Łukasza.
Tak węc argument nie do obalenia pozostaje wciąż taki sam.
Obserwuj wątek
  • tade-k53 Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 14:51
   Św. Paweł przestrzegł:
   Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty! Ga 1.9
   "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6
   "Jeślibym się jeszcze ludziom podobał, nie byłbym sługą Chrystusa” Ga 1.10
   tradycja2012.blogspot.com/
   • privus Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 18:03
    Pomyśl, zanim zaczniesz cokolwiek znowu cytować. Przywróć pierwszeństwo rozumowi a nie bajkom.
    Żaden z autorów ewangelii kanonicznych nie tylko nie był apostołem ale nawet - podobnie jak Paweł z Tarasu - nigdy Jezusa na oczy nie widział. Żaden z nich też nie brał osobistego udziału w wydarzeniach, które opisywali. Wydaje się to być oczywiste dla wielu oprócz "brylujących swą parafialną wiedą" szeregowych parafian. Wpadasz więc jak śliwka w kompot w zasłyszane oraz pozbierane legendy i proroctwa tak powszechne na ówczesnym zakątku świata. Ewidentne błędy i sprzeczności zawarte w ewangeliach dpełniają reszty. Czego więc naucza św. Pawełi i przed czym przestrzega?

    Poszukaj odpowiedzi, który to tkacz Saul z Tarsu mówił prawdę? Ten sprzed Damaszku czy ten po Damaszku i czyja to miała być prawda?

    Jezus posłany został tylko do Żydów walczących z panowaniem Rzymian. Natomiast miast w Ewangelii Marka znajduje się ustęp w którym zawarty jest nakaz Jezusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!" (Mk 16:15). A więc wszystko, co żyje na tym świecie miało być skazany na te nauki? To tłumaczyło by w jakiś sposób system organizowania uroczystych mszy dla psów i kotów. Ale żyjących stworzeń na świecie jest znacznie więcej. Z czego wynika więc ta praktykowana wybiórczość?
  • krytykantka0.07 Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 15:17
   Czepiasz się :). To była wersja dla analfabetow. Tak samo jak przesłanie CIERPIENIE OFIARY MA USZLACHETNIĆ OFIARĘ. Wtedy Bóg byłby katem. Ale chrześcijaństwo to był tylko neojudaizm. Stosując metodę kija I marchewki oparl się kultowi tandety lansowanej przez starożytny Rzym :). Kto wtedy rozumiał czym jest inteligencja emocjonalna? Dopiero nauka to odkryła. Zatem do analfabetow wtórnych przemawia metoda kija I marchewki? Bo papież Franciszek mówi o inteligencji emocjonalnej...
   • tade-k53 Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 16:59
    Biblia to nieomylne Słowo Boże dane przez aniołów.
    • privus Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 18:05
     A którzy to z ewangelistów był aniołem?
    • krytykantka0.07 Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 20:37
     Powiedz to badaczom pisma świętego. Co w piśmie świętym jest do badania? Grzech pychy przywódców religijnych miał zniknąć.
  • krzy-czy Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 19:07
   wzruszacie mnie serdecznie tą
   chęcią jakjiegolokwiek :""DYSKUTOWANIA "
   z kolegą pt.TADEO.
   • privus Re: Wątpliwi ewangeliści i ich ewangelie 07.09.23, 19:54
    Niechęć do nauki może mieć różne przyczyny. W wypadku tqde-k53 wpojony grzech samodzielnego myślenia, który postanowił powielać na forum :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka