Dodaj do ulubionych

sprzedaż działki a hipoteka przymusowa w KW

IP: *.adsl.inetia.pl 13.06.12, 22:38
Mój tata miał wiele długów. Część została spłacona przed jego śmiercią, większa część niestety nie. Rodzice posiadają działkę na której rozpoczęli budowę, niestety sytuacja finansowa nie pozwoliła im ukończyć tej budowy. Tata zmarł 2 lata temu, do tej pory nie mieliśmy żadnej sprawy spadkowej. Tata przed śmiercią chciał sprzedać tą działkę i spłacić długi. Wtedy to się nie powiodło. Teraz znalazł sie kupiec. W księdze wieczystej tje działki są informacje o hipotece przymusowej ( długi wobec ZUS-u) z 2003 r, wiem że to zostały w większości spłacone, zostało ok 10 %. Są także informacje o egzukacjach z 2000,2001 i 2007 roku. Wszystkie długi były na firmę taty. Działka była zapisana na oboje rodziców. Po śmierci taty zaniosłam akt zgonu do komornika i wydaje mi się że poinformowano mnie że wierzyciel taty w tej sytuacji powinien prosić Sąd o przeniesienie długu na spadkobierców, ale do tej pory nie mieliśmy żadnych pism z Sądu więc chyba nic takiego nie nastąpiło. Chciałabym zaznaczyć że dzisiejsza wartość działki jest niższa niż wszystkie te wartości egzekucji zapisane w KW.
Poczytałam trochę że długi są ważne 10 lat, ale nie w postępowaniu egzekucyjnym. Proszę o jakąkolwiek poradę bo nie wiemy co teraz robić i czy w ogóle możemy sprzedać tą działkę. Nie chcę iść do komornika ponieważ boję sie że powiadomi starych wierzycieli a oni szybko załatwią w Sądzie przelania na nas starych długów.
Obserwuj wątek
            • mordimer.madderdin Re: sprzedaż działki a hipoteka przymusowa w KW 23.06.12, 06:02
              Chwileczkę. Rozróżnijmy kilka rzeczy.

Czy możesz sprzedać taką działkę, nie narażając się na odpowiedzialność karną z art. 300 kk - tak, możesz, choć wymaga to ostrożności i precyzji w działaniu.

Ponieważ wartość wpisanego długu przewyższa wartość działki, po sprzedaży wpis na hipotece nadal będzie figurował i tym samym obciążał nieruchomość. Co nie zmienia faktu, że wierzyciele mogą nadal będą mogli ścigać spadkobierców.

Czy znajdziesz świadomego nabywcę na taką działkę - powątpiewam, ale różne rzeczy się zdarzają.

Szkoda, że nie przeprowadziliście sprawy spadkowej. A może któryś ze spadkobierców był nieletni w chwili śmierci ojca? Tutaj może byłoby światełko w tunelu.
              • mordimer.madderdin Re: sprzedaż działki a hipoteka przymusowa w KW 23.06.12, 06:17
                Doprecyzowując moją poprzednią wypowiedź - przeczytaj uważnie całość, to mam na myśli pisząc o światełku w tunelu:

"Art. 1015.
                § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu
                sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule
                swego powołania.
                § 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z
                prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie
                mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której
                istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba
                prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z
                przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1016.

Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa
                się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia,
                przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza."
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka