Dodaj do ulubionych

weksel na kwote 4500 zł

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.01.06, 18:37
Witam,
pożyczyłem pieniądze kumplowi, podpisał mi weksel in blanco i teraz kumpel
zniknął. Słyszałem, że przy wekslu na kwotę poniżej 5tys złotych postępowanie
w sądzie jest uproszczone. Jeśli wpiszę tylko taką kwotę, czy sąd będzie
wzywał drugą stronę do składania wyjaśnień? Czy w przypadku weklski toczy
się normalne postępowanie, czy sąd wzywa strony, czy wystarczy tylko że
poprawnie wypełnię weksel, złożę go w sądzie i poczekam na wyrok sądu?
Rozumiem że potem musze złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i udać
się z nim do komornika.
Dodatkowo kolega twierdzi, że nie pamięta by podpisywał mi weksel, nikt go
nie znajdzie, korespondencji nie odbiera itd. Czy ja musze udowadniać że on
ten weksel podpisał? Czy jeśli będzie wyrok sądu, on może się od niego
odwołać?
Pomóżcie :)
Obserwuj wątek
    • Gość: Majkel Re: weksel na kwote 4500 zł IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.01.06, 07:47
      weksel mozesz wypelnic, uwazaj tylko zeby byl wypelniony prawidlowo.
      Postepowanie uproszczone jest ponizej 10.000 PLN. Jezeli zechcesz sprawe oddac
      do Sadu to nie bedzie zadnego postepowania tylko Sad wyda nakaz zaplaty. Nakaz
      doreczany jest obu stronom i sluzy od niego sprzeciw. Dopiero jezeli zostanie
      zlozony prawidlowo sprzeciw sprawa trafia do normalnego postepowania czyli
      rozprawa, przesluchanie stron itd. Odbywa sie to w postepowaniu uproszczonym
      wiec powinno pojsc szybko. Na koncowe zazalenie przysluguje odwolanie.
      Adres do korespondencji kolegi musisz podac w pozwie. To ze jej nie odbiera to
      juz jego sprawa bo odbierac nie musi. Najwazniejsze tylko zeby na kopercie
      listonosz napisal ze bylo awizowane. Gorzej jesli listonosz napisze ze adresat
      nieznany.
    • zosia.samoosia Re: weksel na kwote 4500 zł 17.01.06, 17:03
      mam nadzieje ze Twoj kolega nie podpisal sie na wekslu tylko nazwiskiem, ale
      dodal "potwierdzam" czy synonim, zgodnie z wyrokiem sadu najwyzszego weksel
      gdzie jest tylko nazwisko mozesz wyrzucic na smieci, nie ma zadnej wartosci

--
      zepsuta kobieta należy do tego rodzaju istot, których mężczyźni nigdy nie mają
      dosyć

(Oscar Wilde)
      • Gość: rob Re: weksel na kwote 4500 zł IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.06, 17:26
        Witam,
        mam na wekslu imie nazwisko i pesel. Zawsze słyszałem żeby te dane podawać, a
        weksel będzie ważny. Czy z takiego weksla nie mogę wyegzekwować pieniędzy?
        (P.S. Brałem ostatnio kredyt w banku i też podpisywałem weksel, ale beż
        zadnego "potwierdzam").
        I dlaczego są problemy gdy listonosz napisze 'adresat nieznany'? Adres który
        posiadam to miejsce ostatniego zameldowania (nie wiem czy nadal jest tam
        zameldowany, przeciez żeby zniknać mógł sie wymeldowac - oszywiste zachowanie),
        przecież domownik, np rodzice zawsze mogą powiedzieć że nie wiedza gdzie jest
        syn itd?
        • Gość: Majkel Re: weksel na kwote 4500 zł IP: 80.51.247.* 17.01.06, 17:52
          ale adres zameldowania to nie co samo co adres pobytu i moze byc rozny. Dla Sadu
          adres zameldowania jest nie wazny. Po prostu musi dojsc korespondencja i tyle.
          Musisz podac wiec taki adres gdzie "kolega" bedzie mial szanse te korespondencje
          odebrac. Uwaga! W prawie nie ma czegos takiego jak wysylanie np. na adres
          rodziny bo oni wcale nie sa upowaznieni czy zobowiazani do odbioru
          korespondencji za kogos innego.
          Jezeli listonosz napisze ze "adresat nieznany" lub cos w tym rodzaju Sad
          zobowiaze cie do wskazania aktualnego adresu do korespondencji dla pozwanego pod
          rygorem zawieszenia postepowania. Wowczas musisz albo podac nowy adres badz tez
          przedstawic zaswiadczenie ze pozwany faktycznie jest zameldowany (to jedyny
          przypadek kiedy liczy sie adres zameldowania) jest pod tym adresem a inny adres
          do korespondencji nie jest ci znany. Jezeli przedstawisz takie zaswiadczenie
          mozesz tez zlozyc wowczas wniosek o ustanowienie kuratora dla nieznanego z
          miejsca pobytu pozwanego. Wowczas ustanawiany jest kurator (przewaznie pracownik
          Sadu) ktory wystepuje na rozprawie w zastepstwie pozwanego.
          Krotko zatem. Nawet jesli nie znasz adresu masz szanse sprawe szybko i sprawnie
          zakonczyc sprawe. Wszystko zalezy od okolicznosci i jak sie to wszystko
          rozwinie. Musisz jednak podac prawidlowy adres do korespondencji pozwanego!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka