Dodaj do ulubionych

mrożona kapusta kiszona?

14.12.10, 08:54
Witam, Zastanawiam się czy kiszona kapustę można zamrozić i później ugotować na niej kapuśniaczek. Niestety coraz trudniej kupić dobrą kaupchę i jak już mi się to uda chciałabym porobić sobie porcje na zupę i pozamrażać.
Obserwuj wątek
          • very.martini Re: oczywiście, że można, 15.12.10, 13:00
            > ja zamrażam nawet gotowy kapuśniak, o bigosie nawet nie wspomnę, bo to oczywist
            > e.

Dobra, ale zamrozić potrawę z kiszonej kapusty a kiszonej kapusty to dwie różne bajki. Jak mrożenie pomidorów i zupy pomidorowej, sorry.

16%VOL
            22%VAT
        • rudyocicat Re: mrożona kapusta kiszona? 14.12.10, 12:29
          > Oczywiście... ale żeby ją kisić trzeba mieć odpowiednie warunki. W blokach to r
          > aczej niemożliwe.

jakie to są specjalne warunki?

nie wiem czemu od razu przypomnieli mi się sąsiedzi gdy mieszkałam w bloku.... jak kisili kapuchę to się nie kąpali bo wanna była zajęta:)
            • jadwiszka Re: mrożona kapusta kiszona? 14.12.10, 14:25
              przywozimy kiszoną kapuste od tesciowej - pakuje z beczki do słoikow, trzymam w lodowce - jest dobra okolo 2-3 tygodni
              dlatego jesli nie zjemy wszystkiego - gotuję, odsączam, siekam i zamrazam, a pozniej uzywam do łazanek, albo do pierogów.

u mnie w domu równiez dawniej mroziło sie już zrobiony bigos, teraz wekujemy.

surowej nie mroziłam
          • nexstartelescope Re: mrożona kapusta kiszona? 14.12.10, 19:10
            No, ja też sobie nie wyobrażam kiszenia kapusty w mieszkaniu. Moja mama kwasiła w beczce, trzymała ją w piwnicy i w całym pomieszczeniu unosił się mocny zapach kiszonej kapusty, był przyjemny, bo ja uwielbiam kiszona kapuchę, ale takiego smrodku non stop w mieszkaniu sobie nie wyobrażam. No i temperatura nie ta, moim zdaniem jednak powinno być chłodniej.
            • mhr-cs Re: mrożona kapusta kiszona? 14.12.10, 19:22
              nexstartelescope

tez nie wyobrazam sobie
              zeby to trzymac w "pokoju"
              mozliwe gdzies na wiosce
              bez "ocieplacza"
              u nas byla zawsze w piwnicy
              w kamionce z przykrywka,
              chodzi tylko o to
              ze jak sie nie zna i pisze
              to jest glupota,
              bo osoby ktore czytaja
              i mysla ze juz wiedza wszystko,

• rudyocicat Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 10:35
                > tez nie wyobrazam sobie
                > zeby to trzymac w "pokoju"
                > mozliwe gdzies na wiosce
                > bez "ocieplacza"
                > u nas byla zawsze w piwnicy
                > w kamionce z przykrywka,
                > chodzi tylko o to
                > ze jak sie nie zna i pisze
                > to jest glupota,
                > bo osoby ktore czytaja
                > i mysla ze juz wiedza wszystko,

a przed chwilą sobie co innego wyobrażałaś...że nie kisi w mieszkaniu ten co nie umie... teraz, że w pokoju się nie kisi.... a co jak mieszkanie to kawalerka, to gdzie ma kisić? bo jak na razie sama sobie zaprzeczasz.....
        • smutas13 Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 07:43
          aga_sek napisała:

> Oczywiście... ale żeby ją kisić trzeba mieć odpowiednie warunki. W blokach to r
          > aczej niemożliwe.
          :-) Możliwe. Od 30 lat mieszkamy w blokach i kisimy kapusę w słojach Wecka.
          • jadwiszka Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 09:47
            apropos kiszenia kapusty w blokach , jakies 3lata temu sasiadka zakisiła w swojej piwnicy dwie beczki kapusty, jedna beczka pękła i wszystko rozlało sie po piwnicy- a wiadomo, w piwnicy wylewka z niezaimpregnowanego betonu, w który wszystko wsiąka.

waliło w całym bloku kilka miesiacy, nie dało sie na klatkę wejsc, nie mówiac o tym, ze jak miałam wejsc po schodach na 3 pietro to biegłam na jednym wdechu wziętym przed klatką i szybko trzeba bylo zamykac drzwi od mieszkania zeby smród nie wlazł, a sąsiedzi mieli ochotę sąsiadkę zlinczować.

kapuchę z weków przerabiałam, nie jest taka dobra jak z beki niestety:/
            • mhr-cs Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 11:09
              jadwiszka napisała:

> apropos kiszenia kapusty w blokach , jakies 3lata temu sasiadka zakisiła w swo
              > jej piwnicy dwie beczki kapusty, jedna beczka pękła

ze teraz
              bedzie duzo mitow na ten temat
              to normalne,
              w bloku kisi sie w kamionce(20l)
              w ktorej jest rowek gdzie jest woda
              a wiec jak polozysz przykrywke
              to bez zapachu bedzie,
              nie wysycha powierzchnia
              kapusty ktora i tak ma sok na ok.5cm,

> jedna beczka pękła

jak beczka moze peknac
              a ile litrowe byly,
              bylo jej za zimno?
              w beczkach
              to moze na wioskach sie robi
              dla calej okolicy,

• jadwiszka Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 21:40
                beczki są również plastikowe i mogą być o róznych pojemnosciach, co ciekawe, prawda? taka miejska plastikowa beczka do kiszenia kapusty, zakręcana i jak stoi zakręcona to nie smierdzi.
                kamionkowa równiez, ale jak pęknie i sie rozleje to capi okropnie.mitow pisac do tego nie potrzebuję.
            • smutas13 Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 20:33
              jadwiszka napisała:

> kapuchę z weków przerabiałam, nie jest taka dobra jak z beki niestety:/
              >
              Zaręczam Ci, że kapusta kiszona w słojach, niczym nie ustępuje tej kiszonej w beczce.
              Wszystko zależy od przypraw, odpowiedniej ilości soli, zabezpieczenia przed uciekaniem kapusty ze słoi i pamiętaniu o tym, że nad kapustą musi być sok, który można uzupełniać solanką.
                • matylda1001 Re: mrożona kapusta kiszona? 15.12.10, 22:26
                  nexstartelescope napisała:

> Przyprawy w kiszonej kapuście?<

Ja na kiszeniu sie nie znam, ale w kapuście mojej teściowej jest liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, marchewka, oczywiście sól. Tyle widac, a może są jeszcze jakies niewidoczne przyprawy.
                  W kwestii mrożenia. Moja tesciowa mieszka w bloku, kisi kapuste w kuchni i ona wtedy trochę śmierdzi. Gdy sie ukisi i już nie smierdzi wystawia beczułkę na balkon. Bywało, że taka beczka zamarzła na amen razem z kapustą. Jak mi teściowa dawała na bigos to odrąbywała kawałek tasakiem. Po ugotowaniu smakowała identycznie jak świeża.
                  • smutas13 Re: mrożona kapusta kiszona? 16.12.10, 09:33
                    Najprostsza wersja, to tylko z solą.
                    Można dodać - jeśli się lubi: pokrojoną cebulę, czosnek też pokrojony lub przeciśnięty przez praskę, marchew, całe jabłka, kminek, nasiona kopru lub na dno słoika trochę suchego kopru w gałązkach, a nawet pieprz ziołowy.
                    My, oprócz soli dodajemy: cebulę, czosnek, kminek, czasem gałązki kopru na dno słoika.
                    Wydaje się nam, że kapusta z większą ilością przypraw ma bardziej przyjemny zapach.
                    Nie śmierdzi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka