Dodaj do ulubionych

Rośnie mi kolendra w ogródku

26.06.04, 09:13
Mam bardzo dużo kolendry w ogródku - czy to "coś" :-) może mi się przydać w
kuchni? Bardzo proszę o odp.
Obserwuj wątek
        • jottka nie, 26.06.04, 18:50
          to ty popełniłeś błąd w poprzednim poście i dlatego tak mało linek znalazłeś

sjp.pwn.pl/haslo.php?id=24511
            • jottka Re: nie, 27.06.04, 15:21
              to nie jest myślenie logiczne, tylko gloryfikacja błędu ortograficznego :)
              wiele osób pisze niepoprawnie, zwłaszcza w sieci, ale przez to błąd nie staje
              się wersją obowiązującą.

międzynarodowa zasada głosi, że poprawną pisownią jest ta, którą znajdujemy w
              najnowszych słownikach ortograficznych - w wypadku kolendry są one zgodne od
              niepamiętnych lat, że istnieje tylko jedna wersja przez 'en'.

przypuszczam, że chciałeś powołać się na tzw. zasadę uzusu, wg której
              niepoprawna w danym okresie forma językowa, zostaje w końcu uznana za poprawną,
              ponieważ bardzo duża część społeczności posługującej się danym językiem jej
              używa - jednak w tym przypadku nie ma ona zastosowania. stosuje się ją zresztą
              głównie do form fonetycznych i gramatycznych, zasady pisowni ustala się nieco
              inaczej.

nawet gdybyśmy przyjęli hipotetycznie założenie, że jeśli osoby posługujące się
              polszczyzną będą dostatecznie często pisać w sieci 'kolędra', to uznamy tę
              wersję za poprawną, to musielibyśmy długo jeszcze czekać na tę chwilę - obecnie
              na hasło 'kolendra' gugiel wyrzuca 3570 linków, na hasło 'kolędra' tylko 9. jak
              widać, o częstym użyciu nie może być mowy

• Gość: Ampolion Re: nie, IP: *.proxy.aol.com 27.06.04, 15:45
                A co ty glorifikujesz ignorując zasady pisowni i pisząc wszystko małymi
                literami? Gdzie jest twoja poprawność pisowni polskiej? Wszystko co piszesz tak
                krytycznie odnosi się właśnie do ciebie. Warto przypomnieć sobie przypowieść o
                źdźble i belce...
                Poza tym: to nie ja wprowadziłem w Internet błędną pisownię.
                • jottka Re: nie, 27.06.04, 15:59
                  jak może zauważyłeś, odpowiadałam ci na pytanie o poprawność pisowni
                  słowa 'kolendra', nie dokonywałam analizy poprawnościowej twoich postów - to raz

dwa - cokolwiek zdumiewa, że moje pracowite starania o klarowną i zwięzłą
                  odpowiedź na pytanie z gatunku ortograficznych traktujesz jak rodzaj
                  przemyślnej obelgi skierowanej z-całą-pewnością-przeciw-tobie. istnieją
                  argumenty ad meritum i ad personam, miło by było, gdybyś je rozróżniał

• hela1 Re: Rośnie mi kolendra w ogródku 27.06.04, 00:39
        Przychylam sie do opinii o tym , ze za duzo kolendry w potrawie to rzecz
        straszna. Zostalam kiedys poczestowana przez kolezanke z HOngkongu stir fryem z
        wolowiny z calymi lodyzkami kolendry i musze powiedziec, ze bylo to
        okropne.
    • Gość: El Padre Re: Rośnie mi kolendra w ogródku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.06.04, 01:17
      Kiedyś znalazłem przepis na łososia z salsą owocową i od tego czasu jak dostanę kolendrę to sobie
      robię bo bardzo to odświeżające jest, smaczne i inne. Marynujesz dzwonka w soku z cytryny, limony,
      pieprzu i w posiekanym tymianku. Nie dłużej niż 1 godz. Pieczesz łososia w piecu czy na ruszcie i
      podajesz z tą salsą. Puszka mieszanki owocowej tropikalnej w zalewie (Bakaland ma takie) ( w ideale
      powinny być świeże owoce ale gdzie ja tu kupię dobre mango czy papaję) Odlewasz sos, skrapiasz
      sokiem z limony czy cytryny, dodajesz drobno pokrojony szczypior lub mała cebulka (tak!) i sporo
      posiekanej klendry. Solisz do smaku (tak!). Ponieważ łosoś jest dość tłusty, taka salsa bardzo go "unosi
      do góry" Smacznego :-)))
    • abere8 Re: Rośnie mi kolendra w ogródku 27.06.04, 08:15
      Z mojego doswiadczenia wynika, ze do kolendry trzeba sie przyzwyczaic, bo na
      poczatku mi nie lezala, a teraz ja bardzo lubie. Rozne curry indyjskie mozna
      nia posypywac, a takze dodawac do potraw meksykanskich (ja na przyklad posypuje
      kolendra nadzienie z mielonej wolowiny do burritos).
    • Gość: krystyna_jl Re: Rośnie mi kolendra w ogródku PRZEPIS IP: *.kaptech.net 28.06.04, 12:32
      Jadlam kiedys w malej knajpie w Paryzu potrawe, ktora mi zasmakowala i
      zapytalam po lunchu mlodych ludzi, ktorzy byli wlascicielami i kelnerami
      zarazem, jakie skladniki wcchodzily w przygotowanie tego dania. Otoz:
      Kolendra swieza (coriande fraiche), sok z zielonej cytryny, sos sojowy i oliwa
      z oliwek i filety z indyka pokrojone w kawalki jak na szaszlyk. Zrobilam to
      wczoraj pierwszy raz (proporcje "na oko") i wszystkim smakowalo.
      Bukiet koriandy pokroic drobno, wymieszac z sokiem z 3 cytryn, bazylika, oliwa
      i sosem sojowym. Wymieszac z miesem i zostawic na noc do marynowania.
      Nastepnie sa 2 sposoby: albo wyjac mieso, lekko zrumienic, dodac marynate i
      dusic. Albo tak jak ja zrobilam: po prostu wszystko razem dusilam, bez
      wczesniejszego podsmazania. Na koniec cora sprobowala, dorzucila szczypte cukru
      i szczypte maki do lekkiego zageszczenia. Do tego ryz.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka