Potrawy

22.06.15, 16:44
Czytam i czytam te wszystkie kombinacje (produkty podstawowe, przyprawy, ...) i nie wierze.
Potrawy kuchenne polegaja na transmisji podstawowych i nie zmienionych przez przytrawy.
Jesli ktos uzywa przytraw, unika smaku podstawowego. Wydaje sie, ze bez wzgledu na mieso/rybe, dazy sie do tego samego smaku (nalesniki, bigos .. i inne)
Jestem przeciwny wszelkigo typu kuchni uniweralnej. Nie istnieje taka.
Kazde danie (produkt) ma smakowac tak jak jest (nie inny), bez fety, mascarpone, i innych bzdur.
Zapraszam wszystkich Forumowiczów na Filipiny/Tailandia/Peru/Hiszpania/Argentina/China/ ... etc.
Wydaje sie, ze bedzie to nic podobnego do bigosu/pierogów/zup/ ... itp.
Niech maja Panstwo na uwadze, ze chociaz "mamy polski (kuchenny) jezyk", jest wiecej niz 150 krajów, które ... NIE JEDZA PIEROGÓW.
Wiem ... Dziwne ale prawdziwe. Polacy, chociaz w kwestii kuchni, mamy bardzo daleko do jakielkolwiego ...
Magi.

    • aqua48 Re: Potrawy 22.06.15, 17:04
      janek53 napisał:

      > Potrawy kuchenne polegaja na transmisji podstawowych i nie zmienionych przez pr
      > zytrawy.
      > Jestem przeciwny wszelkigo typu kuchni uniweralnej. Nie istnieje taka.
      > Kazde danie (produkt) ma smakowac tak jak jest

      W swojej kuchni rób to co chcesz, nikt Ci nie zabrania, możesz jeść ziemniaki na surowo. I wywieszać transparenty z informacjami co istnieje a co nie oraz w co sobie wierzysz.

      Ale tu dyskutujemy o smakach, przepisach, podpowiadamy sobie różne kuchenne rozwiązania i dzielimy się kuchennym doświadczeniem. Którego najzwyczajniej Ci jeszcze brak.

      • janek53 Re: Potrawy 22.06.15, 17:15

        Ale tu dyskutujemy o smakach, przepisach, podpowiadamy sobie różne kuchenne rozwiązania i dzielimy się kuchennym doświadczeniem. Którego najzwyczajniej Ci jeszcze brak.

        Jedna wielka BZDURA. I jesli dalej tak myslisz, ... wspolczuje.
        J.53.
        • aqua48 Re: Potrawy 22.06.15, 17:32
          janek53 napisał:

          > Jedna wielka BZDURA. I jesli dalej tak myslisz, ... wspolczuje.

          Twoje współczucie nie jest mi do niczego potrzebne.
    • zlosliwiec.zlosliwiec Re: Potrawy 22.06.15, 17:55
      Czyli gotowac nie umiesz i nie chcesz. Spoko. Ale bzdur na temat 'transmisji podstawowych (smakow?) i nie zmienionych przez przytrawy' nie wypisuj, bo sie osmieszasz jeszcze bardziej, tym bardziej, ze mieszkasz w kraju, ktory wraz ze swoim zachodnim sasiadem wykolegowali swojego bylego okupanta i jego srodziemnomorskich partnerow ze swiatowego obrotu przyprawami, podbili spory kawalek Nowego Swiata, do Starego sprowadzajac czekolade, papryke, pomidory i ziemniaki, zanoszac na zachod uprawy trzciny cukrowej, ryzu i bananow, a na daleki wschod chili, winny ocet i tempure.

      W Chinach na 100% nie byles, skoro uwazasz, ze nie ma tam nic podobnego do bigosu, pierogow i zup.
      • mysiulek08 Re: Potrawy 22.06.15, 18:06
        W Argentynie tez nie byl :)

        Owszem ich wolowina nie potrzebuje nic oprocz soli, ale poza tym gotuja (wariacje na temat pierogow rowniez) i przypraw uzywaja, w przeciwienstwie do swojego sasiada z drugiej strony Andow.

        A najlepsze tiramisu jadlam wlasnie w Bariloche :)
      • janek53 Re: Potrawy 22.06.15, 18:54
        Ha, ha ...

        W Chinach na 100% nie byles, skoro uwazasz, ze nie ma tam nic podobnego do bigosu, pierogow i zup.

        Bylem i nie chce wiecej byc. Mam znajomych i chinskich przyjaciól (komercyjnych) od 10 lat. Mój syn, bedac w Pekinie od 5 lat, odradzil mi jakiekolwiek zupy i inne. Tylko ryz (bialy).
        Co wy luidzie wiecie o barszczu i schabowych w Chinach? Juz nie wspomne o tluczonych ziemniakach i podobnych. Mój pracownik, nie mógl dac konferencji na waznym sympozjum naukowym z "prostego" powodu ... zjadl 4 malze na ulicy Pekinu.
        Pamietam, w Kijowie, zajadalismy sie z tzw. "pierozki". Na ulicy, z duzego garnka z para (byl styczen). Tego samego dnia, odwiedzilismy muzeum miniatur. Bez kolejki ... wejsciówka Konsula.
        janek53
        • wadera3 Re: Potrawy 22.06.15, 19:04
          Co Ty Jasiu bierzesz, że tak bełkoczesz bez ładu, składu i sensu?
          • squirk Re: Potrawy 22.06.15, 19:14
            wadera3 napisała:

            > Co Ty Jasiu bierzesz, że tak bełkoczesz bez ładu, składu i sensu?

            Widać wyraźnie, co "bierze".
            Podobno kiedyś był cenionym forumowiczem. Było minęło.
            • janek53 Re: Potrawy 22.06.15, 19:28
              "Było minęło."

              Squirk. Nie minelo. Po prostu, z perspektywy 10 lat, zdalem sobie sprawe, ze to Forum to narzedzie "socialne" jakiejs tam "gazety" wykorzystujac nasze i wasze opiniie. Proste.
              Trzeba to zmienic. Inne, to nasze opinie kulinarne. Jestem przekonany, ze sluza osobom poczatkujacym lub w polowie zaawansowanych jesli chodzi o gotowanie.Tez, jest mój cel majac 40 lat doswiadczenia w kuchni (dodam, ze nie wiem wszystkiego i ... dalej sie ucze).
              SQUIRK .. szanowna ... mam wielka chec ocenic Pani polskie (acceptowane przez pani meza) czy inne dania (pomysly, tradycje) na GP (Galeria Potraw) .
              janek53
              • aqua48 Re: Potrawy 23.06.15, 10:35
                janek53 napisał:

                > Trzeba to zmienic.

                Jeśli to forum Ci nie odpowiada załóż własne - np "kuchnia bez przypraw", na którym będziesz sobie od początku ustalał reguły i pisał o czym zechcesz wraz z tymi, których to zainteresuje i zaciekawi, zamiast bezsensownie i niemerytorycznie komentować wątki tutaj. Proste.
      • janek53 Re: Potrawy 22.06.15, 19:03
        Zlosliwiec
        Jesli chcesz, dam Panu 20 kontaktów chinskich. Bezposrednich lub vía email (angielski). Porozmawia szanowny o schabowych w Chinach. ;-)))))))
        Przyklad: Jenny or better .. Craig:
        vinet.craig@gmail.com ... please call him and ask.
        Powodzenia.
        ¿Serás un tonto el que no se entera de nada?
        • zlosliwiec.zlosliwiec Re: Potrawy 22.06.15, 20:39
          Zaimponowałbyś mi swoimi chińskimi kontaktami, gdyby nie fakt, że pracuję... w międzynarodowej firmie przeprowadzkowej i całymi dniami roboczymi wymieniam się korespondencją z USA, Nigerią, Argentyną, Brazylią, Francją, Chinami, Singapurem, Japonią, Emiratami, Australią, Południową Afryką, Indiami, Tajlandią you name it, we move it..........

          Mówisz, że ani Jenny ani Craig nie będą nic wiedzieć na temat Zhu-pai, które do kuchni chińskiej dotarły za pośrednictwem japońskich tonkatsu, które same spatrzone zostały od europejskich kucharzy jeszcze pod koniec XIX wieku?

          Kombinuj dalej.
    • Gość: klik Obejrzyj sobie stare odcinki "Jacka i Agatki". IP: *.gdynia.mm.pl 23.06.15, 15:08
      Nie dość, że na Twoim poziomie to czarno-białe. Jak Twoja koncepcja, hmmm... Gotowania? Gotowaniem tego raczej nazwać nie można...
    • mmagi Re: Potrawy 23.06.15, 15:49
      niezły bełkot:/
    • janek53 Re: Potrawy 23.06.15, 18:07
      Ludzie. Nie neguje przypraw. Czasami sa dobre (np. sól).
      Czego nie akceptuje, to 10 przypraw dodanych do pieczonego kurczaka, grilów które smakuja jak McDonald's, Burger King, Happy Meal, Sub Way, KFC czy Hollywood.
      Najlepsi kucharze Swiata, ci z ilemas gwiazdkami ... podaja produkty (potrawy "virgen" (dziewicze), bez bzdurnych przypraw (dodatków) które to zmieniaja calkowicie smak produktów podastawowych. Tendencja jest unikanie mieszanek, przypraw i innych.
      Podam dwa przyklady:
      Jeden ... rodaballo (pol. skarp)
      Jesli juz, poledwica z sosem z foie
      Jest tego wiecej. Np. Tylko sól ... najlepiej, Maldon
      To tak jak byc z osoba spryskana perfumami bez wlasnego, oryginalnego zapachu (smaku).
      J53.
      Ach ... Pani "squirk" ... niech sie nie skarzy na jezyk video. Mówia, ze "Una imagen vale más que mil palabras" (jeden obraz to wiecej niz tysiac slów).
      • zlosliwiec.zlosliwiec Re: Potrawy 23.06.15, 18:31
        Ktoś motorynką na stopę najechał w marrakeskim souku, czy się po prostu w labiryncie uliczek pogubiłeś, że masz taką awersję do 'przytraw'?

        PS. Kucharze nie dostają gwiazdek. I zmieniają smak produktów podstawowych. To nieuniknione podczas obróbki żywności.
        • janek53 Re: Potrawy 23.06.15, 18:59
          "PS. Kucharze nie dostają gwiazdek. I zmieniają smak produktów podstawowych. To nieuniknione podczas obróbki żywności."
          Bzdura. Dokladnie ... odwrotnie.
          J53.
          • a74-7 Re: Potrawy 23.06.15, 21:10
            janku7,
            dla zasiedzialych - to rozumie sie przez samo "sie " :-))
          • zlosliwiec.zlosliwiec Re: Potrawy 24.06.15, 12:38
            Co takiego dokładnie odwrotnie? Gwiazdki dostają kucharzy? Czy może kucharze wsadzają ugotowaną marchew do gotującej się wody, która stygnąc powoduje, że warzywo się robi surowe, następnie wprawnymi ruchami noża scalają kawałki marchwi i doklejają im obierzyny, by na koniec doczepić nać i wkopać w ziemię?

            Każda obróbka żywności jest modyfikacją jej wyjściowych właściwości, również smakowych. Każda. Jeśli nie wiesz jak stosować cynamon, sproszkowaną paprykę, pieprz, kminek, kmin, anyżek, ziele angielskie, kolendrę, badian, szafran, chili i tylko sól nie sprawia ci kłopotu, to chętnie wytłumaczę, na ile potrafię, co z czym. Pomogę również wygrzebać się ze sztucznego endemizowania regionalnych kulinariów pokazując, że nie tylko tu czy tam umieją kisić kapustę, panierować mięso, jeść ryż czy piec chleb. Z fobii do mascarpone może uleczy ktoś inny, bo akurat nie stosuję w swojej kuchni - co nie oznacza wszakże, że nalegać będę, aby wyrzekli się tej 'obcej fanaberii' inni.
      • mysiulek08 Re: Potrawy 23.06.15, 21:16
        Ale mozesz sobie nieakceptowac, kto Ci zabroni :P mnie jednak zabronic uzywac przypraw nie mozesz. I to jest piekne :)
        • janek53 Re: Potrawy 23.06.15, 21:42
          Uzywaj. 10-20 przypraw razem. Bedzie WSPANIALE.
          Mimo tego, przed ... pomysl troche (nie duzo).
          Moze juz czas zmienic mentalnosc?
          J53.
          • Gość: klik Ty się dobrze czujesz? IP: *.gdynia.mm.pl 24.06.15, 13:23
            Nie wygląda na to...
            • squirk Re: Ty się dobrze czujesz? 24.06.15, 18:16
              Gość portalu: klik napisał(a):

              > Nie wygląda na to...

              No wiesz, nie każdy ma wyobraźnię, jej brak bardzo ogranicza.
              • Gość: klik Re: Ty się dobrze czujesz? IP: *.gdynia.mm.pl 24.06.15, 19:24
                Brak wyobraźni jeszcze można wybaczyć ale jak ktoś wali idiotyczną "tezą" a potem trzyma się jej jak pijany woźnica dyszla, to już bezdenna głupota. Po co on sól używa? Przecież to był tak deficytowy towar na wagę złota, że powinien się cofnąć do neolitycznych metod gotowania... //rotfl
          • mysiulek08 Re: Potrawy 24.06.15, 17:25
            Nawet gdybym chciala, to tych 20 przypraw razem uzyc nie moge :P Mieszkam w kraju, w ktorym glowne przypawy to sol, pieprz i kumin (ktorego szczerze nie znosze), a kontrabanda grozi nieomal smiercia ze strony celnikow :P

            Myslec to mnie sie juz nie chce, a mentalnosci zmieniac jakos nie musze.

            Cos Ty sie tych przypraw uczepil? W hiszpanskiej kuchni tez sie ich uzywa :)
            • squirk Re: Potrawy 24.06.15, 18:15
              mysiulek08 napisała:

              > Nawet gdybym chciala, to tych 20 przypraw razem uzyc nie moge :P Mieszkam w kra
              > ju, w ktorym glowne przypawy to sol, pieprz i kumin (ktorego szczerze nie znosz
              > e), a kontrabanda grozi nieomal smiercia ze strony celnikow :P

              Mysiulku, zdradzisz, co to za kraj?
              Możesz hodować zioła?
              Byłoby mi nudno jeść potrawy doprawiane wciąż tak samo, lubię zmieniać np. smak marynat (acz nie do wszystkiego, np. przy pieczonym udźcu jagnięcym jestem wyjątkowo stała w uczuciach :-))
              • mysiulek08 Re: Potrawy 24.06.15, 19:39
                Mieszkam w Chile, gdzie gotowanie nie ma szacunku a na polkach ciagle to samo.

                Nie martw sie, radze sobie calkiem dobrze z pomoca wlasnej rodzicielki, ktora dba o stale dostawy majeranku i innych, majac w powazaniu celnikow :P z zielska hoduje co sie da (a raczej co przezyje letnie slonce), wydaje czasami absurdalne pieniadze na produkty, ktore za Wielka Woda sa za grosze.

                Ale nie narzekam :) wino, najcudowniejsza pod sloncem chilijska oliwa, pacyficzne ryby, dobra morska czy atakamenska sol, wolowina od sasiadow i widoki z oknem godza z brakami (chocby twarogu) :)
            • zlosliwiec.zlosliwiec Re: Potrawy 24.06.15, 18:18
              Od dawna tak ma. Pamietam, jak wlosy z glowy rwal, kiedy zaprezentowalem tazyn z kurczaka z marynowana cytryna i oliwkami.
              • squirk Re: Potrawy 24.06.15, 18:22
                zlosliwiec.zlosliwiec napisał:

                > Od dawna tak ma. Pamietam, jak wlosy z glowy rwal, kiedy zaprezentowalem tazyn
                > z kurczaka z marynowana cytryna i oliwkami.

                Przypomniałeś mi że cytryny muszę ukisić bo mi się kończą, rewelacyjny dodatek a tak łatwo zrobić.
                :-)
                • kk345 Re: Potrawy 24.06.15, 21:42
                  Ostatnio marynowałam limonki, spróbuj, moim zdaniem pasuję do tażinu.
                  • squirk Re: Potrawy 24.06.15, 21:57
                    kk345 napisała:

                    > Ostatnio marynowałam limonki, spróbuj, moim zdaniem pasuję do tażinu.

                    Chętnie, przetwarzam co się da, niby wszystko można teraz kupić ale nie ma jak własne.
                    :-)
                • Gość: dede Re: Potrawy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.06.15, 07:42
                  Squirku, Tobie uwierzę. Powiedz, proszę, jak kisisz cytryny. Próbowałam parę razy, za każdym z innego przepisu i były, hm, takie sobie. I jak długo trzeba czekać, aż będą gotowe
                  • squirk Re: Potrawy 25.06.15, 18:24
                    Gość portalu: dede napisał(a):

                    > Squirku, Tobie uwierzę. Powiedz, proszę, jak kisisz cytryny.

                    Bardzo mi miło :-) ale nie wiem, czy Cię nie zawiodę, bo kiszę bardzo zwyczajnie - używam soli morskiej, sparzonych/wyszorowanych cytryn bez wosku na skórce (eko), nacinam, zasypuję solą (łyżka soli na cytrynę), układam jak najciaśniej w wyparzonym porządnie słoiku, zalewam sokiem z cytryn* i zostawiam (lekko przykryte ale nie zakręcone) w zacienionym miejscu na tydzień, potem na 3 tygodnie wkładam do lodówki. Kiedyś zrobiłam z listkami limonki kaffir, bardzo dobre wyszły, u koleżanki próbowałam wersji z goździkami cynamonem, też udana, generalnie z przyprawami można poeksperymentować i dorzucić jakieś chili czy rozmaryn. Warto zrobić więcej bo szybko znikają.
                    :-)

                    * dzielę kupione cytryny na dwie grupki - jedna idzie do kiszenia, z drugiej wyciskam sok i zalewam nim cytryny w słoiku, jeśli jest w nim miejsce wrzucam tyle wyciśniętych skórek ile się zmieści (bo po co marnować skoro i tak z kiszonych używa się tylko skórki a ścisk musi być bo wtedy nacięte cytryny puszczą sok), jeśli soku jest za mało dopełniam przegotowaną wodą.
                    • Gość: dede Re: Potrawy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.06.15, 20:49
                      Dziękuję. Bez oleju/oliwy?
                      • squirk Re: Potrawy 25.06.15, 21:01
                        Gość portalu: dede napisał(a):

                        > Dziękuję. Bez oleju/oliwy?

                        Wiem, że niektórzy leją warstwkę na sam koniec ale nie robiłam tego nigdy, cytryny nie zepsuły mi się dotąd (odpukać) - co nie znaczy, że oliwę odradzam, po prostu nie mam z nią w odniesieniu do kiszonych cytryn żadnych doświadczeń :-), może wypowie się ktoś jeszcze i coś na ten temat napisze.
                        :-)
                        • pies-li-kot Re: Potrawy 25.06.15, 23:13
                          Też nigdy nie zalewam olejem (opieram się na przepisie rodowitego właściciela knajpy orientalnej).
                          Do środka cytryn wrzucam po porcji północnoafrykańskiej mieszanki przypraw, której jednym ze składników jest prawdopodobnie sumak (czerwonawy kolor), skomponowanej w konkretnym celu dosmaczenia kiszonych cytryn oraz ziarna czarnuszki.
    • janek53 Re: Potrawy 24.06.15, 16:25
      Mimo "wartosciowych" opinii tego Forum, zachecam wszystkich do przygotowania potraw ... bez przypraw. Chodzi o odkrycie i przyjemnosc smaków podstawowych. Jest niesamowite.
      Kuchnia z przyprawami, to ... kulinarne (organoleptyczne) klamstwo.
      J.53.
      • Gość: klik Re: Potrawy IP: *.gdynia.mm.pl 24.06.15, 19:27
        janek53 napisał:

        > Mimo "wartosciowych" opinii tego Forum, zachecam wszystkich do przygotowania po
        > traw ... bez przypraw. Chodzi o odkrycie i przyjemnosc smaków podstawowych. Jes
        > t niesamowite.

        Tak, tak... Niektórzy są nawet turpistami...
      • Gość: Zuzanna Re: Potrawy IP: *.static.ip.netia.com.pl 29.06.15, 14:36
        Dla mnie niesamowite jest to, jak przyprawy podkręcają smak. Pamiętam kuchnię mojej mamy - ciut soli i pieprzu - i to było wszystko, nuuuda. Dopiero potem poznałam rozmaryn, oregano, zioła prowansalskie i wiele innych... Janek, bredzisz.
        Potrawy bez przypraw są płaskie jak naleśnik. Naleśniki też jesz bez nadzienia, na płasko ;) ?
    • a74-7 Re: Potrawy 24.06.15, 21:11
      Z tymi potrawami bez przypraw to tak roznie bywa.Porownuje przy okazji wakacji w Hiszpanii- mieso , z moim lokalnym ,ktore kupuje w supermarkecie.Dodatkowo moge prownac z polskim ktore dostarczane jest do lokalnych polskich sklepow.Sa to trzy rozne produkty o rozych smakach ,po obrobce rowniez maja rozna "konsystencje".
      • janek53 Re: Potrawy 29.06.15, 20:02
        a74-7
        Calkowita racja. Trzeba wiedziec gdzie i co sie kupuje lub je.
        Nie jest to samo, mieso z Galicji, Kraju Basków, Segowii, Ávila czy Madrytu. Ponoc wszystkie, najlepsze.
        Z drugiej strony, moda na mieso z "czarnej swini" (Extremadura) tzw. "ibérico" (np. churrasco).
        Wg. mnie, najlepsze miesne danie to:
        - poledwica wolowa argentynska;
        - ser ... Brie smazony (na talerzu obok ... dodatek/przystawka);
        - lyzka sosu z prawdziwków (boletus) na poledwicy;
        - gotowany ziemniak.
        Nic wiecej. Cos jak To
        Blad ... dobre czerwone wino:
        La Rioja: Torre de Muga, Lan, Ugarte .. jest wiecej .. (jakies 600 typów wg. gustu, od 5 do 100 € butelka) ... polecam.
        Ribera de Duera: Pesquera, Haza, Carraovejas, Protos, etc. (jakies 400 typów wg. gustu, od 5 do 600 € butelka) ... polecam.
        Juz nie wspomne o winach argentynskich czy tych z Sycylji (zbocza Etny).
    • mhr2 Re: Potrawy 01.07.15, 15:43
      janek53 napisał:

      > Wydaje sie, ze bedzie to nic podobnego do bigosu/pierogów/zup/ ... itp.

      chcesz nasza kuchnie ruinowac?
Pełna wersja