Dodaj do ulubionych

dobre śledziki?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.08.05, 14:08
Jak przrządzić dobre śledziki?
Proszę podpowiedzieć od początku: od tego jakie kupić???
Obserwuj wątek
    • ba_nita Re:A bardziej precyzyjnie?Bo dobre są wszystkie. 25.08.05, 14:14
      W oleju na ileśset sposobów, w śmietanie, w jogurcie, smażone, smażone w occie
      itd, itd...
      • Gość: agape Re:A bardziej precyzyjnie?Bo dobre są wszystkie. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.08.05, 14:25
        zacznijmy od tych w oleju z cebulką
        Jakie kupić, czym, przyprawić, itd....
        Nigdy sama nie robiłam, tylko jadłam.
        Mojej mamy zabrakło, a ja nie zdążyłam podpatrzeć. Wiele rzeczy umiem zrobić,
        ale ze śledzikami nie umiem postępować :(
        A lubię je jeść!
        • ba_nita Re:Proszę:. 25.08.05, 14:52
          Jeżeli nie masz dostępu do świeżych kupujesz solone. Zresztą do tej potrawy
          solone są najlepsze. Na 2 osoby 1/2 kg wystarczy. Moczysz je w zimnej wodzie co
          najmniej kilkanaście godzin, kilkakrotnie zmieniając wodę. Na początek aby było
          jak najprościej a smacznie straszliwie podam Ci przepis, który robi furorę od
          lat.

Potrzebne Ci będą owe wymoczone śledzie pokrojone w kawałeczki, które
          jednorazowo można włożyć do ust, główka czosnku obranego z łupin i drobno
          poszatkowanego, pęczek natki pietruszki (lub bazylli ale smak jest diametralnie
          różny) również drobno poszatkowanej i biały pieprz. Do naczynia wkładasz
          warstwę śledzi, na nie sypiesz czosnek, na czosnek pnatkę pietruszki i
          posypujesz pieprzem. Układasz tak warstwami. Ostatnią warstwą ma być
          pietruszka. Zalewasz całość oliwą lub olejem. Musi przykryć zawartość naczynia.
          Wstawiasz do lodówki i po 24 godzinach jest gotowe do degustacji. Smacznego.
          • Gość: agape Re:Proszę:. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.05, 07:31
            Dzięki bardzo!
            Brzmi naprawdę obiecująco!

Idę dzisiaj pośledziki.....
            A może coś jeszcze z cebulką?
            • Gość: myszz z cebulką IP: 213.17.144.* 26.08.05, 09:03
              wymoczone sledzie pokrojone wkładam do miseczki, póżniej warstwa cebulki, parę liści laurowych, parę ziaren pieprzu i ziela angielskiego, następna warstwa śledzi, cebulki, liści, pieprzu, ziela , zalewam olejem i odstawiam na dobe i troszkę.
              • Gość: agape Re: z cebulką IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.05, 09:27
                mniam, mniam....

a może coś o octem albo ze śmietaną?
                • ba_nita Re: z cebulką 26.08.05, 10:46
                  Jeśli podasz adres podeślę Ci kilkadziesiąt przepisów na śledzie. Do
                  wklepywania to trochę za dużo. Przy okazji jak ktoś chce też to proszę pisać w
                  tym wątku. Poczekam do, powiedzmy do niedzieli i zacznę wysyłać.
                  • agnieszekp Re: z cebulką 26.08.05, 10:58
                    wysłałam adres

Proszę wyszczególnić te najlepsze wypróbowane :)
                    • agnieszekp Re: z cebulką 26.08.05, 11:03
                      wyjaśnić chciałam, że agape to agnieszekp ;)
                      • morella1 Bardzo proszę o przesłanie przepisów na śledziki 13.12.05, 07:34
                        Uwielbiam dobrze zrobione śledzie ,a nie posiadam dobrych przepisów. Bardzo
                        proszę osoby które otrzymały przepisy aby i mnie wysłały na adres
                        morella1@gazeta.pl Dziękuję i pozdrawiam
                  • forgetmenot13 Re: z cebulką 26.08.05, 11:16
                    tez poprosze!!! :))))))
                  • myszz i dla mnie też proszę 26.08.05, 11:28

• Gość: monia1997 Re: i dla mnie też proszę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.05, 13:29
                      dla mnie tez poprosze na przeppisy na śledzie
                      monikadd@wp.pl
                  • gg07 to ja tez poprosze 26.08.05, 13:40
                    • Gość: iś Re: to ja tez poprosze IP: *.kolonianet.pl 02.12.05, 12:17
                      Ja też bardzo poproszę paczka@gazeta.pl. Z góry dziękuję
                  • elfik75 Re: z cebulką 26.08.05, 14:44

Ja też poproszę przepisy na śledziki na adres elfik75@gazeta.pl
                    • Gość: ewa Re: z cebulką IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.05, 18:12
                      Ja również poproszę o przpisy na śledziki ewa-67@tlen.pl
                  • multiaga Re: z cebulką 26.08.05, 18:18
                    I dla mnie też , poproszę :)
                    • ajulka Re: z cebulką 26.08.05, 18:40
                      Też bym chciała...Uwielbiam śledziki...
                    • multiaga Re: z cebulką 26.08.05, 22:19
                      Zapomniałam dodać że na adres alebip@o2.pl
                  • anka_p24 Re: z cebulką 26.08.05, 20:21
                    to ja też poproszę: anka_p24@gazeta.pl
                  • agnesew Przepisy - zamówienie :) 02.12.05, 12:05
                    To ja się wpisuję.... !!! Chcę chcę chcę :) I z góry dziękuję :)

• tebaska Re: Przepisy - zamówienie :) 02.12.05, 13:02
                      Ba_nito, wprawdzie od sierpnia minęło już trochę czasu kiedy to rozsyłałeś
                      przepisy na śledziki, ale gdybyś mógł teraz, to bardzo proszę również dla mnie.
                      Z góry dziękuję.
                  • Gość: dziewczyna.szefa Re: z cebulką IP: *.orange.pl 02.12.05, 17:07
                    To i ja poprosze te przepisy:
                    dziewczyna.szefa@gazeta.pl
                    Z gory dziekuje.
                  • dakusia BANITA mi tez sledzikowe przepisy prosze :)))) THX 02.12.05, 22:34
                  • Gość: edzia Re: z cebulką IP: 158.75.197.* 16.12.05, 09:05
                    Błagam o przepisy na śledzie, uwielbiam je :)
                    edzia@interia.pl
          • kropka8 do ba_nity 02.12.05, 11:07
            w poszukiwaniu na ciekawsze przepisy na sledzie dokopalam sie do starego watku,
            znalazlam "sledzie z czosnkiem" i przy okazji twoja propozycje przesłania
            przepisow na sledzie, czy moge prosic tez o przeslanie mi tych przepisów
            kropka8@gazeta.pl
          • bob75rob1 Bardzo dziękuję za ten przepis!! 29.12.05, 12:07
            Wszystkim smakowało, bo wszyscy jedzący uwielbiają czosnek!
    • l3pp4 Re: dobre śledziki? 26.08.05, 20:06
      Ok - przepis, z aktóry lubi mnie rodzina i znajomi :)

Potrzebne:
      - śledzie solone, beczkowe - najlepiej duże , ilość dowolna ;)
      - cebula (w przeliczeniu mała sztuka na śledzia - jak duża, to pół, jak ktoś
      lubi cebulę, a zaręczam że w tym przepisie jest pyszna, to ilość dowolna),
      - ziele angielskie,
      - liść laurowy,
      - cukier,
      - ocet spirytusowy,
      - woda.

Śledzie wyczyścić, obrać ze skóry (najlepiej od ogona - wtedy łatwo płatami
      schodzi), nie filetować broń Boże i wymoczyć w wodzie 6-8 h. Wygląda na krótko,
      ale sól później oddadzą w zalewę, co jest istotne.

Zalewa (w przeliczeniu, mniej więcej szklanka zalewy na śledzia): ocet/woda -
      1:5, 1:4 - jak kto lubi. Zalewę na gaz, dodać liść laurowy, ziele angielskie w
      ilościach zależnych od gustu, ale nie ma co żałować i ile szklanek wody, tyle
      czubatych łyżeczek cukru (nie zniechęcajcie się! tego cukru później w ogóle nie
      czuć, a zacnie łamie ocet i sól). Gotować 15-20 min, w międzyczasie
      przygotowywać cebulę.
      Cebulę pokroić w grube plastry - nawet 1 cm grubości, albo wzdłuż na ćwiartki -
      a jak duża - w ósemki. Po ok 15-20 min. gotowania wrzucić cebulę do wrzącej
      zalewy i podpichcić 5-10 minut - nie dłużej, żeby się nie rozmiękła. Potem
      zalewę zdjąć z gazu, i odstawić, żeby ostygła.

Kiedy zalewa z cebulą już ma temperature pokojową, przelać do słoja albo dużej
      (mie metalowej) miski/salaterki i wrzucić pokrojone, wymoczone śledzie w
      poprzek/ukos na 4 kawałki i... (niestety) czekać.

Najsmaczniejsze są po 36-48 h, wtedy są po prostu przepyszne! Zjadliwe są już
      po dobie, po dłuższym leżeniu (a mogą leżeć dłuuugo) są dalej smaczne, tylko że
      coraz bardziej się marynują. Cebula równie smaczna jak śledzie ;)

Przepis ma dwie wady:
      - po obieraniu i czyszczeniu śledzi ręce, nawet po umyciu, śmierdzą/pachną
      przez kilka godzin, że łomatko bosko ;)
      - podczas gotowania zalewy czuć ocet w całym mieszkaniu, ale to się wietrzy w
      kilkanaście minut, a efekt wart zachodu, naprawdę.

Można spożywać jako przystawkę, albo pod "coś" ;)

Pzdrw
    • Gość: dorota Re: dobre śledziki? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.05, 20:52
      Jeżeli mogę prosić też przepisy na śledziki oto adres dorotahornung@.wp.pl
      • Gość: justanna55 Re: dobre śledziki? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.05, 21:50
        I dla mnie poproszę na adres gazety justanna55@gazeta.pl.Bardzo dziękuję.
      • justanna55 Re: dobre śledziki? 26.08.05, 22:14
        Ja robię śledzie używając tzw.matiesów.Filety śledziowe solone wymagają
        krótszego moczenia i jest z nimi mniej pracy.Filety -ilość dowolna moczę w
        mleku ok 2-3 godzin.Trzeba próbować bo czasem są mniej, czasem bardziej
        solone .W międzyczasie ubijam w możdzierzu pieprz ,ziele angielskie ,liść
        laurowy ,jałowiec - wszystkiego po trochę.Sledzie osuszam i grubo posypuję
        utłuczonymi przyprawami zalewam oliwą z oliwek.Cebulkę ,najlepiej białą kroję w
        drobniutką kostkę i też mieszam z oliwą ale osobno - nie ze śledziami.Odstawiam
        wszystko do lodówki na dobę.Przed podaniem kroję śledzie na dowolne
        kawałki,układam na półmisku naokoło daję cebulkę i cząstki cytryny.Pycha!
        Śledzie robię również w sosie jogurtowo -majonezowym.Przygotowane jak wyżej po
        wyjęciu z mleka i osuszeniu kroję na 2 cm kawałki ,dodaję puszkę zielonego
        groszku,paprykę czerwoną pokrojoną w 4 cm paseczki,cebulę pokrojoną w
        cieniutkie ćwierćkrążki.Wszystko zalewam majonezem wymieszanym z jogurtem
        naturalnym.Nie podaję proporcji bo to zależy tylko od apetytu i ilości osób.
        • Gość: ZOWI1 Re: dobre śledziki? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.08.05, 09:49
          A czy próbowaliście robić śledzie z duszoną papryką,takie leczo bez pomidorów ze śledziami? Pycha
    • ba_nita Re:Jeśli ktoś chce 28.08.05, 16:00
      to wysyłam do poniedziałku, potem proszę prosić osoby, które już dostały.
      • okehma2 ;) 28.08.05, 21:54
        to i ja się chętnie załapię ;)
      • jagnajag Re:Jeśli ktoś chce 29.08.05, 01:04
        ja też bardzo proszę o przepisy na śledzie :) dziękuję z góry :)
      • forgetmenot13 Re:Jeśli ktoś chce 29.08.05, 12:55
        bardzo dziekuje za przepisy :))) milego dnia :))
    • agnieszekp Re: dobre śledziki? 29.08.05, 07:43
      a ja cały weekend w końcu zajadałam się śledzikami....
      Tylko że miałam zrobić śledziki wg przepisu ba_nity i namoczyłam w piątek
      śledziki, a w sobotę przyszła do mnie teściowa i zrobiła po swojemu, ale też
      były dobre.
      Przepis ba-nity - nastęny weekend! - Mam nadzieję ;)
      • selena11 Re: dobre śledziki? 29.08.05, 09:40
        ja tez bardzo prosze o te przepisy, moglby je ktos mi podeslac?
        selena11@gazeta.pl

dziekuje
        • anet77 Re: dobre śledziki? 29.08.05, 15:00
          ja równiez poprosze jeśli kroś byłby tak dobry i przesłał mi te przepisy. Z
          góry dziekuję.
          • klaudia1973 Re: dobre śledziki? 29.08.05, 15:12
            moje sledziki ulubione, hit imprez domowych światecznych i nie tylko:

sledzie najlepiej beczkowe 2 szt z mleczami
            cebula
            jabłka renety
            ziele angielskie
            liscie bobkowe
            pieprz
            cukier
            ocet
            smietana 305 majonez kielecki

robimy sos :
            pokrojone cebule drobniutko , starte jablka,zasypujemu cukrem i dajemy zlyzke
            octu, dodajemy reszte przypraw i mieszamy , smietane mieszamy pól na pól z
            majonezem i zaleewamy jabła z cebula

sledzie obieramy opłukujemy sprawiamy filet, mlecze przecieramy przes sitko

sledzie polane mleczami układamy na głebszy pólmisek zalewamy sosem ,
            wkłądamy do lodóki na min 3h
            sledzie maja byc słone i nie mozcopne tu własnie tkwi sekret tych sledzi
            j a podaje zawsze do nich pieczone kartofle , kromki razowca

smacznego

• asd918 Re: dobre śledziki? 02.12.05, 13:24
              Mogłabym również prosić o te pezepisy?
              Dziękuje bardzo.
              • Gość: Doma Re: dobre śledziki? IP: 217.17.33.* 02.12.05, 16:02
                Seria przepisów zgromadzonych w zeszłym roku:
                Śledź w śmietanie
                SKŁADNIKI: 6 filetów śledziowych (30 dag), 1 cebula (10 dag), 1/2 szklanki śmietany 18-procentowej, 2 łyżki majonezu, 1 łyżka ostrej musztardy, sok z 1/2 cytryny, sól, pieprz do przybrania: 1 łyżka szczypiorku, 1 jajko ugotowane na twardo
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie moczyć w wodzie 6-8 godz., a następnie osuszyć, pokroić na kawałki i oczyścić z ości. Cebulę obrać i pokroić w cienkie półkrążki. Śmietanę wymieszać z majonezem i musztardą, doprawić solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny. Śledzie połączyć z cebulą i sosem, wymieszać, przykryć i wstawić do lodówki na 2-3 godz.
                Podawać przybrane szczypiorkiem i posiekanym jajkiem.

Śledzie po tatarsku
                SKŁADNIKI: 10 sztuk śledzi, 15 g grzybków marynowanych, 15 g korniszonów, 2 jajka, 2 żółtka, 35 g oleju, 50 g papryki czerwonej konserwowej, 25 g cebuli, 2 g zielonej pietruszki, sól, pieprz
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie moczymy, sprawiamy, odfiletowujemy. Filety zwijamy i spinamy wykałaczką. Paprykę kroimy w paseczki, cebulę w talarki. Parzymy ją, studzimy i mieszamy z papryką i posiekaną zieloną pietruszką, kropimy olejem. Ucieramy majonez, dodajemy posiekane grzyby, korniszony i gotowane jaja. Przyprawiamy do smaku. Rulony z filetów śledziowych układamy na sałatce, polewamy sosem, przybieramy listkami pietruszki.

Śledzie w oliwie I
                SKŁADNIKI: 50 dkg śledzi (solonych), 10 dkg cytryn, 15 dkg jabłek, 100 ml oliwy, ziele angielskie, liść laurowy i pieprz do smaku.
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie opłukać, odciąć głowę, płetwy i wąski pasek powłoki brzucha, wypatroszyć pozostawiając mlecz i ikrę, resztę odrzucić. Przygotowane śledzie namoczyć w dużej ilości zimnej wody na 12-24 godziny, zmieniając wodę kilka razy. Po wymoczeniu rozciąć skórę wzdłuż kręgosłupa i ostrożnie ją ściągnąć. Cytryny umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokrajać w półplasterki usuwając pestki. Jabłka umyć, obrać, przekrajać w pół, usunąć gniazda nasienne, pokrajać w cząstki, śledzie ułożyć w słoju przekładając cytryną, jabłkami i przyprawami, polać oliwą i pozostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin.

Śledzie w śmietanie z rodzynkami
                SKŁADNIKI: 50 dkg śledzi (solonych), 150 ml śmietany, 5 dkg tartego chrzanu, 5 dkg rodzynków, natka pietruszki, żółtko gotowane, sól, cukier, pieprz i sok z cytryny do smaku.
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie przygotowywać jak śledzie w oliwie I. Śmietanę wymieszać z chrzanem, opłukanymi rodzynkami i posiekaną natką pietruszki oraz przetartym przez sito żółtkiem, doprawić do smaku. Śledzie ułożyć na półmisku, polać przygotowaną śmietaną.

Śledzie po cygańsku
                SKŁADNIKI: 50 dkg śledzi (solonych), 15 dkg cebuli, 10 dkg korniszonów, natka pietruszki, 10 dkg ketchupu, 50 ml oliwy, cukier, czosnek i musztarda do smaku.
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie przygotowywać jak śledzie w oliwie I. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w półplasterki, wymieszać z pokrajanymi w paseczki korniszonami, posiekaną natką pietruszki, ketchupem, oliwą i przyprawami. Śledzie ułożyć w słoju, zalać przygotowanym sosem i pozostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin.

Śledzie po gdańsku
                SKŁADNIKI: 50 dkg śledzi (solonych), 0.5 l mleka, 15 dkg jabłek, 150 ml białego wytrawnego wina, 2 żółtka, sól, cukier i gałka muszkatołowa do smaku.
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie przygotowywać jak śledzie w oliwie I, namoczyć w mleku. Jabłka umyć, obrać, przekrajać na pół, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych otworach, skropić sokiem z cytryny. Wino zagotować, wlewać powoli do roztartych z przyprawami żółtek szybko mieszając trzepaczką. Następnie połączyć z jabłkami, doprawić do smaku. Śledzie zwinąć w ruloniki, ułożyć na półmisku i polać przygotowanym sosem.

Śledzie po cygańsku I
                SKŁADNIKI: 50 dag śledzi solonych,15 dag cebuli,10 dag korniszonów natka pietruszki, 10 dag ketchupu, 50 ml oliwy, czosnek, musztarda.
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie przygotować jak śledzie w oliwie. Cebulę obrać, opłukać, pokroić w półplasterki, wymieszać z pokrajanymi w paseczki korniszonami, posiekaną natką pietruszki, ketchupem, oliwą i przyprawami. Śledzie ułożyć w rondlu, zalać przygotowanym sosem i pozostawić w chłodnym miejscu na kilka godzin.

Śledzie po cygańsku II
                SKŁADNIKI: 6 śledzi, 500 ml śmietany, mały słoik grzybków marynowanych, cebula, 2-3 jajka na twardo, 2-3 jabłka, kilka ogórków kiszonych lub konserwowych, sól, pieprz.
                PRZYGOTOWANIE: Wymoczone śledzie rozciąć, wyfiletować i pokroić w małe dzwonki. Grzybki, jajka, ogórki, cebulę posiekać. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać ze śmietaną, posolić, popieprzyć. Polać śledzie, część dzwonków można ułożyć na wierzchu.
                Śledzie po litewsku
                SKŁADNIKI: filety z 4 osolonych śledzi; 30 g suszonych grzybów; 2 cebule; łyżka koncentratu pomidorowego; 1/8 l oleju; 2 korniszony; kilka ziaren pieprzu; majeranek; cukier; sól; pieprz mielony
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie opłukać i jeśli są bardzo słone, wymoczyć w mleku przez ok. godzinę. Następnie wyjąć, opłukać, osuszyć i pokroić w dzwonka. Grzyby umyć, zalać niewielką ilością wody i zostawić na 1,5 – 2 godz. Gdy będą miękkie, wyjąć je osączyć i drobno posiekać. Cebulę obrać, posiekać, sparzyć i wymieszać z grzybami i pokrojonymi w kostkę korniszonami. Dodać koncentrat pomidorowy. Przyprawić solą, pieprzem, majerankiem i cukrem. W słoju układać śledzie na przemian z sałatką grzybową i polewać olejem. Odstawić na 2-3 dni. Śledzie podawać obłożone cebulą i grzybami.

Śledzie po wileńsku
                SKŁADNIKI: 1 kg śledzi, 1 kg cebuli, 3 dag grzybów suszonych, 1 korniszon, 2 wędzone szproty, 25 dag ketchupu i łyżka oleju
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie wymoczyć przez całą noc. Na oleju przysmażyć na biało posiekaną cebulę. Namoczone i ugotowane grzyby posiekać i zmiksować razem z korniszonem, szprotami, cebulą, pieprzem oraz ketchupem. Ta zaprawa zalać pokrojone w kostki i obrane z ości filety śledziowe. Wszystko wymieszać, włożyć do słoików, ubić i przechowywać w chłodnym miejscu.

Śledzie z rodzynkami i orzechami
                SKŁADNIKI: 4-5 marynowanych śledzi, 2 cebule, 3 jabłka, 2 pory, cukier i biały pieprz do smaku, po garści orzechów i rodzynek, majonez, 2-3 łyżki śmietany
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie oczyścić, obrać i pokroić. Pokroić cebule oraz białą część pora. Z majonezu, śmietany, cukru i soli przygotować sos. W salaterce ułożyć warstwę cebuli wymieszanej z porem, na to warstwę siedzi. Polać sosem, obsypać częścią rodzynek i przykryć warstwą cebuli z porem. Znów polać sosem i posypać rodzynkami i orzechami.

Śledzie w oliwie
                SKŁADNIKI: 50 dag śledzi, 100 ml oliwy, natka pietruszki, 15 dag papryki, 15 dag pomidorów, pieprz
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie opłukać, odciąć głowę, płetwy i wąski pasek powłoki brzucha, wypatroszyć pozostawiając mlecz i ikrę, resztę odrzucić. Przygotowane śledzie namoczyć w dużej ilości zimnej wody na 12-24 godziny, zmieniając wodę kilka razy. Po wymoczeniu rozciąć skórę wzdłuż kręgosłupa i ostrożnie ją ściągnąć. Paprykę oczyścić, opłukać, podpiec w piekarniku, obrać ze skórki, zemleć, wymieszać z oliwą przyprawami, posiekaną natką pietruszki. Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w cząstki. Śledzie ułożyć w rondlu przekładając pomidorami, polać przygotowana oliwą i pozostawić w chłodnym miejscu na kilka godz

Śledź Oslo
                SKŁADNIKI: 50 dag świeżych śledzi, 1 łyżka octu winnego, 1 pęczek zielonego koperku, 6-7 ziaren pieprzu, 1 listek laurowy, SOS: 1/2 szklanki mleka skondensowanego niesłodzonego,
                1 cytryna, 1 łyżka masła, sól,
                PRZYGOTOWANIE: Śledzie oczyścić, odciąć głowy, korpusy umyć, odfiletować, przeciąć wzdłuż, zwinąć jak rolmopsy i spiąć wykałaczką. Zagotować 2 szklanki wody z octem, listkiem laurowym, pieprzem i połową umytego koperku (nie pokrojonego). Posolić do smaku, włożyć śledzie i gotować 15 minut. Przygotować sos: W drugim garnku stopić masło, dodać mleko, wmieszać po kropelce sok z cytryny, posolić i dobrze wymieszać. Ugotowane śledzie przełożyć na półmisek, zalać sosem i posypać posiekanym koperkiem. Podawać z pieczywem
                • Gość: Doma Re: dobre śledziki? cd IP: 217.17.33.* 02.12.05, 16:03
                  Śledzie zapiekane z ziemniakami
                  SKŁADNIKI: 3 śledzie solone (45 dag), 1 cebula (10 dag), 8 ziemniaków (80 dag),1 łyżka tłuszczu do naczynia, 1 łyżka oleju, 1 szklanka śmietany, 1 jajo, 1 łyżka zieleniny, sól
                  PRZYGOTOWANIE: Śledzie solone sprawić, wymoczyć (ok. 10 godz), obrać ze skóry i ości, drobno pokroić. Wymieszać z drobno pokrojoną cebulą. Ziemniaki obrać, pokroić w cienkie plasterki, sparzyć wrzącą wodą, osączyć, osuszyć. Połowę ziemniaków włożyć do głębokiego naczynia wysmarowanego tłuszczem, lekko posolić. Na tym rozłożyć śledzie z cebulą. Przykryć pozostałymi ziemniakami, skropić olejem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i piec pod przykryciem ok. 30 min. Wyjąć, posypać zieleniną, polać śmietaną wymieszaną z jajem. Wstawić do piekarnika i piec jeszcze ok. 10 min. bez przykrycia.

Śledzie siekane
                  SKŁADNIKI: 30 dag solonych śledzi, 1 cebula(15 dag), 2 jajka, 1 cytryna, 1 łyżeczka oliwy, pieprz,
                  PRZYGOTOWANIE: Śledzie moczyć 3-4 godziny, a następnie oczyścić, zdjąć skórę, odfiletować i drobno posiekać. Cebulę obrać, bardzo drobno pokroić, wymieszać ze śledziami. Doprawić sokiem z cytryny, oliwą i pieprzem. Jajka ugotować na twardo, obrać, pokroić na ćwiartki. Śledzie przybrać cząstkami jajek i plasterkami cytryny. Podawać jako przystawkę.

Śledzie z rusztu
                  SKŁADNIKI: 50 dag świeżych śledzi, sok z 1/2 cytryny, 3-4 łyżki oliwy, sól i pieprz,
                  PRZYGOTOWANIE: Śledzie oczyścić, odfiletować i wypłukać. Skropić sokiem z cytryny, posolić, popieprzyć i posmarować oliwą. Ułożyć na ruszcie w gorącym piekarniku i piec około 20 minut. Podawać z pieczywem lub pieczonymi ziemniakami.

Śledzie z rodzynkami
                  SKŁADNIKI: 1 kg matiesow,4 cebule, 150 g koncentratu pomidorowego, łyżka łagodnego keczupu, sos worchester, 100 g rodzynek, szklanka oleju i oliwy, sok z cytryny, sól.
                  PRZYGOTOWANIE: Matiesy opłukać i osączyć. Pokroić w kawałki. Odstawić. Rodzynki zalać gorącą wodą, osączyć i też odstawić. Cebulę obrać, umyć i drobno posiekać. Podsmażyć na rozgrzanym oleju. Dodać koncentrat i keczup. Przez chwilę razem smażyć. Doprawić do smaku sokiem z cytryny, sosem werchester i cukrem. Do pomidorowo-cebulowej pasty dodać rodzynki. Zagotować, a następnie ostudzić. Śledzie układać w słoiku na zmianę z pastą (na wierzchu powinna być warstwa pasty). Odstawić na 24 godziny do lodówki. Podawać razem z pastą.

Śledź z bazylią
                  SKŁADNIKI: 80 dag świeżych śledzi, 3 łyżki oliwy, sok z 1 cytryny, sól i pieprz, SOS: 2 pomidory (20 dag), sok z 1 cytryny, 3 łyżki oliwy, 2 łyżki octu winnego, kilka listków bazylii, sól i pieprz,
                  PRZYGOTOWANIE: Śledzie wypatroszyć, umyć i osuszyć. Następnie skropić sokiem z cytryny w środku i na wierzchu, posolić i popieprzyć. Ponacinać w poprzek, aby piekły się równomiernie. Posmarować je oliwą i piec na ruszcie (np. w gorącym piekarniku) z obu stron po 10-15 minut. Przygotować sos: Oliwę wymieszać z octem winnym. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Miąższ drobno pokroić i wymieszać z sosem. Listki bazylii opłukać, pociąć na paseczki i dodać do sosu. Doprawić solą i pieprzem. Na upieczone śledzie nakładać sos i natychmiast podawać z pieczywem lub ziemniakami.

Śledzie po polsku
                  SKŁADNIKI: 50 dkg.solonych śledzi lub filetów, 5 marynowanych grzybków, 2 małe korniszony lub ogórek kiszony, 1 mała marchewka, 1 mała cebulka, 1 jajko, 3 łyżki oleju
                  PRZYGOTOWANIE: Wymoczone śledzie odfiletować, obrać z ości i skóry. Marchewkę ugotować w całości, jajko ugotować na twardo-posiekać w kostkę. Pokroić drobno cebulę, grzybki, ogórek oraz przestudzoną marchewkę. Śledzie ukośnie pokroić na kawałki, ułożyć na półmisku, posiekane warzywa zmieszać z jajkiem i ułożyć wokół kawałków śledzia. Całość skropić olejem i dodać kilka plasterków cytryny oraz trochę natki pietruszki lub koperku.

Śledź w majeranku
                  SKŁADNIKI:0.5 kg śledzi, 1/3 oliwy, 1/3 octu /może być mniej /, 1/3 przegotowanej wody, 2-3 łyżki cukru, cebula /sparzona gorącą wodą/, majeranek / sporo /
                  PRZYGOTOWANIE Części składników wymieszać, dodać cukier, majeranek i cebulę.Śledzie włożyć do miseczki, wlać zalewę. Śledzie zostawić w lodówce na 12 godzin. Od czasu do czasu delikatnie je mieszamy uważając aby nie zmętniały.

Śledzie po łowicku
                  SKŁADNIKI: 5-6 płatów śledzi, 1 duża cebula, 1 pietruszka, 2 marchewki, 2 kiszone ogórki, majonez
                  PRZYGOTOWANIE: Śledzie wymoczyć. Skropić octem i odstawić na dwie godziny.
                  Cebulę pokroić w kostkę. Surową marchew i pietruszkę zetrzeć na tarce jarzynowej, wrzucić na oliwę i dusić do miękkości. Wystudzić. Dodać ze 2 kiszone ogórki pokrojone w kostkę i cebulę. Do tego dodać majonez. Sałatką przełożyć śledzie. Zostawić na 12 godzin

Śledzie smażone, w zalewie octowej
                  SKŁADNIKI: 50 dkg filetów z zielonych śledzi 2 średnie cebule 100 ml octu (10%) 400 ml wody 8 kulek ziela angielskiego 2 liście laurowe 6 łyżek oliwy do smażenia 2 łyżki mąki sól i pieprz.
                  PRZYGOTOWANIE: Śledzie umyć i osuszyć. Posolić i popieprzyć. Obtoczyć w mące. Na patelni rozgrzać tłuszcz Smażyć na nim filety z obu stron na złoty kolor. Do rondla wlać ocet i wodę. Dodać pokrojoną w plastry cebulę, ziele angielskie i liście laurowe. Posolić. Doprowadzić do wrzenia i gotować ok 5 min. Gotową zalewę ostudzić. Usmażone filety przełożyć do płaskiego naczynia. Obłożyć marynowaną cebulą i przyprawami. Polać marynatą tak aby były nią całkowicie przykryte. Odstawić w chłodne miejsce na minimum 12 godz. Podawać z pieczywem.

Śledzie z jabłkiem w śmietanie
                  SKŁADNIKI: 125 ml gęstej śmietany, 6 filetów śledziowych, 1 kwaskowe jabłko, 1 duża cebula, 1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka musztardy(łagodna), 1-2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżka zielonej pietruszki
                  PRZYGOTOWANIE Filety-umyć, osączyć, pokroić w 2 cm kawałki. Cebulę-pokroić w krążki, sparzyć jabłko pokroić w dość grube plasterki. Śmietanę doprawić musztardą, sokiem z cytryny i cukrem(smak słodko-kwaśny).Śledzie wymieszać z sosem przełożyć do salaterki, przykryć i wstawić do lodówki na 2-3 godz. Przed podaniem posypać zieloną natką

Śledzie w pomidorach
                  SKŁADNIKI: 80 dkg.płatów śledziowych solonych, 5 łyżek octu, 6 łyżek oleju, 3 łyżki wody, 1 łyżeczka cukru, słoiczek ketchupu łagodnego, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego(mała puszka), 7 cebul, pieprz w ziarenkach, sól, ziele angielskie, liść laurowy
                  PRZYGOTOWANIE: Cebulę pokroić w półksiężyce. Przygotować sos - wszystkie składniki(oprócz płatów śledziowych i octu)gotować w naczyniu razem około 10 min, następnie wrzucić cebulę i gotować aż cebula będzie miękka. Następnie sos studzimy i dodajemy ocet - mieszamy. Płaty śledziowe kroimy w paseczki dość szerokie i wraz ze sosem naprzemian układamy w salaterce. Schładzamy około 2 godz.

Śledź duszony po duńsku
                  SKŁADNIKI: 8 filetów z zielonych śledzi, 50 dag kwaśnych jabłek, 4 średnie cebule, 3 łyżki masła, 50 ml rosołu, tymianek i sól do smaku.
                  PRZYGOTOWANIE Filety umyć, osuszyć, odciąć płetwę grzbietową. Zdjąć skórę. Pokroić na 3 cm kawałki. Obsmażyć na maśle. Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w cienkie półplasterki. Dodać tymianek, posolić. W rondlu układać warstwami: śledzie , jabłka, cebulę, aż do wyczerpania składników. Podlać rosołem. Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 30 min. ( w razie potrzeby podlać małą ilością wody) Podawać z ciemnym pieczywem.

Śledź siekany po żydowsku
                  SKŁADNIKI: 50 dag filetów śledziowych a la matyjas, 3 średnie cebule, 4 jajka, 4 łyżki oliwy z oliwek, 10 ml octu 2 łyżki cukru.
                  PRZYGOTOWANIE Filety namoczyć na 1/2 godz w dużej ilości zimnej wody. Osączyć i osuszyć. Drobno posiekać. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupek i drobno posiekać. Wszystkie składniki połączyć. Dodać oliwę, cukier i ocet. Dokładnie wymieszać. Podawać jako przekąskę z biały pieczywem.

Śledź w sosie śmietanowo-jogurtowym
                  SKŁADNIKI 6 filetów za śledzia a la matjas, 1 kwaśne jabłko, 2 średnie cebule, 100 ml gęstej kwaśnej śmietany, 1 łyżeczka cukru, 100 ml jogurtu, 1 łyżka posiekanego koperku,
                  • agnesew Re: dobre śledziki? cd 02.12.05, 16:12
                    O dzięki Ci dobry człowieku za tę kolekcję :) Mało mi język w wiadome miejsce
                    nie ucieknie :) :) :)
                  • brynia2 Re: Dzięki Doma 02.12.05, 18:37
                    Wszystkie ściągnęłam sobie. Teraz to tylko śledzika pod płetewkę i w tany kulinarne
                    • s.dominika Re: Dzięki Doma 02.12.05, 22:25
                      Ja mam jeszcze. Nie wiedziałam, że będziecie zainteresowani. W takim razie podaję końcówkę, bo się nie wkleiła:

Śledź w sosie śmietanowo-jogurtowym
                      SKŁADNIKI 6 filetów za śledzia a la matjas, 1 kwaśne jabłko, 2 średnie cebule, 100 ml gęstej kwaśnej śmietany, 1 łyżeczka cukru, 100 ml jogurtu, 1 łyżka posiekanego koperku, 2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżeczka musztardy.
                      PRZYGOTOWANIE Śledzie wymoczyć przez 1 godz. w dużej ilości zimnej wody. Wodę zlać. Śledzie osuszyć. Pokroić na 2 cm kawałki. Cebulę obrać. Pokroić w cienkie półplasterki. Zalać wrzątkiem. Odsączyć na sicie. Jabłko obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w kostkę. Śmietanę połączyć z jogurtem i musztardą. Dodać cebulę i jabłko. Doprawić sokiem cytrynowym i cukrem tak aby sos miał zdecydowany słodko-kwaśny smak. Sosem polać śledzie. Przełożyć w chłodne miejsce na 2 godz. Przed podaniem posypać posiekanym szczypiorkiem.

Śledź w pieczarkach
                      SKŁADNIKI 1 kg płatów śledziowych 30dag pieczarek puszka koncentratu pomidorowego 3 cebule 1 szklanka oleju ziele angielskie, liść laurowy
                      PRZYGOTOWANIE Śledzie oczyścić wypłukać na patelni rozgrzać olej, dodać pokrojona w kostkę cebule i pieczarki, liść, ziele angielskie, smażyć na wolnym ogniu do momentu zeszklenia się cebuli i podpieczenia pieczarek, następnie dodać koncentrat pomidorowy macerat wystudzić i dodać śledzie pokrojone w dzwonki.

Śledź na ostro
                      SKŁADNIKI 4-6 śledzi albo filetów śledziowych, mały słoiczek grzybków marynowanych, 3-5 ogórków konserwowych, 2 jaja na twardo, słoiczek majonezu, 2-3 łyżki stołowe gęstej śmietany, pieprz, sól, cukier do smaku.
                      PRZYGOTOWANIE Śledzie namoczyć, starannie obrać i pokroić w drobną kostkę. Jaja również posiekać bardzo drobniutko. Majonez połączyć ze śmietaną, przyprawami i wcześniej pokrojonymi grzybkami oraz ogórkami. Śledzie ułożyć na półmisku, zalać sosem.
    • betsypetsy proszę wyślijcie także mi przepisy na śledzie 02.12.05, 23:04
      te od banity. Z góry dziękuję.
      • jacek1f up dla |Kreopki.... n/t 02.12.05, 23:37
      • sylwia.g21 Re: proszę wyślijcie także mi przepisy na śledzie 11.12.05, 10:40
        jesli można,proszę o przepisy na śledzie...te od ba_nity,dziękuję
    • ba_nita Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: 11.12.05, 10:48
      Tym razem proszę o kontakt na maila gazetowego bo pogubiłem się kompletnie kto
      dostał a kto nie.
      • brynia2 Re:Ba_nito.... 11.12.05, 10:58
        czy przepisy na Twoje śledzie są w wątku na tej stronie? Jeśli nie, to czy nie
        mógłbyś ich tutaj wklepać?
        • ba_nita Re:Nie da rady. 11.12.05, 12:30
          To 38 stron. Część książki kucharskiej o rybach. Jakieś lekko licząc
          kilkadziesiąt przepisów.
          • pagnieszka Re:Nie da rady. 11.12.05, 22:39
            ja równiez bardzo poproszę:)
            pagnieszka@neostrada.p
      • Gość: buba12 Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 11.12.05, 11:46
        i ja poprosze na adres anna.smialek@wp.pl, z góry dziekuje
        • Gość: thinka Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: IP: *.chello.pl 11.12.05, 19:42
          Ja takze poprosze colline@interia.pl Z gory dziekuje!!
          • gajdzia Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: 12.12.05, 11:57
            gusiak@poczta.fm
            też poprosze o sledzie

dziękuję
            • Gość: monika Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: IP: 148.81.190.* 12.12.05, 14:11
              Ja też poproszę :-)
              eriech@poczta.onet.pl
      • tereza11 Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: 12.12.05, 14:18
        Ba_nito słyniesz tu na forum jako dobry i pomysłowy kucharz, więc napewno te
        śledziki też są pyszne. Poproszę o przepisy.
        Dziękuję.
        • aniutek Re:Chętnie jeszcze wyślę, ale: 12.12.05, 15:44
          Banito :)
          poprosze i ja
          • ba_nita Re:OD TEJ PORY JUŻ NIE WYSYŁAM. 12.12.05, 15:56
            Zwyczajnie nie mam już czasu aby siedzieć cały czas na poczcie. Proszę od tej
            pory zgłaszać się do osób, które już przepisy otrzymały. Z pewnością prześlą je
            dalej a adresy jak widać są tutaj podane. Życzę wszystkim wszystkiego
            najlepszego, śledzi pocztowych i moskalików na 1001 sposobów.:-)))Aniutek i
            Tereza - Wam oczywiście jeszcze wysyłam.
            • Gość: gość Re:OD TEJ PORY JUŻ NIE WYSYŁAM. IP: *.rox.us 13.12.05, 08:02
              Drogi ba_nito błagam o te śledzie strasznie mi zależy ==bursztynek60@go2.pl
    • pawciatek Re: dobre śledziki? 12.12.05, 16:12
      marynowane,popotrcjowane,posypane ziołami i zalane olejem
      • Gość: anna Re: dobre śledziki? IP: *.chello.pl 12.12.05, 16:37
        Jak ktos posiada przepisy tych sledzików - to bardzo, ale to bardzo proszę.
        Z góry dziękuję.
        atot@o2.pl
        • Gość: Anna Re: dobre śledziki? IP: *.chello.pl 12.12.05, 18:34
          Banita - jesteś WIELKA. Bardzo Ci serdecznie dziękuję.
          I jest problem - które wybrać.
          Pozdrawiam.
          • ba_nita Re: Anno - drobna korekta - jestem facet.))) 12.12.05, 18:52
            Pozdrawiam.)))
            • Gość: Anna1221 Re: Anno - drobna korekta - jestem facet.))) IP: *.chello.pl 12.12.05, 19:56
              Bardzo Cie przepraszam, ale jestem gapa. Mam nadzieję, że nie gniewasz się.
              Pozdrawiam
              • ba_nita Re:Mua nie mieć takiego zamiara.;-D n/txt 12.12.05, 22:04

• mes001 Re:Mua nie mieć takiego zamiara.;-D n/txt 14.12.05, 11:24
                  Czy ja jeszcze mogę dostać. PLEASE!!!!
                  mes001@gazeta.pl
                  • baha42 sledziki 14.12.05, 12:05
                    Czy ktoś może przesłać mi przepisy?
                    Bardzo proszę :)
                    Basia
    • Gość: ania-m Re: dobre śledziki? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.05, 12:19
      I ja i ja i ja i ja!!!Zostałam wrobiona w przygotownaie śledzi na wigilię
      firmową;((((
      Nie chcę się zbłaźnić
      Ktokolwiek ma te przepisy, blagam o pospiech z wysyłaniem i z góry dziękuję
    • Gość: ania-m Re: dobre śledziki? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.05, 12:23
      oczywiscie zaponialam podac adres e-mail:

ania-m@gazeta.pl

lub infernospell@wp.pl
    • Gość: danka Re: dobre śledziki? IP: 83.168.96.* 16.12.05, 13:02
      a śledziki pod pierzynką ?naczynie przezroczyste,na dno ukladamśledziki
      pokrojone w paski smaruje je majonezem na to scieram na tarce na dużych oczkach
      jaja na twardo majonez znowu ,teraz marchewke ugotowaną ścieram ,majonez i
      ziemniaka ugotowanego ścieram calos smaruję majonezem iposypuje drobno posiekaną
      pietruszką. pieknie to wygląda i tak samo smakuje .SMACZNEGO
      • ann17 Re: dobre śledziki? 18.12.05, 15:57
        jadłam w zeszłym roku dobre śledziki z jablkiem i śliwką suszoną. na pewno były
        bez cebuli. ale nie wiem co tam jeszcze było.
        ale bylo pycha. może ktoś zna przepis?
    • Gość: zielona Re: dobre śledziki? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.05, 22:27
      i ta też poproszę zielona77zielona@gazeta.pl
    • Gość: divine73 Re: dobre śledziki? IP: 80.50.250.* 18.12.05, 22:46
      eżeli jest szansa to ja również poproszę o przepisy. Dzięki.divine73@op.pl
    • magda.no Re: dobre śledziki? 18.12.05, 22:51
      Bardzo proszę i przesłanie przepisów również do mnie - z góry dziękuję
      • Gość: lilu i ja proszę pięknie na youlla@op.pl n/t IP: *.ghnet.pl 19.12.05, 08:04
        • Gość: lukasz Re: duży wybor przepisow IP: 80.54.21.* 20.12.05, 12:22
          mozna poszukać "swoj smak" w dużej ofercie róznorodnych przepisow:-)
          www.kuchnia.com.pl/DiD/ryby_sledzie.html
          www.gotowanie.wkl.pl/szukaj.php?key=sledzie&szukaj=Szukaj
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka