Dodaj do ulubionych

Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.05, 17:49
Po raz pierwszy robie wigilię u siebie - przyjeżdżaja teściowie. Zastanawiam
się czy podać alkohol - mam na mysli dobre brandy albo eggnog. Raczej nie w
trakcie kolacji, tylko po. Boje się jednak popełnienia jakiegoś naruszenia
obyczajów (w polsce raczej nigdy nie piło się alk. w wigilię).
Co o tym myslicie?
Obserwuj wątek
    • Gość: Xena Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.access.telenet.be 09.12.05, 17:58
      Jasne , ze mozesz podac .
      I pierwszy raz slysze , ze w wigilie sie nie pije . Powaznie ?
      • rezurekcja My nie pijamy alkohol w wigilijny wieczór n/t 13.12.05, 10:45
        • Gość: zxy Brat ma urodziny i imieniny więc flacha będzie IP: *.gorzow.sdi.tpnet.pl 21.12.05, 09:31
          • Gość: okrasa Ja zawsze! IP: *.aster.pl / *.aster.pl 21.12.05, 15:16
            • Gość: KOCHAM PIWO Zawsze wale browarki od rana IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 15:30
              24.12 to dla mnie dzien taki sam jak kazdy inny. Wkurzajace jest tylko
              puszczanie koled przez wszytskie radiostacje bez wyjatku. Pozostaje wiec juz od
              rana saczyc zimnego Leszka albo Tyskie i tak do wieczora...
            • jwarenn Re: Ja zawsze! 21.12.05, 16:19
              Ja też , ale tylko winko, gorzałka dopiero po pasterce.
        • iontichy Re: My nie pijamy alkohol w wigilijny wieczór n/t 21.12.05, 10:48
          Widocznie macie jakiś problem z tym alkoholem. My nie tylko wypijemy po 2-3
          kieliszki (a niektórzy lampki) dobrego alkoholu - w końcu jest okazja, i to
          ważna - ale nawet napijemy się dobrej kawy i herbaty. Pzdr
      • Gość: LOLE Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.05, 17:43
        pewnie, że tak, co to za wigilia bez alkoholu? Nawet Syn Boży przemieniał krew
        swą w winno i gasił ludzkie pragnienia!
        • Gość: Pawel Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.12.05, 22:31
          Nie, nie powinno się spożywać alkoholu podczas Wigilii Bozego Narodzenia, ten
          kto to robi raczej z religijnym odczuciem tej kolacji nie obchodzi,lecz jako z
          kolejnym rodzinnym spotkaniem,szkoda...Cóz,tak więc Wigilia jest tradycją w
          wielu domach i ma mało wspólnego ze Świętowaniem.
          • Gość: ew Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: 62.235.214.* 20.12.05, 23:27
            wytłumacz proszę tę relację pomiędzy alkoholem i religią ? i poproszę o źródło.
            • Gość: B Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: 217.168.132.* 21.12.05, 08:50
              Relacja jest bardzo prosta: wigilia jest wieczerzą POSTNĄ
              • Gość: Jakub Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.cca.pl 21.12.05, 09:45
                A od kiedy w post nie wolno spożywać alkoholu?

Tradycyjnie w Polsce podawano najlepsze miody i wina na wigilię! Od wieków!
              • Gość: wujek Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.in-addr.btopenworld.com 21.12.05, 10:55
                Wigilia jest wieczeza postna tylko w Polsce w ktorej ksiezulkowie od wielu lat
                piora mozgi ciemnych mas. Dopiero po przystapieniu polki do uni kosciol polski
                zadeklarowl, ze Wigilia postna nie ma nic doczynienia z religia lecz tradycja.
              • iontichy Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 10:58
                To nie jest prawda. Było to nagłośnione szeroko w zeszłym roku, wypowiadało się
                wielu księży. WIECZERZA WIGILIJNA NIE JEST POSTNĄ. Oczywiście Ty możesz
                traktować ją i urządzać jak Ci się podoba, tylko nie wciskaj ludziom kitu i nie
                pouczaj innych.
                • Gość: szpaku Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 16:50
                  jak tak dalej pojdzie to wszystko z naszej tradycji zostanie zaanlizowane,
                  wysmiane skrytykowane... prosze przypomniec sobie czym jest tradycja wg Misia.
                  • dami7 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 23:07
                    Aczkolwiek już w "Rozmowach kontrolowanych" we Wigilę podawano goloneczkę w
                    piwie... A zamiast kolęd śpiewali "Podmoskowskije wiecziera". Też zgodnie z
                    tradycją. A wracając do alkoholu - jakieś dobre łinko do kolacji nie zaszkodzi
                    sobie zapodać!
              • Gość: ad Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: 212.182.68.* 21.12.05, 12:41
                Wigilia wcale nie musi być postną wieczerzą, nie ma takiego nakazu!
              • Gość: Bill Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 13:55
                A czy wodeczka nie jest posna?? Mysle ze jest jak najbardziej koszerna.
                Pozdrawiam
          • business3 Bredzisz-alkohol jest dla ludzi Jezus też pił wino 21.12.05, 11:39
            Bredzisz-alkohol jest dla ludzi. Jezus też pił wino i było dobrze. Jak nie chcesz, czy nie lubisz - to nie pij. Inni piją, i to im nie przeszkadza w bogatym życiu religijnym.

Gość portalu: Pawel napisał(a):

> Nie, nie powinno się spożywać alkoholu podczas Wigilii Bozego Narodzenia, ten
            > kto to robi raczej z religijnym odczuciem tej kolacji nie obchodzi,lecz jako z
            > kolejnym rodzinnym spotkaniem,szkoda...Cóz,tak więc Wigilia jest tradycją w
            > wielu domach i ma mało wspólnego ze Świętowaniem.
            • kol.3 Re: Bredzisz-alkohol jest dla ludzi Jezus też pił 21.12.05, 19:27
              Jezus przemienił wodę w wino w Kanie Galilejskiej, ponieważ wina na weselu
              zabrakło a chciał żeby ludzie się weselili. Czytajcie Pismo Święte i pozwólcie
              sobą manipulować.
              • kol.3 Re: Bredzisz-alkohol jest dla ludzi Jezus też pił 21.12.05, 19:28
                Powinno być NIE POZWÓLCIE.
        • konto75 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 08:18
          Gość portalu: LOLE napisał(a):

"Nawet Syn Boży przemieniał krew swą w winno i gasił ludzkie pragnienia!"

Przepraszam Cię, ale Syn Boży przemienił wiono w Swoją Krew. Pozdrawiam
        • ola787 raczej nie 21.12.05, 10:20
          raczej nie, ale w tamtym roku podalismy wino.W tym tez to zrobimy, do ryby biale
      • business3 Białe wino do białego mięsa (ryby) i na pasterkę V 20.12.05, 20:08
        Białe wino do białego mięsa (ryby) i na pasterkę Vodka-piersiówka, aby się rozgrzać po drodze z kościoła
      • krzych.korab Re:Alkochol jest postny powiedział ksiądz. pójdź 21.12.05, 10:41
        na pasterkę i powąchaj oddechów. Sprawdzisz jakich masz teściów.
      • mirandus Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 11:02
        no co Ty z teściem nie wypijesz
      • mariner4 Musi być alkohol bo 21.12.05, 15:15
        karp sobie pomyśli, że go psy żrą!
        M.
    • roseanne Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 18:02
      po kolacji do czesci deserowej tak
      szampana urodzinowego glownie
      • Gość: muniek Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.f.strato-dslnet.de 20.12.05, 20:33
        ja to tylko alkohol w wigilie, 12 rodzaji ;)
    • Gość: kika Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.05, 18:02
      Poważnie - mam 28 lat i przez całe życie bylam przekonana,że taka jest tradycja.
      Dodam tylko, że nie chowałam sie w Koziej Wólce:). Studiowałam, jeździłam po
      świecie i nadal takie mam przekonanie. Najśmieszniejsze- że zupełnie nie wiem
      dokładnie skąd:)
      Ale bardzo zależy mi na tych świętach, żeby wszystko było ok, dlatego zapytuję
      znawców. Pozdrawiam ciepło;)
      • Gość: mcbet Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.stacje.agora.pl 11.12.05, 19:06
        u mnie w rodzinie taka tradycja - ze do kolacji, to jest barszczyk... a nie
        alkohole.
        Za to po kolacji i po powrocie (najlepiej piechota na mrozie) z pasterki,
        bierze sie na stol flaszeczke :)
      • Gość: oggi Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 19:41
        Nie,
        odkąd pamiętam nigdy w domu nie piło się generalnie alkoholu, a więc i w
        Wigilię. Jest jednak we mnie również przekonanie, że jest taka tradycja i warto
        się do niej stosować.:)
      • samurajackh Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 20.12.05, 18:16
        U mnie w domu sie pije wino.

• mr.yez Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 20.12.05, 18:23
        Nie ma żadnego kościelnego dogmatu, żeby w Wigilię był post. To tylko taki polski obyczaj.
        Jeśli byłaś w Święta w Hiszpanii (równie katolickiej jak Polska), to wiesz, że oni tam na wieczerzę wigilijną podają np tłustą baraninę.
        I wino oczywiście też :)
      • Gość: Michu Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.adsl.inetia.pl 20.12.05, 23:20
        Jesli ktos swietuje z religijnych pobudek to swieto,a nie jako fajna tradycje
        to moze sie poczuc urazony,jesli ktos bedzie go czestowal alkoholem. JA
        osobiscie w wigile,podobnie jak w Boze Narodzenie NIE PIJE,
    • Gość: Thea Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.pools.arcor-ip.net 09.12.05, 18:06
      Lepiej by bylo gdybys podala do stolu pasujace do potraw wino.
      • roseanne :) 09.12.05, 18:25
        ja mam urodziny w wigilie i zle wspomnienia z dziecistwa, dlatego stworzylismy
        swoja wlasna trdycje domowa
      • magda270519761 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 19:40
        Ja podaje wino półwytrawne
      • Gość: wania Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 11:39
        zawsze ale to zawsze w wigilie przed kolacja pijemy rum grzany z gozdzikami -
        kolacja smakuje wybornie ....
    • Gość: Xena Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.access.telenet.be 09.12.05, 18:11
      Jesli pijacie z mezem alkohole a tesciowie rowniez to nic nie przeszkadza
      napic sie w wigilie . Ja z kolei daje wino , krtorego na co dzien nie pijam .
      A sledzik na poczatku jak myslisz z czego sie wzial ? To jest typowa zakaska
      pod wodeczke .
      U moich rodzicow rowniez bylo wino , sledzika nie bylo nigdy
      Z kolei w innych domach gdzie urzadzano wigilie zawsze byla wodka i to nie
      byly domy zadnych alkoholikow po prostu polskie rodziny .
      Moze niektorzy pija za duzo bo bylam kiedys na pasterce to taki chuch byl w
      kosciele , ze ciezko bylo wytrzymac za to pod murami niektorzy haftowali
      No to gruuuba przesada , lepiej im bylo zostac w domu :-)
    • Gość: Anka Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: 1.1.* / *.proxy.aol.com 09.12.05, 18:21
      Mysle, ze jesli juz pic jakis alkohol, to odrobine wina po kolacji, razem z
      czyms slodkim... Jakos nie wyobrazam sobie picia wodki w Wigilie, czy w ogole
      jakiegokolwiek alkoholu w wiekszej ilosci, pomimo, ze generalnie nie jestem
      abstynentka i lubie sobie np. w weekend troszke "pociagnac"... Ale czerwone
      wino pasuje jak najbardziej do czegos slodkiego. I dobrze zrobi na trawienie!
      Za to na szampana czy cokolwiek z babelkami nie skusilabym sie za zadne
      skarby!!!Ale co kto lubi...
      • Gość: bagatella czerwone wino pija sie do posilkow i IP: 1.1.* / *.proxy.aol.com 09.12.05, 18:29
        jak dla mnie absolutnie nie pasuje do niczego co jest deserem, to juz raczej
        jakies biale slodkawe lub slabe wino musujace, ale na pewno nie szampan, tego
        to lepiej sobie zostawic na sylwestra lub inna okazje.
        • jacek1f u nas tak. Wigilia pod znakiem smakowania białych 09.12.05, 18:34
          różnych win, owszem.
          • jacek1f przepraszam, doczytałem dokładnie teraz dalej.. 09.12.05, 18:37
            nasi Starsi się buntowali kiedyś nawet na wino, więc, to co zamyśliłaś, to IMHO
            na święta nie na Wilię.
            Na Tej kolacji tylko w tle jakies wino - i tylko dla tych, co zażyczą sobie...

Moze tak będzie delikatnie? :-)
            • Gość: tadek Re: przepraszam, doczytałem dokładnie teraz dalej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 21:20
              U mnie w domu nigdy na stole nie stawiam butelek z alkoholem. Natomiast obok, na
              widocznym miejscu, stoi galeria butelek z rozmaitymi trunkami i jeśli ktoś ma
              życzenie, to proszę bardzo. Przy Wigilii też, wino i wódka ale bez toastów "na
              zdrowie" na cześć gospodyni , pań itd. Toasty, jeśli już to dwa - po opłatku i
              tylko wtedy, gdy trunek wkomponowany w przystawkę (np. kieliszek śliwowicy pod
              czarnym chlebkiem + śledzik w zielonym sosie) i na zakończenie biesiady, przy
              podziękowaniu i powtórzeniu życzeń. Wtedy obowiązkowo szlachetna nalewka
              tarninowa albo płonący krupnik w pięknym białym szkle.
      • sylwia.g21 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 18:33
        wsród mojej Rodziny i przyjaciół a nawet znajomych przez wiele lat nie podawało
        się żadnego alkoholu,dziś bywa już białe wino...
        • Gość: Thea Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.pools.arcor-ip.net 10.12.05, 14:07
          sylwia.g21 napisała:
          > wsród mojej Rodziny i przyjaciół a nawet znajomych przez wiele lat nie podawało>
          > się żadnego alkoholu,dziś bywa już białe wino...
          Odpowiedz mi na jedne pytanie mianowicie, co ksiadz pije w czasie mszy sw. wode
          z kranu?
          • ktos.czyli.ja Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 12.12.05, 23:08
            ksiądz gdybyś nie wiedziała pije przeistoczoną krew Jezusa Chrystusa
            • Gość: barnaba Wampir? (nt) IP: *.lodz.msk.pl 21.12.05, 16:58
    • jackk3 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 18:37
      Znowu te przesady, tradycje... Jak pijacie to podac, jak oni nie pija to tez
      podac i nie nalewac (nie ma przymusu).
      A przy okazji do deserow polecam Icewine, tylko ze cholernie drogie.
      Pzdr
      Jacek
      • Gość: gena Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.ismedia.pl / *.ismedia.pl 09.12.05, 18:41
        Ja podaję wina:białe i czerwone.Jeśli ktoś ma ochotę-wódeczkę.Raz teść wypił
        kieliszek pod śledzika.
        • Gość: iś Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.kolonianet.pl 09.12.05, 18:49
          Ja bym oddzieliła przesądy od tradycji, dla mnie to jednak dwa pojęcia. Są
          domy, gdzie w Wigilię się nie pije.Może rzeczywiście było to związane z dużą
          pobożnością moich przodków, którzy do kościoła z chuchem by nie poszli. Taka
          forma szacunku dla Pana Boga, wiecie... I tak u nas zostało, jako tradycja
          właśnie, wspomnienie kolacji ze śp. rodzicami. Jakoś, kurna, wytrzymuję bez
          gorzały. I smakowania win.
          • jacek1f ja jednak zmusiłem Starszych do smakowania:-)) 09.12.05, 19:11
            Ale wódki nie dam! :-) (nikt nie nalega..)

U każdego inaczej, więc jeszcze jedno - podpytaj swego M. jak bywało - podawali
            czy nie i jak.
            Bedziesz wiedziala. Potem zrobisz, jak sama chcesz - świadomie.
            I już.

• business3 A kto ci broni nie pić ??? 21.12.05, 12:00
            A kto ci broni nie pić ???

Gość portalu: iś napisał(a):

> Ja bym oddzieliła przesądy od tradycji, dla mnie to jednak dwa pojęcia. Są
            > domy, gdzie w Wigilię się nie pije.Może rzeczywiście było to związane z dużą
            > pobożnością moich przodków, którzy do kościoła z chuchem by nie poszli. Taka
            > forma szacunku dla Pana Boga, wiecie... I tak u nas zostało, jako tradycja
            > właśnie, wspomnienie kolacji ze śp. rodzicami. Jakoś, kurna, wytrzymuję bez
            > gorzały. I smakowania win.
        • Gość: olo Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 20:53
          I co z tesciem?
    • wyspy_borneo Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 19:44
      a czy picie alkoholu jest grzechem? Przecież sam Jezus zamienił na weselu wodę w
      wino, gdy pijani goście ciągle mieli niedosyt tego trunku.
    • a74-7 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 19:44
      Oczywiscie,pijemy ale nie upijamy sie. Tradycyjnie do sledzika wodeczka , a do
      rybki w innej postaci biale wino.Mozna pozostac przy wodeczce,jesli ktos woli
      i nie miesza, ale wigilia chyba mobilizuje do tradycyjnego umiaru.
      A na pasterce i tak wiekszosc "zieje" alkoholem
    • kika61 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 20:15
      U mnie zwyczaj taki że dopiero jak wszyscy wrócą z pasterki to kielicha czy
      winko można wypić.
    • Gość: agata Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.05, 20:50
      ja co roku wypijam pół butelki czerwonego winka
    • ampolion Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 21:09
      Niektóre z tych "win alkoholowych" i chyba na wykończenie kolacji:
      www.e-drinks.com.pl/alkohole/index.html
      Oczywiście likier, koniak, brandy...
      • ampolion Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 21:10
        Miód chyba też i to bardzo po polsku.
        • Gość: Jakub Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.cca.pl 21.12.05, 09:54
          Oto człowiek, który mądrze prawi! Miody i wina korzenne, ew. jakieś szlachetne
          Mołdawskie, bądź Węgrzyn.
    • Gość: m Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: 62.3.165.* 09.12.05, 22:29
      moi rodzice podają winko półwytrawne do kolacji na lepsze trawienie:)
    • zonaniezona1 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 22:44
      winko
      • care5 grzaniec z wlasnego winka 09.12.05, 22:57
        Po wigilii gdy malolaty juz ciesza sie prezentami u nas podaje sie grzane
        wino ... Co roku moj maz robi wino z jezyn i wlasnie je podajemy w formie
        grzanca.. z gozdzikami , cynamonem i plastrem cytrynki..Koniecznie w
        kamionkowych kufelkach..
        • Gość: jackk3 Re: grzaniec z wlasnego winka IP: 207.148.162.* 09.12.05, 23:24
          B. fajny pomysl, zeby tylko pogoda dopisala (snieg!!!).
          Pzdr
    • aluc Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 09.12.05, 23:03
      tak - do słoności wino, do słodkości likier, słodkie sherry
      nawet babcia bardzo religijna rytualnie wypijała wiśniówkę do makowca :)
    • cioccolato_bianco Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 10.12.05, 14:19
      biale wino. a do sledzika zgodnie z polska tradycja wodeczka - w koncu rybka
      lubi plywac;)
    • Gość: ela Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.chello.pl 10.12.05, 15:04
      Pijamy, ale delikatnie - domowe nalewki, dobre wino. Wigilia jest postna, ale
      obfita, troche alkoholu dobrze robi na te gory jedzenia
    • mmagi Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 10.12.05, 15:17
      jesli juz to tylko reńskie,wigilijne wino:-)
    • Gość: aro Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.12.05, 21:02
      nie , idziemy o północy na pasterkę
      • Gość: kika Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 21:09
        Bardzo wam dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rozmawiałam z moim mężem o tradycji
        w jego rodzinie - i jednak na alkohol w wigilijny wieczór było embargo:)
        Po 24 i owszem, ale przed pasterką ani kropelki. Wygląda na to, że w takim razie
        bez procentow będzie nasza wigilia - ale za to do świątecznego obiady podamy
        coś wyskokowego.
        Ciepłych Świąt Wam życzę.
    • fettinia Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 10.12.05, 21:12
      Do kolacji symboliczny kieliszek bialego wytrawnego-do rybek w sam raz:)No i
      przecie wtedy(czyli daaaawno temu przy narodzeniu) wino sie pilo tez mieszane z
      woda:) A po polnocy to juz Swieta i co kto lubi:)))Pozdrawiam:)
      • kosciotrupek Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 11.12.05, 04:27
        A my nie piliśmy nigdy i nadal nie pijemy, ani kropelki jakiegokolwiek alkoholu.
        I nie brakuje nam jakoś! :-)))
    • Gość: real Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.05, 10:21
      U mnie w rodzinie (i rodzinie mojej zony) nigdy żadnego alkoholu w Wigilię nie
      piliśmy. O ile wiem niedawno w Polsce w Kościele ogłoszono, ze w tym dinu post
      jest nie wymagany i zatem można również pić alkohol.
    • Gość: lilja Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.76.classcom.pl 11.12.05, 12:32
      u mnie sie pije wino (na trawienie, za kompotem nie przepadam :))
    • catalinka Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 11.12.05, 12:40
      Wino nam się zdarza, zwłaszcza jak jesteśmy w wiekszym gronie. U taty pewnie
      będzie domowa nalewka. Oczywiście mój tata jak planuje udzial w Pasterce to nie
      pije nic. Pozdrawiam
      Kasia
    • Gość: maja Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 18:20
      u mnie w Wigilię, rzadko kiedy się pije - jeśli już to jakieś dobre wino
      • Gość: a tylko kompocik:) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 18:58
        u mnie tez nigdy sie nie pije, choc nie wynika to z zadnych zakazow ani nakazow
        bo takowych nie ma w tym temacie. W kosciele jedynie kiedys slyszalam,
        ize 'zaleca sie' by powstrzymac sie od alkoholu przy wieczerzy wigilijnej..
        Ja to sobie tlumacz bardziej sila przyzwyczajenia w mojej rodzinie, a takze tym
        zeby klimat był nie'imprezowy' a czysto rodzinny.
        • Gość: megi nie - to wyjątkowy wieczór IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 20:06
          Alkohol popsułby wyjątkowy charakter tego wieczoru a poza tym zabja wewnętrzną
          ciszę, która potrzebna jest do zadumy i refleksji- tak rzadko jest na nią czas.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka