Dodaj do ulubionych

Domek z piernika

IP: *.zgora.cvx.ppp.tpnet.pl 19.12.03, 09:37
Na stronie www.kuchnia.com.pl znalazłam przepis na domki z piernika.
Zachwyciły mnie zdjęcia tych domków. Postanowiłam zrobić coś takiego na
święta. Efekt może być rzeczywiście wspaniały. Bajkowa chatka i jeszcze ten
zapach. Niestety w przepisie brakuje ilości potrzebnej mąki, jajek. Autorka
przepisu nie odpowiedziała na e-maila. Może ktoś ma pojęcie jakiego ciasta
użyć do wypieczenia takiego domku. Będcę wdzięczna za informacje.
Obserwuj wątek
    • marghot Re: Domek z piernika 19.12.03, 09:54
      nie wiem ile użyć mąki i jakie są proporcje składników.
      na pewno takie domki można dostać w sklepach Ikea - część spożywca obok
      restauracji. nie wiem czy takie wyjście z sytuacji Cię zadowoli :)
        • jottka kiedyś 19.12.03, 10:32
          na forum był wątek o cieście - domku, ale nie z piernika, tylko chyba z
          odpowiednio przykrawanego biszkopta z jakimiś różnymi dodatkami, masami itp.
          ktoś prosił o przepis, bo chciał dziecku zrobić frajdę

nie pamiętam, jaka była nazwa wątku ani samego ciasta (ale chyba 'ciasto-
          domek'), ale dużo przepisów i objaśnień sie pojawiło, tzn. może znajdziesz
          sama, a może komuś sie przypomni

no i może mogłoby być zamiast piernikowych chatek :)
    • dharmata Domek z soli 19.12.03, 10:44
      Podobno gdzieś są takie domki z soli, gdzie sobie można poleżeć na kanapie z
      soli, i pograć w karty na stole z soli i siedząc na fotelach z soli. No i
      wdychając sól jód i inne badziewie. A taki pierniczek z domu chyba by długo nie
      postał bo by go domownicy zaraz zeżerli. Ale jak to przyjmnie by było mieć taki
      dom. Co wy o tym myslicie.
    • dharmata składniki 19.12.03, 10:49
      3 tony maki, 50 jaj strusich, 2 litry whiski, 10 kg sody ocyszczonej, 10 kg
      przyprawy do piernika, 50 litrów oleju, 200 litrów tłustego mleka.
      To wszystko wymieszać, po tygodniu formować cegły i budować domek.
    • Gość: eowin Re: Domek z piernika IP: 212.180.147.* 20.12.03, 14:02
      kiedys postanowilam upiec szopke z piernika :) wymyslilam, ze wystarczy takie
      ciasto jak na pierniczki, wykroilam sciany itp, dach, pokleilam, jak plastelina
      i wsadzilam do piecyka.
      wyszla wielka klucha bo wszystko rozmieklo i sie roztopilo ;]

upiecz blaty pierniczkowe i sklej super glue lepiej na zimno juz.
      • mufka Re: Domek z piernika 21.12.03, 09:15
        W Szwecji takie domki piernikowe, piecze sie z ciasta na tzw. pepparkakor
        (mozna tez kupic domek w czesciach i skleic lukrem samemu)
        Pepparakor czyli pierniki kruche dostepne sa w PL np. w Ikei, a przepis na
        ciasto jest podany w watku "Pierniczki z Ikei" -ostatni wpis 15/12.
        POzdrawiam.
      • maak3 Re: Domek z piernika 21.12.03, 23:22
        składniki na piernikowy dom to nie problem...
        problemem jest sklejenie części
        bez kleju się nie obędzie ;-)

jest jednak miła strona fiska kulinarno-budowniczego
        bez przedświątecznych wyrzutów sumienia chatkę piernikową w wesji ozdobionej i
        nie ozdobionej już dawno schrupaliśmy,
        a pierniczki w puszce czekają...
        • Gość: Ela Re: Domek z piernika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.03, 11:37
          Ja ciasteczkowe elementy (robiłam m.in. domki, pociągi, samochody) sklejam
          lukrem zrobionym z cukru pudru i soku z cytryny. Do cukru (kilka łyżeczek)
          kropelkami dodaję soku, mieszam i sprawdzam gęstość. Trudno pisać o jego
          gęstości - lukier nie może ciurkiem skapywać z łyżeczki. I "kleję". (podobnie
          doklejam "ozdoby" z "lentilków" - tj. czekoladowych cukierków w kolorowej
          polewie, żelków - o różnorodnych kształtach, gotowe elementy z białej i
          ciemnej czekolady, rodzynek w czekoladzie, "kamyczków" tj. orzeszków w
          kolorowej polewie itp.
          Posklejane elementy zostawiam na kilka godzin - zazwyczaj pracuję wieczorem i
          działo schnie rankiem.

ps
          Domek można zrobić z kupionych elementów - pierniczków, herbatników, andrutów
          itp. Ważne by sobie go wyobrazić i wybierać to, co będzie potrzebne. Można
          zrobić trzon/bazę domu z "nieciekawych" elementów i potem ozdobiać go małymi
          ciasteczkami (a te są różnorodne - np. z galaretką, w czekoladzie białej,
          ciemnej, w kolorowych lukrach, z makiem) kolorowymi cukierkami itd
    • Gość: jotka Re: Domek z piernika IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.12.03, 16:14
      Upiekłam ten domek z ciasta na pierniczki. Z klejeniem jest najmniejszy
      problem. To najszybszy etap pracy. Gorzej jest z pieczeniem elementów domku, a
      przedtem wycinaniem tych elementów za pomoca przygotowanych szablonów. Uff, ale
      udało się. Szkoda, że nie mozna tu zamieścić zdjęć, bo jestem naprawdę dumna ze
      swojego dzieła. Dzięki wszystkim, którzy próbowali mi pomóc. Wesołych Świąt

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka