Dodaj do ulubionych

Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!!

IP: *.tvgawex.pl 13.08.08, 22:00
3 lata temu byłem w Egipcie w tym roku właśnie wróciłem z Bułgarii.Porównanie
?? Jak syrenka do mercedesa.Egipt to inna kultura,ludzie, tradycje,egzotyka
(hotele o wyższym standardzie za tą samą cenę co w Bułgarii) to trochę inny
świat zupełnie nie podobny do tego co mamy w Polsce i w ogóle w Europie.
Wrażenia niesamowite. Na forum mnóstwo ludzi zachwyca się Bułgarią ale może
robią to dlatego że nie byli nigdzie indziej !!!!!!???? Ktoś na forum napisał
że Bułgaria ma specyficzny klimat który trzeba poczuć.Zgadzam się ten klimat
trzeba poczuć, ja niestety nie poczułem.
Obserwuj wątek
        • Gość: Gryzzli Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.09.08, 22:16
          Aaa się odezwałeś "średnim wieku"... ja mam 19ście i się nie czuję w żebym był w
          średnim wieku chyba że masz 13 na karku i już jestem dla Ciebie ostro stary, a
          Egipt w porównaniu z Bułgarią jest doj*** ^^ ceny podobne (za samolot trochę
          drożej) ale 100razy lepiej w Egipcie, hotele jak z bajki, morze śliczne i
          przyjeżdża dużo ludzi nastawionych na zabawę ;) no też są rodzinki babcia i
          dziadzia z wnuczusiem czy jakieś inne, ale nie ma ich tak dużo (zależy też jak
          się trafi bo jak się pojedzie do Hiltona, jak dla mnie trochę za drogo, to będą
          tam w większości Ci w "wieku średnim" żyjący na all inclusive, wieczorkach
          tanecznych itd.) Pozdro :)
        • Gość: angie Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.adsl.inetia.pl 15.03.09, 16:59
          Nie zgadzam się z opinią że nie warto wyjeżdżać do Bułgarii ani z tym że nie
          jest państwem z bogatą historią.otóż Bułgaria ma bardzo bogatą historię.Np.
          Sozopol, który jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu,lub Neseber który
          powstal jeszcze p.n.e i znajduje się tam 41 cerkwi i wiele innych miejsc do
          zwiedzania.Każdy ma prawo do własnej opinii,ja osobiście uważam że w każdym
          państwie jest coś ekscytującego.W ogóle temperament mieszkańców jest
          niesamowity,są mile nastawieni do obcokrajowców.Również trzeba wiedzieć jakich
          miejsc dokładnie wybierać.
    • Gość: akuku uważam,że warto IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.08.08, 08:35
      20 lat temu jeździło się do Bułgarii albo w nagrodę, albo z zakładu
      pracy , albo na handelek, parę lat temu chętnie jeździli studenci bo
      było tanio. A teraz ludzie jeżdżą , bo chcą tam jeździć niezależnie
      od ceny czy mody. A Egipt jest też fajny , bardziej prestiżowy,
      tyle,że brak tradycji i klimatu o którym wspomniał ktoś wyżej.
    • Gość: Księżna Nocy Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.bielsko.dialog.net.pl 15.08.08, 16:43
      Zgadzam się z Tobą. Uważam, że Bułgaria nie jest aż tak zachwycająca. Pogoda też pozostawia wiele do życzenia. Wieczory chłodne i bez swetra ciężko pospacerować.. wręcz przeciwnie Grecja. Byłam w małej mieścinie poza sezonem i wspominam o wiele cieplej niż tegoroczne wakacje. Poza tym B. nie jest taka tania za jaką powszechnie jest uważana.. ceny mocno skoczyły do góry. Jednak jeśli ktoś z Was ma okazję wykupic wycieczkę fakultatywną do Istambułu- gorąco polecam! Pomimo wysokiej ceny: 80eur na 2 dni, warto. Niesamowite wrażenie, całkiem inna kultura, wyjątkowy klimat metropolii, piękne warte zwiedzenia meczety, będąc tam aż ma się ochotę zgłębić kulturę arabską. Wszędzie znajduje się wizerunek Atatürk'a - chołbionego zmarłego już władcę Turcji, którym kobiety w Turcji zawdzięczają przyznanie należnych im praw. Piękne, bogate kulturowo miasto:) Można by opowiadać bez końca..;)
    • Gość: ZUZIA Re: Bułgaria ??? Naprawde nie warto !!!!!!! IP: *.chello.pl 16.08.08, 10:33
      Wczoraj przyleciałam z Egiptu a w lipcu byłam w Bułgari i mam
      rozeznanie co do kultury. W Bułgari czułam się swobodnie przez
      nikogo nie obserwowana, mogłam być spokojna o dzieci czego nie można
      powiedzieć o Egipcie .Ciągłe zaczepianie przez arabów oraz nachalne
      wyciąganie dolarów od turystów jest bardzo męczące( nie odczują
      tylko Ci którzy siedzą przy hotelowym barze).Bułgaria ma swoje
      interesujące miejsca warte zwiedzenia lecz tak jak ktoś napisał
      trzeba się ruszyć z miejsca.Tam nie musisz dawać dolara za to że
      tylko zrobisz zdjęcie, wsiądziesz do autobusu wiozącego cię z
      terminala do samolotu,bądź też za to że obywatel tego kraju wciśnie
      ci się do wspólnego zdjęcia rodzinnego pomomo że nie chcesz( przy
      piramidach , sfinksie 40 dolarów.Egipt się zwiedza, a w Bułgari
      super odpoczywa - naprawdę polecam. A ty szukaj kultury w Mielcu.
      • Gość: Zuza Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.aster.pl 16.08.08, 23:51
        Wróciłam wczoraj ze Słonecznego Brzegu. Ogólne wrażenia mam takie- podobało mi
        się ale w przyszłym roku znów wybiorę Chorwację:-) Plusy Bułgarii wg mnie to
        niewątpliwie ciepłe morze i ładne plaże, gwarancja ładnej słonecznej pogody ( na
        dwa tygodnie dwa dni deszczowe) i w miarę przyzwoite ceny. Minusy to
        wszechobecny brud i śmiecie poza terenem hoteli oraz uciążliwy dojazd (
        jechaliśmy samochodem przez Rumunię). Może to kwestia miejsca które wybraliśmy -
        w SB trudno ruszać się, żeby nie wpadać na stragany z badziewnymi plastikowymi
        zabawkami i podrabianymi ciuchami:-) Mnie to troche męczyło. Ale może dlatego,że
        byłam tam pierwszy raz a że jestem fanką Chorwacji w której jest tyle pięknych
        miejsc do zwiedzania i praktycznie nie ma tak nasilonego handlu mniej mi się
        podobało? Zwiedziliśmy Neseber i Sozopol, przejeżdżając przez Warnę trochę
        zabłądziliśmy i wjechaliśmy do jakiejś nieprawdopodobnej dzielnicy slumsów na
        widok której mnie dosłownie zamurowało,umęczyły nas też korki na drogach. Jeśli
        kiedyś jeszcze wybiorę się na wakacje do Bułgarii to raczej na pewno wybiorę
        wersję z samolotem:-)
    • ptaszor.only Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! 23.08.08, 20:00
      marudy z Was - naprawdę czysto polskie.
      Ja gdzie nie byłem - to mi się podobało. W Bułgarii także - ale
      byłem w górach - Riła i Pirin na trekkingu.
      Nie można jechać z nastawieniem oparym na wiadomościach uzyskanych
      od swoich rodziców którzy byli tam 20 lat temu, a później mowić że
      drogo, ze hotel nie taki, że atrakcji mało, że ZNOWU Polakowi coś
      się nie podobało.
    • Gość: Artur Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.acn.waw.pl 23.08.08, 20:59
      a moze by tak jakies punkty odniesienia - jakie miejsce w Egipcie
      zestawiamy do porownania z Bulgaria... wtedy mozemy prowadzic jakas
      dyskusje... a ogolniki sa wiadomo do czego... zreszta samo
      porownanie jest cokolwiek dziwne z punktu widzenia geografii, ale to
      tylko tak na marginesie... wlasnie wrocilem z pln wybrzeza
      (jechalismy jak zwykle w ciemno i wg. wlasnego rozeznania) i jak
      czytam takie posty to mam wrazenia, ze piszemy o 2 roznych
      krajach... albo inaczej - rece opadaja...

pozdrawiam.
      Artur
    • Gość: Rumun Bułgaria-dla mnie warto IP: *.aster.pl 24.08.08, 17:10
      Muszę zabrać głos w tej dyskusji i całkowicie nie zgodzić się z moim
      przedmówcą.
      Ja z kolei w Bułgarii byłem ponad 20 razy a w Egipcie raz w tym roku
      w miejscowości Hurghada w hotelu o naprawdę wysokim standardzie
      zapewniającym wszelkie wygody. I mimo tego to jednak Egipt
      porównałbym do syrenki a Bułgarię powidzmy do Opla.
      Na początku nie porównujmy Bułgarii i Egiptu pod względem atrakcji
      historycznych i turystycznych. Tu pierwsze miesjce jest oczywiste.
      Ale pod względem czysto turystycznym Bułgaria na pewno wyprzedza
      Egipt. Egipskie hotele za 3-4 tyś. PLN nie są niczym nadzwyczajnym w
      stosunku do oferty Bułgarskiej. W miejscowościach Złote Piaski, czy
      też Słoneczny Brzeg baza hotelowa w pełnie odpowiada tej egipskiej.
      Sama miejscowość Hurghada mnie przeraziła. Jedna główna ulica
      Sheraton Road na której najlepsze knajpy to McDonalds, Pizza Hut i
      Burger King. Boczne ulice pozbawione asfaltu, chodzą kozy, śmieci. A
      w przewodniku Pascala !!! przed wyjazdem przeczytałem, że to prężnie
      rozwijająca się miejscowość nad Morzem Czerwonym z ogromną ilością
      knajp. Jedyna atrakcja ro bazar, ale bez przesady. Z całym
      szacunkiem nie ma żadnego porównania z z kurortami bułgarkimi. Poza
      tym mnie średnio podoba się reżim policyjny w Egipcie. Posterunki
      policji z zainstalowanymi AK 47. I wrócę jeszcze do hoteli.
      Osobiście preferuję zdecydowanie takie, z których można wyjść na
      deptak turystyczny i spędzać wieczór w towarzystwie cudzoziemców z
      całego świata (Bułgaria). Dobre hotele egipskie to niestety
      zamknięte twierdze, strzeżone przez wspomnianą już policję, a wyjść
      można na pustynię, albo taksi dojechać do Hurghady. Podsumowując
      prawda jak zwykle leży po środku. Egipt to oczywiście historia,
      piękne rafy koralowe, ale już nie wspaniałe hotele. To że w Egipcie
      jest inny klimat to oczywiste w końcu to kraj arabski. Ale
      do "byczenia" się na plaży (wspaniałe, oprócz bałtyckich nie ma
      takich drugich w Europie) i prowadzenia życia nocnego bez względnie
      lepiej nadaje się Bułgria. Choć domyślam się, że i tak każdy
      pozostanie przy swoim zdaniu. Pozdrawiam mocno i życzę jak najwięcej
      wyjazdów w różne strony świata.
      • ikytna Re: Bułgaria-dla mnie warto .Dla mnie też. 26.08.08, 11:26
        Jeżeli ten Pan chce mówić o klasie kurortów to niech zacznie od
        Lazurowego Wybrzeża.A mówienie o cudach egipskich nie ma
        sensu.Gdybym miała do wyboru egipski kurort z pustynią do okoła i
        Słoneczny Brzeg lub Złote Piaski to z pewnością wybrałabym to
        drugie.
    • Gość: Modi Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.softpro2.pl 25.08.08, 08:26
      to po co sie odzywasz jak nie poczules? To forum jest dla ludzi, ktorzy poczuli klimat bulgarii a nie cwokow, ktorzy pojechali do egiptu i ą, ę ach i och. A co jest w egipcie? piach, sucho, gorąco, nawet piwa nie mają dobrego. Nawal turystow ktorzy przelewaja sie tysiacami, zeby zobaczyc piramisy i cykaja 1035620202 zdjec. Bulgaria jest po to zeby odpoczac, a nie odbijac sobie tylek na wielbladzie.
      Mam kuzynki, ktore twierdza ze egipt to nic ciekawego, bo w dziec za goraco a w nocy za zimno:P
    • Gość: darek65 Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.08.08, 18:04
      Na początku zaznaczam,że nie chcę się chwalić gdzie byłem a gdzie
      nie byłem.Po odwiedzeniu paru krajów mogę jedynie powiedzieć,że
      każdy z nich ma swój urok,klimat...itd. Dla mnie ważną sprawą jest
      również towarzystwo.A pieniądze za 3,4,5 gwiazdkowe apartamenty
      nijak się nieraz mają do rzeczywistości.Każdy odwiedzany kraj jest
      inny, w jednym zachwyca nas to a wkurza coś innego, a w innym jest
      odwrotnie.Jadę po to by wypocząć i pozwiedzać.Każdy jeździ gdzie mu
      się podoba, i tam gdzie go stć.
    • aurita Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! 26.08.08, 16:23
      > robią to dlatego że nie byli nigdzie indziej !!!!!!????

heh

Bylam tylko we Francji, Niemczech, Kanadzie, Anglii, Jugoslawi (czy jak to sie
      teraz nazywa), Czechach, Slowacji, Egipcie, Algerii, Tunezjii, Grecji, Wloszech,
      w czesci tych panstw nawet mieszkalam.
      A w tym roku bylam w Bulgarii i bardzo mi sie podobalo :)

Oczywiscie ze kazdy z tych krajow ma inny klimat...
    • Gość: żaba Bułgaria ??? Naprawde warto !!!!!!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.09.08, 07:58
      A ja uważam ,że warto...klimat idealny, kuchnia bardzo smaczna,
      chyba ,że ktoś idzie na taniochę , to będzie niezadowolony.
      krajobrazy wspaniałe, jest co zwiedzać , bo BG to nie tylko plaża i
      dyskoteki, trzeba ruszyć d... ze 100 km od morza i sie przekonać.
      poza tym przyjaźnie nastawieni ludzie (fakt handlarze i taksiarze
      troche sie narzucają :) , jest w miare tanio. BG to kraj europejski
      z nutą orientu, mamy wspólna historię, dużo łączy BG i PL. w tym
      roku spotkalem niesamowitą ilość Polaków w Bułgarii, wszędzie ich
      pełno.. i to właśnie o czymś świadczy, to właśnie jest TEN KLIMAT ,
      który trzeba poczuć , nostalgia za dawnymy czasami, bliskość Polsce,
      i to wszystko o czym wyżej wspomniałem, a jeżeli ktoś jedzie na
      wczasy i po powrocie nie ma sie czym przed znajomymi pochwalić , no
      bo była nuda, kiepska plaża i nie było piramid ani wielbładów , to
      lepiej wszystkim tym , którzy czują klimat wmówić,że NIE
      WARTO!!!! ........ NAPAWDĘ...
      • Gość: miet Re: Bułgaria ??? Naprawde warto !!!!!!! IP: *.toya.net.pl 04.09.08, 13:22
        byłem w zeszłym roku ze swoja kochana dziewczyna i powiem ze było cudownie.
        Czyste morze dzikie i strzezone plaze. 15 minut drogi od słonecznego brzegu 10
        od nessebyru. Idealne połaczenia autobusowe. W SB drogo jak w niemczech ale w
        Ravdzie tanio jak ja pierdziele... za 10 lewów byłem tak najedzony jak nie wiem
        co. Polak moze sobie tam na wszystko pozwolic. Polezec na plazy pozwiedzac bo
        tez jest co. Popstrykac miliony zdjęc w Nessebyrze. I saczyc ich przecudne wina
        za 6 złotych:) Bułgaria to kraj do leniuchowania na plazy:)
        • Gość: nerus żenada IP: *.tvgawex.pl 04.09.08, 23:06
          te wszystkie uwagi typu "jedz do Mielca" albo sugestie że chce się przed kimś
          pochwalić ze byłem za granicą w kilku krajach ............wypowiedzi niektórych
          osób są naprawdę na..... poziomie.A co do Mielca to nigdy tam nie byłem ale mogę
          się założyć że z całą pewnością jest tam czyściej i ładniej niż w Varnie lub
          Czajce (dzielnica ZP) w której miałem wątpliwą przyjemność być........ na koniec
          chciałbym pozdrowić wszystkich z Mielca oraz wszystkich bulgaro-filów......no i
          specjalne pozdrowienia dla tych z niedorozwojem umysłowym (a tych na forum jest
          nie mało)
            • mk110 Re: żenada 16.09.08, 10:18
              Tylko, że Bułgaria w przeciwieństwie do Egiptu leży w Europie i jest
              w Unii...W Bułgarii byłam raz i juz się nie wybieram.
                • mk110 Re: żenada 16.09.08, 11:25
                  Porównywanie kraju europejskiego do Egiptu jeśli chodzi o czystość
                  jest lekko naciągane jak dla mnie. A kraj należący do Unii
                  Europejskiej moim zdaniem powinien bardziej dbać o czystość. Każdy
                  ma swój gust i lubi co innego. Nie bardzo rozumiem powiem szczerze
                  tych wszystkich uwag i złosliwości. Pozdrawiam wszystkich
                  zadowolonych i tych mniej.
                  • trypel Re: żenada 16.09.08, 11:32
                    mk110 napisała:

> A kraj należący do Unii....

Powiedz to Francuzom :) syfiarze tacy że my sie chowamy daleko.... a przeciez to
                    chyba Unia?
                    • Gość: aaaa Re: żenada IP: 80.50.255.* 16.09.08, 13:09
                      chociażby z kultury której się wywodzimy. Bliżej nam do kultury rzymskiej a nie
                      pastewnej.
                      A UE wzięła się z bogactwa a nie z biedy. A biedę zaprasza się do bogatego domu
                      m.in. by podzielić się bogactwem materialnym i kulturowym.

Ja rozumiem jasiek że jak zapraszasz do domu brudasa to starasz się stworzyć mu
                      warunki takie jak on by sobie sam zorganizował z całym jego syfem?

• Gość: Jasiek_X Re: żenada IP: *.petrus.pl 16.09.08, 13:26
                        Gdyby nie kultura Starożytnego Egiptu a potem świata arabskiego to nadal
                        mieszkalibyśmy w chałupach krytych słomą!! Odrodzenie w Europie przyszło głównie
                        za sprawą oddziaływania duużo wyżej rozwiniętej kultury arabskiej! Kiedy świat
                        islamu miał wysoce rozwiniętą medycynę, sztukę myśmy w europie leczyli wszystko
                        puszczeniem krwi!! Rzuć uwagę jak wyglądała architektura arabska w VIII-IX wieku
                        a jak nasza w tym czasie! Mieliśmy się od kogo uczyć! Nieco więcej pokory a
                        mniej ignorancji i niewiedzy proponuję!! A co do czystości to wędrując po
                        Włoszech, Grecji, Hiszpanii wcale nie odniosłem wrażenia że to takie miłujące
                        porządek i czystość narody.
                        • Gość: aaa Re: żenada IP: 80.50.255.* 16.09.08, 14:05
                          Mówię, że ludzie w EU wywodzą się z innej kultury a przez to bardziej zwracają
                          uwagę na czystość.
                          Ty z kolei piszesz o wcześniejszym i wyższym rozwoju cywilizacyjnym krajów
                          arabskich. I co to ich upoważnia do syfu??????

Kiedy robią go u siebie to ich sprawa, nie akceptuję ale toleruję. Natomiast nie
                          akceptuję i nie toleruję ich syfu u nas.
                          Zauważam natomiast, że najbrudniejsze dzielnice berlina, paryża, londynu są
                          arabskie?? A najczystsze miejsca kairu, tunisu, marakeszu są zarządzane przez
                          nas europejczyków, europejskie albo post europejskie urzędy, szkoły etc.

PS. A może gdyby nie kultura nasza to Egipcjanie nadal gromadzili sprzęty
                          uchodzące za luksusowe by je zabrać ze sobą do okazałych grobowców??? Nie
                          używając ich za życia ziemskiego??

Proponuję nie rozwijać odbiegających wątków
                          • Gość: Jasiek_X Re: żenada IP: *.petrus.pl 16.09.08, 14:27
                            Tak masz rację dalsza dyskusja jest bezcelowa, twoje spojrzenie na świat arabski
                            jest prymitywne, podyktowane jak się domyślam ignorancję, zresztą podobnie na
                            nas w Europie patrzą Niemcy czy Francuzi! p.s. syf jaki widziałem we Włoszech,
                            Grecji czy Hiszpanii z pewnością nie był w dzielnicach arabskich!! EOT!
                            • Gość: AAAA Re: żenada IP: 80.50.255.* 16.09.08, 14:55
                              Przecież płw iberyjski, sycylia, grecja były stale najeżdzane, okupowane przez
                              arabów!!!!!
                              Kultura i obyczaje się tam mieszały!!!!!!!
                              Człowieku daj luz. Czemu ma służyć Twoja obrona brudu arabów??
                                • enrico3 Re: żenada 22.09.08, 15:37
                                  Takiej ignorancji historycznej i braku refleksji jaką zaprezentował
                                  Jasiek_X to trudno znaleźć nawet wśród uczniów szkoły podstawowej.
                                  Twierdzenie, że bez świata arabskiego: "mieszkalibyśmy w chałupach
                                  krytych słomą!! Odrodzenie w Europie przyszło głównie za sprawą
                                  oddziaływania duużo wyżej rozwiniętej kultury arabskiej!" wyjęte
                                  jest chyba z propagandowego muzułmańskiego pisemka skierowanego do
                                  własnych wyznawców. Należy zadać pytanie skąd dzicy beduini z
                                  półwyspu arabskiego tak szybko opanowali tak "wysoko rozwiniętą
                                  medycynę sztukę, architekturę"... jeśli nie przez podbój terenów
                                  należących właśnie do naszego kręgu kulturowego - cywilizacji grecko-
                                  rzymskiej? Dalej - co się stało, że po całkowitym podboju i
                                  doprowadzeniu do jej upadku, już od XII wieku Arabowie nic nie
                                  potrafili wymyśleć? Rozwinięta przez nich do tego czasu filozofia,
                                  matematyka, architektura, muzyka i in. stworzona została głównie
                                  poprzez przyswojenie dziedzictwa podbitych cywilizacji (nawet tzw.
                                  cyfry arabskie są w rzeczywistości indyjskie). Poza dwoma
                                  nazwiskami: Awicenna i Awerroes praktycznie przez 1000 lat nie było
                                  nikogo kto przeszedłby do światowego panteonu twórców kultury,
                                  sztuki, nauki. To czym jest współczesny świat zawdzięczamy naszej
                                  cywilizacji europejskiej czy się to komuś podoba czy nie (starczy
                                  rozejrzeć się wokoło - nawet w najbardziej zacofanym państwie
                                  arabskim korzystają z telefonów, telewizorów, samochodów, druku,
                                  komputerów itd. itp.).
                                  • Gość: Jasiek_X Re: żenada IP: *.petrus.pl 22.09.08, 16:48
                                    Ignorancji powiadasz?? Zarzucasz mi ignorancję a piszesz o Beduinach?? Co mają
                                    wspólnego Beduini z światem Islamu?? Skoro tak dosknale orientujesz się w
                                    temacie to porównaj sobie cywilizację w Europie w IX wieku i w świecie
                                    muzułmańskim! Jakoś w owym czasie nie potrafiliśmy nic zaczerpnąć z kultury
                                    Greckiej w przeciwieństwie do Arabów. Trzeba reprezentować jakiś poziom żeby się
                                    uczyć od kultur wyższych. Jaki poziom reprezentowała Europa w tym czasie?? To
                                    świat muzułmański potrafił w tamtym czasie wchłonąć kulturę grecko-rzymską! To
                                    co się dzieje w krajach islamskich dzisiaj to zupełnie inna para kaloszy!! Skoro
                                    zarzucasz innym ignorancję to może zorientuj się nieco głębiej w temacie niż
                                    tylko to co wyczytałeś w Wikipedi!! Napisałbym o twoim poście dokładnie to samo
                                    IGNORANCJA!!
                                    • enrico3 Re: żenada 22.09.08, 18:05
                                      Pisząc takie bajki - sam się pogrążasz. Już samo słowo beduin pochodzi z arabskiego "badawijjn" i nawet oni sami siebie tak określali (a ściśle należące do ich nacji koczownicze i półkoczownicze plemiona) jeszcze przed opuszczeniem półwyspu arabskiego. Przejedź się tylko po krajach arabskich to sam się przekonasz jakie mają zabytki - poza meczetami wzorowanymi na kościół Haga Sofia to wszystkie są pochodzenia antycznego lub zbudowanego przez Krzyżowców ew. marnymi podróbkami archirektury europejskiej. I radzę wgłębić się w dokładniejszą analizę ulubionej twojej Wikipedii ale i sięgnąć do poważniejszych źródeł.
                                      • Gość: Jasiek_X Re: żenada IP: *.petrus.pl 23.09.08, 09:39
                                        No właśnie powtarzam pytanie co mają Beduini do świata islamu?? Co ma jedno
                                        arabskie plemię do całego świata islamu?? No powiedz?? Idąc twoim tokiem
                                        rozumowania powinienem napisać że społeczność Europy to brudasy bo w Europie
                                        mieszkają cyganie! Dokładniejszą analizę?? Bez żartów proszę!! Takie brednie
                                        może pisać tylko człowiek który nie chce dostrzec faktów!! Co boli że biała rasa
                                        panów nie jest ideałem? To powiedz mi jak to się stało że Islam tak dobrze
                                        przejąc kulturę i naukę Grecji?? Jak to się stało że po potrafili tak doskonale
                                        zaadoptować wiedzę i kulturę Rzymu i Bizancjum po przejęciu Damaszku?? Nie znasz
                                        żadnych zabytków Islamu?? NIE CHCESZ ZNAĆ!! W swoim zachwycie dla rasy panów nie
                                        przyjmujesz faktów do wiadomości!! O Alhambrze słyszałeś?? Pewnie tak tylko nie
                                        pasuje do twojej białej wizji świata! To może dla odmiany powiesz nam dalszego
                                        ten cywilizowany zachód tak genialnie potraktował kulturę rzymu i grecji?? Np. w
                                        V wieku?? obalając cesarstwo Zach.-rzymskie? dlaczego wtedy jak arabowie w
                                        Damaszku nie skorzystali kulturowo z tego podboju?? Mówi się wręcz że nauka od
                                        tego czasu w europie wycofała się do klasztorów! a może w 1206 roku?? jak
                                        pięknie i w cywilizowany sposób zdobyło Konstantynopol?? Czy cywilizacja zachodu
                                        skorzystała wtedy z dorobku greckich uczonych?? Kto dokonał największych
                                        zniszczeń w tym mieście?? Beduini? Może jakieś inne plemię arabskie? Nie kolego
                                        cywilizowane chrześcijaństwo nie potrafiące nawet utrzymać miast dłużej niż
                                        kilkadziesiąt lat doprowadziło w ostateczności do takiego osłabienia że ponad
                                        200 lat później Imperium Osmańskie nie miało specjalnego problemu z przejęciem
                                        miasta!!! Jak ty to napisałeś cyt. "To czym jest współczesny świat zawdzięczamy
                                        naszej cywilizacji europejskiej czy się to komuś podoba czy nie (starczy
                                        rozejrzeć się wokoło - nawet w najbardziej zacofanym państwie" - no co
                                        zawdzięczamy cywilizacji europejskiej?? inkwizycję?? pogardę dla innych kultur?
                                        niszczenie narodów? może coś z ostatniego stulecia?? poczynając od wojny
                                        japońsko-rosyjskiej?? poprzez dwie wojny światowe a kończąc na wojnie w
                                        b.Jugosławii?? To jest ta Twoja cywilizacja??
                                        • enrico3 Re: żenada 27.09.08, 09:48
                                          Po raz kolejny z twego wpisu jasno wynika, jak można komuś naiwnemu
                                          i nieznającemu problematyki z łatwością sprzedać popularną dziś
                                          sfałszowaną – lewicową (czyt. też prostacką) wersję historii, albo
                                          co gorsze: jesteś – z premedytacją głoszącym kłamliwe i pozbawione
                                          sensu opowieści. Starczy abyś zajrzał chociażby do podręcznika prof.
                                          B. Zientary "Historia średniowiecza", gdzie można się przekonać, że
                                          bzdury które opowiadasz nie mają pokrycia w faktach historycznych.
                                          Tym bardziej, że nawet sam nie jesteś przekonany do tego co głosisz:
                                          najpierw pisałeś, że Arabom zawdzięczamy rozliczne wynalazki, gdy
                                          zaś wykazałem, że przejęli to wszystko od ludów podbitych to
                                          zacząłeś ich wychwalać, że "potrafili tak doskonale(!) zaadoptować
                                          wiedzę i kulturę Rzymu i Bizancjum", co z kolei jest dalszą
                                          kompletną bzdurą bo gdyby tak było to dziś staliby cywilizacyjnie
                                          znacznie wyżej od nas i to my pchalibyśmy się po zasiłki socjalne do
                                          Egiptu, Syrii, Maroka itd. Jak już pisałem wcześniej Beduini to byli
                                          właśnie Arabowie a nie jak piszesz jedno z ich plemion (poczytaj
                                          fachową literaturę). Jeśli chodzi o zabytki islamu to przewidziałem,
                                          że przywołasz Alhambrę i nawet podpowiedziałem ci drugi zabytek
                                          pałac i meczet Omajjadów w Damaszku (i stwierdziłem, że to są
                                          praktycznie 2 godne uwagi zabytki na przestrzeni 1400 lat islamu)
                                          więc nie wiem dlaczego pytasz mnie o Alhambrę? Poza tym ze
                                          śmiałością domorosłego historyka utożsamiasz barbarzyńskich
                                          najeżdźców germańskich z naszą cywilizacją ("ten cywilizowany zachód
                                          tak genialnie potraktował kulturę rzymu i grecji") - tymczasem każde
                                          dziecko już w podstawowej szkole uczy się, że właśnie nasza
                                          cywilizacja wywodzi się z Grecji i Rzymu a najazdy barbarzyńców
                                          jedynie spowodowały wielowiekowe przeobrażenia, oni nie narzucali
                                          swojej religii, obyczajów, systemu wartości, nie mordowali
                                          bezmyślnie na masową skalę ludności podbitej i w końcu roztopili się
                                          i zasymilowali w morzu tubylczej ludności - wspólnie tworząc naszą
                                          cywilizację zachodu dla której masz tyle pogardy. Spróbój mieć taką
                                          swobodę wypowiedzi w swoich umiłowanych krajach islamu! Na koniec
                                          przeskakujesz do czasów współczesnych dając przykłady wojen od
                                          rosyjsko-japońskiej do wojny w b. Jugosławii - to przypomnę ci wojnę
                                          iracko-irańską w latach 70-tych XXw (najbardziej krwawą i okrutną w
                                          dzisiejszych czasach), rzezie Ormian przez twoich muzułmańskich
                                          Turków w czasi e i po I wojnie światowej, wojnę Iraki z Kuwejtem,
                                          rzezie w Somalii, Afganistanie, okrutne traktowanie chrześcijan w
                                          prawie wszyskich krajach islamskich w dniu dzisiejszym, nie wspomnę
                                          już o bantyckim terroryźmie dnia dzisiejszego. Oparty na szariacie
                                          system rządzenia w krajach islamu przyniósł tam ludziom ogrom
                                          nieszczęść: dochodzi tam codziennie do łamania podstawowych praw
                                          człowieka, mniejszości religijne są stale prześladowane, prawa
                                          kobiet są w rozpaczliwym stanie, a kraje islamu są dziś (pewnie
                                          zaraz powiesz, że to przez nas) fatalnie zacofane w edukacji, nauce,
                                          technologii, medycynie i dobrobycie. Pewnie znasz ten przypadek, bo
                                          było o nim głośno swego czasu w mediach, a rzecz dotyczy
                                          pretendującej do UE turcji. W kwietniu 2007 świat obiegła historia o
                                          tragedii trzech chrześcijan: Necati Aydin (miejscowy pastor), Tilman
                                          Geske (niemiecki misjonarz) oraz Ugur Yuksel (były muzułmanin,
                                          świeżo nawrócony) zostali zamęczeni na śmierć przez pięciu 19-
                                          letnich wyznawców Allaha w miejscowości Malatya we wschodniej
                                          Turcji. Zanim na miejsce zdarzenia przybyła policja, chrześcijanie
                                          byli torturowani przez trzy godziny; wypruto im jelita, które
                                          ćwiartowano na ich oczach; wykastrowano każdego z osobna, po czym
                                          kazano im patrzeć na spalenie tych narządów; obcięto palce i nosy,
                                          usta i odbyty porozcinano; każdemu zadano kilkadziesiąt ciosów
                                          nożem, zaś na koniec poderżnięto gardła od ucha do ucha. Oprawcom
                                          nie grożą surowe kary tureckiego prawa wymierzane dopiero po 20.
                                          roku życia. Do podobnych ekscesów dochodzi co jakiś czas także w
                                          innych krajach zdominowanych przez islam w północnej Afryce i całej
                                          południowej Azji.I ty masz czelność porównywać coś takiego do
                                          naszego systemu wartości? Porównywać coś co jest nieporównywalne?
                                          • Gość: Jasiek_X Re: żenada IP: *.petrus.pl 27.09.08, 11:06
                                            Zacznijmy do tego że nie podważam tego złego co się dzieje dzisiaj z światem
                                            islamu, trudno temu zaprzeczyć. Natomiast nie zgodzę się na pogardę i poczucie
                                            wyższości w stosunku do kultury od której swego mogliśmy się tylko uczyć. Ale od
                                            początku - ostateczny upadek ośrodków wiedzy w byłym cesarstwie
                                            zachodniorzymskim nastąpił w okresie królestw barbarzyńskich. Jak myślisz
                                            dlaczego Norman Davies pisał że za czasów Karola Wielkiego księża nie byli w
                                            stanie zrozumieć tekstów pisanych?? Wiedza ta przetrwała w Bizancjum i stamtąd
                                            została przejęta przez Arabów owszem tu się zgodzę podczas epoki podbojów.
                                            Zgodzę się też z tezą że wpływ na rozwój świata Islamu miała cywilizacja
                                            indyjska, perska i przede wszystkim grecka tradycja filozojii, matametyki,
                                            astronomii i medycyny. Najważniejsze dzieła starożytnej Grecji nie tłumaczono na
                                            łacinę w klasztorach w europie tylko na arabski! Co ma zresztą swoje
                                            wytłumaczenie w podejściu naszych religii do nauki. W Koranie można znaleźć
                                            wyraźne zachęty do studiowania i poszerzania wiedzy. W VIII wieku to cywilizacja
                                            islamu była naukowym centrum ówczesnego świata. Temu faktowi nie jesteś w stanie
                                            zaprzeczyć! Bez arabskich wpływów w europejskiej nauce europejski renesans po
                                            prostu nie mógł by mieć miejsca. Przykład: „Al.-Hawi” działo w którym spisano
                                            całą znaną wiedzę na temat chorób oraz ich leczeniu przetłumaczono w 1279 na
                                            łacinę. Tu zapewno dodasz że była to wiedza starożytnej grecji, owszem była ale
                                            dotarła do nas nie z Grecji czy Rzymu. Zawarta w tym dziele wiedza przez długi
                                            czas kształtowała sposób myślenia w Europie na temat leczenia. średniowieczna
                                            filozofia arabska była tak naprawdę filozofią grecką (…i znowu masz rację),
                                            greckie traktaty tłumaczone były na arabski i bardzo często opatrywane o
                                            przemyślenia arabskich filozofów. Także i w tym przypadku greckie dzieła nie
                                            były tłumaczone z greki na łacinę ale z arabskiego! Przykład: praca Ibn
                                            al.-Hajtama przetłumaczona na łacinę jako „De aspectibus”. Idźmy dalej, podstawy
                                            astronomii arabowie przejęli od Hindusów oraz Greków (…i znowu masz rację),
                                            dzięki tej wiedzy prowadzili regularne obserwacje astronomiczne, ale to arabowie
                                            przejęli od Greków astrolabium-przyrząd określenie aktualnej szerokości
                                            geograficznej, do europy dotarło dopiero w XIV w co umożliwiło rozpoczęcie epoki
                                            odkryć. Podstawą prac o astronomii w Europie były przetłumaczone w 1126 arabskie
                                            tablice astronomiczne stworzone przez al.-Hwarizimiego. Podobnie ma się sprawa z
                                            innymi dziedzinami nauki gdzie wiedza docierała do nas z świata islamu jak
                                            matematyka (algebra), chemia, fizyka. Od XII wieku możemy zaobserwować
                                            rozchodzącą na calą Europę falę tłumaczeń dzieł arabskich (lub jak wolisz
                                            arabskich tłumaczeń dzieł greckich) ale właśnie to miało ogromny wpływ na całą
                                            Europę. Mógłbym jeszcze długo pisać ale przy tezie iż u podstaw europejskiego
                                            renesansu, wzrostu zainteresowania nauką miała wpływ myśl arabska. Podejrzewam
                                            że prędzej czy później i tak osiągnęlibyśmy postęp w nauce ale kiedy?? Jak długo
                                            odkrywalibyśmy dzieła starożytnej grecji?? Gdzie bylibyśmy dzisiaj?? Czy
                                            Kopernik wniósłby tyle do europejskiej astronomii bez „Elementów” Euklidesa i
                                            „Almagastu” Ptolemeusza” ulepszonych przez arabskich uczonych?? Tak masz rację
                                            to co dzieję się dzisiaj dzisiaj świecie arabskim jest smutne, ale czy na obraz
                                            muzułmanina za bardzo nie wpływają mało liczebne sekty jak Dżihad, Hamas,
                                            Hezbollah, Al-Kaida?? Okrucieństwo terroryzmu jest bezsprzeczne i trudno byłoby
                                            to uzasadniać. Czy jednak okrucieństwa islamskiego nie należy szukać w chęcie
                                            zemsty? Może to za daleko idąca interpretacja ale czytając co się działo w
                                            czasie wypraw krzyżowych trudno sądzić inaczej. Nie jestem ślepym zwolennikiem
                                            dzisiejszego islamu ale chciałbym żeby naszą zachodnią cywilizacją cechowało
                                            nieco więcej pokory.
                                            p.s. a oskarżanie mnie o poglądy lewicowe wywołało u mnie raczej rozbawienie :)
                                            No nic, proponuję nieco mniej emocji i agresji w naszych postach. Temat zrobił
                                            się wybitnie OT ale za to jaki ciekawy! PZDR
    • Gość: szymon Re: Bułgaria ??? Naprawde nie waro !!!!!!! IP: *.chello.pl 13.01.09, 19:11
      Każdy ma racje w roku 2008 byłem w Primorsku hotel Belista tragedia , uważam Bulgarów za totalnych leni ,rok wcześniej Hiszpania Calella hotel President inna kultura ludzie nastawieni na turystów , każdy kraj ma swoje plusy bułgaria ma ceny i pogodę Hiszpania nastawienie ludzi do turystów i pogoda Do żony mówię szkoda że nie ma takiego kraju w Europie widoki z Chorwacji Ludzie i jedzenia jakie są w hiszpani a ceny w bułgari
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka