Dodaj do ulubionych

Wieża bramy Zamkowej w Jeleniej Górze!

08.07.06, 20:19
Wiele osób intryguje co jest w środku wieży przy Grodzkiej. Mnie też, ale ja
już tam byłem! Jak to wszystko w środku wyglada można zobaczyć na stronie:
wroclaw.hydral.com.pl/test.php?obiekt=14990&start=0&tend=8
Obserwuj wątek
      • kazimierzp Re: Wieża bramy Zamkowej w Jeleniej Górze! 09.07.06, 00:01
        Do tej wieży wejście jest tak utrudnione, że na spotkania raczej się nie
        nadaje. Wnętrze też jest nie ruszane od kilkudziesięciu lat, a nie kilkunastu.
        JTF ma obok swoją siedzibę, ale tą wieżą nie opiekowali się. Wieża jest pod
        opieką formalną Muzeum. Ta wieża potrzebuje dobrego pomysłu i duzych pieniędzy
        na remont i przbudowę.
        Kiedyś przedstawiciele "róznych dziedzin sztuki" spotykali się w półbaszcie
        przy ulicy Grodzkiej tam gdzie mieści się Centrum Informacji Turystycznej -
        może stąd Twe skojarzenie!?!
        • inferno_m Kościół Ewangelicki w Piechowicach 09.07.06, 00:12
          W latach 60-tych XX wieku został w Piechowicach rozebrany Koścół Ewangelicki,
          mnie interesuje jak to się stało, że został rozebrany i gdzie się podział.
          Ale nikt nic nie wie. Posiadam fotografie wnętrza, otrzymałem je od anonima.
          • Gość: jelgór Szkoda IP: *.jgora.dialog.net.pl 09.07.06, 00:58
            Dobrze wiedzieć - i szkoda zarazem, ze nie ta baszta była w użyciu. Bo ta druga
            baszta, gdzie siedzi eurodeputowana, jest IT i sklep dla plastyków to żadna
            atrakcja. Nic dziwnego, że w tak nudnym i zaniedbanym wizualnie miejscu sztuki
            wyższe gościć nie chciały. Te drewniane wykończenia rodem z epoki Gierka są
            paskudne, przebijają nawet słynną boazerię w starostwie:)
          • kazimierzp Re: Kościół Ewangelicki w Piechowicach 09.07.06, 08:45
            Wojtek! W latach sześćdziesiątych minęło 20 lat od ostatnich pochówków i wtedy
            był masowy proces likwidacji cmentarzy poniemieckich. Co do kosciołów
            ewangelickich to te które nie zostały po wojnie objęte przez parafie
            rzymskokatolickie popadały w ruinę przy cichej i ostentacyjnej aprobacie władz.
            Tak zniknęły koscioły w Piechowicach, Kowarach, Miłkowie, Maciejowej (dzisiaj w
            Jeleniej Górze) i wielu wielu miejscowościach. Kościół w Kamiennej Górze został
            ogołocony ze wszystkiego co cenne - organy, ołtarz, ozdoby są w kosciołach
            warszawskich, a najwięcej w katedrze Wojska Polskiego. Ten kościół w Kamiennej
            został w końcu przejęty przez Katolików i odnowiony, ale już bez wyposażenia.
            Zdjęcia z wielu tych kościołów, właściwie zborów ewangelickich, oraz z
            likwidacji cmentarzy (sam zamieściłem dużo zdjęć z Piechowic) znajdziesz na
            stronie:
            www.wroclaw.dolny.slask.pl
            Smutne to wszystko, ale niestety prawdziwe. A co dzisiaj się dzieje na
            cmentarzu przy kościele garnizonowym w Jeleniej Górze? Dalej wszyscy udają że
            to park i można go bezcześcić!
            • piechowiczanin1 Re: Kościół Ewangelicki w Piechowicach 09.07.06, 11:26
              Zgadza się , ówczesne władze nie były zainteresowane pozostawianiem kościołów
              ewangelickich gdyż świadczyło to o " germańskim" zaludnieniu tego terenu . W
              tamtych czasach kładziono znaczny nacisk na piastowskie pochodzenie Śląska .
              Samo zniszczenie cmentarza odbyło się niestety w nieodpowiedni sposób. Wielu z
              nas pamieta jak w trakcie przerw lekcyjnych dzieciaki biegały na teren prac i
              przynosiły kości . Nikt nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie szczątków
              pochowanych tam ludzi.
              • Gość: jorys Re: Kościół Ewangelicki w Piechowicach IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.06, 09:50
                Był to rok 1966 ,czyli Milenium ,"1000 lat PRL -u "itd.. Hasło zmasowanej
                propagandy-"Kamienie mówią po POLSKU ", kościół duży , widoczny ,no i
                "germański"Władze jednak się zainteresowały i mamy " Park XX-lecia PRL."
                Byłem w tym kościele (ok.1963r),na ławkach książki,śpiewniki,z lat 1800-
                50,ilustrowane rycinami m.i.L.Richtera.Na ołtarzu otwarta stara piękna księga o
                wym. 80na80 cm.A na środeczku kupka,pergamin niestety nie nadaje się do
                wytarcia d***.Pozdrawiam Piechowice i okolice - Jorys
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka