Dodaj do ulubionych

Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lakier

17.03.11, 23:15
Witajcie.
Za tydzień zabieram się za renowację starego parkietu z buczyny.
Parkiet chcę zabejcować i położyć lakier...
i niestety zaczynają się pytania.
Cykliniarz twierdzi że, najlepszy lakier to Bona traffic, położony w trzech warstwach, pod lakier bejca wodna Flugger.
Pytanie mam o podkład gdyż cykliniarz twierdzi, że nie potrzeba...
Czy ktoś bejcował bukowy parkiet? trochę obawiam się efektu, nie chcę bejcować parkietu wielokrotnie chcę się jedynie pozbyć odcienia buku i lekko go przyszarzyć?
Bardzo dziękuje za sugestię.
Obserwuj wątek
    • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 18.03.11, 10:46
      Pod lakier Bona Traffic na podłogi barwione , używać należy lakieru podkładowego Bona Prime Intense, lakier podkładowy nakłada się 1-krotnie. Jeżeli do barwienia używa się Bejcy Bona Create, to trzeba po zabarwieniu podłogi odczekać przed położeniem podkładu 1 dobę. Podłoge przed barwieniem koniecznie trzeba poszpachlować Bona Mix&Fill, tak by nie było szczelin, bo te po robocie wyglądają fatalnie, dyskwalifikując wykonanie. Związane z barwienie podłóg jest obowiązkowe wykonanie próbek przed pracą , tak by inwestor wiedział czego oczekiwać, a wykonawca uniknął zbędnych stresów i dyskusji. Zgodnie z powiedzenie sąsiada " widziały gały co brały". Ja jak chcę uzyskać dokładnie dobrany kolor do indywidualnych preferencji to używam bejcy Tikkurilla , czy Remmers. B.Klimkiewicz.
      • tamin Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 19.03.11, 20:19
        cyklina-klimkiewicz napisał:

> Pod lakier Bona Traffic na podłogi barwione , używać należy lakieru podkładoweg
        > o Bona Prime Intense, lakier podkładowy nakłada się 1-krotnie. Jeżeli do barwie
        > nia używa się Bejcy Bona Create, to trzeba po zabarwieniu podłogi odczekać prze
        > d położeniem podkładu 1 dobę. Podłoge przed barwieniem koniecznie trzeba poszpa
        > chlować Bona Mix&Fill, tak by nie było szczelin, bo te po robocie wyglądają fat
        > alnie, dyskwalifikując wykonanie. Związane z barwienie podłóg jest obowiązkowe
        > wykonanie próbek przed pracą , tak by inwestor wiedział czego oczekiwać, a wyko
        > nawca uniknął zbędnych stresów i dyskusji. Zgodnie z powiedzenie sąsiada " widz
        > iały gały co brały". Ja jak chcę uzyskać dokładnie dobrany kolor do indywidualn
        > ych preferencji to używam bejcy Tikkurilla , czy Remmers. B.Klimkiewicz.

Dokładnie się zgadzam nie ma co kombinować tylko zrobić to profesjonalnie i również polecam remmersa ich produkty do drewna są świetne.
        --
        Stolarnia
      • altaner Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 01.04.11, 22:39
        cyklina-klimkiewicz napisał:

> Pod lakier Bona Traffic na podłogi barwione , używać należy lakieru podkładoweg
        > o Bona Prime Intense, lakier podkładowy nakłada się 1-krotnie. Jeżeli do barwie
        > nia używa się Bejcy Bona Create, to trzeba po zabarwieniu podłogi odczekać prze
        > d położeniem podkładu 1 dobę. Podłoge przed barwieniem koniecznie trzeba poszpa
        > chlować Bona Mix&Fill, tak by nie było szczelin, bo te po robocie wyglądają fat
        > alnie, dyskwalifikując wykonanie. Związane z barwienie podłóg jest obowiązkowe
        > wykonanie próbek przed pracą , tak by inwestor wiedział czego oczekiwać, a wyko
        > nawca uniknął zbędnych stresów i dyskusji. Zgodnie z powiedzenie sąsiada " widz
        > iały gały co brały". Ja jak chcę uzyskać dokładnie dobrany kolor do indywidualn
        > ych preferencji to używam bejcy Tikkurilla , czy Remmers. B.Klimkiewicz.

Z kombinowania nic dobrego nie wyjdzie:)
        --
        Najlepsze Projekty altanek w Lublinie
      • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.06.11, 21:09
        Przed przystąpieniem do szpachlowania należy sprawdzić czy klepki trzymają sie podkładu, w przeciwnym razie nie należy szpachlować, ponieważ ruchome klepki powodują wypadanie szpachli i podłoga wygląda gorzej niż przed renowacją podłogi.
        I jeszcze jedna istotna, bardziej fachowa uwaga - podłogę w okresie letnim przed rozpoczęciem renowacji należy odpowiednio klimatyzować, co pozwoli na uniknięcie powstawania skumulowanych szczelin w okresie zimowym. Pozdrawiam.
        • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 04.06.11, 23:57
          Jak się parkiet rusza to trzeba go przykleić. A jak już się go przykleiło, czyli jak go przykleiłeś i się trzyma,się nie rusza, to możesz go szpachlować. Jak poszpachlujesz ilka razy, czyli do skutku, to jak szpachla wyschnie możesz go wycyklinować, tak by szpachla została w szczelinach, i szlifować obrzeża, a potem całą bufferem. Następnie odkurzyć ,przetrzeć białym padem z Bony antystatycznym i barwić , a dalej lakierować. Jak byś chciał przeciągać o kilka miesięcy robotę to musisz coś innego opowiadać klientowi, bo starego wróbla na końskie g...o nie da się złapać. Innych też nie nabierzesz, klient straci cierpliwość, a ty robotę. B.Klimkiewicz.
          • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.11, 06:53
            Jeśli cykliniarz przystępuje do swoich prac bezpośrednio po zakończeniu innych prac remontowych, prowadzonych w okresie letnim , powodujących dodatkowe podwyższenie wilgotności w pomieszczeniach, to takie postępowanie nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem a świadczy wręcz o nieznajomości swojego fachu i nieodpowiedzialności za powierzone do naprawy mienie.
            Lepiej stracić robotę niż ją spieprzyć. Ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam.
            • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 06.06.11, 06:47
              No muszę powiedzieć ,że ty żadnej podłogi nigdy nie cyklinowałeś, bo gdybyś chociaż raz to zrobił to byś wiedział,że cyklinowanie podłogi nie ma żadnego wpływu na inne prace wykonywane w lokalu, niezależnie od tego kiedy one są wykonywane. Cyklinowanie to jeden z elementów remontu , niczego nie podnosi, kurzu nie ma, chyba,że odłączysz rurę od systemu, ale to musisz sam specjalnie zrobić. Możesz też oberwać kran w łazience, albo wyrwać ze ściany muszlę sedesową. Możesz urwać kran w kuchni. Pierwszy raz słyszę,że praca, którą wykonuję od 30 lat ma jakieś, negatywne skutki. Gdybyś te prace wykonywał , to byś wiedział o czym mówisz. Czyszczenie podłogi przez jej szlifowanie szlifierkami bezpyłowymi, czołowych producentów tego sprzętu na świecie, spełnia wszelkie zawodowe normy dla tych czynności, jest to czynność normalnia w czasie każdego remontu. O jej szkodliwości słyszę po raz pierwszy. Co i dlaczego jest szkodliwe w czyszczeniu podłogi,nie jestem w stanie zrozumieć. Każdą podłogę drewnianą się cyklinuje, wielokrotnie w okresie jej użytkowania. Podłogi te bywają lakierowane, woskowane, olejowane ,barwione, ługowane, bywają zabezpieczane mydłem,były kiedyś pastowane,możliwe jest użycie do nich szlaku i dziesiątki innych technik.Gdybyś to robił to byś wiedział,że żadna z tych technik zabezpieczenia podłóg nie niszczy ich. Jedyna szkodliwa czynność w remontowanym mieszkaniu , może się wiązać z użyciem chemicznych lakierów , które są i zawsze były ,zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Produkty te są systematycznie wycofywane z obrotu, a producenci zmuszani do ich wycofania z oferty rynkowej. Bywają toksyczne kleje, bywają grunty, bywają wykonawcy nie mający umiejętności ich użycia. Zdarzają się też tacy co w sobotę cyklinują i lakierują biuro by w niedzielę można było posprzątać, a w poniedziałek wprowadzić ludzi na nie utwardzony lakier.Kiedy i jak cyklinować podłogę , to nie tylko moje zdanie, to oficjalny pogląd wszystkich organizacji związanych z podłogami drewnianymi, mający odzwierciedlenie w normach obowiązującego prawa.B.Klimkiewicz.
              • Gość: T.w. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.11, 18:01
                Panie Klimkiewicz unika Pan odpowiedzi na jednoznacznie określony i miejscowo podkreślony temat.
                Ja pisałem krótko i zwiężle, Pan pisze dużo i nie na temat. Trudno mi uwieżyć, że nie zna Pan podstawowych zachowań drewna względem wilgoci, jeszcze trudniej, w kontekście deklarowanej uczciwosci, jest przyjąć to że celowo zbacza Pan z tematu aby własne usługi wykonywane na skróty uznać jako wykonane właściwie.
                Postaram się to krótko uzasadnić w sposób zrozumiały dla przeciętnego użytkownika podłóg parkietowych.
                - szczeliny w podłodze parkietowej latem są mniejsze a zimą większe, wie o tym każdy kto ma stary parkiet.
                - mokre prace remontowe w okresie letnim powodują okresowy wzrost wilgotności powietrza a tym samym wzrost wilgotności drewna co w efekcie powoduje zamkniecie większości szczelin w podlodze.
                W takiej sytuacji cyklinarz ma mało roboty ze szpachlowaniem, natomiast zimą szczeliny murowane i bardzo często skumulowane wielkości kilku milimetrów.
                Panie Klimkiewicz czy nie sądzi Pan. że w trosce o dobro klienta należałoby mieszkanie wraz z podłoga osuszyć przed cyklinowaniem aby drewno osiagnęło niższą wilgotność.
                Wiadomo, że w tej sytuacji teraz powstaną szczeliny, ale nie powstana one póżniej. Tak rozszczelnioną podłogę należy zaszpachlować i polakierować. I taką ona pozostanie przez cały czas.
                Metodą na skróty można remontować podłogę zimą, kiedy podłoga jest naturalnie rozszczelniona.
                I jeszcze jedno dla prawidłowego uszczelnienia podłogi są potrzebne mocniejsze spoiwa od tych które Pan stosuje - niestety tu może tkwi przyczynza zbywania tematu.
                W swojej praktyce zawodowej wykształciłem kilkudziesięciu parkieciarzy, stąd temat cyklinowania jest mi trochę znany. Pozdrawiam.
            • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 13.06.11, 10:23
              Jak przeczytasz ,że za tydzień ktoś robi podłogę bukową chcąc ją barwić , to on to zamierza robić, a nie coś co sobie wymyśliłeś. Nie kale,nie ściany, tylko podłogę.Czy zabarwienie Podłogi , na jakiś kolor nie ważne, czym wykonanie 1 warstwy, podniesie wilgotność tak,że grozi szkodą? Czy położenie po dniu 1 warstwy lakieru podkładowego Bona Prime Intense ma wpływ na tę wilgotość podnosząc ją niebezpiecznie wysoko? Czy zrobi to szlifowanie międzywarstwowo bufferem z zastosowaniem scrad system z Bona, bo lakierowanie po 1 warstwie lakieru żadnych strat nie wywoła. Rozumiem,że to Bona Traffic,tak podniósł poziom adrenaliny, to że najlepszy to fakt. B.Klimkiewicz.
                • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 13.06.11, 22:37
                  No ,może i trudno mi zrozumieć , jak , po takim żniwie,można nie zauważać faktów,że połowa kolegów rozstała się z życiem za sprawą stosowania lakierów rozpuszczalnikowych. Rozumiem, niektórzy ,przeszli przez obozy koncentracyjne, inni przez Syberię, inni przez Urząd Bezpieczeństw Publicznego, to dodatkowo odbiera zdrowie, ale sentyment do toksycznych produktów? Tego nie jestem w stanie zaakceptować nigdy. Co do technologii, to ja nowej nie wymyślam, nie tworzę. Uważam,że od tego są inżynierowie z Bona, mają laboratoria, kasę na badania, i robią to wzorowo. Nigdy i nigdzie nie słyszałem,że coś zrobili źle. Ja choć stary to robię u młodych ludzi, młodych matek, rodziców dzieci z alergiami. Nie stosuję niczego , czego sam bym dla własnych dzieci nie użył. Dodam,że niczego nie muszę tworzyć, szczególnie gdy dany produkt jest stosowany w USA, bardzo szybko mam wszechstronne wyczerpujące wiadomości. Jak by to porównać z zamiarem użycia i zakupu od dystrybutora w Polsce renomowanych olejów niemieckich( z rozbawieniem wspominam jak przez 3 lata nie udało się niczego dowiedzieć i kupić do stosowania u klientów), to parę lat świetlnych. Podobno polska organizacja wydaje biuletyn? Porównać z innymi się wstydzę. B.Klimkiewicz.
                  • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.tktelekom.pl 14.06.11, 01:29
                    Panie Klimkiewicz lakiery wodne wywarły na Pana niekorzystny wpływ. Dostał Pan skrzywienia zawodowego i "leje Pan wodę ile wlezie i gdzie popadnie".
                    Temat dotyczył wilgotności drewna w podłodze w okresie letnim bezpośrednio po mokrych pracach remontowych. Wilgotność drewna wchodzi wówczas do poziomu kilkunastu procent i dla szanującego się fachowca nie nadaje się do renowacji. Podłogę należy dosuszyć, tym bardziej, że karty techniczne określają odpowiedni poziom wilgotności drewna podczas lakierowania i nie jest to kilkunastoprocentowa wilgotność. To na tyle, koniec, kropka.

Temat lakierów zamknęliśmy, gdzie sam Pan przyznał, że we wcześniejszych partiach ekologicznych lakierach wodnych była zawarta truciżna NMP. Obecne produkty zawierają jej znaczne mniej - zgodnie z dyrektywami unijnymi i są określane mianem NMP Free.
                    I nie wracajmy już do tego tematu. Pozdrawiam.
                    • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 14.06.11, 08:46
                      Lakiery wodne, to najpopularniejszy typ lakierów stosowany obecnie, ze względu na bezpieczeństwo dla zdrowia i życia użytkowników, używane przez wszystkich. Ze stosowaniem ich w dowolnych warunkach ,nie ma z nimi żadnych problemów, naturalnie jak przestrzega się podstawowych zasad.Te zasady opracowała organizacja NOFMA w czasach wprowadzenia lakierów na rynek. Identyczne regulacje są też w EU, więc i w Polsce. Jak się ich przestrzega, to żadnych problemów , nie ma ze stosowaniem czegokolwiek do podłóg drewnianych.Cieszy mnie,że przypomniał Pan sobie znaczenie niektórych pojęć, lub użył wyszukiwarki. Nieswojo bym się czuł wyjaśniając podstawy osobie zajmującej się nauczaniem. W poście,nie ma mowy o pracach remontowych innych niż renowacja podłogi , oraz zmiana koloru ,podbarwienie, to od czego ta wilgotność wzrośnie? Chyba JEDNOKROTNE POLAKIEROWANIE PODŁOGI NIE PODNIESIE WILGOTNOŚCI DREWNA DO POZIOMU KILKUNASTU PROCENT, JAK TAKI WYNIK DA SIĘ UZYSKAĆ??? Zmyśla Pan coś. Tak myślę,że coś sporo wątpliwości mam z tym lakierowaniem według Pana pomysłów, ale rozumiem,że to ciąg dalszy promocji rozpuszczalnika. Wyjaśniam ,że lakierować można najwyżej 2 warstwy lakieru na dobę. Gatunki wrażliwe na zmiany wilgotnościowe , jak buk, lakierować należy 1 raz na dobę. Po polakierowaniu warstwy i wyschnięciu , pomieszczenia się wietrzy. Tak postępując , czyli zgodnie z obowiązującymi od ponad 30 lat zasadami ,nie można oczekiwać,żadnych problemów. Skąd ta wilgotność ekstremalnie wysoka? Przecież ta podłoga jest szlifowana między warstwami lakieru , odkurzana. Nigdy nic nikomu się nie zdarzyło, jak się postępuje zgodnie z zasadami, ale zawsze da się teoretycznie jakąś katastrofę wykombinować. Zasady są od tego by ich przestrzegać, a nie wymyślać nowe własne, bo to właśnie ściąga na nieświadomego użytkownika nieszczęścia i zmusza do usuwania usterek. Mam dziesiątki zdjęć ze stosowania wymyślonych technologii, które zastosowane przez tych co nie mają doświadczenia i znajomości technologii , zrozpaczonym inwestorom, naprawiam. Dlatego bardzo proszę, nie kłam, czytają to laicy, którzy mogą zastosować te pomysły,zamiast zastosować PDF Z instrukcją co i jak zrobić. B.Klimkiewicz.
                      • Gość: T,W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.06.11, 00:40
                        Panie Klimkiewicz, cyklinowanie podłogi ma więcej wspólnego z remontem pomieszczeń niż lakier do podłóg z św. p. Prezydent Kaczyńskim lub innym nieżywym pańskim kolegą lub z zesłańcami syberyjskimi czy komitetem bezpieczeństwa publicznego. Ma Pan talent do wciskania klientom rzeczy nieistotnych a wszystko po to aby za wszelką cenę, nawet po trupach przekonać do swoich racji. Czyż nie można być bardziej otwartym na inne produkty, to że Pan ich nie stosuje nie oznacza że są najgorsze. Trochę tolerancji.
                    • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 15.06.11, 05:31
                      Ja niczego nie zamykałem, a wymiana poglądów zeszła z lakierowania i barwienia podłogi, dzięki Pana wysiłkom , na lakiery rozpuszczalnikowe, gdy zapomniał Pan co podstawowe terminy znaczą.Używanie lakierów bez rozpuszczalnika, NMP FREE, jest obecnie powszechne, bo wszyscy chcą żyć i pozostać przy zdrowiu, a nie po remoncie leczyć się na łóżku szpitalnym. Ponieważ 30 lat, mojej pracy zawodowej , to stosowanie, szczególnie w początkowym okresie lakierów na rozpuszczalnikach, zaznaczam,że z konieczności, bo innych wtedy na rynku nie było. Mogę powspominać, tych kolegów, którzy odeszli, bo ta chemia odebrała im życie. Faktem też jest,że niektórzy przeżyli hitlerowskie obozy koncentracyjne, inni zaliczyli pobyt na sybirze, po wojnie ludzie byli osłabieni, a ta chemia ich wykończyła. To szkodliwe działanie na zdrowie człowieka i wszystkiego co żyje jest przyczyną wycofywania z rynku tych toksycznych produktów. Natomiast pogląd, jakoby polakierowanie, ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYMI NORMAMI I TECHNOLOGIĄ PRAC POSADZKARSKICH, powodowało szkody , jest robieniem z polaka rodaka głąba. Nawet bardzo wrażliwe na wilgoć gatunki drewna można lakierować lakierami wodnymi, jeżeli jest to robione zgodnie z technologią prac lakierniczych. Nie spowoduje żadnych strat polakierowanie bukowej podłogi w pomieszczeniu z parkietem bukowym, nawet gdy ściany maluje 20 malarzy jednocześnie, obok.Żeby cokolwiek zrobić , trzeba do wykonania pracy zastosować technologię. Została ona opracowana w latach 80 poprzedniego wieku, przez NOFMA, amerykańską organizację , która zajmuje się podłogami drewnianymi i parkietami ,a przyjęte zalecenia i normy stosowane są wszędzie, też w Polsce. Twierdzenie,że po zakończeniu prac remontowych w mieszkaniu nie wolno cyklinować i lakierować podłogi , jeżeli ni zostanie do tego celu użyty toksyczny lakier rozpuszczalnikowy , jest zawracaniem kijem Wisły. Obyło się bez objaśniania co to NMP FREE, ale jak lakierować , to chyba będę musiał wyjaśnić.Parkiet, który leży w tym mieszkaniu i ma zgodnie z zamiarem być odnowiony i zabarwiony, to nie nowa podłoga, ma wilgotność , jakąś, raczej niższą od normy. Jak zostanie wycyklinowany, to od szlifierki, raczej będzie miał jeszcze trochę niższą, tarcie to ciepło, a to obniżenie tego parametru. Po użyciu Bona Mix&Fill ta wilgotność trochę wzrośnie, ale bez rozpuszczalnika przeżyją ludzie. Po 2 krotnym szpachlowaniu, podłoga musi wyschnąć przez noc, w tym czasie pomieszczenie jest też wietrzone.Rano , po nocy jest wilgotność niższa. Podłogę szlifuję cykliniarką by zeszlifować szpachlę tak aby została tylko w szczelinach, szlifuję i brzegi. potem odkurzam i całą podłogę szlifuję bufferem. To powoduje obniżenie wilgotności a nie wzrost. potem taką podłogę barwię. To czym zależy od upodobania inwestora, ale żadnej szansy na wzrost wilgotności z użyciem dowolnego produktu nie ma. jak ma być lakier , to stosuję pokładowy poliuretanowy Bona Prime Intense. Nakładam go w ilości 100g/m2 po jednej dobie od barwienia, a jak wyschnie to szlifuję , ale by to zrobić, to też potrzebny czas. potem lakieruję . Ponieważ to buk to lakierować można go tylko raz na dobę. Takie są zasady. Ja je stosuję , ja ich nie wymyślam. Zrobiła to NOFMA, zaleca Bona, zaleca też Domalux dla swojej serii professional. Producenci lakierów po to podają technologie, które należy stosować przy wykonaniu prac z użyciem tych lakierów, by przebywać w realnym świecie, a nie opowiadać,że po lakierowaniu podłogi, ktoś nie może wyjść mieszkania, bo pakiet się podniósł i blokuje drzwi.Przy wykonywaniu prac remontowych należy stosować technologię, to nic się nie wydarzy, a tak inwestor jak i jego domownicy pozostaną przy życiu i zdrowiu. B.Klimkiewicz.
                      • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.06.11, 21:14
                        Krótko i na temat:
                        - drewno latem ma wyższą wilgotność niż zimą i stąd mniejsze szczeliny, a jeszcze mniejsze po mokrych pracach remontowych.
                        - podłoga uszczelniona latem będzie szczelna tylko do czasu włączenia ogrzewania.
                        - zimą parkiet zmniejszy swoją wilgotność a więc pojawią się szczeliny.
                        - czyż nie lepiej osuszyć podłogę, bardziej otworzyć szczeliny a następnie je wypełnić. Wówczas szczelność podłogi będzie znacznie trwalsza. Czy to nie jest logiczne?
                        Wśród znanych a odeszych na wieczny spoczynek parkieciarzy nie zauważyłem żeby przyczyną ich śmierci był taki lub inny lakier. Najczęściej przyczyną był środek do dezynfekcji gardła, ot taka polska - budowlana rzeczywistość. Pozdrawiam.
          • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 05.06.11, 10:22
            Lakiery dobiera się do konkretnej podłogi, do danego obciążenia użytkowego i do możliwości konserwacji. Bona nie oferuje lakierów ceramicznych. Te lakiery to połączenie lakierów samochodowych z lakierami do podłóg. na rynku są od 2 lat, są stosowane z podkładem na bazie alkoholu. Używanie tego podkładu powoduje ograniczenie możliwości jazdy samochodem po robocie ( jak po spożyciu, czyli na bańce), dodatkowo lakier wymaga bardzo rygorystycznej konserwacji, bo inaczej straci utraci się gwarancję na produkt. Produkt jest sprzedawany w opakowaniach dużych, więc dobrać ilość do podłogi trudno, chyba,że tyle weźmiesz za robotę,że wylewanie paru litrów pozostałego towaru jest bez znaczenia. Ale też wsparcie ze strony producenta ostatnio osłabło,słabo z przekazywaniem wiedzy o nowościach i szkoleniami. Nano lakiery to produkty obecne już od kilku lat na rynku. Stosowanie ich wymaga użycia całej linii wyrobów danego producenta. Wyroby są w opakowaniach 5 i 10 litrów. chcąc ich używać, musisz tylko ich używać.Kupować całe opakowania i oferować pracę tylko ta technologią . To o tyle trudne,że lakiery mają różne formy przezroczystości (półmat,mat), a kupować trzeba po opakowaniu, zaczęte musisz zużyć w określonym czasie, bo tylko pióro jest wieczne, przeterminowane to strata, a kosztuje sporo.Innym mankamentem jest to, że lakier podkładowy i pierwszą warstwę nawierzchniowego musisz położyć tego samego dnia, a dzień niestety nie z gumy, trudno nieraz to zrobić. trochę też lakiery te mają za duży poziom uciążliwego zapachu. Są to powiedzieć można lakiery, które w okresie ich projektowania, osierocili parkieciarze, a producent zapomniał,że lakierów nie ma bez użytkowników. Może nasz rynek jest specyficzny, ale mało jest lakierów w małych opakowaniach, dostosowanych do naszego metrażu. Tak czy siak , dla lakierów Bona, to nie jest żadna konkurencja z różnych powodów, od skali produkcji, przez wsparcie techniczne, przez setki tysięcy użytkowników, przez powszechny dostęp, łatwość zakupu. No i możliwości technologiczne,różnorodne zastosowanie, no i najwyższy poziom bezpieczeństwa , dzięki ekologii, która jest w koncernie wizytówką. Od wielu lat stosuję, i niczego lepszego nie spotkałem. Chociaż chętnie testuję różne inne produkty, poszukuję nowości, bo bez nich nie ma postępu. Ale już na etapie koncepcji inni zostają w tyle. Chociaż w bardzo specjalnych zastosowaniach niektóre inne produkty są użyteczne. B.Klimkiewicz.
              • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 05.06.11, 15:09
                Podłoga to takie miejsce,po którym się chodzi, czyli jest bardzo mocno obciążone. Taki sposób użytkowania zmusza do takiego zabezpieczenia, które to wytrzyma. Mając prawie 64 lata i zajmując się zawodem około 30 lat, nie mogę sobie robić z klientów żartów, wpuszczając ich w maliny. Moją pracę traktuję serio i polecam stosowanie tylko tego co sam sprawdziłem i z czym nikt nie będzie miał najmniejszych problemów jako użytkownik. Nie liczę na to,że za parę lat już mnie nie będzie, tylko staram się wykonywać pracę najlepiej jak potrafię, i zgodnie z moja wiedzą. takie mam zasady. I lekarz i ja uważam,że najważniejsze jest nie szkodzić, bo zdrowie i życie domowników jest najważniejsze.A produkty z Bona takie warunki spełniają , to ich od lat używam. B.Klimkiewicz.
                • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.11, 15:53
                  Szanuję Pańskie podejscie do wykonywania swojej pracyjek również lojaność wobec firmy Bona co przekłada się na Pańską uczciwość wobec usługobiorców.
                  JEDNAK W KILKU SPRAWACH MAM NIECO ODMIENNE ZDANIE:
                  - nie wszysko co nie śmierdzi jest zdrowe, na pewno znany jest Panu problem z przed kilku lat z jednym z najlepszych i ekologicznych lakierów. Dopiero kilka lat modyfikacji pozwoliło powrócić produktowi na podium.
                  - stosuję produkty wszystkich renomowanych i z pełną swiadomością mogę stwierdzić, że każda firma ma jeden lub dwa produkty godne polecenia a pozostałe należy traktować jako asortymentowe wypełniacze. Bardzo często są to te same produkty tylko w innych opakowaniach.
                  - jeśli cyklinuje Pan stare powłoki lakiernicze to wie Pan przy których lakierach trzeba się więcej napracować.
                  - szeroka paleta produktów na rynku pozwala na uzyskanie ciekawych efektów optycznych co w dobie poszukiwania indywidualnych rozwiązań aranżacyjnych jest niezbędne. Produkty jednej firmy nie zaspokoją potrzeb w tym względzie.
                  - z pełnym przekonaniem mogę również stwierdzić, że na rynu jest sporo produktów polskich firm, które w niczym nie odbiegają jakością od tych zagranicznych i w dodatku znacznie tańszych.
                  Każdy ma swój sposób postrzegania swojej pracy. Ja jestem przedsiębiorcą zatrudniającym kilkunastu młodych parkieciarzy stąd mam więcej czasu na szukanie nowych rozwiązań co powoduje, że mam inny punkt widzenia w tych tematach. Pozdrawiam.
                  • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 05.06.11, 19:46
                    Pracę wykonuję sam.Lojalny muszę być wobec klienta,ale nie ma powodu do uwag o Firmie Pracę wykonuję ,szanując zdrowie swoje i osób przebywających w lokalu . Wszystko co śmierdzi jest szkodliwe, chociaż wprowadzenie rozpuszczalników o niskiej emisji nie zmieniło, szkodliwości tych produktów .Z pewnością przez ostatnie 10 lat żaden produkt ,jak lakier czy olej produkcji bona nie miał w Polsce problemów z jakością. Ja je kupuję w autoryzowanym sklepie hurtowym, i z niczym takim się nie zetknąłem, i czymś takim nie słyszałem, nigdy nie miałem z jakością produktów Bona jakichkolwiek kłopotów. Ja nie stosuję wszystkich produktów, tylko te najlepsze ,odpowiednie do danej pracy, dopasowane również cenowo.Nie uważam,że jakość bez względu na cenę to dobre podejście, cena musi być akceptowana, a dobrze jak jest konkurencyjna. Wśród produktów Bona nie widzę takich samych, tylko w innych opakowaniach, i nie dostrzegam kiepskich nie trafionych wyrobów, każdy z nich jest do kogoś skierowany. Jedyne uwagi jakie mam do produktów, to zbyt mało uwagi poświęconej przeciętnemu gustowi , który w niewielkim tylko stopniu, jest matowy,super mat (ciekawe, ale to nie powszechne oczekiwanie klienta polskiego), tak jak i Bona Naturale( zbyt naturalny jak na rodzime gusta) . Niektóre opakowania lakierów są zbyt duże, albo lokale w naszym kraju za małe. Ale cóż jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził. Ale Bona się przykłada. W zasadzie to tylko z farbą olejną na starych podłogach jest trudno, ale też, bez przesady, taki to zawód. Jak używa się do cykliniarki materiałów S.I.A czy BONA,V.S.M,albo 3M, a maszyna waży >90kg to nie ma problemów. To wszystkiemu daje radę.Owszem są na rynku różne specjalizowane produkty, jest ich sporo. Niestety , niektóre nie trafiły do Polski, a szkoda, bo bardzo ciekawe. Ale jak klient jedzie przez Australię ,Chiny, czy USA, to to co potrzebne to kupi. Ja pracuję sam, nikogo nie zatrudniam, potrzebną wiedzę też zdobywam sam, na nic nie narzekam.Doświadczenia mam własne, robię tylko to co chcę, co mnie odpowiada. Ponieważ to moje doświadczenia , a nie zasłyszane opinie, to również pozostanę przy swoim zdaniu i własnych opiniach.Ponieważ nie wiem wszystkiego , to podpieram się wiedzą innych, zawsze można porównać co, o czymś co ciekawe ,ma do powiedzenia polska, niemiecka czy amerykańska organizacja zawodowa.Trzeba tylko dodać,że ta nasza , krajowa,jest bardzo nieśmiała. Polskie wyroby może były by niezłe, gdyby w nie w odpowiednim czasie zainwestowano. Gdyby miały pomysł na rozwój, ale czas już minął. teraz chyba nie da rady. Polskie wyroby w większości są obejściową technologią , kopią , innych receptur. Tylko parę produktów to własne opracowania. Technologicznie odstają od czołówki, cenowo też . Nawet parkiet jest produkowany na maszynach nie z Polski i nic w tym niezwykłego. Parę lat temu w naszym sejmie zdziwienie posła Lepera , budził fakt, że nawet gwoździe sprowadzamy, teraz już gwoździ do parkietu nie musimy sprowadzać, sprowadzamy drut na te gwoździe, bo wyprodukowanie go w kraju przerasta możliwości. Za Gierka, był taki wódz w naszym kraju, kupiono licencję na lentex, podkład z konopi , a właściwie jego zabezpieczenie przeciw wilgoci , mieli zrobić rodzimi wytwórcy. To było zbyt trudne , straty z tego tytułu gigantyczne.Może i Polskie dobre, ale z tym do podłóg nie należy przesadzać. Trudno spotkać. B.Klimkiewicz.
                    • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.tktelekom.pl 07.06.11, 09:10
                      Starzy rzemieślnicy mają swoją klasę jednak mają również zachowawczy sposób myślenia, gdzie wprowadzenie nowych materiałów tworzy dla nich barierę psychologiczną i jest nie do akceptacji. No cóż taka jest już natura człowieka.
                      Ci majstrzy mają również swoich odbiorców w większości o podobnych, zachowawczych cechach.
                      Obecny rynek stawia coraz więsze wymagania, gdzie bazowanie na produktach jednej, nawet najlepszej firmy ogranicza możliwości w działaniu.
                      Chcąc być na bieżąco, trzeba znać dogłębnie rynek produktów, poznać technikę ich stosowania i oferować to, co klientowi najbardziej się podoba. Za techniczną stronę tak czy inaczej musimy my fachowcy każdej daty wziąć odpowiedzialnoć.
                      Mówienie o wielkości opakowań czy o zdrowiu, kiedy wszystkie materiały będące na rynku muszą spełniać określone wymogi - to banały. Klienty chce mieć tak jak mu sie podoba i tak ma pozostać przez długi czas. Fachowiec jest tu nie tylko od roboty ale również od myślenia, a wszystko po to aby zadowolić odbiorcę usługi. Takie czasy, nie da się ich odwrócić. Pozdrawiam.
                      • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 07.06.11, 22:48
                        Jestem stary .Pracuję w zawodzie ze 30 lat. Doświadczenie zawodowe pozwala ocenić co jest dobre i trwałe, i do jakiego użytkowania się nadaje, a co jest czystą reklamą.Na początku lakierowałem ,ghemolakiem, potem chemosilem, urelakiem-s jak zaczął się stan wojenny był kapon i chematosil,potem był hartzlack , były też scala 2-k i różne inne,był sadolin (wszystkie rodzaje) , były różne niemieckie. Jak Pan Kaczyński był w NIK, lakierowalem tam Boną. Pierwsze lakiery bez chemicznego smrodu rozpuszczalnika, klienci po zabiegach onkologicznych , kupowali w PEWEXIE. A na mieście w Warszawie aby polakierować podłogę ,Rektor jednej z uczelni organizował 3, litry, lakieru, a jego małżonka z kolegą lakierowali tę podłogę pędzlem o średnicy 1 cm, takim jak się maluje obrazy.To był lakier, rozprowadzany przez związki twórcze. Polakierowałem np sam pędzlem 3cale płaskim jednostkę wojskową , parę ministerstw, szkoły,sąd, NOT, różne biura.Lakierów chemicznych nawąchałem się dużo. I dzięki Bogu Bona opracowała swoje znakomite produkty, truć się nie muszę. Lakiery są , moim i nie tylko moim zdaniem , najlepsze na rynku. Są na tyle dobre i cenione , że fabryki mają i w Szwecji, Niemczech, Singapurze,kilka mają też w USA. Jeżeli jakaś technologia podłogowa wchodzi na rynek , to jak tylko jest możliwość jej zastosowania, to ją zawsze stosowałem i stosuję. O nowościach czytam, gdy tylko są . A stosowałem je zawsze jako jeden z pierwszych. Olejowanie, barwienie, ługowanie i szelak i parę innych były w mojej ofercie. Ale jak bona wprowadziła na rynek Lakiery Flow, Traffic, Mega, to inne lakiery wypadły z oferty, bo były toksyczne , cuchnące, trujące. Co lakierowanie chemicznymi, to była awantura. Jak jeden czy drugi kolega zszedł od ich stosowania, kilku wylądowało w szpitalu, to dotarło wreszcie do mnie,że zdrowie jest jedno, życie też i dokładki nie będzie.Rzekoma trwałość tych rozpuszczalnikowych , to bajka. Kiedyś polakierowałem w szkole klasę bo dzieciaki jechały na zieloną szkołę, takim 2-K PU z firmy na S, i kraju na S.Chociaż pion od tego ksylenu i toluenu w głowie się bujał, to 3 warstwy nawierzchniowe i 1 podkładowa wytarły się po 3 miesiącach. U mnie w domu podkład i 4 warstwy hartzlack po 7 latach się przetarł, a Bona Flow , po 6 latach w 3 pomieszczeniach,nie ma śladów zużycia. To,że jestem stary pozwala mi mieć doświadczenie , i wiedzę co i le może wytrzymać, bo to są własne doświadczenia, te prace wykonałem osobiście, wiem co,jak i ile, oraz czym lakierowałem, i wiem z własnego doświadczenia jakie są rokowania dla użytych materiałów. Ja ze względu na doświadczenie, wiem jakie są normy , jak usłyszę oczekiwania klienta, wiem czego należy użyć. Reklam nie muszę słuchać. Stosuję ekologiczne produkty, bo sprzedaję swoja pracę, a nie życie i zdrowie.O moje życie i zdrowie muszę tak samo dbać jak o klientów ich kobiety w stanie odmiennym, ich dzieci i ich zwierzaki.Truć nikogo nie będę. Toksyczne produkty są przestarzałe, dlatego tanie, ale jak doliczyć lekarza i aptekarza, to zdecydowanie za drogie. Ja toksycznych produktów nie używam, jak ktoś chce , to może sam. Tylko wtedy zawsze przypominam by domowników,zwierzęta przeprowadzić poza obszar niebezpieczny dla żywych.
                        Uważam,że gdy używane są toksyczne niebezpieczne dla zdrowia chemikalia, to ten co truje ponosi też odpowiedzialność moralną, karną, i finansową.A jak masz do wykonania pracę , to kupowanie wszystkiego w nadmiarze,powoduje,że resztki są do wyrzucenia, bo podobno nie jedną firmą trzeba robić, a to co nie zużyjesz, zaraz będzie przeterminowane, niezdatne do użytku.Jakie wymyślić możesz zastosowanie?Kto za to zapłaci? Doliczysz do rachunku? Jak sam nie pracujesz tymi truciznami, to co mówisz rodzinom pracowników? Chyba coś mówisz?Czy ich dzieci informujesz,że tatuś długo nie pożyje, i co z nimi potem będzie? Jak wyceniłeś ich życie ?Czy wysyłasz ich na badania kontrolne? Jakie oni mają polisy? Jaki sprzęt ochrony chemicznej stosują? B.Klimkiewicz.
                        • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.06.11, 00:14
                          O trwałości powłoki lakierowej nie decyduje nazwisko czy status społeczny właściciela mieszkania, w którym jest ona wykonana jak również nie istotne jest miejsce zakupu lub producenta.
                          Istotna jest grupa lakieru oraz jego ilość na podłodze.
                          Lakiery poliuretanowe chemiczne moim zdaniem tworzą najbardziej zwartą masę co przekłada się na trwałość powłoki. Śmierdzą w trakcie wiązania, po czym przestają śmierdzieć jak każdy inny lakier. Ich wadą jest dosyć gruba warstwa powodująca nienaturalne starzenie co przekłada się na zatracanie naturalnej barwy drewna.
                          Lakiery wodne zawierają bardzo dużo rozpuszczalnika w postaci wody ( ponad 60%) co powoduje, że na podłodze pozostaje jedynie nieco ponad 30 % masy zwartej ( z poliuretanami chemicznymi jest akurat odwrotnie).
                          W przypadku lakierów wodnych, cieńsza powłoka lakieru bardziej subtelnie podkreśla walory drewna i tu jest jego przewaga.
                          Pisanie o szkodliwości zdrowotnej dotyczy najbardziej wykonawcy, użytkownik wchodzi do mieszkania kiedy lakier zwiąże i praktycznie nie śmierdzi.
                          Podsumowując każda grupa lakieru ma swoje wady i zalety, a naszą wiarygodność niech ocenią użytkownicy podłóg lakierowanych.
                          Ja wbrew temu co Pan pisze, uważam że lakiery chemiczne poliuretanowe są znacznie trwalsze o lakierów wodnych, natomiast te drugie lepiej eksponują walory drewna. Przykry zapach jest tu tylko stanem przejściowym. Coś za coś. Pozdrawiam.
                          • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 08.06.11, 10:15
                            O trwałości lakieru na podłodze i jego używaniu zgodnie z przeznaczeniem, nie decyduje jak wysoce szkodliwy dla zdrowia użytkowników przestarzały technologicznie produkt zastosujesz , ilu ludzi przy tym straci zdrowie, ilu będzie zmuszonych do korzystania z opieki medycznej, znakomitej , ale przeciążonej służby zdrowia, ale to czy zastosowany lakier jest opracowany do takiego użytkowania, takiego obciążenia i natężenia ruchu do jakiego zostanie użyty. Normy posadzkarskie są znane od lat 60 poprzedniego wieku, opracowało je stowarzyszenie amerykańskie NOFMA( teraz NWFMA), ze względu na rozmiar tego rynku i obecność na nim wszystkich liczących się w branży , są one stosowane i w Europie i na każdym innym rynku. Wszyscy producenci sprzętu pokazują jak stosować ich maszyny do wykonywania prac zgodnego z tą normą. Tak robi też Leagler,Galaxy,Bona i pozostali. Tak muszą postępować i producenci lakierów, czy klejów, mas niwelujących, czy gruntów, olejów,wosków, słowem wszystkiego. Stowarzyszenie , jak też i wszystkie organizacje europejskie, prezentuje stanowisko pozwalające na skuteczne, bez zbędnego marnotrawstwa,przeprowadzenie prac związanych podłogami drewnianymi. Podaje też wszystkie normy( te stosowane w Polsce są identyczne jak w EU).Więc co do ilości użytego lakieru, według każdego producenta, należy użyć na m2 ilość 80-120g, co się przekłada na 1litrem polakierujesz 8-12m2. W czasach obecnego kryzysu, nastała radosna twórczość marketingowa, zaciemniająca konieczne zużycie, a tworząca sugestię,że tanie lakiery mające skład nie dostosowany do dużych obciążeń mechanicznych mogą być stosowane wszędzie.Takie oszukiwanie ludzi wiąże się z tym,że nie publikują one PDF ze składami chemicznymi tych produktów. Każdy świadomy użytkownik podłóg wie,że wytrzymałość lakierów zależy od tego jaki jest poliuretanu w suchej masie produktu, potrafi też porównać wyniki testów na ścieranie, też radzę. Wykorzystanie tej wiedzy powoduje,że używasz tego co się do danego zastosowania nadje, a nie lakierujesz najtańszym na rynku lakierem, stosując lakier,który choć do podłogi do lakierowania podłogi w biurze, czy restauracji się nie nadaje, o czym producent informuje, ale czego użytkownik nie rozumie.Lakiery chemiczne, prócz smrodu, i swojej szkodliwości dla zdrowia,która nie kończy się gdy lakier wyschnie, ciemnieją od światła,żółkną, mają,nienaturalny kolor, a ulatniające szkodliwe dla dla zdrowia wydzielane są nawet wtedy gdy po paru latach podłoga taka jest szlifowana. To jest nawet przy podłogach , które były przystawione 30-40 lat meblami,łzy lecą nie dlatego,że to zabytek , ale że taka trucizna.Dodać wypada,że chemiczne lakiery są wycofywane z rynku przez regulacje w systemach prawodawstwa tak EU jak i USA, by nie truto ludzi i niemożliwe były takie interpretacje jak ta , którą prezentujesz. Business związany z podłogami drewnianymi jak i każdy inny, ma chronić ludzi , być etyczny, prowadzony powinien chronić środowisko naturalne człowieka, a nie kombinować, jak żywicą do produkcji kadłubów jachtów posmarować podłogę. Czasy się zmieniają ,świadomość ludzi , też. Teraz jak chcesz truć ludzi to oni na to się nie godzą, dzwonią po służby miejskie, szukają pomocy gdzie się da.Gdybyś miał taki pomysł zastosować w szkole czy przedszkolu, to jest to sprzeczne z prawem nie tylko w Polsce , za taką" pracę" nie dostaniesz pieniędzy, bo nikt nie zaakceptuje takiego lakieru. Tam obowiązuje prawo, które chroni narodzonych, a nie narodzonych chronią świadomi obywatele, ekologia jest dla ludzi a nie przeciw. Ja wiem,że to trzeba lepiej wyszlifować podłogę, wiem,że olej czy lakier ekologiczny nie zalewa źle wyszlifowanej podłogi,że widać wady, ale pogodzić przyjdzie się z tym,że trucie klientów jest coraz trudniejsze,że stosować trzeba tylko wyroby spełniające ostre przepisy EU, że jaki lakier do czego zależy od sposobu użytkowania, a ilość lakieru na m2, też, tak jak i ilość warstw tego lakieru.Najtańsze lakiery są to lakiery akrylowe, a te zgodnie z informacją producenta, są przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych mało obciążonych i do biura,czy restauracji, szkoły czy przedszkola się nie nadają . Małe dzieci na podłodze bawiące się , to ze względu na stosowane zabawki może być nie takie małe.Zresztą są powszechnie obowiązujące i dostępne informacje producentów.Lakiery Bona są najlepsze, ale do każdej podłogi Trzeba wybrać odpowiedni. Firma robi różne, ale najczęściej jest postrzegana jako producent Bona Traffic. To świetny lakier ma znakomita opinię ,nigdy nie było z nim jakichkolwiek kłopotów, chociaż trudno mi było pojąć czemu tyle czasu kilka lat wstecz, technicy poświęcali pokazowi jak mieszać lakier z utwardzaczem.Należy go stosować na największe obciążenia, ale nie wszędzie.Wybór jaki lakier gdzie , należy opierać o zalecenia stowarzyszenia oraz producenta, a te 30 lat doświadczenia zawodowego , też pomagają. Pisałem chyba,że czołowy polski producent Domalux, wprowadził ostatnio na rynek serię Domalux professional, to linia oparta na 2 składnikowym lakierze Poliuretan Aqua 2S. Informacja najwyższa odporność na ścieranie i zarysowania, elastyczna powłoka lakierowa. nie zawiera NMP,wysoka odporność chemiczna,odporność na ślady obuwia (BHMR), antypoślizgowy DIN V 18032-2.dalej, połyk porównywany z połyskiem lakierów rozpuszczalnikowych, jest i pół mat
                            zużycie 1litr na 8-10m2, zależnie od technologii , ILOŚĆ WARSTW - 2-3, kolejna warstwa malowana może być po 4-8 godzinach. Lakier jak większość stosuje się z podkładem na powierzchnie bez szczelin.Sposób użycia i cała technologia jest identyczna jak dla lakierów Bona, takie same czasy, taka sama technologia. tylko nazwy rodzime. Zalety dla lakierów tego rodzaju to wysoki komfort pracy, szybki czas wykonania pracy,łatwość aplikacji,wysoka jakość wykończenia,długotrwała ochrona mechaniczna, produkty bezpieczne dl azdrowaia podczas lakierowani i późniejszego użytkowania pomieszczenia, lakiery odporne na promieniowanie UV, działanie wody i środków chemicznych, zapewniają długotrwałe użytkowanie, oraz piękny dekoracyjny wygląd podłogi. Rozumiem,że ja mogę mieć dla ciebie poglądy starego człowieka, a moje 30 letnie doświadczenie jest utrudnieniem, przed stosowaniem nowinek, którym brak opinii stosujących te produkty, ale nowoczesne podejście do zawodu, właśnie to nakazuje. Używać co sprawdzone, co nie truje, nie powoduje alergii, stosować takie produkty, które są standardem na całym świecie. To są normy w tym zawodzie. Ich należy przestrzegać, szanować ,nie proponować stosowania takich wyrobów,które,owszem są tanie, dlatego,że znikają z rynku, bo są zagrożeniem dla zdrowia. Nie kieruj się dowodzeniem,że szkodliwe, jest dobre, że ochrona człowieka, ekologia dbałość o zwierzęta,a nawet własnych pracowników (jak ich masz),to koszty, to zawracanie głowy. Życie i środowisko trzeba chronić. Stosować to co się nadaje do stosowania, dla realizacji zlecenia. Każdy projekt można zrealizować przy pomocy już produkowanych wyrobów. Ale wiedza co wybrać jest potrzebna. B.Klimkiewicz.
                            • Gość: T.w. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.06.11, 17:32
                              "Każda myszka swój ogonek chwali".
                              Każdy producent opisuje swój produkt jako najlepszy i jest to zupełnie zrozumiałe.
                              Każdy wykonawca zachwala produkty, które zna, stosuje i na nich zarabia. Jest powszechna praktyka w usługach.
                              A tak naprawdę życie weryfikuje opinię o jakości poszczególnych produktów.
                              Szanująca się firma dba o własną renomę, którą tworzą bardziej lub mniej zadowoleni klienci.
                              Opowiedanie "bajek" ma krótkie nogi i ma posłuch wśród naiwnych.
                              Jest szereg niezależnych opracowań technicznych, jednoznacznie określających właściwości poszczególnych rodzajów lakierów
                              Łatwy dostęp do informacji pozwala na weryfikację wszelkich opinii.
                              Lakiery wodne są cenowo przewartościowane i wynika to z rozbudowanej ścieżki dystrybucyjnej. Tak naprawdę dobrej klasy chemiczny lakier poliuretanowy jest cenowo zbliżony do tej samej klasy lakieru wodnego.
                              Jako fachowcy wiemy, że chemiczne lakiery poliuretanowe wymagają ścisłych reżimów przy aplikacji oraz wprawnej ręki do prawidłowego rozłożenia na powierzchni podłogi.
                              Lakiery wodne są w tym względzie o wiele łatwiejsze.
                              Wielu, nawet wprawnych fachowców obawiając się nieprzewidzianych efektów, dla świętego spokoju opowiada różne historie mające skłonić klienta w kierunku lakierów ekologicznych.
                              A uczciwość nakazuje mówić całą prawdę o właściwościach poszczególnych produktach a wszystko po to aby klient miał prawo rozsądnego wyboru.
                              Ja nie oferuję tanich lakierów, opisuję właściwości poszczególnych lakierów z najwyższej półki dając pełny obraz techniczno cenowy. Klient wybierając ma pełną świadomość swego wyboru.
                              Profesjonalne produkty chemiczne popsiadają wszelkie dopuszczenia do użytkowania i pisanie o nich jako produktach szkodliwych można porównać do szkodliwości pyłu drzewnego powstającego podczas cyklinowania. Nawet ułamek procenta wydostający się na zewnątrz jest rakotwórczy. Ktoś szanujący swoje zdrowie nie powinien wpuścić cyklinarza do swojego mieszkania.
                              I tak dalej i temu podobnie można bajki opowiadać, tylko po co?
                              Bądżmy wiarygodni dla swoich klientów, oni też potrafią myśleć. Pozdrawiam.
                              • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 09.06.11, 00:19
                                To chodzi o podstawy, o zasady. Ja przez te 30 lat używałem większości, lakierów chemicznych, wielokrotnie się tymi wyrobami zatrułem, to cud ze jeszcze żyję , chociaż nie wszyscy znajomi przeżyli. Bywało tak,że lakierując salę w sądzie czy NOT, mimo,że to zabytkowe budynki z XIX wieku o wysokości w pomieszczeniu ponad 5 metrów,gdzie są okna o powierzchni większej od drzwi w pokoju w blokach, to w czasie pracy ,mimo maski p/gaz, smród był taki,że błędnik powodował ,że się zataczałem, a łzawienie z oczu jak by wsypał w nie mokrego żwiru.Po każdej większej pracy przerwa parodniowa na regenerację. Fakt,ze Bona wprowadziła na rynek lakiery Traffic, Mega i Flow uratował życie i zdrowie wielu posadzkarzom i są to zasługi bezsprzeczne. To ,że dzięki działaniom branży podłogowej w USA i EU, zmieniono prawo pozwoliło przeżyć wielu posadzkarzom i ich klientom. Lakiery chemiczne , to śmiertelne niebezpieczeństwo, są już takie obszary gdzie handel nimi i używanie podlega karze. moja ojczyzna jeszcze do nich nie należy, ale zmierza w dobrym kierunku.Przyznać niestety muszę,że chociaż poradził sobie nasz kraj z dopalaczami, radzi sobie sobie z wieloma patologiami, to można np propagować narkotyki. To nie tak,że rzemieślnik coś propaguje, bo zarabia, jest tak, że trucizny nie propaguje, nie używa za żadne pieniądze, bo szanuje życie narodzonych i nienarodzonych. Większość ludzi ma zasady i normy moralne i nie działają na nich zapewnienia,że to tylko trochę truje,że nie otruje ich, tylko tego co robi, a w ogóle to są podobno jakieś badania,że to tylko w innym mieście truje.
                                Jak są produkowane i dostępne w kraju, lakiery bezpieczne dla zdrowia do profesjonalnego użytku np Domalux , są dostępne lakiery Bona Traffic Flow, czy Mega, są wszystkie produkty pomocnicze,są oleje jak Carls, są też tańsze lakiery, to jaki jest cel używania trucizn? To ,że lakiery chemiczne są szkodliwe, to fakty. Co jest w nich szkodliwe, też wiadomo. To ,że zdrowie trzeba chronić też wiadomo. to,że po spożyciu alkoholu jest zakaz jazdy samochodem, też wiadomo, ale dla niektórych jest niespodzianką, że trucizny można też wciągać z powietrzem ,że są wchłaniane przez skórę. Te informacje są łatwo dostępne, są bezpłatne, są publikowane przez wszystkie organizacje posadzkarskie. Kłamstwem jest podana informacja,że lakiery chemiczne mają jakieś wysokie wymagania. Nawet kiepsko wyszlifowana podłoga, polakierowana tym przestarzałym lakierem jest do zaakceptowania, zresztą z tego powodu jest on używany przez amatorów. Aby uwolnić się od konsekwencji, sprzedawcy dodają informację,że to lakier dla profesjonalistów, wszak tylko oni wiedzą, jakiej trucizny używają, a jak któremu zaszkodzi, zawsze można powiedzieć,że był mało profesjonalny, bo nie ochronił swojego zdrowia. Rozsądny wybór to nie taki który umożliwia trucie ludzi, to tak jak namawianie do prostytucji, pijaństwa,czy palenia trawki. Jest rożna odporność na takie trucizny chemiczne, ich nie trzeba stosować, jak chce ktoś żółknący lakier, podłogę w stylu lakierów chemicznych , to też można uzyskać za pomocą Bona AmberSeal. Nie musisz tracić zdrowia. Lakiery bona są przystępne cenowo, np Bona Resident był najtańszym lakierem do podłóg, tańszym niż wszystkie krajowe. Każdy produkt Bona ma wszystkie atesty obowiązujące w dowolnym kraju EU i USA , a stosowanie daje zawsze dobre efekty , znakomity wygląd i deklarowaną trwałość. Nigdy nie otrzymałem informacji,że coś się zużyło , przetarło. Testuję we własnym domu lakiery ,których używam w pracach dla klientów. Maja one lepszą trwałość niż chemiczne. To po co mam truć ludzi i namawiać do używania nietrwałych chemicznych trucizn. Nowoczesne lakiery , to bezpieczne produkty, sprawne, niedrogie , dające piękne podłogi, dopasowane do każdego gustu. Stosownie ich, nie powoduje awantur z sąsiadami, protestów,czy żółknięcia ścian , nie chorują domownicy, nawet kot nie ucieka z mieszkania, z psem też nie ma problemów. Kot i pies wie,że to mu nie szkodzi, większość ludzi też to wie. Ale bajki o nieszkodliwości trujących lakierów uwierzysz dopiero w szpitalu (jak będziesz przytomny), oby to nie był temat do rozważań na cmentarzu nad grobem. B.Klimkiewicz.
                                • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.tktelekom.pl 09.06.11, 09:07
                                  Szanuję Firmę BONA, ma świetne produkty oraz badzo dobrą osługę techniczno-handlową, natomiast jej produkty tak jak i innych firm dalekie są od doskonałości w zakresie zdrowotności. Wystarczy zajrzeć do kart technicznych czy higienicznej oceny aby przekonać się o ostrożności jaką trzeba zachować przy stosowaniu najbardziej ekologicznych - czystych produktów. Jeśli stosował Pan ekologiczne lakiery wodne od czasu ich pojawienia na rynku to, chociaż nieświadomie ale przez blisko 10 lat szkodził Pan tym "nienarodzonym" i na pewno wie Pan o czym piszę.
                                  Tak z praktycznej strony. Podczas odbioru podłogi, w kilka dni po jej polakierowaniu, na jej powierzchni leżą martwe muchy i to bez względu na to jakiego lakieru się używało. Jak Pan myśli o czym to świadczy?
                                  Myślę, że trochę umiaru w ocenach pozwoliłoby odejść od prezentowanych przez Pana skrajności a głównie od katastroficznych wizji, bo dojdziemy w końcu do wniosku, że dla komfortu pozaziemskiego umarłych ich opakowania powinny być lakierowane produktami ekologicznymi.
                                  U nas istnieją instytucje dopuszczające produkty do ich stosowania i wydaje mi się, że trzymajmy się ocen określonych przez powyższe instytucje i nie dorabiajmy własnych, krańcowych ocen, bo to wygląda niepoważnie. Większość potencjalnych klientów tego typu "ocen własnych" po prostu "nie kupi". Pozdrawiam.
                                  • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 09.06.11, 10:15
                                    W Polsce i pozostałych krajach EU ,tak jak w innych regulacjach dla tych wyrobów,są prawem określone szkodliwe składniki. Oznaczenie produktów jak o NMP FREE , jest jednoznaczne. Wszystkie produkty Bona są tak oznaczone, wiele innych też. Lakiery chemiczne NIE.Ja tych oznaczeń nie nadaję, ja używam lakierów. O wieloletnim truciu siebie i ludzi, nie z mojej winy, a z braku takich wyrobów pisałem, Jak coś było niedostępne, to stosowanie było niemożliwe, a jak jest to należy te profesjonalne wyroby stosować . Innego wyboru niema. Wszelkie zanieczyszczenia w lakierze to brak umiejętności i lekceważenie własnej pracy, bo podobno nie opłaca się pracować za stawkę za którą się umawiasz w cenniku, a gdy nie matujesz podłogi , czyli nie stosujesz międzyszlifowania, to tym się kończy. Firma Bona ma najlepsze produkty na rynku, obsługa też jest dobra, z pomocy technicznej nie mam potrzeby korzystać ,bo to wyroby z wzorową na każdym rynku informacją podawaną podawaną w PDF. Takich jak amerykańska,niemiecka, czy czeska, trudno bardzie rzeczowe w całej sieci, ale i inne też są dobre. Produkty bona są wzorem dla tego rynku i ich innowacyjność może szokować , ale w otoczeniu człowieka, niczego lepszego niema . Dziwny jest pogląd ,że jak wszyscy wiedzą o szkodliwości Lakierów rozpuszczalnikowych, to pan ma inne zdanie.Pisze pan,że to zdrowe inaczej. Tak Ja lakierowałem lakierami Bona i w przedszkolach i żłobkach,szkołach, oraz w WIELU DOMACH GZIE BYŁY KOBIETY W ZAAWANSOWANEJ CIĄŻY. Używałem lakieru Bona Flow. Nigdy nikt nie miał żadnych problemów. Nikomu nigdy lakier Bona nie zaszkodził. Tak jak i oleje Bona, też są bardzo dobre, też przez wiele lat stosowania, bez jakichkolwiek kłopotów. Jak produkty Bona są znakomitej jakości , to brak umiejętności ich użycia, lub stosowanie niezgodne z przeznaczeniem może być przyczyną niezadowolenia. Bywa,że klient wprowadzony w błąd podejmuje złą decyzję. Ale to nie zła Bona, tylko marny doradca. Ja wiele razy lakierami chemicznymi się zatrułem, parę razy ledwo przeżyłem, pracuję w tym zawodzie ze 30 lat, prostuję twoje wypowiedzi bo ich zastosowanie , przez wprowadzonego w błąd ,jest zagrożeniem zdrowia i życia. Ja wiem o czym piszę. Inni nie mają tej wiedzy, i oby tak zostało. Dobrze być zdrowym, dobrze jak dzieci żyją, po polakierowaniu podłogi. A nie wszystkim się to udało. B.Klimkiewicz
                                    • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.tktelekom.pl 09.06.11, 12:50
                                      Firmę BONA znają z bardzo dobrej strony wszyscy profesjonaliści i ja również o czym pisałem wcześniej.
                                      My oceniamy rodzaje produktów i tego się trzymajmy. Myślę, że Bona nie potrzebuje dodatkowej reklamy.
                                      Osobiście uważam, że każdy produkt ma swoje lepsze i gorsze strony. Produktów, które nie spełniają podstawowych norm nie ma na rynku jak również nie ma na rynku produktów chemicznych czystych, mogą być tylko bardziej lub mniej czyste a tym samym odpowiednio szkodliwe.
                                      Pisze Pan o NMP FREE i tu mam do Pana kilka pytań:
                                      1. Co oznacza ten skrót ?
                                      2. Od kiedy zauważono, że tego typu składnik należy wycofać bo jest szkodliwy dla zdrowia?
                                      3. Co uszkadzał ten składnik w organiżmie człowieka?
                                      4. W jakich lakierach był stosowany?
                                      5. Która z firm jako pierwsza zaczeła ograniczać jego stosowanie?
                                      6. Dleczego Pan nie stosował Traffica w miejscach gdzie były kobiety w ciąży, przecież technicznie jest on znacznie lepszy od Flov i niewiele droższy?
                                      Czekam na rzeczową odpowiedż. Pozdrawiam.
                                      • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 09.06.11, 21:11
                                        Chciałem prosić młodszego kolegę by wymienił uwagi na temat lakierów rozpuszczalnikowych i ich błogosławionego wpływu na zdrowie i życie użytkowników. Niestety okazało się to niemożliwe, nie z braku chęci, ale możliwości. Jutro w Ząbkach o godzinie 9, 45 jest jego pogrzeb, można spróbować czy przez trumnę czuć lakier. Kolega , który z nim pracował , przez ponad miesiąc był pod kroplówką,na OIOM, będzie na cmentarzu go żegnał. Zawsze można powiedzieć,że to życie jest szkodliwe. On by powiedział, ale milczy. Po co to wałkować w kółko. Nie kłamię , nie muszę, pracuję dla przyjemności, bo to lubię. B.Klimkiewicz.
                                      • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 09.06.11, 22:09
                                        Pamiętam ten dzień , gdy usłyszałem,że nareszcie będę mógł kupić Flow, bo o niego wcześniej kilkanaście razy pytałem, wiedząc ,że na inne rynki już wszedł.Bardzo lubię ten lakier, sam mam w domu pomieszczenia nim polakierowane, jestem bardzo zadowolony. Sama informacja o nim jest dla mnie wzorowa, wygląd, cena bardzo konkurencyjna, bardzo dobrze podkreślone walory ekologiczne, jest w wersji połysk,czyli przezroczystej, ma bardzo dobrą odporność na domową chemię. Słowem to co lubię ja i spora grupa klientów.Lakieruję ,śpię obok,bez konsekwencji, dobry wygląd , jak profesjonale lakiery Bona,łatwa aplikacja. Cena ,która przemawia do klienta.Jak potrzeba mniejszą przezroczystość , to też jest półmat.Oferta Bony jest dla każdego. Wszystkie potrzeby zaspokoi, trudno nawet teoretycznie wymyślić czego w niej mogłoby brakować. Jest takie niemieckie przysłowie, że na miejsce każdego bardzo dobrego fachowca, można znaleźć lepszego. Bona Traffik jest bardzo dobry, dla wielu zastosowań za dobry, po prostu optymalny jest Bona Flow, też tańszy o 20%, a rodacy są oszczędni, bo na wiele rzeczy można wydać pieniądze. Tylko na zdrowiu dzięki Bona oszczędzać ni muszą. Polecanie tego co odpowiednie a nie naciąganie na zakupy najdroższych produktów, do tego potrzebne doświadczenie ,jeszcze zrozumienie,ze każdy ma rodzinę , znajomych, że zadowolony klient jest bezcenny. a jak myślę o umierających młodych kolegach, bo ekologia to dziwne wymogi , zwracam uwagę tym co jeszcze mogą chronić swoje życie.Zdrowie warto chronić.Zostawcie szkodliwe trujące lakiery. B.Klimkiewicz.
                                        • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.11, 00:54
                                          Panie Klimkiewicz, kilkakrotnie użył Pan skrótu NMP, który dotyczył bardzo szkodliwego składnika niektórych lakierów.
                                          Zadałem Panu kilka prostych pytań, na które unika Pan odpowiedzi. W związku z tym odnoszę wrażenie, że albo pisze Pan dużo ale nie bardzo wie o czym albo nie chce Pań odpowiedzieć ponieważ jest tu coś, co nie badzo pasuje do pańskich teorii.
                                          Jeśli tak Pan "czaruje" swoich klientów, to oni już na wstępie są toksycznie nasyceni pańskimi wywodami.
                                          Przywoływanie zmarłych ( nie mówią) dla potwierdzenia swoich teorii jest nie na miejscu i z szacunku dla swojego zmarłego kolegi powinien Pan dać mu "święty spokój".
                                          Traktujmy siebie nawzajem poważnie, podobnie jak tych którzy nas czytają. Czekam na rzeczową odpowiedż bez zbaczania z tematu i lania wody. Pozdrawiam.
                                          • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 10.06.11, 08:35
                                            Nie widzę potrzeby wyjaśniania powszechnie znanych pojęć,co do których nie istnieją żadne wątpliwości. Pytania tego wątku nie wymagają wyjaśniania podstawowych terminów. Zauważyłem jedynie,że kolega jak wielu innych nie dostrzegał śmiertelnego zagrożenia i stosował te "lakiery rozpuszczalnikowe,propagowane przez Pana jako nieszkodliwe i bezpieczne" .Rozumiem,sugeruje Pan, że on umarł tak na niby, a ten pogrzeb to "czarowanie klientów". Ten fakt podałem po to by, można sprawdzić. Trzeba widzieć trochę dalej niż czubek własnego nosa i zakończyć promocję chemii przestarzałej ,której używanie ma swoje konsekwencje.Proszę traktować innych poważnie.Wątpliwości co to : metr,centymetr,kilogram,czy NMP,wyjaśni lepiej wpisanie hasła GOOGLE. Wiem,że związekmiędzy utratą zdrowia i życia a używaniem toksycznych produktów wycofywanych na całym świecie jest drażliwy i niewygodny, a wspominanie kolegów posadzkarzy , którzy używając tych śmiercionośnych produktów jest dla Pana interesów niewygodny, ale takie są fakty. Ponad połowa posadzkarzy z mojego pokolenia zmarła od stosowania tych lakierów.Dlatego te lakiery będące śmiertelnym zagrożeniem ,znikają z rynku, ich produkcja jest wygaszana. Są tacy co propagują handel narkotykami, dziecięcą pornografię, cz prostytucję , sprzedają kobiety do domów publicznych,mordują innych,nawet własne matki,potem trupa wkładają do szafy, i mieszkają w tym samym pokoju przez kilka dni, bo jeszcze renta nie przyszła, a kasa potrzebna na dyskotekę na sobotę.Ja nie akceptuję tych interesów.Pana interes jest w używaniu szkodliwych lakierów, ich eliminacja z rynku to szkoda dla nich.Tak, mój interes jest związany z używaniem bezpiecznych ekologicznych produktów, które są propagowane przez wszystkie organizacje posadzkarzy i regulacje prawne dotyczące eliminowania szkodliwej dla zdrowia człowieka chemii na obszarze EU. Szkodzenie zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt jest sprzeczne z moimi zasadami.A wspominanie ludzi i pamięć o tych co odeszli przez toksyczną chemię wykonując ciężka pracę przez całe życie, jest dozwolona. Dziwne tylko,że ja stary, propaguję nowoczesne wyroby i ochronę życia. Ale ze zdrowiem to " ...ten tylko się dowie, kto je stracił.." . Idzie też i o to by Polak nie był" i przed skodą i po szkodzie głupi". Dużo ludzi spotkałem, trochę przeżyłem , mam kogo wspominać.B.Klimkiewicz.
                                            • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.tktelekom.pl 10.06.11, 13:04
                                              PANIE KLIMKIEWICZ chcąc być doradcą to przyzwoitość nakazuje wiedzieć co się pisze a nie pisać co się wie.
                                              Uważam, że celowo wykręcał sie Pan lub unikał odpowiedzi dotyczącej NMP.
                                              Tym samym NMP straszył Pan ludzi, a tym czasem trzeba wreszcie jasno powiedzieć całą prawdę:
                                              NMP czyli N-Metylo Pyrolid jest składnikiem organicznym zagrażającym w szczególności kobietom będącym w ciąży i jako składnik organiczny był zawarty wyłącznie w lakierach wodnych. Był on stosowany w lakierach wodnych, zwanych ekologicznymi przez 25 lat i dopiero od kilku lat powstały lakiery NMP free które zawierają znacznie mniejszą ilość tej trucizny, ilość dopuszczoną dyrektywami unijnymi.
                                              Tego składnika na pewno nie ma w lakierach chemicznych bo są lakierami innej formuły - chemicznej a nie organicznej.

Wiem, że trudno będzie panu spojrzeć w oczy swoim byłym klientom, którym wciskał pan nieprawdę ofErując lakiery z cichym zabójcą w środku.
                                              Tu też ma Pan po części odpowiedż dlaczego ponad połowa pańskich kolegów już nie żyje.
                                              Z lakierami śmierdzącymi było podobnie, przy czym lakierów w starym wydaniu i składzie już nie ma na profesjinalnym rynku.
                                              Jak zdrowe są lakiery na obecnym rynku, tego nie wiemy, możemy tylko ufać zapewnieniom umieszczonym w opisach lub na etykietach.
                                              Są lakiery bardziej lub mniej śmierdzące, bardziej lub mniej trwałe, tańsze lub droższe, nadające taką lub inną optykę drewnu na podłodze.
                                              Bądżmy profecjonalistami i mówmy całą prawdę a nie twórzmy prawdy, która nam odpowiada.
                                              POZDRAWIAM.
                                              • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 10.06.11, 18:07
                                                Jeżeli używam lakierów Bona z atestem NMP FREE, to one są złe bo je mają .Lakiery chemiczne po których od lat dzieci i dorośli tracili przytomność i trafiali do szpitali, zdarzało się i gorzej, rozpuszczające mózg, są dobre bo , bo ich nie mają. Ja nie wydaję świadectw, nie prowadzę badań i laboratoriów,mnie starczy stwierdzenie Bona ,że koncern produkuje lakier odpowiadający tym normom. Ja mogę być stary i głupi, ale potwierdzenia zgodności lakierów , których używam i używałem czyli Bona Flow, Bona Traffic, Bona Novia, oraz Bona Mega, Bona Naturale wydają w Polsce Instytut w Poznaniu, W Niemczech instytut niemiecki. Zapewniam,że nie fałszuję żadnych norm i atestów, nie kradnę, nie naciągam nie jestem wielbłądem. Wierzę też,że istniejąca ponad 90 lat Bona, sprzedaje mnie to co kupuję, nigdy w swoich zakupach produktów Bona nie stwierdziłem gorszej jakości, czy jakichkolwiek wad tych produktów.Chociaż w przeszłości Bona produkowała lakiery chemiczne, ja po doświadczeniach z tego typu lakierami innych producentów, nigdy ich nie użyłem. Ja potrafię zrozumieć ,że Polacy mają opinię tych, co nie przestrzegają żadnych norm wszystko podrabiają, nikomu mnie ufają.Ten brak zaufania, to spuścizna komunizmu. Kupuję opakowania nie otwierane , nie przeterminowane.Jak ma Pan wątpliwości co do atestów, to może wyjaśnić w Bona, lub u wystawcy świadectw , są na stronie bona.com . Ja mogę tylko powiedzieć,że to najlepsze wyroby do podłóg, dostępne w Polsce. Nie jestem pracownikiem Bona, nie mam sklepu z wyrobami Bona, ja te wyroby stosuję stosowałem i będę dalej stosował, nie oczerniam , a jak coś jest najlepsze , to aby Panu zrobić przyjemność, nie powiem,że nie. Jak interesującym jest temat szkodliwości lakierów , to w OSP można uzyskać materiały. OSP to nie strażacy, tylko parkieciarze, są na ul. Goławickiej , przez okno ich widzę.Nie wiem czy Bona ich wspiera, ale ja mam do wszystkich zaufanie i do OSP i do Instytutów badawczych wydających świadectwa zgodnośći z normami, i do EU stanowiącego normy i do Bona i państwa .Ufam i wierzę tym ,co nigdy zaufania mojego nie zawiedli. Wiem co jest szkodliwe, nie stosuję, i nie będę truł ludzi i nie tylko. Wierzę i stosuję produkty ekologiczne, tylko takie polecam. B.Klimkiewicz.
                                                • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.11, 20:55
                                                  Panie Klimkiewicz porusza Pan wszystkich świętych, żywych i umarłych, tych że światłym umysłem i z "mózgiem rozpuszczonym" przez chemiczne lakiery a tak naprawdę wystarczy powiedzieć:
                                                  ja tak jak wielu innych parkieciarzy przez 25 lat stosowałem lakiery wodne określane mianem ekologicznych. Lakiery te, produkowane przez największe, zachodnie firmy, posiadały składnik NMP będący szkodliwym dla ludzkiego zdrowia, o czym nie nie było żadnej informacji w opisach tych produktów. Od blisko 5 lat niektóre firmy zmodyfikowały swoje produkty zmiejszając w znacznym stopniu ilość tej trucizny. Tak obecnie jak i przedtem wszyscy producenci twierdzą w swoich opisach, że ich lakiery są zdrowe, jak jest naprawdę czas pokaże.
                                                  Oceniajmy lakiery nie tylko poprzez użycie nosa czy oczu, postarajmy się używać rozumu, oczywiście w przypadku kiedy nie został on jeszcze rozpuszczony przez opary z lakierów chemicznych.
                                                  Panie Klimkiewicz czytając pańskie porady w tematach parkieciarskich jestem pełen uznania dla Pana fachowości i dlatego trudno jest mi zrozumieć tak bardzo ograniczony pogląd w tematyce lakierów. Pozdrawiam.
                                                  • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 10.06.11, 23:40
                                                    Nie rozumiem. Jak kupuję lakier, firmy Bona o nazwie Bona Flow,Lakier jest ekologiczny .Posiada on od momentu wprowadzenia na rynek atest NMP FREE. Pan twierdzi,że tak nie jest, Twierdzi Pan, że lakiery chociaż mają ten atest potwierdzony przez wszystkie europejskie i nie tylko europejskie instytuty, to te atesty są nieprawdziwe. Czy one zostały podrobione? Czy ktoś nieuprawniony wydał te atesty? Czy te instytuty badawcze powołane do badania zgodności z obowiązującą normą stwierdzają nieprawdę?Czy Pan uważa,że Ekologiczne lakiery Bona są szkodliwe dla zdrowia, a Firma Bona oszukuje klientów? Na jakiej podstawie Pan tak twierdzi? Ja uważam,że to najlepsze produkty tego rodzaju na rynku. Ja nie miałem z nimi nigdy, żadnych problemów . Mnie nigdy nic się nie przytrafiło , co podważyło by moje zaufanie do Bona. Ja nigdy nie powtarzam cudzych opinii, podając je jako własne, Zawsze o czym piszę to wyłącznie moje doświadczenia. Swoją opinię o produktach Bona mam z używania ich. Jeżeli pokazuje zdjęcie z jakimkolwiek opakowaniem , to zdjęcie kupionego i użytego produktu. Nic nie jest reklamą , wszystko relacją z zastosowania osobistego. Wszystko dotyczy mnie osobiście. używam też sporadycznie innych produktów, ale Bona, to producent 90%, tych, które stosuję. Jeżeli sam nie używam , to rekomenduję.nie wiem skąd taki złe opinie ma Pan o Bona, ja z zasady jestem pozytywnie nastawiony, no ale o kiepskich towarach , dobrego słowa nie powiem. przyznać muszę,że mam nieraz wątpliwości czy negatywne opinie o jakimś produkcie nie wynikają z braku umiejętności jego użycia, albo użycia starych produktów po terminie przydatności. Zadowolenie inwestora zależy od wielu czynników,ale mając wiedzę,że coś jest szkodliwe , to do użycia ,żadna siła mnie nie skłoni. Zawsze odradzam i informuję, a inwestor jak mimo wszystko chce , to sam zastosuje. B.Klimkiewicz.
                                                  • Gość: T.W. Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.11, 04:39
                                                    Panie Klimkiewicz, brakuje Panu cywilnej odwagi i jak zwykle kręci Pan i zbacza z istoty sprawy.
                                                    Temat dotyczy sztandarowedo produktu tejże firmy, który przez wiele lat traktowany był jako lakier ekologiczny a zawierał NMP. Sprawa dotyczyła również produktów tej klasy innych firm.
                                                    Po raz kolejny próbuje Pan odwrocić uwagę od istoty sprawy i powołuje się Pan na lakier Flov, który jest lakierem stosunkowo nowym a własciwościami użytkowymi nie dorównuje Traffikowi.
                                                    To Pan podważa wszelkie opinie instytutów dopuszczające produkty do obrotu i dyskwalifikuje dopuszczone produkty według własnego uznania.
                                                    Odpowie mi Pan na koniec tej "dyskusji, od kiedy jest NMP free i dlaczego tegoż oznaczenia na tych ekologicznych produktach nie było wcześniej.
                                                    Kończę ten temat i pozdrawiam.
                                                  • cyklina-klimkiewicz Re: Parkiet bukowy - renowacja - bejcowanie + lak 11.06.11, 09:06
                                                    Na lakierze Bona Flow to oznaczenie spełnianego standardu jest od pierwszego dnia jego istnienia na rynku.Zawsze było, nadal jest. Proszę sprawdzić.Ja tego lakieru, używam, i używałem i do czasu gdy będzie produkowany będę to robił nadal. Jak Bona istnieje ponad 90 lat na rynku,to w czasie swojego istnienia, produkowała, różne lakiery. Obecnie produkowany lakier Bona Traffik jest DRUGĄ generacją tego lakieru, jest nową recepturą i od pierwszej będącej standardem w branży , po 10 latach liderowania na rynku, się różni. Uwzględniono najnowsze badania i osiągnięcia branży z badaniami wpływu lakierów na zdrowie ludzi i ekologią .Od 5 kwartałów jest nowa lepsza , 2 generacja produktu, która też jest standardem , najlepszym lakierem tego rodzaju, wśród lakierów do podłóg drewnianych. Od początku roku Bona nie produkuje żadnych produktów opartych na technologii rozpuszczalnikowej, a w obrocie są jeszcze resztki magazynowe, nowe nie są produkowane.Zaprzestanie przez najlepszą firmę jaką jest i była Bona produktów ,które są szkodliwe, zawsze jest wiązane z wynikami nowych badań i odkryciami,że jakiś czynnik uznany został za chorobotwórczy, niebezpieczny dla zdrowia. Z tego powodu zmieniają się też receptury lakierów. Jak Pan popatrzy na Bona Traffic 1 generacji, to zawartość rozpuszczalnika w ciągu 11 lat wytwarzania spadła z około 10% do poniżej 5%, zmieniła się i receptura utwardzacza. Zmiany są wprowadzane bo do ich wprowadzania potrzebne są opinie posadzkarzy stosujących te lakiery i jak i użytkujących podłogi lakierowane użytkowników. Postęp wymaga stosowania, uwzględniania najnowszych wyników badań produktu, ogromnej skali produkcji i wiary w postęp, wiary ,że misją człowieka jest etyczne działanie,ekologia, wiara ,że jutro też będzie. Jak mam odpowiedzieć na uwagę,że w 1975 roku w Polsce produkowano i chemolak i subit, a od 1985 już chemolaku nawet na zamówienie nikt nie zrobi, subit chociaż w latach 80 zeszłego wieku wycofany w USA, był do kupienia jeszcze w 2009roku w Polsce. Człowiek nie ma wiedzy od urodzenia, jej wyniki są efektem badań, wnioski z nich Bona jako najlepszy producent tych wyrobów na rynku, wdraża jako pierwsza, renoma ją do tego zobowiązuje. W temacie lakierów dodać jeszcze wypada,że na rynku jest obecnie 3 generacja lakierów Bona Mega. To też standard przemysłowy , i też chociaż pierwsza generacja nie w każdej formie przezroczystości była lakierem NMP FREE, to obecna 3 generacja ma ten atest i dla formy połysk ,półmat ,mat i super mat. Przyznam,że mam trudności ze zrozumieniem o co chodzi w tych pana pytaniach. Postęp wymaga czasu, badań, by stwierdzić co i dlaczego jest szkodliwe.Wprowadzanie na rynek nowych produktów , też trwa, po okresie użytkowania, modyfikuje się receptury doskonaląc produkt, uwzględniane są wyniki badań różnych ośrodków nad pływem na organizm ludzki różnych chemicznych produktów składowych, jak one są negatywne to wprowadza nowe receptury, bada je i dalej poprawia, i tak w kółko, aż wynik będzie dobry. Ale nic nie jest , tak dobre by lepsze być nie mogło, tak jak nikt nie jest tak chudy by chudszy być nie mógł, czy tak bogaty by bogatszy być nie mógł. Ja stosuję inne kryteria wyboru Materiałów do zabezpieczenia . Po 1, musi to być najlepsze, ekologiczne,a więc zawsze będzie to Bona, bo zgodnie z prawdą i moja wiedzą jest to najlepszy wybór. Po 2. chociaż Bona Traffic 2 generacji to najmocniejszy lakier do podłóg drewnianych, ale w domu nie zawsze jest potrzebna ekstremalna ochrona, nie wszystko tego wymaga, nieraz trzeba uwzględnić też odporność na chemię domową, potrzebny jest lakier przezroczysty, potrzeba tańszego produktu , ale spełniającego najostrzejsze normy bezpieczeństwa, a wtedy właśnie stosuję Bona Flow, bo się sprawdzi. Jak potrzeba uwzględnienia innych cech , takich które spełnia Bona Mega ,to go stosuję , a jak tych co Bona Novia to jej używam. Jak trzeba użyć oleju to używam Bona Carls90. Do każdego zastosowania dobieram właściwy produkt, a jak potrzeba by lakier na podłodze wytrzymał z 10 lat to też stosuję go jak Bona przykazała. Myślę ,że do wszystkiego się odniosłem.Bo jak nie było norm, nie było wiedzy, co dokładnie trzeba wyeliminować, to i nie było tych oznaczeń,jak wiadomo co jest przestarzałe i szkodliwe, to jest zastępowane nowymi wyrobami.Realizacja każdego projektu jest możliwa przy zastosowaniu, lakierów, olejów czy systemu barwienia Bona. Wszystko jest na bardzo wysokim poziomie estetycznym ,zgodne z ekologia nieszkodliwe, każda realizacja jest niedroga, produkty są konkurencyjne cenowo, wysokiej jakości. W swojej klasie najlepsze. B.Klimkiewicz.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka