Dodaj do ulubionych

bona traffic bez podkładu

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.06.11, 12:16
witam,

jestem w trakcie remontu schodów dębowych, ażurowych. Po pomalowaniu części trepów lakierem podkładowym Bona Prime classic mam wrażenie, że mocno przyciemnił on drewno.
Pytanie do fachowców -

1. Czy sam Traffic bez podkładu nie daje lekko 'jaśniejszego' odcienia?

2. Czy lakierowanie samym lakierem Bona Traffic bez podkładu jest wystarczającym zabezpieczeniem przed 'warunkami' oraz ciemnieniem drewna w przyszłości (UV).
Obserwuj wątek
  • cyklina-klimkiewicz Re: bona traffic bez podkładu 10.06.11, 18:30
   Minimalnie ciemniejszą, ale to zależy od drewna. Lakiery Bona mają bardzo dobry filtr UV, dają bardzo jasne podłogi. Lakier Bona Prime Classic +Bona Traffic, da bardzo jasną podłogę, lakier podkładowy stosuje się by polakierowana podłoga nie pękała, przy zmianie wilgotności parkietu i jego przesychaniu. Stosowanie lakierów podkładowych dla odcięcia lakieru nawierzchniowego, by w kontakcie z garbnikiem nie była brązowo-żółta, a od światła w mniejszym stopniu ciemniała. Podkładowy Bona Prime Classic+ nawierzchniowy Bona Traffic , to najjaśniejsze zestawienie.Tych warstw powinno być więcej, tak , zużycie lakieru Traffic było 300g/m2. B.Klimkiewicz.
   • cyklina-klimkiewicz Re: bona traffic bez podkładu 11.06.11, 16:29
    Drewno dębowe ciemnieje głównie jak stosuje się lakiery rozpuszczalnikowe.Wodnych yo w małym stopniu dotyczy, tak jak i sam lakier Bona Traffic , bez podkładu nie powoduje znacznego ciemnienia. Jeżeli lakierujesz a coś ominiesz, i nie domalujesz podkładem , to położenie na to warstwy Bona Traffic bez podkładu , jak lakier wyschnie jest prawie niewidoczne. Jak chcesz mieć gwarancję i pewność dobrze wykonanej pracy to stosuj technologię podaną przez Bona,nie kombinuj, bo możesz ponieść szkodę i być zmuszony do ponownego cyklinowania i zakupu nowej partii lakierów, które choć niedrogie, ale zawsze coś kosztują , a kasę wydać z wyboru anie z przymusu.B.Klimkiewicz.
  • Gość: T.W. Re: bona traffic bez podkładu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.11, 21:39
   Lakierów podkładowych nie należy pomijać, o czym pisał P. Klimkiewicz. Podkładowe lakiery wodne posiadają właściwości zasadowe stąd przy zetknięciu z taniną zawartą w drewnie dębowym powodują jego przyciemnienie. Praktycznym, aczkolwiek nie zawartym opisach technicznych sposobem jest potraktowanie powierzchni drewna roztworem wodnym o właściwościach kwasowych w celu zredukowania taniny. Bezpieczym i skutecznym jest kilkuprocentowy roztwór z kwasku cytrynowego, którym należy potraktować drewno w kilka godzin przed aplikacją wodnego lakieru wodnego. Pozdrawiam.
   • cyklina-klimkiewicz Re: bona traffic bez podkładu 12.06.11, 21:13
    Technologia Bona dopuszcza lakierowanie bez używania lakieru podkładowego. Nie dopuszcza w procesie lakierowania stosowania żadnych wynalazków na własną rękę. W wypadku ich zastosowania, nie masz rękojmi ani gwarancji. Może to być , i pewnie będzie, kosztowne doświadczenie. Jak kolor jest zbyt ciemny , to można wybielić ,stosując stosowny Bona stain(kolor lód), nakładając go zgodnie z instrukcją (opakowanie litrowe starczy na około 40 m2),na nie należy użyć Bona Prime Intense(lakier podkładowy), potem nawierzchniowy, min 2 warstwy, ale na schody, trochę więcej. B.Klimkiewicz.
    • Gość: T.W. Re: bona traffic bez podkładu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.06.11, 22:03
     Myślę, że pytającemu chodziło o rozjaśnienie drewna a nie wybielenie a to jest znaczna różnica.
     Chemiczne rozjaśnianie drewna dębowego nie jest żadnym wynalazkiem.
     Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu chemii oraz znajomość budowy drewna.
     Jest wiele opracowań z zakresu konserwacji i modyfikacji drewna, gdzie można znależć wiele ciekawych rzeczy.
     Warto trochę poczytać, a wówczas ów "wynalazek''okaże się "oczywistą oczywistością". Pozdrawiam.
     • cyklina-klimkiewicz Re: bona traffic bez podkładu 15.06.11, 05:52
      "Wynalazkiem" nie jest wtedy, gdy stosujesz materiały i metody akceptowane przez producenta lakieru . Wtedy one są przebadane przez niego a ich wpływ na parkiet był zbadany co oznacza,że stosowanie metod czy materiałów zostało przez producenta lakieru dopuszczone. Do celów wybielania też bywa stosowany Perhydrol, używane są też szczawiany, ale są to metody NIE AUTORYZOWANE przez Bona, wymagają też ostrożnego, umiejętnego użycia,były stosowane w latach 40 poprzedniego wieku, aż do lat 70. Zostały zastąpione nowocześniejszymi technikami. B.Klimkiewicz.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka