Dodaj do ulubionych

Pompy ciepła, czyli tanie grzanie

IP: *.kety.sdi.tpnet.pl 20.10.04, 19:38
Dziwię się ludziom ,którzy takie bzdety piszą ,czy mają oni sumienie ,czy
tylko $ .Biorę pożyczkę bo mnie nie stać na wydatek 30 tysięcy zł i po
dziesięciu latach spłacania muszę wyremontować inwestycję ,ponieważ jest już
stara i popsuta. Pytam gdzie są tu odsetki,lub ewentualnie % gdyby pieniążki
bły na lokacie .Za 1kw energi uzyskanej muszę o.45kw włożyć więc mam tylko
0,55 kw {za darmo}.Dobrej klasy kocioł + zasobnik + grzejniki i armatura na
dom 200m2 to wydatek owszem 20000 tysięcy ,ale z tego trzeba odliczyć 10000na
kocioł bo reszta będzie potrzebna również do pompy cieplnej .Różnica więc
jest 20000zł a nie 10000.Wyliczenia pozostawim państwu. p.s.Można również
zrobić instalacje ,gdzie kocioł kosztowac będzie 2500zł i stracimy tylko
maxium 10% sprawności.
Obserwuj wątek
      • Gość: lolek Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.resetnet.pl 21.11.04, 10:40
        bchmielecki - ...i nic więcej ??? Jako koszty instalacyjne konwekcjonalnego
        ogrzewania przyjęto koszty przyłącza gazowego i komina. Jak ktoś ma dostęp go
        gazu to raczej sobie przyłącze i tak wykona, chociażby do kuchenki. Kominy też
        wykona chociażby dla wentylacji. Oczywiście można zainstalować kuchenkę
        elektryczną i wentylację mechaniczną, ale kuchenka elektryczna to większe koszty
        eksploatacji, a w wentylację mechaniczną trzeba znowu zainwestować. Arytykuł
        lekko naciągany w rzeczywistości różnica między kosztami instalacji jest
        większa. Taka instalacja to zabawa dla najbogatszych, tkórzy zainwestują i
        czekają 10-50 lat na zwrot inwestycji.
        • Gość: bchmielecki Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: 80.72.37.* 26.02.05, 18:43
          Dowiedziałem się właśnie że jestem fenomen; do bogatych nie należe, a mam pompę
          ciepła, wentylację z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podłogowe, i jeden komin
          stalowy wewnątrz domu do kominka ! Nie mam dostępu do gazu. Produkuję pompy
          ciepła ww.pamar.waw.pl. Znakomicie wiem jak można zrobić instalację do typowego
          domu za 40 000 zł (brutto) o kosztach rocznej eksploatacji 1500 zł (a nawet
          1000 zł). Wiem też jak można zrobić taką samą instalację w takim samym domu, za
          tyle samo i za eksploatację płacić 5000 zł/rok. Bo pompa ciepła nijakiego
          ciepła nie wytwarza !!!!. Ona je pompuje (przenosi) i to kosztuje, a kosztuje
          zależnie od wysokości podnoszenia czyli od różnicy temperatur, no ale tym to
          wiedział już jeden gość w XVII wieku !!! niejaki Pan Carnot, a potem w XIX
          wieku Pan Thomson (alias Lord Kelvin) sobie zrobił pompę ciepła, zrobił jeszcze
          parę rzeczy, tak że nawet nazwisko mu zmienili żeby lepiej do skali temperatur
          pasowało.

A wszystko to co warto o pompach ciepła wiedzieć to już daaaawno zostało
          napisane, no chyba że ktoś czytać nie umie (ale są też komiksy).
          pzdr.
          PS: A ogrzewania podłogowego, centralnej wentylacji, pompy ciepła nie oddałbym
          już za nic, dziwi mnie że są na świecie nieszczęśnicy co nie mają tak
          niezbędnych do życia rzeczy. Aha: NIE JESTEM EKOLOGIEM
          • zienik Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie 20.11.05, 20:00
            magdajeden napisała:

> lolek mylisz się, taka inwestycja to "zabawa" dla myślących, pzrewidujących i
            > oszczędnych.
            >
            > niby można opalać węglem - jeszcze taniej.
            Posiadam pompę ciepła szwedzkiej firmy TERMOGOV, inwestycja nie należy do
            tanich ale to jedyne rozsądne wyjście przy rosnacychcenach gazu. Mogę się
            podzielić uwagami i sposobem montażu. Kontakt e,mail zienkowicz@o2.pl

• zienik Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie 20.11.05, 20:05
              Posiadm pompę ciepła szwedzkiej firmy TERMOGOLV, pierwszy sezon grzewczy. Próbę
              przeprowadziłym w lutym br. Koszty instalacji pompy ciepła są faktycznie
              większe od normalnego kotła, ale za lusus trzeba płacić. Samodzielnie
              przygotowałem pomieszczenie, oraz dolne źródło ciepła(grunt). Koszty
              eksploaacji cały czas liczę i kontroluję. Zużycie energii próbiję obniżyć
              prądem II taryfy z tym, że nie jest to taka prosta sprawa. Podzielę się własnym
              doświadczeniem z budowy systemu pompy ciepła, kontakt na emaila jak wyżej lub
              zienkowicz@o2.pl
                • Gość: Paweł Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.gmk.net.pl 12.03.08, 22:13
                  Mam dom 200m2 w technologii trójwarstwowej. Zwykły kocioł gazowy Vaillant za
                  2500zł. Cała instalacja kosztowała <10000zł.Zużycie gazu na ogrzewanie średnio
                  2000zł. Pompa ciepła wyceniona na mojej działce przez wykonawcę cena urządzeń +
                  robocizna 70 000zł. Jeżeli zaoszczędzę 600zł rocznie różnica zwróci się po 100
                  latach.Zakładając koszty serwisu, przeglądu i td. nie zwróci się NIGDY.
                  Instalacja w Polsce takiego czegoś jest kompletną głupotą ekonomiczną lub jeżeli
                  wolisz kaprysem bogatego człowieka. Co innego np we Francji gdzie są odpowiednie
                  dopłaty, a cała instalacja jest tańsza. Ale i tam taka instalacja się zwraca po
                  15-25 latach.
    • Gość: hydraulik Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.chello.pl 09.12.06, 10:50
      A może Gazowa pompa ciepła ogrzewa, chłodzi i produkuje ciepłą wodę użytkową w
      jednym urządzeniu. Tym samym użycie istniejącej instalacji wodnej jest możliwe,
      lecz wyklucza chłodzenie latem. Do współpracy z pompą dedykowane są urządzenia
      zwane klimakonwektorami, które mają możliwość ogrzewania jak i chłodzenia.
      Cały zestaw : pompa 5HP, WKIT, AWS YOSHI i np. 6 klimakonwektorów łącznie z
      montażem, wykonaniem instalacji i rozruchem nie przekroczy 60 000 zł netto. ( w
      tym 8000 zł instalacja ).
      Najmniejsza pompa GHP 5HP ma moc grzewczą/chłodniczą 18/14 kW. Odpowaiada to
      metrażowi budynku jednorodzinnego wykonywanego wg. obecnie obowiązujących norm
      ok. 250 - 350 m2.
      Cena produkcji energii o mocy 1 kW dobrze dobranego tegoż systemu wynosi 6
      gr/kWh - co jest ponad dwukrotnie mniej, niż przy użyciu kotłów gazowych.
      Polecam www.hydraulik.net.pl
      mobile 602 645 876
    • Gość: wienna Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.02.07, 22:32
      Kilka spraw zmuszony jestem poruszyć, ponieważ coraz więcej herezji na forum:
      1. Pompa ciepła nie jest zjawiskiem nadprzyrodzonym, ale konkretnym zespołem
      urządzeń tj. obiegiem cieplnym odwróconym. Produkuje ciepło dzięki zastosowaniu
      cieczy niskowrzącej wykorzystując skraplacz umieszczony w górnym źródle ciepła
      (instalacja grzewcza, gdzie ciepło jest oddawane) oraz parownik umieszczony w
      dolnym źródle ciepła (zbiornik wody, powietrze, grunt gdzie ciepło jest
      pobierane). Aby obieg mógł nastąpić musi być stale dostarczana energia z
      zewnątrz potrzebna do napędu sprężarki wymuszającej obieg.

2. Oprócz kosztów inwestycyjnych do zainstalowania obiegu pompy ciepła i
      instalacji, wymienników i automatyki najważniejszą pozycją są koszty
      eksploatacyjne związane z napędem sprężarki.

3. Obieg pompy cieplnej jak każdy, posiada swoją sprawność: energetyczną i
      użytkową. Pierwsza może wynosić nawet 300% i węcej, ale druga (najważniejsza)
      niestety zaledwie 40-50% i mniej (jeśli wystąpią instalacje dodatkowe, a zwykle
      występują).

4. Samo zainstalowanie pompy ciepła jeszcze nie gwarantuje żadnej oszczędności
      (a wręcz przeciwnie). Nigdy nie należy opierać się na zapewnieniach sprzedawców
      pomp ciepła. Im zależy głównie na sprzedaży, tj. zamianie towaru na pieniądz.
      Monter pomp ciepła nawet nie powinien zabierać głosu na ten temat. Jedynym i
      zasadnym wyjściem jest wykonanie kompletnego projektu technicznego instalacji
      grzewczych domu. Projekt musi objąć: instalację c.o., instalację c.w.u.,
      instalację kotła wspomagającego, układ zasobników ciepła, obieg pompy ciepła,
      automatykę i sterowanie oraz ew. instalację rekuperatora ciepła a wtedy
      instalację wentylacji nawiewnej i wywiewnej, czerpni i wyrzutni powietrza,
      wentylatorów nawiewnych i wywiewnych oraz ew. instalacji solarnej a wtedy także
      zasobników lub akumulatorów ciepła. Projekt musi zawierać także obliczenia
      efektywności inwestycji i wyliczenia kosztów inwestycyjnych oraz okresu zwrotu
      nakładów. Na bazie takiego projektu trzeba przeprojektować zwykle wykonany już
      projekt budowlany (uwzględnić nowe urządzenia i ich lokalizację). Dopiero teraz
      (jeśli inwestor przyklepnie kosztom inwestycyjnym) można wybrać instalatora lub
      firmę, który wykona UWAGA: całość instalacji! I za całość będzie odpowiadać!
      Teraz dojdzie do zakupu wszystkich elementów instalacji! Zatem jedyną rzeczą do
      pytania w sklepie będzie termin zakupu i forma dostawy (ew. targowanie się o
      cenę). Po wykonaniu całości instalacji, wykonawca dokona wstępnego rozruchu,
      potem wysteruje obiegi (uruchomi i ustawi automatykę) i podpisze z inwestorem
      umowę o konserwacji instalacji (coroczne przeglądy i ew. naprawy).

5. Tak przygotowana inwestycja przyniesie spodziewane efekty i nie będzie
      rozczarowań ze strony inwestora! Tylko tak! Wybór rodzaju i mocy np. pompy
      ciepła, to nie jest sprawa jej ceny czy gabarytów! To bardzo żmudne wyliczenia
      celem dopasowania jej parametrów energetycznych do potrzeb obiegów w domu oraz
      dopasowanie do warunków gruntowo-wodnych otaczających dom!

6. Znam mnóstwo przypadków, gdzie mimo zastosowania pompy ciepła w domu zimą
      temperatura w pomieszczeniach sięga zaledwie +11 st. C !!! Nie żartuję!

7. Proszę nie mamić naiwnych inwestorów o niskich kosztach pompy ciepła czy
      rekuperatorów! Sama pompa czy rekuperator istotnie kosztuje niewiele, ale któż
      mówi o zakupie auta kierując się kosztem kierownicy czy kół? Bo taka jest mniej
      więcej relacja kosztów pompy ciepła czy rekuperatora w całości kosztów
      kompletnej instalacji ciepła dla domu! O robociźnie jakoś nikt nie wspomina na
      tym forum? A tylko kompletna instalacja ma sens ekonomiczny dla inwestora -
      powtarzam: dla inwestora, a nie sprzedawcy czy producenta!

8. Jeśli nie będzie poważnego dofinansowania ze strony Państwa Polskiego
      (wzorem USA, Kanady, Szwecji czy Niemiec wynoszącego min. 50% a sięgającego
      nawet 70% zwrotu nakładów inwestycyjnych, to inwestowanie w Polsce w
      takie "zabawki" nie będzie powszechne! Obecnie koszt kompletny omawianego
      systemu dla domu jednorodzinnego (razem z kosztem robocizny i projektu) wynosi
      mniej więcej 60% kosztu domu!

Tyle w skrócie dla jasności niewtajemniczonych wydawaczy ciężko zarobionych
      pieniędzy na upragniony dom.

--------------------------------
      BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
      www.bdb.com.pl
      • Gość: fim Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.03.07, 20:31
        pompa ciepła jest wynalazkiem XIX wieku bo wtedy wynaleziono lodówkę. Nie jest
        droższa niz instalacja dobrej klasy kotła olejowego z porządna automatykiem i
        zbiornikiem paliwa. Ignoranci podają koszt pompy łacznie a instalacją
        wewnetrzną , wentylacja i co im tam chora wyobraźnia do łba przyniesie. Nie
        mozna polegac na zwykłym hydrolu , który instaluje kotły bo o ile kocioł jest w
        stanie w miarę mało boleśnie ukryc wady instalacji to każdą wadę lub głupia
        oszczędność widac natychmiast w pracy pompy ciepła. W przeciwieństwie do
        dyskutantów mam pompe ciepła , a koszt jej eksploatacji mozna porównywać
        jedynie do opalania węglem. Sama pompa ciepła kosztowała mnie ok 15 tys. a
        zbudowana jest z tych samych komponentów co wyroby najlepszych światowych firm.
        Jest to coraz bardziej popularne źródło ciepła co nie znaczy że jest dostępne
        zawsze, w każdych warunkach i dla każdego inwestora.
        • Gość: chłodnik Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.03.07, 21:42
          dobór pompy jest banalnie prosty : jej wielkość winna byc dopasowana do
          wydajnośc dolnego źródła. Ta prosta zasada nigdy prawie nie jest stosowana
          przez wielu "autoryzowanych ekspertów" sprawnych umysłowo tylko w częsci
          pobrania zapłaty. Handlowiec z kolei próbuje sprzedać jak nawiększa pompę - co
          prowadzi do tych samych opłakanych efektów ekonomiczno-energetycznych jakich
          opisów kupa na każdym forum budowlanym. Pompa za duża w stosunku do możliwości
          źródła wcale nie będzie grzała więcej mimo teoretyczie wiekszej mocy , a jej
          efektywnośc dziwnie zblizy sie do zwykłego ogrzewania grzałką elektryczną.To
          główna przyczyna niepowodzeń ale nie jedyna. Nie jest łatwo oszcować ten
          parametr, a juz na pewno nie zza biurka i bez doświadczenia - choc nie jest to
          wiedza tajemna.
          Pompa ciepła nie jest urządzeniem drogim o czym łatwo sie można przekonać ,
          chyba że ktoś koniecznie chce kupic drogą. Należy pamietać w trakcie planowania
          i realizacji inwestycji że jej efektywność zależy głównie od temperatury
          dolnego źródła i temperatury pracy instalacji odbiorczej-im miejsza różnica tym
          większa efektywność. Każda pompa , niezależnie od producenta zawiera taką samą
          sprężarkę jednego z dwu producentów i niemal identyczne wymienniki ciepła -
          wyższość technologiczna poszczególnych producentów jest wyłacznie zabiegiem
          marketingowym w celu złupienia kieszeni klienta.
          Oczywiście sprzedawcy kotłów i kominków twierdzą jeszcze co innego - bo taki
          ich interes.

• Gość: wykszt. Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.03.07, 21:51
        panie wienna taki Pan mundry , a nie zna podstawy : pompa ciepła nie jest
        żródłem ciepła, nie "produkuje" go a jedynie "podnosi" z zimniejszego źródła do
        odbiornika o wyższej temperaturze. Podobnie jak pompa wodna ze studni na
        pięterko.Czy lodówka która przenosi ciepło z zamrażalnika do grzejnika
        zamontowanego "za plecami". Reszta "ekspertyzty" podobnej wartości
        merytorycznej. Czytaj zanim napiszesz cos w roli eksperta.Słyszałem ,że
        Rosjanie "wyzawalający" nas w '45 kradli krany w nadziei że będą źródłem wody w
        ich wioskach.
      • Gość: majster Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.03.07, 21:35
        drogi wienna, nie masz racji i niepotrzebnie się unosisz :
        1.pompa ciepła nie "produkuje" ciepła a jedynie przenosi ciepło energi
        słonecznej zakumulowanej w gruncie, wodzie itp. do instalacji grzewczej.
        2. Sprężarka jest chłodzona czynnikiem chłodniczym - zatem moc cieplna
        wydzielona w sprężarce niemal całości jest zagospodarowana w obiegu grzewczym
        i nie jest bezpowrotnie tracona, moc silnika dodaje się ( w przybiżeniu) do
        mocy chłodniczej co wynikowo daje moc grzewczą pompy ciepła.
        3.minimalna sprawność pompy ciepła wynosi 300% ( w skali roku , więc bywa
        większa) co oznacza że z 1kWh energii elektrycznej otrzymujemy 3 kWh energii
        cieplnej. To wylicznie uwzglednia dodatkową moc potrzebną do obsługi dolnego
        źródła i pozwala na porównanie kosztów uzyskanej energii np do kotła olejowego
        czy gazowego. O co chodziło z tymi 40-50% - nie mam pojęcia.
        4. zastosowanie pompy ciepła gwarantuje uzyskanie źródła ciepła o kosztach
        eksploatacyjnych na poziomie spalania ekogroszku, oczywiście pod warunkiem
        przemyslanego i prawidłowego wykonania instalacji.Zastosowanie instalacji
        podłogowej nie wymaga żadnych dodatkowych akumulatorów bo role taka spełnia
        betonowa posadzka - mozna ewentualnie wykonac grubszą warstwę. Solary wcale nie
        musza być jej elementem i są mało efektywne w naszym klimacie.
        5 tak skomplikowana instalacja z pewnością rozczaruje inwestora tak ze wzgledu
        na ogromne koszty jak i bardzo skomplikowane działanie , które mimo automatyki
        wymaga równiez racjonalnych działań użytkownika, szczególnie jak przyjdą mrozy
        lub wystapia jakiekolwiek stany nie ustalone w programie.
        6. Znam mnóstwo przypadków doskonałego działania pomp ciepła i komfortu
        cieplnego na poziomie oczekiwanym przez mieszkańców przy bardzo niskich
        kosztach.Choc przyznaję że łatwo sprawe sknocić szczególnie jeśli poszczególne
        etapy nie są nadzorowane przez osobe , która wie jakie są wymagania pompy
        ciepła. To dośc banalne wymagania , ale często są lekceważone prze inwestorów
        czy hydraulików w poszukiwaniu iluzorycznych oszczędnści.
        7. Koszt pompy ciepła jest porównywaly z kosztem dobrej klasy kotła gazowego
        kondensacyjnego . Instalacja wewnętrzna nie rózni sie zasadniczo od innych
        źródeł pod warunkiem że jest to ogrzewanie podłogowe lub inne
        niskotemperaturowe.
        8. Dofinansowanie dotyczy bardzo bogatych krain, gdzie najważniejsza jest
        ekologia a nie koszty inwestycyjne.Ekologia to luksus najbogatszych. Nie
        upieram się że jest to najtańszy inwestycyjnie sposób ogrzewania. Zawsze
        najtańszy jest kocioł "na wszystko". Instalując sobie pompe ciepła traktowałem
        to również jako inwestycję w fundusz emerytalny - teraz stac mnie na większe
        koszty inwestycyjne, a żywotność pompy to co najmniej 20 lat ciagłej pracy. Nie
        pracuje ciągle , więc z pewnścia będzie żyła dłużej.Jej sercem jest sprężarka a
        jej wymiana to 2.5 tys. zł. Pompa nie kosztuje 60% wartości domu bo wtedy nikt
        by jej nie zbudował - taniej jest ogrzewać się wprost prądem :). Mam pompę
        jestem z niej bardzo zadowolony i polecam każdemu kto buduje dom pod warunkiem
        że zechce się podporządkować wymaganiom i warunkom jakie stawia źródło ciepła.
        Odradzam natomiast wszystkim , którzy chcą ja zastosowac do instalacji
        projektowanej pierwotnie do ogrzewania kotłem, z grzejnikami lub podłogówką o
        dużych oporach i długich petlach.
        Co byś nie sądził o pompach ciepła to są coraz częsciej instalowane i coraz
        lepiej funkcjonują bo coraz więcej instalatorów zna niuanse tego
        satysfakcjonującego zajęcia - czego i Tobie życzę.
        • Gość: wienna Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.03.07, 23:22
          Piszesz werbalnie, więc odpowiem. Mam nadzieję, że inni też to przeczytają. Mam
          na myśli inwestorów, a nie "fachowców", bo ci mają inny interes na tym forum.

Ad.1 Pompa ciepła produkuje ciepło pobierając je w dolnym źródle (parowniku) o
          potencjale niższym na ciepło o potencjale wyższym w górnym źródle (skraplaczu)
          oddając ciepło skraplania czynnika niskowrzącego. W dolnym źródle pobiera
          ciepło pochodzące z gruntu, ale pochodzące z Ziemi a nie słońca!
          Ad.2 Sprężarka spręża czynnik w obiegu po to by podnieść ciśnienie by czynnik
          mógł oddać ciepło skraplania. Praca sprężarki ma się tak do mocy grzewczej
          pompy ciepła jak garbaty do ściany.
          Ad.3 Tak, to prawda. Pisałem o sprawności energetycznej sięgającej 300% i
          wyżej - to wynika z definicji sprawności obiegów odwróconych. Zaś 40-50% to
          jest sprawność użytkowa całego obiegu.
          Ad.4 Instalacje solarne są efektywne w każdym klimacie - nawet na Syberii. Jest
          tylko kwestia magazynowania przetworzonej energii słonecznej oraz jej
          racjonalnego wykorzystania. W Kanadzie w miejscowości Schonandah jest
          eksploatowany dom w całości oparty o instalację solarną i pompę ciepła (klimat
          odpowiada właśnie Syberii) i przez 30 już lat nie korzystano ani razu z
          rezerwowego kotła olejowego! Posadzka betonowa nie może być akumulatorem
          ciepła, a jedynie odbiornikiem o dużej inercji - chociaż tu masz rację, bo
          można wykorzystać jej pojemność cieplną do zwiększenia sprawności instalacji
          grzewczej (mało który instalator umie jednak dokonać poprawnej regulacji i
          ustawienia sterowania obiegami).
          Ad.5 Nie ma obawy, jeśli tylko nie ma przerw w dostawie prądu, cała instalacja
          pracuje jak szwajcarski zegarek, a użytkownik nie wie, że to wszystko istnieje.
          Jedyną rzeczą. o której musi pamiętać jest obowiązkowa coroczna konserwacja i
          przegląd.
          Ad.6 Tu się zgadzam. Także znam kilkadziesiąt poprawnie zamontowanych obiegów
          pompy ciepła, ale znam drugie tyle sknoconych tak, że trudno i kosztownie
          przywraca się je do poprawności. Ale to jest potwierdzenie mojej poprzedniej
          uwagi, że w żadnym wypadku instalator czy handlowiec ma zestawiać te
          instalacje, lecz tylko i wyłącznie projektant - łącznie z jego nadzorem
          autorskim. On wówczas odpowiada za efekt. Koszt takiego projektu to wydatek od
          8 do 20 tys. zł netto. I o tych kosztach jakoś nikt nie wspomina zachwalając
          pompy ciepła czy instalacje solarne! Wtedy nie wychodzi tak tanio, prawda? Nie
          twierdzę, że nieopłacalnie, lecz że wcale nie tak tanio jak oszołomy tu
          reklamują!
          Ad.7 Oczywiście. O tym pisałem, ale trzeba naiwnemu inwestorowi podać także i
          pozostałe koszty. Jeśli w przypadku klasycznej instalacji c.o. ten inwestor nie
          liczy kosztów automatyki, bo wielu z niej rezygnuje, to w przypadku pompy
          ciepła czy kojarzenia jej obiegu z instalacją solarną lub rekuperatorem ciepła,
          brak automatyki jest wykluczony! I o tym trzeba pisać, bo ten koszt często
          mocno przewyższa koszt kotła! Ponadto, ogrzewanie niskotemperaturowe to nie
          puste hasło: to dużo większe powierzchnie grzejników i większe koszty!
          Ad.8 Tutaj kompletnie się nie zgadzam. Po pierwsze, to nie ekologia wzywa do
          stosowania alternatywnych źródeł ciepła (pompy ciepła, instalacje solarne itd.)
          lecz widniejący na horyzoncie brak źródeł ciepła!!! Zasoby ropy naftowej i gazu
          w Ziemi wystarczą tylko na 50 lat! A potem? A potem rączki do Boga? Jeśli
          dożyjemy tego czasu, to na Ziemi pojawi się APOKALIPSA. Niczym będą luksusowe
          auta czy rezydencje! W naszym klimacie najważniejsze będzie wytwarzanie ciepła!
          I o tym trzeba myśleć już dzisiaj!
          Masz pompę ciepła? Dobrze. Pracuje poprawnie? Dobrze. Ale masz tylko 10%
          zadowolenia. Wyobraź sobie, że nie masz nagle ani gazu, ani oleju. Co wtedy?
          Tragedia, prawda? Samą pompą ciepła się nie ogrzejesz, ani nie wytworzysz c.w.u.
          A budowa domu i mieszkanie w nim, to inwestycja życia, dlatego piszę o domu o
          małych potrzebach energetycznych oraz o mocno skojarzonych instalacjach: pompy
          ciepła, instalacji solarnej z potężnymi akumulatorami ciepła (ten w Kanadzie ma
          zasobniki ciepła o pojemności 550 m3 co zajmuje całą kondygnację podziemną o
          wysokości 3 m), rekuperatorów oraz klimatyzacji centralnej. Taka całościowa
          instalacja, to wydatek od 60 do 100% kosztów domu klasycznego. Teraz pojmujesz?
          Bez obrazy, ale czeka nas to chcesz czy nie! Czy przyznasz mi rację, czy nie!
          Mnie to jest obojętne, ale "oszukiwanym" inwestorom już nie.

Na koniec, wybacz: nie pisz więcej o instalatorach fachowcach, bo to są
          pojedyncze przpadki - jak rodzynki. Jeśli instalator skończył studia o
          specjalności ogrzewnictwa i wentylacji, to tak - jemu można zaufać. W każdym
          innym przypadku, to są tylko monterzy! Monterzy tego, co ma być w projekcie!
          Bez projektu, nawet nie powinni zaczynać niczego. Wiesz ile mam rocznie
          skonoconych instalacji do uzdrowienia? Ponad 80! A mam przypadki, gdzie
          instalacja pompy ciepła oraz c.o. kosztowała ponad 200 tys. zł - i to nie
          pojedyncze, a w wielu rezydencjach! A czego tam nie ma? I kominki z płaszczami,
          i rekuperatory, i pompy ciepła, i kotły szczytowe, i instalacje solarne! A
          wszystko to wiesz jak pracuje? Jak chce! Koszt uzdrowienia zwykle wynosi: od 6
          do 15 tys. zł ekspertyza, od 10 do 50 tys. zł prace instalacyjne i nowe
          urządzenia. Przed tymi wydatkami ostrzegam jeno!

Nigdy nie dałem znać, że jestem przeciwnikiem alternatywnych źródeł ciepła!
          Wręcz przeciwnie. Od 30 lat pisuję w prasie technicznej artykuły zachęcające do
          ich stosowania. Prowadzę szkolenia dla projektantów i architektów w tym
          temacie, ale idzie jak po grudzie. Wiesz dlaczego? Ponieważ pokutuje wszędzie
          pogląd, że to co w Ziemi to nieskończone i w miarę tanie. Zatem wszyscy
          projektują instalacje grzewcze jak nie elektryczne, to olejowe czy gazowe. A
          niektórzy inwestorzy do tego montują jeszcze własnym sumptem kociołek na paliwo
          stałe. I koniec troski! A będzie wkrótce bardzo gorąco, ale nie od nadmiaru
          kopalin, lecz od ich braku! Autka także przestaną jeździć. To już widać,
          słychać i czuć. To, a nie ekologia każe imać się niekonwencjonalnych źródeł
          energii. A ekologia także jest istotna, ale dotyczy głównie przemysłu! Wiesz
          ile szkód czynią mieszkańcy atmosferze - razem z autami? Zaledwie 8% tego co
          zanieczyszcza przemysł! Ale wkrótce i przemysł stanie jak się skończy gaz, ropa
          czy węgiel - a się skończy. Teraz wiesz dlaczego Rządy wszystkich krajów
          powinny wspierać instalacje alternatywne? Aby kopalin starczyło na dłużej!

Pozdrawiam.

------------------------------
          BAZA DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB
          www.bdb.com.pl
                • Gość: RAUL Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.03.07, 20:58
                  Jeśli merytoryczne wypowiedzi i fachowe wyjaśnienia profesjonalisty nazywasz
                  bełkotem, znaczy że nie masz żadnej wiedzy na tematy techniczne. Z czym możesz
                  się nie zgadzać, skoro każde słowo tego człowieka to prawda i ogromna wiedza?
                  Chciałaś napisać na zasadzie: sztuka dla sztuki? Byleby zaistnieć? Kochana,
                  pompami cieplnymi zajmuję się od roku 1977 kiedy jeszcze cie nie było na
                  świecie. Badałem pierwszą w Polsce pompę ciepła w Morskim Oku zbudowaną pod
                  okiem Politechniki Warszawskiej, badałem charakterystyki eksploatacyjne ponad
                  30 obiegów z pompą ciepła i w całości potwierdzam wszystko co pisał ten
                  człowiek o nicku wienna. Wszystko!
                  A swoją drogą ciekaw jestem kto to taki, bo wiedzą imponuje.

A ty nie zabieraj głosu na tematy ci obce. Może dołącz do zielonych pod
                  Augustowem i powiedz im którędy ma przebiegać szosa? Będzie jakaś korzyść.
                  • Gość: alicja Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.03.07, 21:16
                    nie usprawiedliwia to twojej nieuprzejmości . Wyjaśnij zatem Wybitny Fachowcu
                    XX wieku co rozumiesz pod pojęciem sprawność użytkowa 40-50%. Pompa ciepła
                    jeśli ma na rozdzielaczach instalacji c.o.( po uwzględnieniu potrzeb DZ) COP
                    mniejszy niz 3 to nieporozumienie a nie PCi. Standardem wykonawcy też staje sie
                    nie tylko gwarancja efektywności ale też zdalny podgląd pracy przez internet i
                    rejestracja wszelkich parametrów - współczesne sterowniki mają zaimplementowany
                    webserwer. Nie widzę też problemu produkcji c.w.u. na poziomie 45C przy
                    zastosowaniu najprostszej nawet PCi - zbedny jest zatem olej i gaz. Negowanie
                    wszystkiego w czambuł nie imponuje mi, podobnie jak fakt że zajmujesz się czymś
                    od 1977 roku. Może czas zmienić zajęcie i dopuścic młodszych nie skrzywionych
                    przez niepowodzenia i nie tak pazernych na forse za ekspertyzy i projekty.
                  • Gość: zienik Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: 80.50.92.* 11.03.08, 09:50
                    Nawiązując do wcześniejszych opinii i wypowiedzi fachowców, użytkuję pompę czwarty rok. Niedowiarkom powiem ,życzę powidzenia w instalacjach konwencjonalnych. Po podwyżkach cen prądu płacę 200 zł za prąd miesięcznie. Rachunek jest prosty za rok 2400 zł, to koszty oświetlenia, urządzeń AGD, TV oraz całego ogrzewania w tym ciepłej wody. Kłóćcie się dalej. Zachód ma instalacje od 30 lat. A my jak w zaścianku będziemy udawadanić czy todziała. Pozdrawiam niedowiarków,
                    • Gość: Paweł Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.gmk.net.pl 12.03.08, 22:38
                      Dom 200m2 w technologii trójwarstwowej. Zwykły kocioł gazowy Vaillant za
                      2500zł. Cała instalacja kosztowała <10000zł.Zużycie gazu na ogrzewanie średnio
                      2000zł. Pompa ciepła wyceniona na mojej działce przez wykonawcę cena urządzeń +
                      robocizna 70 000zł. Jeżeli zaoszczędzę 600zł rocznie różnica zwróci się po 100
                      latach.Zakładając koszty serwisu, przeglądu i td. nie zwróci się NIGDY. Mało
                      tego lokata 60000zł rocznie da 3360zł. W porównaniu więc do ciebie więc moje
                      ogrzewanie nie tylko nic mnie nie kosztuje lecz przynosi zysk 1360zł rocznie.
                      Instalacja w Polsce takiego czegoś jest kompletną głupotą ekonomiczną lub jeżeli
                      wolisz kaprysem bogatego człowieka. Co innego np we Francji gdzie są odpowiednie
                      dopłaty, a cała instalacja jest tańsza. Ale i tam taka instalacja się zwraca po
                      15-25 latach.Na wypadek większych mrozów mam rezerwę 2x mocy grzewczej.Wiesz jak
                      będzie wyglądać twoje ogrzewanie przy -25C? Masz przynajmniej jakiś kominek?
      • Gość: Użytkownik PC Re: Pompy ciepła, czyli tanie grzanie IP: *.quarto.pl 11.12.09, 14:25
        A u mnie działa. Jest ciepło. Koszt użytkowania jest śmiesznie niski - zresztą
        inwestycja też nie była droga porównując do gazu (kotłownie i tak trzeba zrobić,
        pompa ciepła tyle co dobry kocioł i komin a kolektor tyle co przyłącze;) )
        250m2, Pc: Q=11,4kW
        I Nie mam w domu Gazu :))
        A co do liczenia zapotrzebowania na energię to zawsze jest jedna wielka
        niewiadoma, której nikt nie umie przewidzieć - budowlańcy.
        Pozdrawiam
    • systron Pompy ciepła, czyli tanie grzanie 09.01.09, 23:59
      Każdy, kto racjonalnie myśli o domu, ten szuka najbardziej
      ekonomicznych i wygodnych sposobów zaopatrywania go w ciepło, a
      jednocześnie rozwiązań sprawdzonych i bezpiecznych. Stały wzrost cen
      tradycyjnych nośników energii – gazu, węgla i energii elektrycznej –
      sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad wykorzystaniem
      alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z nich są pompy ciepła, które
      przetwarzają ciepło pobrane z otoczenia (gruntu, wody, powietrza) w
      energię do ogrzewania domu lub podgrzewania wody. Urządzenia te są
      zasilane energią elektryczną, jednak za każdą 1 pobraną jej
      jednostkę dostarczają 3 - 5 jednostek energii cieplnej.
      Zainteresowanych instalacją pompy ciepła z południowego rejonu
      Polski zapraszam na :
      www.systron.pl

• marc-ell pompy Nateo 17.11.09, 20:39
      Ja tez jestem za pompami ciepła. Polecam wam firme Nateo zajmujaca sie instalacja i zagadnieniami z tego zakresu www.pompyciepla.com/ Znajomy korzysta z ich usług i jak na razie jest bardzo zadowolony
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka