Dodaj do ulubionych

Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany?

IP: 57.66.193.* 16.10.06, 16:00
Zaczynam wreszcie budowę i mam dylemat z czego budować.
Projekt przewiduje beton komórkowy.
Z tego co czytam to znakomity materiał ale opinie ludzi są różne jedni
krytykują inni chwalą. Ponoć wodę pije i kruszy się itp. Czy to prawda?
Tak czy inaczej licząc cenę 1 m2 wychodzi taniej niż porotherm.
Pustak max ponoć się sprawdza ale dużo klocków na 1 m2 potrzeba i konieczne
jest ocieplenie.
Jedna teoria mówi, że ściana 1 warstwowa zdrowsza a druga inaczej i bądź tu mądry.
Oczywiście w w tym wszystkim liczy się koszt więc czy ktoś będzie tak uprzejmy
i dobrze poradzi laikowi ?
Obserwuj wątek
    • ramonka27 Re: Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany? 16.10.06, 16:57
      Drogi gościu - pustaki z betonu komórkowego też musisz ocieplić.
      Z mojego punktu widzenia budujesz dla siebie więc: MAX, U220, Kratówka lub
      nielubiany przeze mnie POROTHERM (tylko dlatego, że na pierwszych badaniach nie
      osiągnął nawet 70% zakładanej wytrzymałości na ściskanie).
      Nie będę zachwalał ceramiki bo nie muszę tego robić. Ja swoim inwestorom zawsze
      doradzam ceramikę - natomiast z czego tu zbudujesz to tylko twoja decyzja.
      • Gość: Zaczynający Re: Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany? IP: 57.66.193.* 18.10.06, 10:23
        ramonka27 właśnie dużo takich opinii słyszę ale wytłumacz mi z czego one wynikają?
        Ceramika materiał znany od lat udoskonalany OK ale ciut drogi bo jak liczę to
        wymurowanie i ocieplenie 1 m2 ściany wychodzi drożej niż wymurownie jej z betonu
        komórkowego odmiany 300 przy zachowaniu podobnej przepuszczalności cieplnej i do
        tego ściana z "300" może pozostać 1-warstwowa.
        Z tego co sie dowiaduję to beton ponoć promieniuje bardziej co jak sprawdziłem w
        pracowaniach naukowych jest nieprawdą i druga wada to długi okres suszenia ścian
        po wymurowaniu (nie można dopuścić do zalania przy budowie).
        Aspekt taki jak wytrzymałość na sciskanie w moim przypadku nie ma znaczenia bo
        domek będzie niski (parter z poddaszem uż.)
        Następny problem to zaprawa powinna być ciepłochronna - czy to prawda ze cięzko
        o murarzy którzy potrafiąwłaściwie murować proste ściany przy użyciu tej zaprawy
        (cienkie warstwy) ?
        Są ludzie którzy budują z betonu i porothermu a także z maxa. Opinie różnorakie
        wiec jeżeli ktoś ma jakieśzastrzeżenia to chciałbym siędowiedzieć z czego one
        wynikają czy z faktycznych wad materiału czy z braku przestrzegania zaleceń czy
        z partactwa wykonawców.
        Z tego co wiem to również porotherm nierówny porothermowi zależy kto go
        wyprodukował.

• ramonka27 Re: Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany? 23.10.06, 20:53
          Kto ci takich bzdur nagadał że betonu komórkowego się nie ociepla???
          Od ścian jednowarstwowych się raczej już odchodzi ze względu na ich sporą
          grubość. Aby uzyskać odpowiedni wsp. przenikania ciepła ściana jednowarstwowa
          musi być sporo grubsza od dwuwarstwowej.
          Swego czasu jak projektowałem domki jednorodzinne to zawsze stosowałem odmianę
          600 betonu komórkowego a nie 300 (to tak na marginesie).
          To czy wytrzymałość na ściskanie ma znaczenie czy też nie wyjdzie przy
          zbieraniu obciążeń. Domek może być mały a naprężenia duże. Wszystko zależy od
          obciążeń i sposobu ich przekazywania na fundament.
          Z zaprawą cienkowarstwową (ciepłochronna) to prawda. Nie ma sensu stosować
          Betonu komórkowego na zwykłą zaprawę, gdyż taka ściana nigdy nie będzie miała
          projektowanego współczynnika przewodnictwa cieplnego. To co podają producenci
          jest przeważnie przy założeniu zapraw cienkowarstwowych (czyli klejowych). Z
          wykonaniem jest róznie. Wykwalifikowanej ekipie to nie robi róznicy. Ma to
          znaczenie wtedy, gdy robi jakiś patałach i musi nadrabiać na fugach (spoinach)
          swoje krzywizny.
          Moje zdanie jako projektanta jest takie - niektórzy mogą się z nim zgodzić inni
          nie. Mianowicie - jak chcesz mieć dom naprawdę ciepły to polecam ceramikę (i
          nie przereklamowany POROTHERM) np. MAX, U220, zwykła Kratówka K2, K3 +
          ocieplenie warstwą styropianu.
          Jak chcesz mieć szybko (ze względu na wielkość pustaków) i troszkę taniej
          zastosuj beton komórkowy 24cm + 12cm styropianu. Od tych, którzy mówią że
          ściana jednowarstwowa spełni war. cieplne wymagaj odpowiednich obliczeń
          popartych wiedzą z zakresu budownictwa. Taka ściana pewnie spełni warunki
          cieplne ale napewno nie bedzie miała takiej grubości jak ściana dwuwarstwowa.
          Zastanów się czy należy przepłacać np na większą ilość belek nadprożowych L19,
          które też nie są za darmo.
          Pozdrawiam
      • Gość: Mario Re: Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany? IP: *.brda.net 25.10.06, 17:13
        Jest też jeszcze jeden producen betonu kom który podaję swoje parametry dla 36cm
        który niby spełnia warunki dla ściany jednowarstwowej czyli poniżej 0,50

W odniesieniu do budynków w zabudowie jednorodzinnej wartość współczynnika
        przenikania ciepła ścian zewnętrznych powinna być nie wyższa niż 0,50 (W/m2K) -
        w przypadku ścian jednorodnych, a dla ścian warstwowych nie większa niż 0,30
        (W/m2K).
        www.solbet.pl/izolacyjnosc_cieplna.php
        • ramonka27 Re: Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany? 25.10.06, 19:54
          Hmm wszystko jest bardzo ładnie tylko niech mi (konstruktorowi) powie inwestor
          jak w ścianie jednowarstwowej chce się pozbyć mostków termicznych???
          Owszem współczynnik (dość niski) podawany jest dla ściany. Natomiast moje
          pytanie jest takie: A co z balkonami, co z nadprożami, co z rdzeniami mocowania
          murłaty. Te żelbetowe elementy w ścianie jednorarstwowej pozostają
          nieosłonięte. O ile ściana spełnia wymagania to co z żelbetem???
          Co wam po niskim przenikaniu ciepła przez ścianę skoro uciekać będzie nadprożem
          powodując skraplanie się pary wodnej na powierzchni żelbetu.
          trzeba się zastanowić nad ociepleniem żelbetu. Przy scianach dwuwarstwowych ten
          problem nie wystepuje.
    • Gość: ' Re: Beton-porotherm-max czy coś innego na ściany? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.10.06, 21:17
      Gość portalu: Zaczynający napisał(a):
      > Zaczynam wreszcie budowę i mam dylemat z czego budować

Pytanie retoryczne. Nie masz żadnego dylematu.
      Masz budować z tego, co jest w projekcie !!!
      Jeżeli chcesz cokolwiek zmieniać, musisz(!!!) uzyskać zgodę projektanta !!!
      Jeżeli tego nie zrobisz to jednostronnie odstąpisz od warunków decyzji o
      pozwoleniu na budowę, zatwierdzonego projektu i wówczas twoja budowa nie będzie
      niczym innym jak zwykłą, normalną samowolą budowlaną !
      Przy odbiorze inspektorat nadzoru budowlanego powinien ( i zapewne tak uczyni )
      odmówić ci wydania pozwolenia na użytkowanie budynku !!!
      Wybudujesz dom w którym nie będziesz mógł mieszkać !!!
      A z czasem dostaniesz nakaz rozbiórki !

Każde odstępstwo od projektu bez zgody projektanta jest istotnym (i samowolnym)
      odstąpieniem od zatwierdzonego projektu !
      Zrywającą ustalenia decyzji o pozwoleniu na budowę ! Co czyni decyzję o
      pozwoleniu na budowę decyzją nieważną !!!
      Trzeba być idiotą żeby tak ryzykować.
      Projekt to nie kolorowe obrazki, kreski, itd., które można mieć w d... !
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka