Dodaj do ulubionych

Sonda na temat tagów

03.02.10, 11:57
Drodzy,
mamy pytanie dotyczące tego, jak wolelibyście żebyśmy rozwiązali problemem pt. "tag X jest pisany wielką/małą literą a powinien być małą/wielką". Możliwych rozwiązań jest niewiele - dokładnie dwa - i prosimy o opinie na ich temat.

PS. wynik powyższej sondy będzie dla nas jedynie sugestią, decydujące będą argumenty, które mamy nadzieję pojawią się w komentarzach.
Obserwuj wątek
      • quentiin Re: Sonda na temat tagów 03.02.10, 12:12
        Obydwa rozwiązania są niezadowalające, ale to drugie mniej. Choć mnie po
        prawdzie by zupełnie zadowoliło. Ale wyobrażam sobie, że zmysł estetyki
        ortograficznej niektórych wystawiony zostałby i tak na próbę. Ale i tak mniejszą
        niż obecne rozwiązanie i zmiany raz na jakiś czas. Bo póki co jest nieładnie. Z
        małej litery, z dużej, cały tag dużymi literami...
      • kasmatka Re: Sonda na temat tagów 23.02.10, 18:01
        Tagi są bardzo potrzebne. Ten, komu je zawdzięczamy serdecznie dziękuję!smile W blogach hobbistycznych, rękodzielniczych nie ma sensu tworzenie kilkunastu kategorii, a tagi wszystko, czym się zajmujemy ładnie klasyfikują. Tagi mogą być pisane z małych liter, z dużych będą zbyt nieczytelne. Szkoda, że nie pogrubiają się wraz z intensywnością wchodzenia(wyświetlania) poszczególnego tagu a nie wraz z liczbą wpisów pod danym tagiem. Zamiast tego obok tagu mogłaby być w nawiasie liczba wpisów pod danym tagiem. Byłoby to bardziej przejrzyste. Ale tak jak jest teraz też jest dobrze.
    • kosciak1 Re: Sonda na temat tagów 03.02.10, 14:12
      Najsensowniej byłoby trzymać zbiorczo tagi bez względu na wielkość liter a u
      siebie na blogu każdy sobie może wpisywać jak chce.
      Jeśli nie ma takiej możliwości to chyba wszystko lowercasem jest sensowniej
      • irytek05 Re: Sonda na temat tagów 03.02.10, 15:11
        Wszystkie małymi literami, jest to rozwiązanie proste i praktyczne. Teraz np. Kołobrzeg wyskakuje dużą, a Kraków małą, jeśli umówimy się na małe, nie będzie takich sytuacji, ani podejrzeń o nieznajomość pisowniwink
    • roman_j Re: Sonda na temat tagów 03.02.10, 18:22
      Pewnie będę w mniejszości, ale optuję za słownikiem. Przecież pewnie i tak
      będziecie poprawiać błędy ortograficzne?
      Hyba, rze óznacie, Rze w tej sprawie terz morzna by Zapytać forómowiczuw o
      zdanie i demokratycznie pżyhylić Siem do woli wienkszości. wink)
      • rozieblox Re: Sonda na temat tagów 03.02.10, 20:30
        roman_j napisał:

> Pewnie będę w mniejszości, ale optuję za słownikiem. Przecież pewnie i tak
        > będziecie poprawiać błędy ortograficzne?
        > Hyba, rze óznacie, Rze w tej sprawie terz morzna by Zapytać forómowiczuw o
        > zdanie i demokratycznie pżyhylić Siem do woli wienkszości. wink)

Ja nie widzę problemu w tym, że ktoś chce mieć otagowane z błędami. Pomijam już
        fakt, że pisownia wielu słów zależy od kontekstu (Włochy i włochy, brud i bród),
        ale jeśli ktoś pisze bloga o "włatcach móch", to błędy mogą być wręcz celowe.

Najchętniej widziałbym to tak, że każdy blog ma własne tagi, z własną pisownią.
        Pewnie nie przejdzie. Drugi w kolejności jest wariant taki, że tagi są wspólne
        dla wszystkich, błędy nie są poprawiane, a każdy autor może określić w
        ustawieniach, czy chce mieć wszystko małą, wszystko kapitalikami, wszystko z
        wielkiej czy pisownia oryginalna. Trzeci w kolejności wariant, to wszystko
        małymi. Specem od styli nie jestem, ale wydaje mi się, że lowercase/kapitaliki
        można wymusić wtedy w stylu? I być może nawet pierwszą wielką dało by się zrobić.

Poprawiania błędów i wielkich liter po prostu nie widzę - kupa roboty i
        uszczęśliwianie na siłę. A i tak błędów się nie wyeliminuje. Mór i mur, może i
        morze.

Zdaję sobie sprawę, że przykłady podaję ciut naciągane, ale nie chodzi o to, by
        znaleźć trafne realne. IMO każdy wie, jak chce z tagów korzystać.
    • radzido Re: Sonda na temat tagów 18.02.10, 19:40
      Trochę się spóźniłam z głosem w tej dyskusji, ale tak sobie myślę, że istnieje i
      trzecie rozwiązanie:

- wszystkie tagi zaczynające się od DUŻEJ litery

To mogłoby zadowolić każdego. I nie byłoby dylematu estetyczno-ortograficznego,
      co może być małą a co musi być dużą. wink
    • eela Re: Sonda na temat tagów 23.02.10, 10:55
      Mnie się wydaje, że powinny byc poprawiane co jakis czas automatycznie za pomocą słownika. Ewentualnie jak pisze Radzido niech zaczynają się od wielkich liter. Głupio wyglada Warszawa z małej litery czy ulica Hoża jako hoża. Tak jest zreszta ze wszystkimi nazwami będącymi przymiotnikami.
    • qscfthm Re: Sonda na temat tagów 27.02.10, 17:23
      No więc... co z tymi tagami??
      Sonda się skończyła, jednak mimo tego oddaje głos, aby wszystkie tagi były z
      małej litery.
      Nie zwróciłem na to uwagi, podczas dodawania tagów do swoich notek i teraz 30%
      mam z dużej litery, a resztę z małej. Brzydko to wygląda, a w panelu zarządzania
      blogiem nie da rady zmienić w tagach dużych liter na małe, zawsze powraca do
      pierwotnego sposobu jakim zapisałem dany tag.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka