Dodaj do ulubionych

Co zrobić ze złodziejem?

03.12.07, 18:32
Ktoś chamsko kradnie mi treść, ciągnąc całe notki zapewne przy pomocy RSSa i
publikując je na swojej upstrzonej reklamami Gugla stronce (domena na
sprzedaż). Większość treści strony stanowią właśnie moje notki. Oczywiście
linków do źródła brak.

Co z takim zrobić? Czy Gazeta może jakoś pomóc w ukróceniu tego procederu?
Obserwuj wątek
      • konread Re: Co zrobić ze złodziejem? 04.12.07, 00:35
        To jest walka pozycjonerów o unikalny content na stronę, postępowanie w takich
        sytuacjach jest proste, piszesz do właściciela strony, a jeśli pozostaje on
        niewzruszony, zgłaszasz jego witrynę do Google pod adres
        www.google.pl/contact/spamreport.html
        Kiedy wypadnie z indeksu wyszukiwarki, zwinie stronę, gdyż nie będzie już miał z
        niej żadnych korzyści.
      • reiwsz Re: Co zrobić ze złodziejem? 04.12.07, 20:07
        Zostawiłam komentarz:
        Nie życzę sobie kopiowania moich notek!!!
        Proszę o usunięcie ich z tej strony, w przeciwnym razie będę
        zmuszona złożyć policji lub prokuraturze wniosek o ściganie
        przestępstwa z art. 116, 117, a może nawet 118 ustawy o prawie
        autorskim i prawach pokrewnych. (Zgodnie z art. 122 są to
        przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego.
      • kasiamat00 Re: Co zrobić ze złodziejem? 04.12.07, 20:28
        Serwis, o którym wspomina Kasica, kradnie tylko jej notki i nie zamieszcza
        absolutnie żadnych informacji o ich pochodzeniu. Na pierwszy rzut oka wygląda po
        prostu jak normalny blog. Jak to pierwszy raz zobaczyłam, to mnie zatkało - dużo
        rzeczy w sieci widziałam, ale takiego chamstwa jeszcze nie. Zresztą, zostało
        toto założone przez jakąś osobę (bo raczej nie firmę), która specjalizuje się w
        tego typu praktykach i na innych swoich "serwisach" zamieszcza RSSy z Interii,
        Onetu, WP czy Gazety plus oczywiście z jakiejś masy mniejszych stron. Oczywiście
        whois wyrzuca tylko nazwę registrara.
    • kasica_k I co dalej? 05.12.07, 14:45
      Co jeszcze mogę zrobić, oprócz zgłoszenia na stronie
      www.google.pl/contact/spamreport.html , którego już dokonałam?
      (dzięki za podanie linka).

Nie chcę, żeby ktoś kradł moje notki. Mam przestać pisać? Nowa notka przytupuje
      nóżkami i czeka na publikację smile

Swoją drogą ciekawe, że ktoś postanowił zacząć zarabiać na mojej treści, zanim
      zdecydował się zrobić to Syndykat, w którym mój blog siedzi prawie od początku
      jego/swojego istnienia smile
    • visegrad Re: Co zrobić ze złodziejem? 05.12.07, 18:53
      to może by wprowadzić kanał RSS jako opcję do wyboru przez użytkownika? Czy one
      naprawdę muszą być dostępne dla wszystkich?
      W Feedburnerze (i chyba też w Bloggerze) jest taka opcja, że wpis ściągany przez
      RSSa jest opatrywany "stopką" autora, można tam np. wpisać, kto ma copyright do
      danych treści albo podać licencję CC. To mogłoby być kolejne rozwiązanie.
      • reiwsz Re: Co zrobić ze złodziejem? 06.12.07, 09:36
        Visegrad, czy to spowoduje, że notki nie będą pobierane. Wczoraj specjalnie
        obserwowałam tego bloga, moja notka pojawiła się u niego po dwóch
        godzinach.Komentarz, który zostawiłam, został wykasowany.
        Do google napisałam, reakcji zero.
        Czy to rozwiązanie z RSSem, które podajesz, mogę wprowadzić sama. Jak?
        • visegrad Re: Co zrobić ze złodziejem? 06.12.07, 09:45
          > Visegrad, czy to spowoduje, że notki nie będą pobierane.

nie, ale złodziej treści nie będzie mógł w żaden sposób wytłumaczyć. Na każdej
          notce będzie świadectwo tego, że wpis jest kradziony.

Wczoraj specjalnie
          > obserwowałam tego bloga, moja notka pojawiła się u niego po dwóch
          > godzinach.Komentarz, który zostawiłam, został wykasowany.
          > Do google napisałam, reakcji zero.
          > Czy to rozwiązanie z RSSem, które podajesz, mogę wprowadzić sama. Jak?

tak, potrzebne jest konto na Feedburnerze
          www.feedburner.com
          i mając to konto możesz sobie "wypalić" własny feed z wieloma dodatkowymi
          opcjami (np. statystyki). Niestety domyślny bloxowy kanał RSS dla twojego bloga
          będzie w dalszym ciągu aktywny, więc to nie powstrzyma złodzieja.
          Słuchajcie, a może się skrzykniemy i zorganizujemy jakąś wspólną akcję, np.
          ustalimy treść jakiejś notki kompromitującej dla zasysacza (typu "autor tej
          strony jest złodziejem" i wrzucimy ja na nasze blogi, żeby się na nią nadział
          (jak z tą owcą nadzianą siarką w bajce o Smoku Wawelskimwink
          • vierablu Re: Co zrobić ze złodziejem? 06.12.07, 11:57
            > Słuchajcie, a może się skrzykniemy i zorganizujemy jakąś wspólną akcję, np.
            > ustalimy treść jakiejś notki kompromitującej dla zasysacza (typu "autor tej
            > strony jest złodziejem" i wrzucimy ja na nasze blogi, żeby się na nią nadział
            > (jak z tą owcą nadzianą siarką w bajce o Smoku Wawelskimwink

Tak. Prosze. Cokolwiek.
            Wczoraj skorzystalam z podanego przez reiwsz linka:
            www.copyscape.com/ i niestety okazuje sie, ze z jakijs przyczyny mojego
            bloga upodobaly sobie automaty spamujace. Juz nie tylko chrupki z jelonek, dobre
            strony, ale i pare innych.

Ja mam propozycje dla 'wladz' bloxa:

Stworzcie w szablonach miejsce z tekstem domyslnym mowiacym o prawach autorskich
            (napis powinno sie moc wylaczyc). Niektorzy na swoich blogach maja takie, ja nie
            wiem, jak to zrobic, a poza tym uwazam, ze powinno to byc wyposazenie szablonu.
            Jak ktos mial by ten napis wlaczony, powinnien on byc (moze w krotkiej formie,
            jak: prawa autorskie vierablu.blox.pl.) dodawany do RSS.

Nie zabezpiecza to przez kopiowaniem, ale przynajmniej wraz z kopia zostanie
            przekazany w widoczny sposob adres bloga.
            • ols Re: Co zrobić ze złodziejem? 06.12.07, 13:16
              To na nic (informacja o prawach). Prawo autorskie obowiązuje bez względu na dodanie lub nie takiej deklaracji. "Ssacz" RSSa może bez problemu wyfiltrować taką stałą frazę.
              Tylko bezpośredni kontakt z właścicielem strony może coś dać.

Prędzej czy póżniej Google wywali tego typu strony ze swoich indeksów i problem zniknie. Trzeba cierpliwie zgłaszać te śmietniki Googlowi i właścicielom serwerów.
          • kasica_k Re: Co zrobić ze złodziejem? 06.12.07, 12:35
            visegrad napisał:
            > Słuchajcie, a może się skrzykniemy i zorganizujemy jakąś wspólną akcję, np.
            > ustalimy treść jakiejś notki kompromitującej dla zasysacza (typu "autor tej
            > strony jest złodziejem" i wrzucimy ja na nasze blogi, żeby się na nią nadział
            > (jak z tą owcą nadzianą siarką w bajce o Smoku Wawelskimwink

U mnie taka notka wisiała do wczoraj. W końcu opublikowałam kolejną normalną
            notkę - no i natychmiast została zassana...
            Zgłoszenie do Google nie przyniosło żadnych rezultatów, złodziej
            kradnie w najlepsze.

Jeszcze raz podkreślę: "mój" złodziej to nie jest strona, na której zbierane są
            notki z wielu blogów - jest to KOPIA MOJEGO BLOGA, z notkami, z kategoriami,
            kreująca się na serwis "z branży" (bielizna damska, bo o tym jest mój blog), w
            domenie .pl. Tylko obrazków i komentarzy nie ma, linki też pozostają nieaktywne.

Ktoś po prostu systematycznie kradnie moje teksty i zarabia na nich, posługując
            się powszechnie dostępnym kanałem RSS. Gdyby była choćby czasowa możliwość
            wyłączenia RSS, zrobiłabym to natychmiast, a tak - nie mogę zrobić NIC.

A co admini na to?
    • kasica_k Złodziej kradnie dalej! 11.12.07, 00:01
      Jak wyżej. Czy portal Gazeta.pl naprawdę nie może pomóc w ukróceniu tego
      procederu? Zgłoszenie do Googla nie pomogło.

A little help?

Bo widzę, że nie tylko ja mam ten problem.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka