Dodaj do ulubionych

Dwie wąskie szpalty

20.07.08, 19:33
Widziałem na niektórych blogach, że mają dwie wąskie szpalty (oprócz tej
szerokiej oczywiście <głównej>wink. Jak takie coś zrobić?

Mam też taki pomysł, by wstawić dwie kolumny w miejsce na kod html, ale wtedy
nie ulegną podziałowi archiwum (kalendarz) i ostatnio wpisy
Obserwuj wątek
      • ols Re: Dwie wąskie szpalty 21.07.08, 15:23
        Tak naprawdę nie ma szablonów trzyszpaltowych - nawet te z trzema szpaltami to efekt zastosowania cssowej sztuczki. Polega ona na odpowiednim pozycjonowaniu poszczególnych elementów strony.
        • kate_mac Re: Dwie wąskie szpalty 21.07.08, 16:04
          w zależności od bloga złuda trzeciej szpalty jest stworzona inną "sztuczką"
          ja preferuję pozycjonowanie całej trzeciej szpalty ale są blogi z pozycjonowanymi poszczególnymi elementami

o pozycjonowaniu elementów cssmonkey.blox.pl/2008/02/Podstawy-layoutu-CSS-czesc-I.html
            • kate_mac Re: Dwie wąskie szpalty 22.07.08, 14:36
              Nie udostępnia się szablonów z trzema szpaltami bo jak wyżej wyjaśnił Ols
              trzecia szpalta nie istnieje - to jedynie wizualna sztuczka która przede
              wszystkim ma pewne ograniczenia i co ważniejsze nie ma jednego uniwersalnego
              sposobu na jej zastosowanie, że nie wspomnę o instrukcji jak z szablonu
              skorzystać (jak tam Twoja znajomość tagów html?)

CSS pisze się pod konkretny html dużo wygodniej i prościej jest gdy się wie co
              się opisuje - w każdym bądź razie ja tak wolę
              • Gość: leszek Re: Dwie wąskie szpalty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.07.08, 02:13
                luzsmile znam html i css ale zwyczajnie nie mam czasu podlubać przy tym ale nie
                ściemniaj że nie można bo coś tamsmile
                moze troche dlubania jest ale mozna
                napisac posta i wytlumaczyc krok po krokusmile
                co gdzie wklei etc.

rozumiem ze robie jakas warstwe i na chama przesuwasz na lewo lub coś pododnego
                tak wyczytałem na experymentach informatycznych.
                ktoś udostepni kiedyś takiego css/z 3 szpaltami/ i zrobi furoresmile mozna
                prowadzić biznes jak mikrosoft zamkniety. a mozna otwarty jak googlesmile

• s.z.y.m.o.n Re: Dwie wąskie szpalty 23.07.08, 22:08
                  > luzsmile znam html i css ale zwyczajnie nie mam czasu
                  > podlubać przy tym

Więc nie znasz sytuacji tak dobrze jak autorzy 3-szpaltowców.

> ale nie ściemniaj że nie można bo coś tamsmile

Nie zauważyłem, żeby ktoś ściemniał, że nie można. Zwyczajnie nie ma większego sensu, bo nie będzie on dostatecznie uniwersalny.

> ktoś udostepni kiedyś takiego css/z 3 szpaltami/
                  > i zrobi furoresmile

Tiaaa, będzie każdemu z osobna tłumaczył(a), co trzeba zrobić. Z doświadczenia wiem, że spora część (jak nie większość) użytkowników nie czyta dokładnie instrukcji. Więcej z takim szablonem wówczas nerwów aniżeli zysku, zarówno dla autora, jak i użytkowników.
                  Pewnie z tej właśnie przyczyny powstają jedynie dedykowane szablony z 3 szpaltami. Zwyczajnie wiadomo czego się spodziewać.
                  • kate_mac Re: Dwie wąskie szpalty 24.07.08, 15:57
                    > Pewnie z tej właśnie przyczyny powstają jedynie dedykowane szablony z 3 szpaltami.
                    > Zwyczajnie wiadomo czego się spodziewać.

To z mojego punktu widzenia podstawowa przyczyna. Na blox automatycznie kopiuje się tylko CSS co oznacza że w przypadku ogólnodostępnego szablonu 'trzecią szpaltę' każdy sobie stworzyć musi sam. W przypadku dedykowanego szablonu wiem co opisuję a tutaj...
                • kate_mac Re: Dwie wąskie szpalty 24.07.08, 15:50
                  > luzsmile znam html i css ale zwyczajnie nie mam czasu podlubać przy tym ale nie
                  > ściemniaj że nie można bo coś tamsmile

nie ściemniam, że nie można bo w żadnym miejscu nie napisałam, że nie można -
                  twierdzę za to, że to problematyczne i nie bardzo dla mnie wygodne

> moze troche dlubania jest ale mozna
                  > napisac posta i wytlumaczyc krok po krokusmile
                  > co gdzie wklei etc.

a potem wytłumaczyć jeszcze raz...
                  zresztą co do dłubania to nie jest to problem; pytanie brzmi co mam wydłubać

> rozumiem ze robie jakas warstwe i na chama przesuwasz na lewo lub coś pododnego
                  > tak wyczytałem na experymentach informatycznych.

no i dobrze wyczytałeś; zastosuj do tego to co wyczytasz na cssmonkey.blox.pl o
                  position:absolute w ramach elementu position:relative i gotowe

> ktoś udostepni kiedyś takiego css/z 3 szpaltami/ i zrobi furoresmile mozna
                  > prowadzić biznes jak mikrosoft zamkniety. a mozna otwarty jak googlesmile
                  >

czy mam rozumieć, że zostałam porównana do microsoft? ciekawe, że w opozycji do
                  google...
                  co do furory jaką zrobi taki szablon to nie przeceniałabym tej śmietanki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka