Dodaj do ulubionych

Euroregion Nysa - strona czeska

10.05.11, 22:25

Wybieramy sie w 5 osób za 2 tygodnie na 3 dni do Euroregionu Nysa. Moze ktos z was potrafilby nam polecic jakies fajne miejsca; zamki, muzea itp w tym regionie po stronie czeskiej?
W planie na pewno Liberec, a na resztę jestesmy otwarci. Bedziemy jechac przez Szklarska, w kierunku niemieckiego Zittau. Niestety, nie mamy samochodu, ale liczymy na dobre połączenia komunikacja publiczna.

Z góry wielkie dzieki! Pozdrawiam
Obserwuj wątek
            • wislok1 Taaa, jasne 12.05.11, 13:52
              Doczekam się twoje wersji wydarzeń, czy będziesz po prostu się nie zgadzał z googlami, wikipedią i całym swiatem, bo się nie zgadzasz ?

A teraz tekst o zamku we Frydlancie:
              „Tolik možností, jak jej vidět: z roviny, z mostu, z parku, mezi holými stromy, z lesa za vysokými jedlemi. Je postaven z částí překvapivě poskládaných nad sebe, a když člověk vstoupí na nádvoří, ještě dlouho se zámek nechce uspořádat, protože jeho mnohotvárnost je vystupňovaná temným břečťanem, začernalým zdivem, bílým sněhem, ledovým povlakem břidlicově zabarvených svahů střech.“ (FK, deníky z cest, str. 10)
              www.franzkafka.webgarden.cz/frydlant
              Kto jest autorem tekstu ? Dala ułatwienia dodam, że jego nazwisko jest w adresie strony internetowej powyżej

• wislok1 Re: Taaa, jasne 12.05.11, 14:04
                www.juedische-allgemeine.de/article/view/id/3088
                Zdaniem mieszkańców Frydlantu opis zamku w powieści "Zamek" i opis zamku we Frydlancie autorstwa Kafki
                sa bardzo do siebie podobne
                • Gość: miejscowy Re: Taaa, jasne IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.11, 15:56
                  Ale co ty mi chłopie cytujesz fragmenty mało wiarygodnych stron internetowych albo plotki mieszkańców? Wiejskiej babie, jak bardzo chce, to nawet konar drzewa skojarzy się z odbiciem d... Chrystusa. Więc wyobraź sobie, że są dużo wiarygodniejsze źródła, pisane przez zawodowych historyków i uznanych krajoznawców. Tytuł jednego z poważnych czasopism krajoznawczo-turystycznych, gdzie jakiś czas temu była wałkowana ta sprawa, podałem ci wyżej. Więc zainteresuj się nimi dzieciaku, a potem pisz, bo jak na razie tylko wprowadzasz innych w błąd.
                  • wislok1 Re: Taaa, jasne 12.05.11, 16:23
                    Zdanie samego Kafki to "mało wiarygodna opinia"
                    czy "plotka wiejskiej baby" ?

Może tak więcej grzeczności, a mniej obrażania mieszkańców Frydlantu i innych ludzi ?
                    • wislok1 Re: Taaa, jasne 12.05.11, 16:27
                      www.naszlaku.pttk.pl/
                      Proszę z łaski swojej poszukać, gdzie jest ten artykuł demaskujący kłamstwa "wsioków" z Frydlantu i podać link.
                      • Gość: miejscowy Re: Taaa, jasne IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.11, 18:05
                        Dziecko drogie, naucz się czytać ze zrozumieniem, bo ja nigdzie nie widzę na twojej stronce słów Kafki, że umieścił zamek we Frydlancie w swojej powieści. Właśnie przez takich ćwoków jak ty tworzą się tego rodzaju "ludowe legendy" - jeden nie zrozumiał, drugi przekręcił, trzeci nie dosłyszał, bo był przygłuchy, a czwarty miał bujną wyobraźnię. Co do "Na szlaku", to wybierz się do biblioteki (mam nadzieję, że pochłonięty przez internet jeszcze nie zapomniałeś, że istnieje coś takiego) i poszukaj sobie - wysiłek wcale nie jest tak duży, jak może się wydawać. Ja naprawdę nie pamiętam numeru i nie chce mi się szukać dla ciebie, podpowiem ci tylko, że wyjaśnienie tej sprawy było w numerach drukowanych, których w internecie nie znajdziesz.
                        • Gość: mbalasa Re: Taaa, jasne IP: *.internetia.net.pl 12.05.11, 18:30
                          Halo Panowie,
                          nie było moim zamiarem wywołanie kłotni.
                          Nie chce kwestionowac wiedzy zadnego z Panów, dziekuje za wskazówke.
                          Zgadzam się z miejscowym co do ludowych legend, poza tym bylam juz w kilku zamkach, ktore podobno jako pierwsze w Europie zaopatrzone były w bieżącą wodę. I komu wierzyc?
                          Czy Disney faktycznie wzorował sie zamkiem Ludwika Bawarskiego tworzac swój zamek? (acha, pewnie gdzies to mozna sprawdzic)

Sama widze, ile bzdur jest w google, ale tego nie unikniemy, dopóki pisac może kazdyo wszystkim, zarówno ten dociekliwy jak i nie.
                          Opinie obu z was bede miała na uwadze, gdy bede we Frydlandzie.
                          A jesli dotre do biblioteki, to i Na szlaku poszukam

Pozdrawiam

• wislok1 Re: Taaa, jasne 12.05.11, 21:53
                            Prosze porównać opsi zamku we Frydlancie autorstwa Kafki z opisem zamku w "Zamku" Kafki.

PS: każdy frustrat może twierdzić, że ziemia jest płaska
                          • wislok1 Disney 12.05.11, 22:07
                            Disney faktycznie wzorował się na zamku Ludwika Bawarskiego.
                            Chodziło o zamek Neuschwannstein, "Nowa Łabędzia Skała".

Zamek we Frydlancie wzbudził zainteresowanie Kafki swoim ogromem i tym, że ma mnóstwo zakamarków, korytarzy, komnat, itp. Co ciekawe zamek we Frydlancie był już za czasów Kafki udostępniony do zwiedzania. Przewodnik prowadził turystów po ciemnych komnatach opowiadając ciekawe historie. Dla kogos tak wrażliwego jak Kafka musiało to zapaść w pamięci.
                            Oczywiście w internecie jest mnóstwo bzdur. Ale autorzy wikipedii pilnują, aby trzymac się faktów. To jest po prostu niemożliwe, żeby na wszystkich stronach internetowych wszyscy się mylili pisząc o Kafce i Frydlancie.
                            • Gość: miejscowy Re: Disney IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.05.11, 22:28
                              Taaa... kolejny zestaw pierdół wyssanych z palca autorstwa "wisłoka1". A myślałem, że "Dobranocka" już się skończyła... Więc wracaj do swojej Wikipedii, bo widzę, że bardziej wiarygodnego źródła nie znasz. Do jednego czasopisma "Na szlaku" oczywiście nie sięgniesz, co nie przeszkadza ci twierdzić, że znasz wszystkie strony internetowe poświęcone Kafce i Frydlantowi. Nawet uczeń gimnazjum potrafi lepiej selekcjonować źródła pod względem wiarygodności niż ty.
    • Gość: przewodnik sudecki Jeszcze o zamku Frýdlant IP: 67.23.128.* 13.05.11, 11:54
      Witam!

Z uwagą przeczytałem dyskusję na temat zamku Frýdlant. Jako osoba zawodowo zajmująca się oprowadzaniem turystów po Sudetach, także czeskich, muszę przyznać rację Miejscowemu. Zresztą sporo można znaleźć na ten temat w literaturze turystycznej, panu Wisłokowi1 polecam, zamiast różnych podejrzanych stron internetowych, przewodniki turystyczne pisane przez profesjonalnych krajoznawców oraz opracowania naukowe (artykuły, monografie regionalne), jakich wiele wyszło spod pióra historyków regionalnych, zarówno polskich, jak i czeskich. Niestety, raczej nie znajdzie się ich w Internecie, ale każda wizyta w jakiejkolwiek bibliotece posiadającej dział turystyczny dotyczący Sudetów powinna dać satysfakcję. Wystarczy trochę chęci, zamiast upartego propagowania na forum własnej niewiedzy. Również twierdzenie, że 100 procent stron internetowych powiela bzdury dotyczące zamku Frýdlant, jest zwyczajnym kłamstwem, jestem przekonany, że autor tych słów nie zna nawet ułamka stron, w których poruszono dzieje tego niewątpliwie interesującego zamku.

Z poważaniem,
      Janusz Wójcik, przewodnik sudecki
    • Gość: Europejczyk Zamki Polskie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.07.15, 20:34
      Byłem w zamku Frydlant dziś 03.07.2015 - rewelacja. Oprowadzała nas przewodniczka mówiąca po polsku ok. 2 godz. duża wiedza, bogato wyposażone komnaty (dobrze zachowany obiekt). Nie widziałem do tej pory czegoś takiego - polecam... Cena dla taty, mamy i synka 575 CzK ok. 80 zł na nasze. Podczas tych i poprzednich wakacji zwiedzałem Książ, Chojnik, Czocha i te zamki nie umywają się do Frydlandu. Najbliżej można porównać z Książem... Takiego "zapachu historii" dawno nie odczułem

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka