Dodaj do ulubionych

Mieszkanie - wynajem czy sprzedaż i lokata?

IP: *.tvkdiana.pl 29.03.12, 12:02
Witajcie,
Mam nie lada dylemat. Posiadam dodatkowe 10-letnie mieszkanie, ok. 50 mkw w średniej wielkości mieście, kupione w najlepszym okresie. Myślę że jego aktualna wartość to ok. 250-280 tys. zł. Do tej pory mieszkał w nim syn - student. Aktualnie syn zmienił miejsce zamieszkania, a lokum stało odłogiem. Po kilku miesiącach postanowiłam je wynająć. Niestety trafił mi się lokator oszust, który zalegał z płaceniem, robił uniki na wszelkie próby kontaktu, itp. Jednym słowem koszmar. Jego pozbycie się kosztowało mnie wiele nerwów. Po kilku miesiącach jego pomieszkiwania, gdzie miałam nadzieję trochę na tym wynajmie zarobić, wyszłam niemalże na zero.
W każdym razie dostałam cenną nauczkę i teraz zastanawiam się co wybrać?
1.) Sprzedać mieszkanie, a pieniądze wrzucić na lokatę, co licząc załóżmy 5% z 250 tys. dało by mi jakieś 12 tys. rocznie (czyli średnio 1000zł / mc)
2.) Nadal masochistycznie bawić się w wynajem, dla miesięcznego zysku ok. 800 zł - o ile tym razem trafi się uczciwy człowiek. Dodatkowo bawić się co kilka lat w dodatkowe koszty wymiany liczników, remontów, itd.? Plusem jest jednak posiadanie dodatkowego mieszkania. Nigdy nie wiadomo kiedy taka możliwość się przyda.

Nie da się ukryć, że ze względu na spokój psychiczny skłaniałabym się ku opcji nr 1, proszę jednak o ewentualne porady. Z góry za wszelkie podpowiedzi i sugestie bardzo dziękuję.
Obserwuj wątek
  • Gość: j4siu Re: Mieszkanie - wynajem czy sprzedaż i lokata? IP: *.dynamic.chello.pl 30.04.12, 08:48
   Przyznam szczerze, że nigdy nie dałbym pieniędzy na lokatę. Mamią nas ofertami 7% itd. - jednak jest to kwota w której nie uwzględnia się podatków i inflacji. Na lokacie realnie zarabia się 3-4 %.
   Lepiej mieszkanie wynająć nawet za 800-900zł (rozumiem, że to kwota netto tj. po odliczeniu kosztów administracji) i powierzyć zarządzanie firmie zewnętrznej.
   Jest na rynku wielu pośredników, którzy proponują usługę ZARZĄDZANIA MIESZKANIAMI NA WYNAJEM, ale jest to ich dodatkowe zajęcie. Ponieważ sam posiadam kilka mieszkań na wynajem, nie chce mi się użerać z najemcami oddałem więc mieszkania do zarządzania wyspecjalizowanej w tym kierunku firmie MZURI (mają oddziały w kilku miastach)-> www.mzuri.com.pl Oni wszystko za mnie robią i biorą za to śmieszne pieniądze w porównaniu do mojego spokoju. Jestem mega zadowolony i naprawdę mogę ich polecić.

   Warto też pamiętać, że nieruchomości są lepsze od lokaty bo:
   - ich wartość zawsze rośnie - owszem są wahania i chwilowe spadki, ale gdy wynajmujemy np. przez 10 lat, to tak naprawdę nas te wahania nie obchodzą, bo nie sprzedajemy, a po 10 latach wartość mieszkania na pewno będzie wyższa,
   - nieruchomości są dobrem 'namacalnym' i realnym w przeciwieństwie do lokat,
   - kwotę zakupu nieruchomości można negocjować - oprocentowania lokaty nie,
   - można zwiększyć wartość nieruchomości (np. poprzez remont)- na oprocentowanie lokaty nie ma się żadnego wpływu.

   Moje zdanie więc jest takie... tylko NIERUCHOMOŚCI :)
   Powodzenia w wynajmie i bezproblemowych najemców.
   • ilanek Re: Mieszkanie - wynajem czy sprzedaż i lokata? 13.10.12, 09:06
    Gość portalu: j4siu napisał(a):
    > - kwotę zakupu nieruchomości można negocjować - oprocentowania lokaty nie,

    Oczywiście, że można negocjować oprocentowanie lokat.
   • ilanek Re: Mieszkanie - wynajem czy sprzedaż i lokata? 13.10.12, 09:20
    Gość portalu: j4siu napisał(a):
    > Warto też pamiętać, że nieruchomości są lepsze od lokaty bo:
    > - ich wartość zawsze rośnie

    Dlaczego "zawsze rośnie" ? Przecież mamy ujemny przyrost naturalny, a mieszkań coraz więcej.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka