Dodaj do ulubionych

w wiejskim stylu....czy pamietacie?

23.03.09, 19:10
Czy pamietacie lub widziałyscie na polskich filmach takie makatki /wieszane w kuchni/ z przeróżnymi sentencjami np. "czym chata bogata", "gość w dom..." itp. Czy takie wzory można gdzieś znaleść. Jeśli coś takiego macie to bedę wdzięczna. Od niedawna mieszkam na wsi i wymarzyłam sobie takie ozdoby takie ozdoby w mojej kuchni. Tylko nie wiem czy to nie czasem haft płaski. Pozdrawiam wsiowo i wiosenkowo.
Obserwuj wątek
    • ryznar13 Re: w wiejskim stylu....czy pamietacie? 23.03.09, 19:31
      doskonale pamiętamy babcine makatki i z rozrzewnieniem wspominamy kuchnie
      kaflowe i w każdym domu taka ozdoba. Masz rację, takie makatki były wykonane
      haftem płaskim lub łańcuszkiem. Swego czasu robiłam taka na
      zamówienie.Najtrudniej było znaleźć żeby podpatrzyć wzór, bo wiadomo że schematu
      nie miałam. W końcu znalazłam drukowaną, odbiłam na kalkę a potem na materiał
      [zwykłe białe płótno] , wyszyłam haftem płaskim i za igłą w niebieskich
      kolorach.Efekt - piękny, klientka - zachwycona.Ale szczerze powiedziawszy
      napracowałam się. Jeżeli urządzasz kuchnię w takim stylu to taka makatka będzie
      pięknie wyglądać. Pozdrawiam
    • diwina69 Re: w wiejskim stylu....czy pamietacie? 23.03.09, 19:36
      Nawet mam wzór po babci na taką makatkę! do powieszenia raczej przy wyjściu, bo
      tekst jest taki: "Idziesz z domu chociaż blisko, z Bogiem wychodź z progu. Gdy
      powrócisz doń szczęśliwie to podziękuj Bogu". Są jeszcze aniołki z szarfami w
      rękach i kwiatki. Wzór bardzo stary, taka pamiątka rodzinna.
    • chica111 Re: w wiejskim stylu....czy pamietacie? 25.03.09, 10:22
      Witaj !!!
      U mnie w domu zachowało się kilka podobnych rzeczy. Pamiętam że moja
      prababcia (bo ona wyszywała tego typu "makatki") miała ich więcej - z
      napisami też. Dziś stanowią dla nas cenną pamiątkę po przodkach.
      Zajrzyj tutaj (podaję link bezpośredni do działu) a zobaczysz co
      zachowało się dla potomnych w moim domu.
      golddust.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=4
      Pozdrawiam Iza N-P.
      • elishafciarka Re: w wiejskim stylu....czy pamietacie? 27.03.09, 08:30
        Wspaniałe. Ja pamiętam z dzieciństwa makatkę wielkości połowy drzwi powieszoną
        na specjalnym wieszaku z jakimś napisem i chyba postaciami. Wisiała u sąsiadów.
        Dla mnie samplery to nawiązanie do makatek właśnie, tylko bardziej wymyślne i
        artystyczne. Ta makatka z dzieciństwa tak mnie zachwyciła, że zapytałam Mamy,
        dlaczego u nas takie coś nie wisi, a Mama odpowiedziała, że "kiedyś się takie
        wieszało". Refleksja mnie naszła, nie nowa zresztą, że gardzimy tym, co
        wymyślili nasi rodzice, a doceniamy to, co robili dziadkowie. W literaturze też
        to dobrze widać, sinusoida dziejów...
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka