Dodaj do ulubionych

14 letni syn ucieka z domu

10.06.11, 11:04
co robić, żeby do tego nie dochodziło
syn w tej chwili nas szantażuje, że znowu ucieknie
stawia tylko warunki nic w zamian nie daje
nie słuch nas wogóle
Obserwuj wątek
  • ekspert_itaka Re: 14 letni syn ucieka z domu 10.06.11, 12:29
   Witam,
   Podała Pani bardzo mało informacji dotyczących ucieczek syna. Czy dobrze zrozumiałam, że wydarzyło się to już kilkakrotnie?? Gdzie wtedy syn przebywał ?? Warto się zastanowić, z jakich powodów syn opuszcza dom - czy są to problemy w szkole, z rówieśnikami czy może trudności z komunikacją z Państwem ?? Większa ilość danych pomoże nam wspólnie zastanowić się, co można zrobić by spróbować zapobiec kolejnym.
   • aneta-1971 Re: 14 letni syn ucieka z domu 10.06.11, 18:49
    Powody możemy przypuszczać, ma kolegów 18 letnich i oni mu imponują
    Z tego co wiem z rodzin patologicznych, nie pokończyli nawet gimnazjum, a mają pieniądze z niewiadomych źródeł
    Nie słucha nas wogóle, wyzywa i ciągle nam rozkazuje
    My boimy się, żeby znowu nam nie uciekł, bo ciągle nas tym straszy, mamy już dosyć
    Myślimy nawet o wyprowadzce z dala od tych kolegów
    Rozmowy z nimi nie dają rezultatów, groźby też nie
    Nie mamy już siły walczyć
    Pomocy też z nikąd
    Pozdrawiam
    • ekspert_itaka Re: 14 letni syn ucieka z domu 13.06.11, 16:56
     Szanowna Pani, z Pani listu można odczytać duże zaniepokojenie problemami z synem, a zarazem bezradność, ponieważ wszystkie dotychczasowe sposoby radzenia z sytuacją nie przyniosły konstruktywnych zmian.
     Pani syn wkroczył w kłopotliwy wiek dorastania. Jest to trudny czas dla samego nastolatka, jak i dla jego najbliższych. Naturalnym zjawiskiem, obserwowanym również u Pani syna, jest wzmocnienie roli kolegów i przeciwstawianie się woli rodziców. Traktuje się to jako normę, ponieważ w ten sposób młody człowiek przygotowuje siebie do dorosłości i usamodzielnienia się. Obecność rówieśników w tym czasie pomaga w kształtowaniu się tożsamości. Zaczynają zastępować rodzinę, a ich zasady często zwyciężają nad zasadami dorosłych. Młode osoby lgną do osób starszych czy silniejszych, które będą dla nich wsparciem i wzorem do naśladowania. Stąd duża podatność nastolatków na wstępowanie do grup wchodzących w konflikty z prawem.
     Podaje Pani mało informacji na temat sytuacji życiowej chłopca (sytuacja szkolna, relacje rodzinne, rówieśnicze itp.). Do całościowej analizy sytuacji brakuje mi również wiadomości na temat jego wcześniejszych ucieczek. Dlatego też mogę opierać się jedynie na przypuszczeniach, traktując złość, jaką obserwuje Pani u syna, jako reakcję na frustrację, ograniczenie lub naruszenie terytorium. Możliwe, że w ten sposób chce zakomunikować, że jakaś ważna potrzeba jest niezaspokojona lub zagrożona. Proponowałabym, by zastanowiła się Pani nad motywami takiego zachowania przez rozmowy z synem. Nawet jeżeli nie dostarczą one Pani potrzebnych informacji, będą dla syna oznaką, że jego los nie jest dla Pani obojętny oraz że ma z Pani strony wsparcie.
     Uważam, że w zaistniałej sytuacji może Pani poszukiwać wsparcia u terapeuty rodzinnego. Pomoże Pani i Pani bliskim przeanalizować zaistniałą sytuację i wybrać konstruktywną drogę naprawy Waszych relacji. W każdym momencie może się Pani kontaktować również z naszymi specjalistami dyżurującymi codziennie 24h na dobę pod numerami 116 000 lub 22 654 70 70.
     • lenaom Re: 14 letni syn ucieka z domu 27.06.11, 00:09
      mam ten sam problem z corka wychowywana bezstresowo i bez prawie obowiazkow oprocz
      szkoly, po kilku wpadkach typu kradiez i alkohol zrobilmwanture i zaciskalam jej systematycznie lecz nieduzo reguly, po ostatniej klotni w marcu uciekla z domu do exmeza, myslalam ze posiedzi tam troche i wroci ale exmaz buntuje ja przeciw mnie wymyslajac klamstwa, nie poznaje mojego dziecka, zrobila sie terrrorystka prowokuje mnie, klamie grozi i zada calkowicie ignorujac moje prosby lub polecenia, po cichu wynosila mi rzeczy z domu az w koncu zmienilam klucze, jej rzeczy spakowalam, probuje jej mowic ze jej kocham itdt ale po takich zapenieniach jest zbyt pewna siebie lub siie nie odzywa, cale postepowanie radzone przez psychologow na moja corke nie dziala!!!!!!!!!!!
      • Gość: Mama Re: 14 letni syn ucieka z domu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.06.11, 09:15
       U mnie też nic nie działa nie ma złotego środka. Za kilka dni mam rozprawę w sądzie celem wyjaśnienia przez sąd powodów ucieczki mojego syna z domu. Czujemy się z mężem jak rodzina patologiczna, mamy wezwanie o treści "demoralizacji syna", obłęd. Kiedy skończy się ten koszmar, czasami myślę, że to tylko zły sen. Współczuję Ci bardzo z powodu córki, najgorszemu wrogowi nie życzę tego co my przeżywamy. Pozdrawiam, zrozpaczona mama. Jeśli ktoś może pomóc w jakikolwiek sposób to bardzo proszę o rady. Dziękuję...
       • ekspert_itaka Re: 14 letni syn ucieka z domu 27.06.11, 18:43
        Droga Pani,
        Osiągnięcie owego „złotego środka” jest sprawą trudną, czasami wręcz niemożliwą. Jednakże im większe odbieganie od niego, tym większa szkoda dla dziecka. Zarówno zbyt duża swoboda, jak i nadmierny rygoryzm w stosunku do dziecka jest niewskazany. Nadmierne obciążenie nastolatka nakazami i zakazami powoduje w nim bunt, ponieważ nie daje mu się miejsca na swobodę i decydowanie o samym sobie. Z kolei nie stawianie żadnych granic popycha go do „sprawdzania rodziców na ile mi jeszcze pozwolą”. Zarówno jedna i druga sytuacja może spowodować u niego nieodpowiednie zachowanie (ucieczki, wchodzenie w konflikt z prawem itp.).
        W Pani przypadku również brakuje mi podstawowych informacji, by pomóc. Proszę dokładniej określić sytuację syna (relacje z rówieśnikami, z rodziną, dotychczasowe kłopoty itp.).
        Wspomina Pani o wezwaniu do sądu w sprawie ucieczek syna. Pojęcie „demoralizacji” jest kategorią zbiorczą, do której przyporządkowano problem ucieczek (oprócz tego również m.in. opuszczanie zajęć szkolnych, problemy z alkoholem itp.). Państwo, jako jeden z systemów mogących oddziaływać na zachowanie syna, mogą być przesłuchiwani w tej sprawie (oprócz tego m.in. przedstawiciele szkoły, rówieśnicy).
        Jeżeli potrzebowałaby Pani pomocy prawnej, związanej ze wspomnianą prze Panią rozprawą sądową, oferuję pomoc naszych prawników. Postarają się Pani wyjaśnić znaczenie rozprawy oraz podpowiedzą, jak się do niej przygotować. Proszę dzwonić w poniedziałki lub środy w godz. 17-21 pod numer 22 654 70 70.
      • ekspert_itaka Re: 14 letni syn ucieka z domu 27.06.11, 18:42
       Droga Pani,
       zachowanie Pani córki jest typową reakcją na wprowadzane zmiany w dotychczasowych relacjach. Do tej pory córce można było robić wszystko. Teraz jej wolność jest stopniowo ograniczana przez nakładane przez Panią nakazy i zakazy.
       Ważną rolę odgrywa tu rola ex-męża. W takich przypadkach, jak ta nastolatek często zwraca się do drugiego rodzica, którego ze względu na uprzedni ograniczony kontakt, idealizuje. Faworyzuje tego rodzica, który zapewnia więcej swobody i większą ilość atrakcji. Zwrócenie się do niego, może być sposobem ukarania Pani za zmienienie dotychczasowych reguł rodzinnych. Takim zachowaniem chce pokazać, że nie zgadza się na narzucanie jej obowiązków i ograniczanie dotychczasowych praw.
       By pomóc Pani w większym wymiarze, musiałaby poznać więcej szczegółów opisywanej przez Panią sytuacji. Jeżeli zdecydowałaby się Pani – proszę o informacje na forum lub bezpośrednio na mojego maila: malgorzata.chwiejczak@zaginieni.pl

       Niestety żadna zmiana, szczególnie jeśli chodzi o wychowanie, nie zachodzi natychmiastowo – wymaga wysiłku i trudu. Często w takich przypadkach, by było lepiej, najpierw musi być gorzej.
  • pinkiboy Re: 14 letni syn ucieka z domu 25.07.11, 14:35
   14 lat - bunt.
   Niestety czasem z pozoru brutalne rozwiązania są najlepsze. Niech ucieka, jak pogłoduje to wróci. Poważnie jednak: jedynie rozmowa jest rozwiązaniem. Przy czym rozmowa to sytuacja kiedy obie strony mówią i tyle samo słuchają, to różni rozmowę od wykładu.
   • ekspert_itaka Re: 14 letni syn ucieka z domu 01.12.11, 11:01
    To prawda, że rozmowa jest najlepszym środkiem do rozwiązania problemów.
    Więcej porad o na temat tego, jak rozmawiać z nastolatkiem znajduje się na stronie:
    nieuciekaj.pl/strefarodzica/porady
    Pamiętajmy jednak, aby rozmowa nie była kojarzona tylko z problemami, niech stanie się nawykiem. Słuchajmy nastolatka zarówno wtedy, kiedy jest wesołe, jak i wtedy, kiedy ma problem. Ciekawość naszych dzieci i ich świata to podstawa dobrej relacji.
   • mamut1313 Re: 14 letni syn ucieka z domu 01.12.11, 19:18
    "Niech ucieka, jak pogłoduje-to wróci" :(
    Tez tak myslałam. Mojej córki nie ma juz prawie 5 miesięcy. Zaginęła 12 lipca. To tez nie była jej pierwsza ucieczka. Dziewczyna też wychowywana bezstresowo.
    Żadne rozmowy nie dawały skutku.
    mamut1313

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka