Dodaj do ulubionych

[LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a i o?

03.09.11, 21:37
Zaczęłam się uczyć francuskiego. Ogólnie jest nieźle, nawet wierzę w to, że kiedyś zacznę rozróżniać ich wszystkie "e", bo jak słyszę dwa obok siebie, to umiem powiedzieć, że są różne, tylko jeszcze nie umiem stwierdzić ze słuchu które słyszę jak słyszę jedno. Za to poległam na nosowym a. Nie wiem jak to jest możliwe, ale w chanson słyszę dwie idealnie identyczne głoski. W znalezionych gdzieś w sieci testach na rozróżnianie głosek ze słuchu (o, tych konkretnie: phonetique.free.fr/indexphonvoy.htm ) też za każdym razem zaznaczyłam, że słyszę to samo w słowach z nosowymi a i o, coupons i coupant brzmią dla mnie identycznie. Jest szansa, że w pewnym momencie zacznę to słyszeć? Czy mam się pogodzić z tym, że tak jak po polsku nie wymawiam r (francuskie jak mi się chce, to wymówię ;), tak po francusku będę sklejać ɑ̃ i ɔ̃?
Obserwuj wątek
  • kis-moho Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 03.09.11, 21:48
   Sluchaj jak najwiecej, najlepiej wlasnie takich podobnych przykladow rozniacych sie tym a i o, a samo przyjdzie, tylko cierpliwosci. Nie mowie po francusku, ale w wegierskim krotkie a i o (z tego co slysze w twoim przykladzie podobne do francuskich odpowiednikow) byly dla mnie przez dlugi czas kompletnie identyczne. Pomoglo mi sluchanie, sluchanie i jeszcze raz sluchanie. Teraz juz mi sie nawet zdarza wymowic je w odpowiedni sposob, aczkolwiek nie zawsze.
   Swoja droga, z jakiegos powodu to chyba bardzo trudna samogloska dla nas, na wegierskie krotkie a tez skarza sie przede wszystkim Polacy :o)
   • kis-moho Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 03.09.11, 22:01
    Wygooglalam, co to znaczy "samogloski nosowe", bo nigdy nie bylam dobra w tych terminach. Po tym co przeczytalam wydaje mi sie, ze przyklad z wegierskim byl nieco na wyrost, ale rada ze sluchaniem na pewno nadal ma sens :o)
    Przeczytalam natomiast, ze w polskim tez uzywamy samoglosek nosowych (czlowiek uczy sie cale zycie...). Nosowe o to ą np. w slowie wyłączać (wyłonczać). Nosowego a uzywamy mowiac niepoprawnie wyłączać jako wyłanczać. Wiecej tu:
    poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9444
    Nie wiem, jak to sie przeklada na wymowe we francuskim?
    • zmijunia.lbn Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 03.09.11, 23:38
     kasiamat00 napisała:

     > IMHO nosowe a jest trudne, bo w polskie "ą" to czasami nosowe a, a czasami noso
     > we o i jesteśmy programowani przez wiele lat, że to to samo.

     Hmmm a w jakich słowach ą to nosowe a? Bo ja chyba takiego nie znam i nigdy nie rozumiałam, czemu w słowie bąk jest a z ogonkiem, a nie o z ogonkiem..
      • turzyca Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 04.09.11, 10:22
       Czy z nosowym a nie jest jak z "ŋ", ktore w niektorych regionach Polski jest wymawiane praktycznie we wszystkich slowach pochodzenia obcego, zawierajacych kombinacje -nk lub -ng (bank, balanga), w niektorych roznie, a w niektorych nie wystepuje w ogole? Tzn. moze w czesci kraju wymawia sie szanse bez nosowego a, a w niektorych taka wymowa jest bardzo silna i wytlumaczenie nie jest naciagane?
       W "Kulturze jezyka polskiego" Jadackiej byl rozdzial wlasnie o regionalnym zroznicowaniu wymowy i moim zdaniem te regionalne przyzwyczajenia moga wplywac na latwosc uczenia sie pewnych dzwiekow w jezykach obcych. Sprawdzalam na moich kursach wymowy - Polakow przewinelo sie w tym czasie ponad 20, czesc lapala "ŋ" bez problemow, czesc nie mogla go opanowac w zaden sposob - okazalo sie, ze faktycznie istnieje korelacja z regionem, z ktorego pochodzili.
  • a_gneskka Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 04.09.11, 06:15
   Nic nowego nie napiszę: słuchać, słuchać, słuchać, czego się da. Radio, telewizja (jeśli dysponujesz kablówką to sprawdź czy nie masz TV5), piosenki (jak napisała Anna-pia: lepiej te starsze), teksty na stronach do nauki języka etc. Ja miałam problem trochę inny, bo słuchowo rozróżniałam bez większych trudności, za to ciężko mi przychodziło odwzorowanie paszczowe ;) , i tu sporo na piosenkach się uczyłam początkowo :)

   Jakby co mogę pomóc znaleźć jakieś ciekawe strony do nauki czy osłuchania :)
   • kasiamat00 Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 04.09.11, 17:53
    No to ja mam na odwrót, umiem ślicznie powiedzieć i nosowe a, i nosowe o, rzeczone chanson wymawiam idealnie (sprawdzane na siostrze, która francuskiego uczyła się kilka lat, i te dźwięki odróżnia swobodnie), za to za cholerę nie słyszę tego. Podobnie umiem powiedzieć chyba każdą porąbaną samogłoskę, ale ze słuchu jej nie rozpoznam. BTW, wariacje na temat e/y w le, deux i acteur klasyfikuję jako bardzo krótkie "y" i bardzo się zdziwiłam, że ktoś może uważać je za odmiany "e" - IMO we francuskim "e" są dwa, normalne i "uśmiechnięte" ;)
      • kasica_k Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 05.09.11, 12:59
       Trzeba się osłuchać, choć to bywa proces długotrwały. Swoją drogą - czy zmieniły się ostatnio metody nauczania języków? Tzn. czy od Ciebie ktoś wymaga już teraz tego odróżniania wszystkich samogłosek, czy to tylko Ty bierzesz na ambit? ;) Pamiętam po prostu ze swojej nauki, że nauczyciele wymową nie przejmowali się zbytnio, zakładając, że to przyjdzie z czasem i osłuchaniem. Niektórzy niestety nie przejmowali się nigdy, co już jest z pewnością przesadą. Ogólnie temat traktowany był na luzie, co miało tę zaletę, że szybciej się szło do przodu, zamiast skupiać się na szczegółach. Z drugiej strony - owo luźne podejście spowodowało, że fonetyka francuska do dziś jest mi znajoma delikatnie mówiąc pobieżnie, więc może należało właśnie na początku naciskać? Czy jest na sali metodyk? :)
       • anna-pia Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 05.09.11, 14:58
        Po pierwsze, po co ci fonetyka francuska? Nie jesteś romanistą - nauczycielem na poziomie LO rozszerzonym czy na poziomie uniwersyteckim, więc fonetyka jest ci delikatnie mówiąc zbędna. Fonetyka jest fajna, jak człowiek się bawi w badania naukowe lub ma uczyć, prowadzić wykłady o języku/kulturze. No chyba że masz zamiar prowadzić badania porównawcze ;)
        Po drugie, jeśli chodzi o wymowę i naukę poprawnej wymowy (czyli nie teoretyczną fonetykę, a o praktykę), to podejście powinno zależeć od tego, kto się uczy (wiek ucznia) i dlaczego bądź w jakim celu. I wtedy podejmuje się decyzję, czy od razu naciskać na jak najlepszą wymowę, czy nie.
        • kasica_k Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 05.09.11, 16:44
         anna-pia napisała:
         > Po pierwsze, po co ci fonetyka francuska? Nie jesteś romanistą - nauczycielem n
         > a poziomie LO rozszerzonym czy na poziomie uniwersyteckim, więc fonetyka jest c
         > i delikatnie mówiąc zbędna. Fonetyka jest fajna, jak człowiek się bawi w badani
         > a naukowe lub ma uczyć, prowadzić wykłady o języku/kulturze. No chyba że masz z
         > amiar prowadzić badania porównawcze ;)

         Dla ciekawości. Ot, chciałabym wiedzieć chociaż, jak się te różne "e" nazywają i jak się te narządy mowy konkretnie układają celem ich wymówienia (to już praktyka). No i tego mnie pani w szkole nie nauczyła, a samej mi się nie chciało. Ale ja mam skrzywienie filologiczne, biznesmena jadącego na targi do Paryża to by już zapewne aż tak nie interesowało :)

         > Po drugie, jeśli chodzi o wymowę i naukę poprawnej wymowy (czyli nie teoretyczn
         > ą fonetykę, a o praktykę), to podejście powinno zależeć od tego, kto się uczy (
         > wiek ucznia) i dlaczego bądź w jakim celu. I wtedy podejmuje się decyzję, czy o
         > d razu naciskać na jak najlepszą wymowę, czy nie.

         Co do dlaczego i w jakim celu, to mam wrażenie, że w szkolnej nauce nikt takich pytań nie zadaje. Bo jest w programie język, a do czego będzie młodzieży służył, to się ma dopiero okazać. W ogóle określanie celów to chyba słabość naszej edukacji. Ale to inna historia :) Abstrahując od programów szkolnych - jaką byś na przykład obrała strategię względem dziecięcia z podstawówki (zakładając, że nie zamierza w najbliższym czasie emigrować do Francji)? Moja mama opowiadała, że ucząc się w dzieciństwie francuskiego długo i mozolnie ćwiczyła wymowę, i dzięki temu do teraz ma dobrą, mimo że bardzo mało rozmawiała w tym języku. Ze mną już tak nie było - nauczycielki w mojej podstawówce kładły na wymowę minimalny nacisk i przypuszczam, że na dźwięk mojej zanikającej francuszczyzny by wam tu uszy zwiędły ;) Mama nie wstydzi się odezwać po francusku, a ja owszem.
         • anna-pia Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 05.09.11, 18:25
          kasica_k napisała:

          > Dla ciekawości. Ot, chciałabym wiedzieć chociaż, jak się te różne "e" nazywają
          > i jak się te narządy mowy konkretnie układają celem ich wymówienia (to już prak
          > tyka). No i tego mnie pani w szkole nie nauczyła, a samej mi się nie chciało.

          Nie wiem, czy zachowałam podręczniki ze studiów, ale jeśli coś znajdę, to się odezwę :)

          > Abstrahując od programów szkolnych - jaką byś
          > na przykład obrała strategię względem dziecięcia z podstawówki (zakładając, że
          > nie zamierza w najbliższym czasie emigrować do Francji)? Moja mama opowiadała,
          > że ucząc się w dzieciństwie francuskiego długo i mozolnie ćwiczyła wymowę, i dz
          > ięki temu do teraz ma dobrą, mimo że bardzo mało rozmawiała w tym języku.

          Sama odpowiedziałaś - dziecko powinno od razu wymawiać jak najlepiej, gramatyka przyjdzie z czasem, bo i w ojczystym języku w tym wieku szwankuje. Tym bardziej powinno się kłaść nacisk na wymowę, że dziecko ma jeszcze elastyczny aparat mowy i jest w stanie praktycznie nauczyć się wymawiać każdy dźwięk (zakładając, że nie ma problemów ze słuchem ani nie jest amuzykalne).
         • kasiamat00 Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 05.09.11, 22:03
          > Dla ciekawości. Ot, chciałabym wiedzieć chociaż, jak się te różne "e" nazywają
          > i jak się te narządy mowy konkretnie układają celem ich wymówienia

          A to nawet na wiki jest rozpiska z samogłoskami w różnych językach i takim śmiesznym wykresem 2D gdzie one leżą. Pierwszy raz na to trafiłam jak szukałam czegoś o wymowie angielskiej, tutaj: kicior99.blox.pl/2008/01/Bitch-ktora-zdradza.html

          W notatkach z francuskiego mam tylko jak się nazywają e z kreseczkami, jedno jest "aigu", a drugie "grave" ;)
       • kasiamat00 Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 05.09.11, 22:11
        Chwilowo wymaga się ode mnie niewymawiania "u/y" jako "y", w miarę przyzwoitego zgadywania gdzie jest liaison i w miarę przyzwoitego opuszczania ostatnich spółgłosek. A, i w miarę sensownego akcentowania.

        Tak, jestem nadambitna, ja tak mam po prostu, a fonetyka w ogóle mi się strasznie podoba, tyle że jestem mało muzykalna i słabo rozróżniam dźwięki.
  • indigo-rose Re: [LWW] Jak się nauczyć rozróżniania nosowego a 04.09.11, 11:58
   Spróbuj sama, wtedy najlepiej zauważysz różnicę.
   Coś najbardziej zbliżonego do nosowego "a" wyjdzie Ci, jeśli otworzysz usta bardzo szeroko, jakby lekarz powiedział Ci "powiedz a" i przy tym otwarciu ust powiesz "ą". Nosowe "o" wymaga z kolei "dzióbka", jakbyś włożyła coś do ust i próbowała to trzymać wargami (możesz otoczyć wargami kciuk i go wyjąć - to mniej więcej takie otwarcie) i przy takim ułożeniu też mówisz "ą".
   Jeśli będziesz to robić na zmianę, po chwili zauważysz, że jedno "ą" brzmi inaczej niż drugie.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka