Dodaj do ulubionych

opieka na osobą starszą - rady i akcesoria

06.06.12, 11:06
Dziewczyny, czy macie doświadczenie w opiece nad osobą starszą albo chorą, której trzeba we wszystkim pomagać, takiej, która ma problemy z podstawowymi czynnościami higienicznymi, jedzeniem, chodzeniem?
Zupełnie nie wiem jakie są ułatwiacze w dzisiejszym świecie i co można zrobić, żeby było łatwiej i wygodniej obu stronom (osobie obsługiwanej i obsługującemu). Nie wiem czego szukać w sieci, na razie posiłkowałam się wizytą na stoisku dziecinnym i kupieniem chusteczek mokrych, pudru i i kremu na odparzenia.
Osoba ta musi być obsługiwana właściwie w każdej czynności, ale póki co (dzięki Bogu!!) np. rozmawia (więc jest w stanie powiedzieć o potrzebach, komunikuje się naprawdę sprawnie), do tego z pomocą jest w stanie przejść kilka kroków, wykonać kilka ruchów - np. można ją posadzić na krześle i dać do ręki kubek (tu gorzej, bo prawie wszystko rozleje). Niestety jest problem z myciem (wanna!), dźwiganiem (jedyna osoba, która była w stanie dźwigać już ma chory kręgosłup i lada dzień jej całkiem wysiądzie).
W sklepie dziecinnym myślałam o takim kubku dla dzieci i śliniaku, ale nie chciałam robić cyrku póki co (nie o poniżanie chodzi, tylko o opiekę), bo kubki były małe i w misie, ale może są gdzieś takie dla dorosłych?
Cokolwiek wam przyjdzie do głowy będzie na wagę złota, bo problem jest wieloaspektowy i opieka nad osobą starszą to naprawdę kawał ciężkiej roboty.
Obserwuj wątek
    • caroline.1 Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 11:38
      Ja mam trochę doświadczenia, postaram się dzielić różnymi uwagami, które przyjdą mi do głowy. Może na początek dźwiganie - niestety, trzeba dbać przede wszystkim o własny kręgosłup. Najłatwiejsze jest przekładanie takiej osoby na łóżku, ale nie powinno się robić tego w pojedynkę. We dwie osoby chwytamy po prostu za prześcieradło (jedna osoba z jednej, druga z drugiej) i dowolnie przesuwamy chorego - tak, żeby było mu wygodnie. Jeżeli człowiek ma problemy z poruszaniem się, to wanna raczej odpada. Jeśli masz do dyspozycji kabinę prysznicową z płytkim brodzikiem, można spróbować usadzić chorego na wygodnym krześle/siedzisku. Jeśli nie - pozostaje mycie w łóżku. To też da się zrobić, wystarczy miska z ciepła wodą i ręczniki. Czy chory jest w stanie współpracować na tyle, żeby się odwrócić, przytrzymać czegoś itd.? Jeśli nie, przyda się taki wielki trójkąt, którym podpieramy człowieka, gdy leży na boku. W praktyce przeciwodleżynowej ta podpora też się przydaje.

Jeżeli szykuje się wielomiesięczne leżenie, można pomyśleć o zakupie lub wypożyczeniu materaca przeciwodleżynowego. W kwestii tego sprzętu niewiele doradzę, bo znam go tylko ze słyszenia - ponoć dobra rzecz. Są różnego rodzaju kółka, wałki, które podkłada się pod miejsca już zaatakowane odleżynami lub odlezynami zagrożone - np. pod pięty, ale najlepiej starać się do odleżyn nie dopuścić. Czyli jak najczęściej przekładamy, odwracamy chorego, poprawiamy pościel, wietrzymy pokój - generalnie, nie dajemy mu spokoju :)

Czy osoba panuje nad czynnościami fizjologicznymi, czy konieczne są pampersy? Jeśli panuje, to jest sporo w miarę wygodnych basenów, które można podawać, jeśli chory nie wstaje. Zawsze można też położyć chorej osobie taki miękki, chłonący podkład, gdyby nie udało się nad czymś zapanować.

I zamiast sklepów z rzeczami dla dzieci, polecam specjalistyczne sklepy ze sprzętem rehabilitacyjnym (na początek stacjonarne) - można tam znaleźć sporo cudów ułatwiających funkcjonowanie i liczyć na fachową pomoc. Ja na przykład znalazłam taki mały młynek do kruszenia leków - chory nie był w stanie połykać tabletek, a ten sprzęt w parę sekund rozbijał wszystko w drobny pył. Przy opiece nad starszą osobą jest tyle rzeczy do zrobienia, że każde, nawet najmniejsze ułatwienie jest na wagę złota.
      • zenobia44 Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 12:14
        Dzięki. Doświadczenie najważniejsze:)
        Masz rację, że nawet mała rzecz ułatwia.
        Sklep dla dzieci odwiedziłam, bo miałam po prostu po drugiej stronie ulicy (z myślą o śliniakach tam poszłam, ale nie mam dzieci i na śliniakach się nie znam, więc okazało się to być niewypałem).

Nie wiem nawet jak to napisać - wydaje mi się, że leżenie/półleżenie/opieka raczej długofalowe, bo wyobrażam sobie, że stan zdrowia tej osoby mógłby się poprawić o kilka procent, ale starości się nie oszuka. To starość jest, nie jakiś nagły uraz czy nagła choroba. Na pewno opieka już będzie konieczna na stałe. Nie wiem nawet jak to ma funkcjonować życiowo. Startujemy do wyzwania bez wielkich możliwości i całkiem bez sił, za to z milionem własnych problemów, ale jakoś sobie ludzie radzą z czymś takim, więc dlatego tutaj pytam jak to robią.

Tak jak pisałam - w tamtejszym domu jest wanna, gdyby był prysznic to co innego, widziałam jak moją chorą koleżankę sadzano na krzesło pod prysznicem i myto i było to wygodne i skuteczne.
        Chory jest w stanie współpracować, tzn. bardzo by chciał, ale nie ma siły i podejrzewam, że tych sił będzie coraz mniej. W efekcie czasem jest w stanie, po tym jak podtrzymany wstał do pionu, przytrzymać się krzesła i zrobić krok, a czasem nie. Na kaczkę na razie się nie zgadza. Trzeba chorego myć, wyprowadzać do toalety, karmić płynami, ale kanapkę sam potrafi zjeść, najwyżej porozrzuca;).
        • tfu.tfu Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 12:42
          rozwiązaniem byłoby wywalenie wanny :-( widziałam tak przerobioną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej (po urazie kręgosłupa). nie było brodzika, odpływ w podłodze, tak żeby można było wjechać wózkiem (specjalny wózek z "dziurą" na pupę do potrzeb fizjologicznych i mycia właśnie), ale to było w Szkocji, a tam chyba państwo finansuje takie rzeczy jak wózki, wyciągi, podnośniki itp. itd.
          • kis-moho Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 12:47
            > rozwiązaniem byłoby wywalenie wanny :-( widziałam tak przerobioną łazienkę dla
            > osoby niepełnosprawnej (po urazie kręgosłupa). nie było brodzika, odpływ w podł
            > odze, tak żeby można było wjechać wózkiem (specjalny wózek z "dziurą" na pupę d
            > o potrzeb fizjologicznych i mycia właśnie), ale to było w Szkocji, a tam chyba
            > państwo finansuje takie rzeczy jak wózki, wyciągi, podnośniki itp. itd.

Mam w rodzinie osobę na wózku (ale nie starszą), i oni właśnie w ten sposób przerobili łazienkę. Chodzi mi po głowie, że też miel na to częściowe dofinansowanie od państwa, na pewno warto poszukać takich możliwości (PFRON?).
            • zenobia44 Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 13:21
              Moja znajoma też przerabiała tak łazienkę. Ma taki prysznic bez brodzika i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Wprowadza albo usadza osobę, którą musi myć i jedzie z koksem.
              Wiem, że to by dużo ułatwiło, ale remonty przynajmniej na razie nie wchodzą w grę.
              Niedawno rodzina robiła tam remont i właśnie wtedy bardzo pogorszył się stan zdrowia tej starszej osoby. Wyobraźcie sobie remont w tym wieku! Do tego uległa ona urazowi w trakcie tego remontu, a i tak był to remont kosmetyczny (motywacje wykonania remontu mocno podejrzane i niejasne, na pewno nie było to z inicjatywy osoby zainteresowanej). Ktoś musiałby wziąć tę osobę do siebie na te kilka tygodni (kto?), ktoś inny musiałby pilnować remontu i po nim posprzątać (kto?). Na razie jest problem kto ma być z tą osobą, bo potrzebuje opieki 24h, a jej najbliższa rodzina wykonuje wężowe ruchy wycofujące, ale to już temat na inny wątek, którego nie mam ochoty zaczynać.
              • caroline.1 Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 15:32
                Sprawę z "niemożliwym remontem" rozumiem doskonale :) Więc trzeba będzie sobie radzić z tym, co jest.

Dziewczyny poniżej napisały mnóstwo ważnych rzeczy - szczególnie instrukcje pielęgniarki mogą być bardzo pomocne, my tak właśnie zrobiliśmy i to była najwartościowsza pomoc ze strony służby zdrowia w ciągu dwóch lat opieki nad starszą osobą (też mieliśmy pod opieką staruszka, bardzo wiekowego, bez konkretnych, nagłych schorzeń, za to z bardzo zaawansowaną demencją).

Przychodzą mi do głowy takie różne drobiazgi, które są ważne, a o których lekarz/pielęgniarka nie zawsze powie - jeżeli osoba większość czasu spędza leżąc/półleżąc, to trzeba ją opukiwać- to pomaga usunąć wydzielinę z dróg oddechowych, zapobiega zapaleniu oskrzeli, a potem płuc.

I muszę napisać coś jeszcze - przygotuj się, że ta opieka to będzie najtrudniejsze, najcięższe doświadczenie, jakie Cię w ciągu paru najbliższych miesięcy a może i lat czeka. Nie mam zamiaru Cię straszyć, po prostu trzeba być gotowym, że będzie naprawdę trudno, źle i bez wielkich nadziei na poprawę (nie mam na myśli samych kwestii organizacji opieki czy tej trudnej sytuacji z rodziną chorego). Jaki charakter ma osoba, którą wraz z bliskimi będziecie się opiekować? Jeśli nie jest to typ łagodnego, poczciwego staruszka, trzeba od razu poszukać wsparcia psychologa. Dla siebie :) Jeśli staruszek jest teraz miły, łagodny i poczciwy, to pomoc może być konieczna dopiero za jakiś czas.
    • anulla1974 Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 13:55
      Są kubki dla dorosłych - najczęściej takie ze zmiennym ustnikiem - ustnik z dużą dziurką na gęściejsze napoje, miksowane zupy itp., i ustnik z małm otworkiem - typowo do picia. Nie są to niekapki, często są bez ucha, ale bywaja i takie z uchem do trzymania.
      Jeśli stan może się pogarszać i konieczne byłyby pampersy to przy części schorzeń przysługuje 60 pampersów na miesiąc, "receptę" może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, jedzie się z tym do NFZ, oni wystawiaja kartę zaopatrzenia (max. na rok z podziałem na miesiące) i wpisują te pierwsze peiluchy do tej karty. I z tym drukiem i receptą trzeba udać się do apteki/sklepu ze sprzetem rehabilitacyjnym, którzy mają umowę z nfz na te środki i nabyć co potrzeba. Pampersy są produkowane w różnych stopniach chłonnośći i w różnych rozmiarach. Najbardziej popularne to pieluchy antomiczne i pieluchomajtki, a z firm Seni, Tena, Hartmann - patrz produkty do inkontynencji. Warto też zaopatrzyć się w podkłady - przydadzą się przy myciu itp. - są też w różnych rozmiarach, jednorazowe i wielorazowe - frotte podgumowane. Są też produkty do pielęgnacji i higieny - oczywiście część z nich można zastąpić "zwykłymi" kosmetykami, ale jest parę które mogą być przydatne np. Seni Care krem myjący 3w1 - zamiast wody i mydła. Są suche szampony - raczej nie do stosowania ciągłego, ale jako pomoc przydatne. Są też śliniaki dla dorosłych - jednorazowe i wielorazowe.
      Warto zadbać o swój kręgosłup - jakieś ćwiczenia, pilates itp. Można też spróbować umówić się z pielęgniarką środowiskową, by pokazała jak przekręcać osobę leżącą, jak myć itp. - są sposoby ułatwiające manewrowanie i chroniące kręgosłup.
      Trzeba się też zastanowić nad kwestią upoważnienia do odbioru korespondencji, emerytury/renty, recept od lekarza itp. Upoważnienie notarialne załatwia się szybko i bezproblemowo w porównaniu z drogą sądową.
      Gdybyś miała jakieś pytania to pisz, może być na priv.
      • pinupgirl_dg Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 11.02.13, 12:41
        > Można też spróbować umówić się z pielęgniarką środowiskową, by pokazała jak przekręcać
        > osobę leżącą, jak myć itp. - są sposoby ułatwiające manewrowanie i chroniące kręgosłup.

Zdecydowanie tak. Przy dobrej technice wcale nie trzeba dużo siły, a oszczędza się kręgosłup własny i tej drugiej osoby. Moim zdaniem bardzo dobrze, gdyby ktoś, kto zna się na rzeczy, pokazała, jak przekładać, jak myć, jak sadzać, jak zmieniać pościel z chorym na łóżku. Może gdzieś są dobre instruktaże, ale nie ma jak zobaczyć to na żywo.
      • maith Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 26.04.13, 16:18
        anulla1974 napisała:
        > Warto zadbać o swój kręgosłup - jakieś ćwiczenia, pilates itp. Można też spróbo
        > wać umówić się z pielęgniarką środowiskową, by pokazała jak przekręcać osobę le
        > żącą, jak myć itp. - są sposoby ułatwiające manewrowanie i chroniące kręgosłup.

Większość pielęgniarek nie ma niestety zielonego pojęcia o przenoszeniu i manewrowaniu osobami unieruchomionymi w sposób wykorzystujący technikę. Mają za to często kręgosłupy w strzępkach. I klapki na uszach w kontaktach z terapeutami, próbującymi przeprowadzać choćby podstawowe szkolenia.

Dlatego pomysł dobry, ale ja bym się z tym zgłosiła do rehabilitanta, a najlepiej do drobnej rehabilitantki - wtedy widać najlepiej, ile daje technika, a ile siła.
        Na marginesie warto się przekonać, czy osobie, którą się opiekujecie, nie należy się przypadkiem rehabilitacja domowa.
    • joankara Re: łóżko i materac 06.06.12, 14:06
      Jeżeli ta osoba jest leżąca, to bardzo ważne jest łóżko i materac. Specjalne regulowane łóżka można wypożyczyć, są specjalne wypożyczalnie, nie kosztuje to dużo, a w hospicjach wypożyczają za darmo, ale tylko dla pacjentów hospicjum (w opiece domowej). Takie łóżko na pilota, można postawić oparcie a opuścić nogi, to staje się fotelem. I ma regulowaną wysokość, to też jest ważne dla osoby opiekującej się. Materace przeciwodleżynowe najlepsze są dmuchane, też pewnie można wypożyczyć, albo kupić w sklepie rehabilitacyjnym. Ja miałam zbędny po mamie, ale już poszedł do osoby potrzebującej. Taki materac sam się nadmuchuje i wypuszcza powietrze w różnych miejscach, dlatego nacisk jest zmienny i odleżyny się nie robią. A zapobieganie odleżynom to bardzo ważna rzecz, jak się zaczynają odleżyny, to już niestety równia pochyła.
      Ja stosowałam zwykły turystyczny kubek termiczny, bardzo dobrze się sprawdzał. Trzymał ciepło i nie rozchlapywał.
    • anna-pia Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 06.06.12, 18:40
      Dziewczyny już sporo napisały, dodam tyle, że chusteczki i kremy dla dzieci niekoniecznie się sprawdzą, są zbyt delikatne. W tym sklepie www.blizejciebie.pl/senior/ kupowałam przez net pieluchy itp. dla dzieci, mają też akcesoria i kosmetyki dla osób starszych, IMO warto zobaczyć, co jest i po co. Zapobieżenie odleżynom to sprawa najwyższej wagi, odleżyny to koszmar.
      Jeśli chodzi o sprzęt, to poszukaj sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym, dla osób niepełnosprawnych. Są różna nakładki, sprzęty, dodatki...
      Uważam, że warto znaleźć pielęgniarkę (najlepiej geriatryczną), która Cię przeszkoli w obsłudze osoby dorosłej, to jest konkretna umiejętność chroniąca Twój kręgosłup i Twoje zdrowie.
      Któraś z dziewczyn pisała o pomocy psychologa - będzie Ci potrzebna, naprawdę.
      Jak by co, to pisz na priva.
    • anulla1974 materac przeciwodleżynowy 06.06.12, 19:09
      Z materacem sprawa jest podobna jak z pieluchami. Lekarz pierwszego kontaktu wystawia zlecenie, które się potwierdza w NFZ i z nim udaje się po zakup. Limit refundacyjny materaca wynosi 550 zł, ale refundowane jest 70 % wartości produktu. Jeśli osoba nie jest leżąca, a dużo siedzi warto kupić poduszkę-jeżyka z gąbki, są tez z wypełnieniem z siemienia, granulatu itp. Pooglądaj sobie różne ułatwienia np. tu

A jeśli chodzi o podnoszenie to są podnośniki - jeśli osoba ma orzeczenie niepełnosprawności to dofinansowanie wynosi do 80%. A odnośnie kąpieli - nie trzeba robić nowego remontu łazienki - są wanny z wejściem o takie
      Niestety wszystko to jest dość kosztowne :(
    • mania_aniam Hoister 06.06.12, 20:23
      Zenobia, nie wiem czy ktos wspominal wyzej, ale jak pracowalam w domu opieki w UK, to mieli takie urzadzenie, ktore nazywalo sie hoister - takie krzeslo z podnosnikiem - nikt tam nikogo nie dzwigal, bo wiadomo, ze ludzki kregoslup nie jest przystosowany do takich obciazen. Tak po pierwszym wyguglowaniu cena to 3500zl, niby duzo, ale jak sie sobie cos uszkodzi...
      I wlasnie czyms takim podnosilam starsze osoby z lozka i wiozlam je do wanny i powolutku do niej opuszczalam. I tez tego uzywalam do przeniesienia osoby na krzeslo z basenem 'na kupke', na fotel przed telewizor.

I co wynioslam - moze banalnego - z tej pracy, to to, ze osobie starszej trzeba jak najdluzej pozwalac byc samodzielna, czyli jesli jest w stanie sama sie chociaz czesciowo uczesac, chodzby jej to schodzilo 40min, nalezy pozwolic, jesli moze sie sama jeszcze troche umyc w wannie, niech sie umyje, jesli je i nawet rozlewa, tak ma byc.
    • zenobia44 Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 07.06.12, 08:26
      Dzięki za wszystkie rady.
      Na razie pewne rzeczy (np. pieluchomajtki) nie są potrzebne, ale podejrzewam, że to tylko kwestia niedługiego czasu.
      Anulla podała płyn do mycia firmy Seni i ta firma ma więcej produktów dla seniorów, na pewno skorzystamy nie tylko z płynów. Na stronie jest też kilka porad, jakby ktoś też potrzebował to LINK.
      I koniecznie tę pielęgniarkę - to w przyszłym tygodniu.
      Nie wiem jak to będzie, pewnie jeszcze się będę pytać o wiele spraw na bieżąco.
      Dziękuję za pomoc.
      • mmb Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 15.11.12, 09:46
        Jak my się opiekowaliśmy babcią bardzo pomocne było krzesło/kibelek
        coś w stylu www.esklep-medyczny.pl/fotele-krzesla-sanitarne-toaletowe-taborety-prysznicowe-wannowe/100-krzeslo-sanitarne-dla-osoby-starszej-przenosne-wc-club-new-.html
        Takie coś ma oprócz normalnego siedziska siedzisko z dziurką z zamontowanym wiadrem.
        dzięki temu pacjent nie musi za każdym razem iść do łazienki tylko siada na krześle a potem wiadro się wynosi do łazienki.
        Pozdrawiam
        Marta
    • shachar Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 15.11.12, 09:58
      aby podniesc chorego z lozka niie trzeba nadwyrezac kregoslupa, trzeba zastosowac technike przewrocenia na bok, potem opuszczenia nog na dol przy jednoczesnym podnoszeniu tulowia przy wspolpracy chorego. pomocne bylyby szyny po bokach specjalistycznego lozka, ale jesli nie ma to tez jest wykonalne. osoba pomagajaca stojac przodem do chorego obejmuje kolanami jego kolana na wypadek jesli chory straci balans i zacznie leciec w ktoras strone.
      Druga sprawa ,chodzik bajlepiej z kolkami, pozwala on na zachowanie balansu, pomaga bo mozna oprzec sie na rekach kiedy nogi sie chwieja. wazne jest zeby ta osoba chodzila , nie dopuszczala do oslabienia miesni
      lozko musi byc wysokie na tyle zeby osoba ta byla w stanie odbic sie z pozycji siedzacej
      ( odpychanie sie rekami zawsze z miejsca na ktorym sie siedzi, a nie ciagniecie sie rekami za chodzik lub czlowieka ktory pomaga, to daje lepszy efekt mechaniczno-fizyczny czy jaki tam :-)
      osoba pomagajaca musi zawsze! wykonywac czynnosci przy prostym kregoslupie, pracuja tylko nogi gora-dol. zadnych skretow tulowia podczas podnoszenia.
      osobe lezaca przekreca sie z czestotliwoscia co dwie godziny aby zapobiec odlezynom. nie ma co go szarpac czesciej, bo chory tez chce pospac :-) nalezy tez byc bardzo ostroznym aby nie dopuscic do urazow skory podczas przesuwania chorego na przescieradle czy podkladzie.
      to na razie tyle.
    • maith Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 26.04.13, 16:44
      Jeżeli macie problem z wystarczająco częstym myciem w wannie, to przynajmniej co jakiś czas możecie się wspomóc myciem na łóżku. Tylko trzeba się dobrze zabezpieczyć przed zachlapaniem. Miska z wodą, mydło w płynie i gąbka, tylko dość dobrze wyciskana. A do mycia włosów na łóżku służy taki specjalny pompowany basen.
      Mokre chusteczki istnieją też w wersji dużej, dla dorosłych. Seni je ma. Ma też pianki oczyszczająco-pielęgnujące.

Do dźwigania chorych istnieją specjalne dźwigi, też mobilne, na kółkach. Tylko wtedy trzeba sprawdzić, czy sprzęt wjedzie też do łazienki i czy można zabrać nim człowieka z łóżka i przewieźć do wanny, a potem wrócić.

Pomocą jest też łóżko rehabilitacyjne. Takie jeżdżące w górę i w dół i pozwalające na podniesienie poduszki i osobno nóg. O wiele łatwiej też z takiego łóżka wstać niż z niskiego tapczanu czy wersalki.

Jeśli chodzi o sprzęty w ogóle warto pogadać z jakimiś sklepami rehabilitacyjnymi, ale koniecznie z kilkoma, żeby mieć porównanie. Oni najlepiej orientują się w dofinansowaniach, a jak ktoś podpada pod wszystkie dofinansowania, to niektóre sprzęty da się kupić nawet bez wkładu własnego, albo z niewielkim.
    • maith Re: opieka na osobą starszą - rady i akcesoria 14.06.15, 00:37
      Na pewno warto kupić łóżko jeżdżące, na pilota. Jeśli starsza osoba ma problem z wstaniem z tapczanu i ktoś ją musi do tego pionu dodźwigać, to takie jeżdżące łóżko da się pilotem ustawić. Najpierw podnieść człowieka do pozycji siedzącej (podnosząc część z poduszką) a potem podjechać łóżkiem na idealną wysokość do wstawania. Wtedy już siedzącej osobie, na właściwej wysokości, wystarczy tylko odrobinę pomóc. A nie trzeba jej dźwigać.
      Bo długotrwałe leżenie na łóżku (właśnie kiedy jedynej osobie wysiada kręgosłup) jest potwornie niebezpieczne.
      Te łóżka można wypożyczać, albo kupić, najlepiej przez Allegro. Sporo firm sprowadza używane z Niemiec, w dobrym stanie. Tylko trzeba je obejrzeć, sprawdzić, czy dobrze jeździ, nie skrzypi, czy wszystko działa, a nie kupować kota w worku. Ale te Allegrowe firmy są tańsze od klasycznych sklepów rehabilitacyjnych. W każdym razie zanim zbankrutujecie na podobne rzeczy, najpierw porównajcie możliwe ceny.

Co do kwestii higienicznych, od chusteczek zaczynając, bardzo dobre są produkty Seni.
      Mają tam np. bardzo fajny, chroniący przed odparzeniami krem z argininą.

Uzyskajcie orzeczenie o niepełnosprawności, wtedy będziecie mogli na część rzeczy uzyskać dofinansowanie.
      Np. istnieją dźwigi dowannowe, tylko kosztują jakieś 4 tyś. zł.
      Choć chyba lepszy byłby prysznic bezprogowy z wstawionym do środka stabilnym krzesłem plastikowym.

Generalnie uważaj na ceny, bo wszystko, co ma dopisek "rehabilitacyjny" jest zwyczajowo wielokrotnie droższe niż to samo, bez dopisku.

A kubki niekapki widzę, że są też jednobarwne, bez misiów. Po prostu na spokojnie przejrzyj Allegro.
          • 100krotna Re: Jej, zareagowałam na spam archeologiczny ;) 14.06.15, 10:01
            Wcale nie wstyd!
            Ja też tak zareagowałam, całkiem niedawno i tez się poczułam jak ostatnia ciapa :)
            Ale przynajmniej podzieliłaś się przydatnymi informacjami i jeżeli ktoś będzie szukał czegoś w temacie, to ma wszystko w jednym miejscu. A spam ciachnąć.

Ja jeszcze dodam, bo ktoś wyżej napisał, że w innym kraju wózki inwalidzkie finansuje państwo: w Polsce też mamy możliwość zakupu wózka z dofinansowaniem NFZ, na wniosek wydawany przez lekarza , gdzie w zależności od schorzenia limity wynoszą 600, 1700 i 3000 zł (wózek podstawowy, raz na 4 lata, wózek ze stopów lekkich, wózek specjalny - te już chyba raz na 3 lata, ale jeszcze to sprawdzę). Najlepiej informacje uzyskać w punkcie ewidencyjnym NFZ odpowiednim do miejsca zamieszkania. Próbując szukać w internecie trafiamy często na informacje już nieaktualne, bo przepisy zmieniają się mniej więcej raz do roku - patrzmy więc na datę informacji lub komentarza, niech będzie z bieżącego roku.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka