Dodaj do ulubionych

Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polaków?

16.11.09, 16:32
Bo np w niemczech czy holandii slyszy sie, ze my to pijacy i zlodzieje, ale
pracowici itd.
Czy spotykacie sie z takimi czy innymi stereotypami w Australii? Niechęcia?
Czy raczej pozytywnie/neutralnie?
Wiedza w ogole, gdzie lezy Polska??
Obserwuj wątek
    • waldek Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 16.11.09, 23:40
      nie mysle ze mozna porownywac opinie z Europy z tutejszymi
      opiniami.Jednak odleglosc i brak czestych kontaktow robi swoje smile
      nie mysle ,rowniez ,ze "kangury" sa w jakis szczegolny sposob zle
      nastawieni do Polakow ,choc uczciwie ostrzegam ze Australia to kraj
      wielkiego rasizmu i mozesz sie z tym spotkac na ulicy z komentarzami
      typu "go home " az po sale sadowe ,ale to sie odnosi do wszystkich z
      obcym akcentem nie tylko do Poloni.sad
        • mtt44 Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 00:18
          nie wiem w jakim kraju Waldek mieszka .ale to co pisze nie wiele ma wspolnego z Australia,a przynajmniej taka jaka ja znam .Mieszkalem z NSW a obecnie QLD
          .Jedno jet pewne ze:
          jak ktos jeczy "jak mu sie tu nie podoba etc " to uslyszy ' wracaj zkad przybyles -sam tak tez mowie
            • kan_z_oz Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 02:21
              Ok Panowie - generalizujac, to spore obszary QLD sa niejako ostoja
              spontanicznych czy troche bardziej formalnych ugrupowan o
              zabarwieniu mocno nacjonalistycznym???
              Nawiazuje tutaj do bylej partii P. Hanson. Generalizujac to chyba
              mozna powiedziec, ze ogolnie nastawienie jest przychylne, z okresami
              wzmozonej niecheci, gdy emigracja zarobkowa z jakiegos regionu jest
              dosyc duza. W latch 80-tych byla fobia, ze Azja Nas zaleje, pozniej
              po 9/11 chwilowe w strone populacji z arabskich regionow...nastepnie
              ostatnie - w kierunku Indii - duzy naplyw studentow...

Jakby na to nie patrzyl - Polacy sa dobrze widziani. Nie nalezy
              jednakze oczekiwac zachwytu z tego powodu. W koncu do tego kraju
              kazdy skads przybyl lub jego rodzice czy dziadkowie. hiihi

Ogolnie, to odbieram, ze autralijczycy sa bardziej wyczuleni na
              tzw 'attitude', czyli zachowanie ludzi w danych sytuacjach, niz na
              to skad takowi przybyli...
              Potrafia byc tez bezpadonowo bezposredni jesli wyczuja, ze ktos
              uwaza ich za glupszych od siebie...

Kan
                • waldek Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 03:27
                  Przyklad bylej Parti P Hanson jest akurat nie bardzo udany.
                  Jej poglady nie mialy nic wspolnego z rasizmem ,a byly przekrecane i
                  wypaczane,co bylo brudna gra polityczna.Zreszta ci co ja wyszydzali
                  sami przyjeli pozniej te teorie ,a Hanson trafila do wiezienia.
                  (nie ma w Au wiezniow politycznych ?sad ) Zreszta i u niej mozemy
                  trafic na slady polskosci bo drugi maz byl pochodzenia polskiego wink
                  Zadziwia mnie jednak fakt ze emigracja z Anglii ciagle przoduje w
                  statystykach a jednak nigdy nie slyszalem o jakichs zamieszkach z
                  pod ich adresem.
                  To co napisalem o rasizmie znam z wlasnego doswiadczenia a jesli
                  chcecie bardziej oficjalnych przykladow to wystarczy (mam nadzieje)
                  przypomniec wypowiedzi bylego szefa Telstry Trujillo ,czy ostatnia
                  wizyte naszego PM w Indii.
                  • kan_z_oz Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 05:21
                    waldek napisał:

> Przyklad bylej Parti P Hanson jest akurat nie bardzo udany.
                    > Jej poglady nie mialy nic wspolnego z rasizmem ,a byly przekrecane
                    i
                    > wypaczane,co bylo brudna gra polityczna.Zreszta ci co ja
                    wyszydzali
                    > sami przyjeli pozniej te teorie ,a Hanson trafila do wiezienia.
                    > (nie ma w Au wiezniow politycznych ?sad ) Zreszta i u niej mozemy
                    > trafic na slady polskosci bo drugi maz byl pochodzenia polskiego ;-
                    )
                    > Zadziwia mnie jednak fakt ze emigracja z Anglii ciagle przoduje w
                    > statystykach a jednak nigdy nie slyszalem o jakichs zamieszkach z
                    > pod ich adresem.
                    > To co napisalem o rasizmie znam z wlasnego doswiadczenia a jesli
                    > chcecie bardziej oficjalnych przykladow to wystarczy (mam nadzieje)
                    > przypomniec wypowiedzi bylego szefa Telstry Trujillo ,czy ostatnia
                    > wizyte naszego PM w Indii.

ODP: Ok, Hanson ogolnie byla pyskata i niezwykle latwa do zlapania
                    przez media na roznego rodzaju gafach. Ogolnie tez mozna bylo pod
                    nia podpisac rasizm, bo nijak nie szlo zrozumiec o co Jej naprawde
                    chodzilo...niemniej stala sie niejako symbolem nacjonalistycznych
                    trendow - bez analizy dobrze/zle.

Z Trujillo sie natomiast nie zgadzam - chociaz nie jestem
                    zwolenniczka Rudda...Miedzy Trujilo a rzadem federalnym trwaly
                    ogolne przepychanki, ktorych rozwoj byl za zamknietymi
                    drzwiami...strony sie podobno zarly zawziecie,co moge sobie tylko
                    wyobrazic. W zwiazku z przymusowym odejsciem Trujilo 'spat the
                    dummy'...i oskarzyl cala Australie o rasizm - Rudd mu oddal -
                    prosto, krotko i celnie...'adios amigo'hahaha

Kan
                    • waldek Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 05:34
                      no dobrze...a co powiesz na takie oswiadczenie (wziete z Wikipedii)
                      An 11-year study into Racism in Australia by a collaboration of
                      Australian universities found that 85 per cent of Australians
                      acknowledge racial prejudice occurs in the nation with one in five
                      claiming to be a victim of racist verbal abuse or related incidents.
                      [1].
                      en.wikipedia.org/wiki/Racism_in_Australia
                    • polany Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 06:38
                      Solomon Trujillo to przyklad australijskiego kompleksu "the tyranny
                      of distance". Dali mu prace za wielkie pieniadze, bo dobrze gdy CEO
                      wielkiej firmy jest Amerykaninem. Zastapil Zyggi Switkowskiego,
                      ktory jak wiadomo byl Niemcem, a to tez nie najgorzej. Gdyby Zyggi,
                      urodzony na terenie Niemiec, w obozie dla uchodzcow, sprostowal
                      medialna pomylke i przyznal sie ze jest Polakiem, to by tej pracy
                      nie dostal. Powracajac do Solomona Trujillo, to jednak wiekszy z
                      niego Amerykanin niz ze Switkowskiego Niemiec. Co prawda Trujillo to
                      meksykanskie nazwisko, ale zlagodzone imieniem Solomon, dosc
                      popularnym wsrod chrzescijan-protestantow. No coz, ten Trujillo to
                      wyjatkowa swinia byl, no bo jak Meksykanin moze nie byc katolikiem,
                      tylko protestantem? Nie musze chyba dodawac, ze gdyby byl
                      katolikiem, to by tej pracy nie dostal, tak samo jak nie dostalby
                      jej Switkowski-Polak.
                      • kan_z_oz Re: Czy Australijczycy maja uprzedzenia do Polak 17.11.09, 06:58
                        polany napisał:

> Solomon Trujillo to przyklad australijskiego kompleksu "the
                        tyranny
                        > of distance". Dali mu prace za wielkie pieniadze, bo dobrze gdy
                        CEO
                        > wielkiej firmy jest Amerykaninem. Zastapil Zyggi Switkowskiego,
                        > ktory jak wiadomo byl Niemcem, a to tez nie najgorzej. Gdyby
                        Zyggi,
                        > urodzony na terenie Niemiec, w obozie dla uchodzcow, sprostowal
                        > medialna pomylke i przyznal sie ze jest Polakiem, to by tej pracy
                        > nie dostal. Powracajac do Solomona Trujillo, to jednak wiekszy z
                        > niego Amerykanin niz ze Switkowskiego Niemiec. Co prawda Trujillo
                        to
                        > meksykanskie nazwisko, ale zlagodzone imieniem Solomon, dosc
                        > popularnym wsrod chrzescijan-protestantow. No coz, ten Trujillo to
                        > wyjatkowa swinia byl, no bo jak Meksykanin moze nie byc
                        katolikiem,
                        > tylko protestantem? Nie musze chyba dodawac, ze gdyby byl
                        > katolikiem, to by tej pracy nie dostal, tak samo jak nie dostalby
                        > jej Switkowski-Polak.

ODP; Kolego Kagan - a co w takim ukladzie z nowym Chairman of BHP?
                        Jacques Nasser? dlaczego wg Ciebie Jemu dali? i jesli mozesz
                        spokojnie bez wlasnych rasistowskich komentarzy? hihi

Kan
    • polany Australijczycy nie sa na tyle kumaci 17.11.09, 06:59
      zeby zrozumiec co to Polak! Oni tylko nie lubia jak ktos ma w
      angielskim "etniczny" akcent, a "polski" akcent zalicza sie do
      najmniej przyjemnych dla ich ucha. Juz lepiej miec francuski, tak
      jak ja. A najlepiej jak sie szybko, po azjatycku, cedzi slowa bez
      poruszania wargami w najklasyczniejszym "ocker"
          • mtt44 houston mamy problem 17.11.09, 13:21
            lany and Co.
            no nie lubia was .....a takie fajne chlopy ..alez to rasisci
            .no no to nie my to oni .......proste wyjscie taki prostakatny papierek zwany sie bilet i bye -bye
            .Do krainy gdzie was docenia ......dajcie znac jak taki znajdziecie :ops przyslowia sa madrascia narodu cos takiego :
            Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie
          • kan_z_oz Re: Australijczycy nie - Kagan 17.11.09, 13:55
            polany napisał:

> jak zabraknie argumentow to sie adwersarza wyzywa od kaganow

ODP: Kagan to konkretna osoba. Nie ma wiec mowy o
            wyzywaniu...pytanie tylko czy 'nick' nagle z doopy maryny
            pojawiajacy sie na Forum i nigdzie nie istniejacy jest Nim???

Czyzby pytanie bylo zbyt trudne?

Kan
            • polany Re: Australijczycy nie - Kagan 17.11.09, 23:11
              o ciagla zmiane nickow przeze mnie miej pretensje do luizy. Ta
              chodzaca cnota ktora sie krytyk nie boi wciaz mnie banuje, bo nie
              jest w stanie przyjac do wiadomosci czyjegos odmiennego od swojego
              zdania, i tym samym zmusza mnie do zmiany nickow
              • kan_z_oz Re: Australijczycy nie - Kagan 19.11.09, 02:56
                polany napisał:

> o ciagla zmiane nickow przeze mnie miej pretensje do luizy. Ta
                > chodzaca cnota ktora sie krytyk nie boi wciaz mnie banuje, bo nie
                > jest w stanie przyjac do wiadomosci czyjegos odmiennego od swojego
                > zdania, i tym samym zmusza mnie do zmiany nickow

ODP: Minia - czy musisz sie koniecznie tlumaczyc???
                Krotkie 'Tak' wystarcza.

Twoje gdybanie na temat Switkowskiego pt; gdyby sie urodzil w Polsce
                a nie w Niemczech toby Go szefem Telstry nie zrobiono, nie ma
                zadnego zrodla. Oprocz oczywiscie Twojego przekonania, ze tak by
                akurat bylo...Odziel wiec moze, co podajesz jako widomosci
                faktualne, a co jako domysly...

Switkowski urodzil sie w Niemczech w 1948 i wemigrowal do Australii
                w 1949 roku. Wlasciwie to wyemigrowal sprowadza sie, ze robiacego
                jeszcze w majtki niemowlaka wywiezli rozdzice. W kwestii formalnej
                jesli juz - to jest przede wszystkim Australijczykiem o korzeniach
                polskich; rodzice.
                Zygmunt Switkowski - jakbys na to nie patrzyl imie i nazwisko na te
                korzenie wskazuje, a jak nie zmienil, to widocznie Jemu akurat to
                nie przeszkadzalo...

Nijak tez nie widze powiazania z tematem...moze wiec jakos tak
                ogolnie nalezaloby sie trzymac watku???
                No chyba, ze masz jakis link do dyskryminacji rasowej Switkowskiego?

Kan
                • ynalop Re: Australijczycy nie - Kagan 19.11.09, 03:37
                  lubie Zygmunta Switkowskiego. W jednym mi on mnie przypomina ze od
                  czasu do czasu go zwalniaja, a on sie jak ten feniks znowu odradza,
                  tyle ze w innym miejscu.
                  Nie, nie myl mnie z Kaganem, bo takich kaganow dzis jest wielu, o
                  wiele wiecej niz Jankielow wink
                    • waldek Re: Polska sie do Ziggy Switkowskiego przyznaje 19.11.09, 06:32
                      czytajac te ostatnie wypowiedzi nie trzeba byc australijczykiem zeby
                      miec uprzedzenia do polakow.
                      Ktos tu kiedys madrze zaproponowal zeby z braku sensownej odpowiedzi
                      uposcic sobie zelazko na noge wink myslac ze nowoczesne zelazka sa za
                      lekkie proponuje Kan i spolce wziecie do reki mlotka (moze byc
                      gumowy) i troche popukac sie w.......to juz zostawiam do wyboru smile
                      • kan_z_oz Re: Polska sie do Ziggy Switkowskiego przyznaje 19.11.09, 06:49
                        waldek napisał:

> czytajac te ostatnie wypowiedzi nie trzeba byc australijczykiem
                        zeby
                        > miec uprzedzenia do polakow.
                        > Ktos tu kiedys madrze zaproponowal zeby z braku sensownej
                        odpowiedzi
                        > uposcic sobie zelazko na noge wink myslac ze nowoczesne zelazka sa
                        za
                        > lekkie proponuje Kan i spolce wziecie do reki mlotka (moze byc
                        > gumowy) i troche popukac sie w.......to juz zostawiam do wyboru smile

ODP: Przepraszam ale jest tylko Kan. Nie ma spolki. O Ci wiec chodzi?

Kan
                        • waldek Re: Polska sie do Ziggy Switkowskiego przyznaje 20.11.09, 23:45
                          a chodzi mi o to ze mozna duzo z was ustawic w jednym szeregu wink
                          Jak zaczyna brakowac argumentow w dyskusji to zaczynaja sie
                          osobiste "wycieczki" i podgryzania ,a fakt pozostaje faktem ze
                          pierwsza "skrecilas" watek.
                          Czytajac te slawiace Au wypowiedzi przypominaja mi sie dyskusje
                          prowadzone z komunistami za czasow PRL-u."problem...? jaki problem ?
                          wszystko cacy ,a te problemy to wymysly zgnilego zachodu " sad
                          Australia nigdy nie byla i niejest krajna "miodem i mlekiem...."
                          i chowanie glowy w piasek albo zamykanie oczu na oczywiste bzdury
                          napewno nikomu nie pomoze.Wrecz przeciwnie uwazam za nalezy o tym
                          mowic (krzyczec..? ) jak najglosniej w nadzieji ze ktos madry
                          uslyszy i popracuje nad poprawa.
                          To ze Kagan/Polan czy inny Pawel z Melbourne pisze teraz tak
                          samo,wcale mnie nie cieszy bo nasze wypowiedzi maja zupelnie inne
                          podloza.Tak jak juz wczesniej pisalem adaptacja do srodowiska jest
                          rzecza tak bardzo osobista ze niemozna tych spraw uogolniac ,tak
                          samo jak niemozna sobie wyobrazac ze tu beda czekali na Polakow z
                          otwartymi ramionami i zachwycali sie ich pochodzeniem.
                          • kan_z_oz Re: Polska sie do Ziggy Switkowskiego przyznaje 22.11.09, 13:48
                            waldek napisal; a chodzi mi o to ze mozna duzo z was ustawic w
                            jednym szeregu
                            Jak zaczyna brakowac argumentow w dyskusji to zaczynaja sie
                            osobiste "wycieczki" i podgryzania...

Jesli uwazasz pytanie kogos wielonickowego, czy jest akurat x-
                            sinskim...hahaha. Tak, to bardzo niegrzeczne, tak samo jak pytanie o
                            imie...

Pozostala czesc wypowiedzi - postaw lusterko i skieruj moze zarzuty
                            we wlasna strone?...nikt mi tutaj nie placi za udzielanie rzeczowych
                            czy fachowych opinii, tym bardziej nie ma przymusu rozmowy ze
                            wszystkimi - czy wogole...Ja robie to dla przyjemnosci.

Kan
    • starywiarus Re: Czy Lesio ma uprzedzenia do wszystkich? 19.11.09, 13:37
      Problem Lesia polega na tym, że Lesio stopniowo odkrywa, że na świecie
      nie istnieje żaden kraj skłonny zaofiarować mu pozycję społeczną na
      miarę ambicji. Lesio interpretuje to sobie jako anomalię świata, a nie
      anomalię ambicji, i wszędzie mu krzywda, w rodzinnej Polsce zresztą
      też. A że 60-ka mu strzeli za niecałe dwa tygodnie, to Lesio popadł w
      nastrój refleksyjny
        • szopen_cn Uprzedzenia 20.11.09, 01:19
          Nie zauwazylem w ciagu moich 3 lat tutaj jakichs uprzedzen do
          Polakow.
          Bez watpienia sa Australijczycy uprzedzeni do immigrantow jako
          takich ale to raczej drobny margines.

Pamietac nalezy o istotnym fakcie aktualnej australijskiej
          rzeczywistosci immigrantow jest jak mrowkow. Czy to w pracy gdzie u
          mnie pewnie ponad 70% na kilkaset zatrudnionych osob jest urodzona
          za granica, a na szczeblu powiedzmy to "zarzadzajacym" tez wiecej
          niz polowa.
          W grupie, ktora zajmuje sie rozbudowa fabryki jest 2 urodzonych
          tutaj na 11 osob.
          I wszystko gra i dziala i nie ma problemow.

No i pamietac nalezy o innym fakcie lokalnej rzeczywistosci:
          powszechne uprzedzenia (i rodowitych i przyjezdnych) do osobnikow
          wiecznie narzekajacych, kombinatorow i tych co wszystko wiedza
          lepiej.
          Powyzszy fakt chyba najlepiej tlumaczy powody "uprzedzen i
          dyskryminacji" z ktorymi Kagan sie tutaj spotkal.
          • bogo2 Re: Uprzedzenia 20.11.09, 13:20
            nic dodac, nic ujac...smile !

szopen_cn napisał: (...)

> No i pamietac nalezy o innym fakcie lokalnej rzeczywistosci:
            > powszechne uprzedzenia (i rodowitych i przyjezdnych) do osobnikow
            > wiecznie narzekajacych, kombinatorow i tych co wszystko wiedza
            > lepiej.
            > Powyzszy fakt chyba najlepiej tlumaczy powody "uprzedzen i
            > dyskryminacji" z ktorymi Kagan sie tutaj spotkal.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka