Dodaj do ulubionych

budżet europejski - to takie ....

07.02.13, 13:41
dawne kasy SKP wink
- wywiedziałam się wreszcie trochę więcej
a te teatrzyki walki miedzy udzialowcami to takie specjalne spotkania w Brukseli ,żeby sobie wspólnie poprzebywać i udawać.., ze tak mocno trzeba myśleć jak ów złożony fundusz podzie;lić...
wyborcza.pl/1,75248,13359885,Budzet_UE___skad_plyna_pieniadze_i_jak_Polacy_z_nich.html
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: budżet europejski - to takie .... 07.02.13, 14:51
   Oj oj to nie są żarty wcale .....
   jeszcze prezes Kaczyński: "Tusk musi przywieźć 470 mld złotych". To po dzisiejszym kursie 112,2 mld euro, czyli chodzi mu mniej więcej o oryginalną propozycję Komisji Europejskiej 111,5 mld euro (77 mld na spójność plus 34,5 mld na politykę rolną). Propozcyja Van Rompuya z ostatniego szczytu to 72,4 mld euro na spójność i ok. 30 mld euro na politykę rolną. Suma: 102,4 mld. Tego nie da się podwyższyć. Prezes musi o tym wiedzieć.

   Read more: wyborcza.biz/biznes/1,100896,13357913,Szczyt__budzetowy_w_Brukseli.html#MT#ixzz2KDdoXjLq
   • marii51 Re: budżet europejski - to takie .... 07.02.13, 16:00
    "Budżet unijny przypomina trochę kartę kredytową z limitem środków. Zakładamy ją raz na siedem lat. Już na początku wiemy, ile możemy wydać w tym okresie. Oczywiście, możemy wydać mniej, ale na pewno nie możemy przekroczyć limitu. Dodatkowo co roku ustalamy limit wydatków na najbliższe 12 miesięcy i co dokładnie możemy kupić, płacąc kartą. W wypadku Unii Europejskiej taką kartą kredytową są właśnie Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF). Raz na siedem lat ustalają je wspólnie państwa Unii i Komisja Europejska. Plan musi też zaakceptować Parlament Europejski. Po co są owe ramy? Po pierwsze, by określić strukturę zakładanych wydatków - w ten sposób WRF wskazują, jakie będą priorytety dla Unii na siedem lat. Po drugie, by ustalić maksymalne pułapy na pokrycie zobowiązań i płatności - zarówno całego budżetu, jak i poszczególnych działów. "Roczne limity na karcie" to z kolei budżety roczne, które UE przyjmuje każdego roku. Dopiero tutaj zapisane są prognozowane wydatki i dochody. Suma budżetów rocznych musi się zgadzać z WRF. A co, jeśli w danym roku pojawi się więcej wydatków, niż planowano? Komisja Europejska próbuje przenieść je na kolejne lata, albo szuka jakiś niewykorzystanych pieniędzy, albo prosi państwa UE, żeby dorzuciły trochę do budżetu.""
    -
    • pia.ed Re: budżet europejski - to takie .... 07.02.13, 22:18
     A wlasciwie to po co masz sobie zaprzatac glowe budzetem unijnym???
     Pisze calkiem powaznie ...
     Przeciez nie masz w tej sprawie kompletnie nic do decydowania,
     ani tych pieniedzy z budzetu nie dostaniesz ...
     Warto sobie nad tym glowe lamac?
     Nie masz innych zmartwien?

     A tak nawiasem mowiac, to polowa pieniedzy ktore Polska dostanie
     i tak zostanie zmarnowana ... wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka