Dodaj do ulubionych

INTERESUJĄCE o miedzi i srebrze r 2018

06.08.20, 18:34
Ponad 700 tys. ton miedzi i 1,4 tys. ton srebra wyprodukował KGHM w 2019 r. Te liczby plasują spółkę w czołówce światowych producentów surowców, a w przypadku srebra zapewniają wręcz pozycję wicelidera. Nie byłoby to dziś możliwe gdyby nie wiedza i determinacja jednego człowieka.

Pokłady minerałów na terenie dzisiejszego Zagłębia Miedziowego w południowo-zachodniej Polsce zaczęły tworzyć się około 250 mln lat temu, gdy Europę Zachodnią i Środkową pokrywało Morze Cechsztyńskie. Z powodu nie do końca wyjaśnionego fenomenu osady wyjątkowo bogate w minerały gromadziły się na fragmencie jego akwenu, który w dalekiej przyszłości miał być nazwany Dolnym Śląskiem i Ziemią Lubuską. Po wyschnięciu lub odpływie wód gromadziły się tam suche osady, które miały skryć wyjątkowe bogactwo tych złóż na kolejne miliony lat.
Obserwuj wątek
    • marii51 Re: INTERESUJĄCE o miedzi i srebrze r 2018 06.08.20, 18:35
      Surowce i polityka
      Historia KGHM i Nowego Zagłębia Miedziowego liczy nieco ponad sześćdziesiąt lat, ale ludzie zamieszkujący te tereny są świadomi ich bogactw mineralnych przynajmniej od dziesięciu stuleci. Poszukiwaczy skarbów tych ziem ściągały przede wszystkim Karkonosze i Sudety, w naturalny sposób ułatwiające odkrywanie złóż, minerałów, w tym nawet złota. Pewną reminiscencją tamtych czasów są nazwy miejscowości, takie jak Złotoryja, jedno z najstarszych miast regionu czy Miedzianka, rozsławiona w ostatnich latach jako znikające miasto bestsellerową książką Filipa Springera. Kres Miedzianki jako organizmu miejskiego nadszedł wkrótce po ostatniej wojnie i połączony był z zajęciem dawnych sztolni górniczych, tym razem do wydobycia uranu potrzebnego… Armii Czerwonej. ijesli ktos zainteresowany toodkrywcy.pb.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka