Dodaj do ulubionych

Przy 30 tys. zakażeń wprowadzać pełen lockdown

02.11.20, 12:21
Prof. Horban o rozwoju epidemii: Przy 30 tys.
zakażeń trzeba będzie wprowadzać pełen lockdown


Cezary Kawecki
02.11.2020 11:36
Członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof.
Andrzej Horban powiedział, że "jeśli w Polsce notowanych będzie 30 tysięcy zakażeń dziennie, wprowadzenie lockdownu będzie niezbędne". Dodał także, że obecna sytuacja epidemiologiczna powoduje, iż system opieki medycznej "posuwa się do granic wytrzymałości".
profesor ocenił, że jeśli liczba ta zostanie osiągnięta, rząd nie będzie miał innego wyjścia, jak wprowadzenie lockdownu. - Jeżeli ta liczba rzeczywiście zacznie znowu rosnąć i dojdzie do bardzo niebezpiecznej granicy 30 tysięcy, to niewiele nam możliwości zostanie, trzeba będzie wprowadzać coś, co się nazywa pełen lockdown na okres około miesiąca - zakończył.
Obserwuj wątek
   • marii51 Re: Przy 30 tys. zakażeń wprowadzać pełen lockdow 03.11.20, 15:03
    Obecnie śmiertelność wśród osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w Polsce wynosi 1,5 proc. Nie ma danych, że śmiertelność procentowo rosła, wręcz odwrotnie, eksperci wskazują, że jest procentowo mniejsza niż w trakcie "pierwszej fali" w Europie. Problemem nie jest więc to, że wirus staje się bardziej zjadliwy (być może jest nawet odwrotnie), ale to, że jest bardziej zakaźny. A im więcej osób będzie zakażonych, tym groźniej będzie wyglądało to 1,5 proc. od liczby pozytywnie zdiagnozowanych - wyjaśnia prof. Krzysztof J. Filipiak, który razem z wirusologiem dr. Tomaszem Dzieciątkowskim redaguje właśnie pierwszą polską monografię "Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata".

    portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-filipiak-o-sytuacji-w-szpitalach-jesli-zabraknie-respiratorow-czeka-nas-to-co-bylo-w-marcu-w-lombardii
    • marii51 Re: Przy 30 tys. zakażeń wprowadzać pełen lockdow 04.11.20, 13:30
     Pełen lockdown w Polsce!
     Polacy zamknięci w domach, nieczynne sklepy. Jest decyzja rządowego eksperta

     Koronawirus nie odpuszcza. Nad Polską wisi widmo ponownego pełnego lockdownu, czyli zamrożenia życia społeczno-gospodarczego. To, co we wtorek było nieoficjalną wiadomością podawaną przez media, staje się faktem. Teraz czekamy tylko na oficjalną informację rządu Mateusza Morawieckiego. Pełen lockdown w Polsce rekomenduje członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.
     • marii51 Re: Przy 30 tys. zakażeń wprowadzać pełen lockdow 04.11.20, 13:32
      Co to jest lockdown?

      Jesienna fala koronawirusa coraz bardziej paraliżuje życie w Europie. W Polsce od soboty (24.10) cały kraj jest objęty czerwoną strefą, co oznacza paraliż niektórych gałęzi gospodarki. Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przeszli na nauczanie zdalne. Wprowadzono zakaz samodzielnego przebywania poza domem dla dzieci do 16 lat w godzinach 8-16, a także dla seniorów poza wyjątkami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania. Miękki lockdown wkrótce może zamienić się w pełen lockdown, który znamy z wiosny. Decyzja ma zapaść do piątku, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych, który oznacza wzmożony ruch na cmentarzach.
      • marii51 Re: Przy 30 tys. zakażeń wprowadzać pełen lockdow 04.11.20, 13:32
       np....
       Nowy lockdown. Jak czynna będzie Biedronka?

       W najbliższy piątek ponad 1200 placówek sieci Biedronka będzie czekać na klientów aż do 2:00 w nocy. Co więcej, liczba sklepów, które czynne są całodobowo przekroczy już 600. Oznacza to, że łącznie ponad 2700 placówek sieci będzie w piątek funkcjonować w wydłużonych godzinach pracy, co najmniej do 23:30 lub dłużej.
       • marii51 do swiąt aż do 100 tys zakażęń dziennie 04.11.20, 17:29
        Prognozy rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce też nie są pocieszające.

        - Jeśli nic się zmieni, to w okolicach świąt Bożego Narodzenia będziemy mieć od 30 do 70 tys. zakażeń dziennie. Jest też czarniejszy scenariusz, który zakłada nawet 100 tys. zakażeń na dobę - opowiada prof. Gut.
        Zdaniem wirusologa mamy obecnie jedyne wyjście – ograniczyć aktywność społeczną.

        - Niekoniecznie musi to być pełny lockdown. Społeczeństwo musi się zacząć stosować do bardzo prostej reguły: rób tylko to, co musisz i nie pchaj się tam, gdzie ciebie nie proszą - mówi prof. Gut.

        Niestety, dane pokazują, że aktywność Polaków spada bardzo powoli. - W połowie września nasza aktywność przewyższała normalną. Po wprowadzeniu restrykcji spadła o 20 proc. Wciąż jednak jest to za mało, aby zatrzymać szerzenie się wirusa - opowiada prof. Gut. - Epidemia zwolni, dopiero kiedy nastąpi redukcja aktywności o 60-70 proc. W kwietniu przy pełnym lockdownie udało nam się zredukować do 60 proc. - dodaje ekspert.

        Kolejnym aspektem jest przestrzeganie środków ostrożności jak noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu i dezynfekcja rąk.
        portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-gut-komentuje-rekord-zakazen
        • marii51 nastąpi poprawa jesli 04.11.20, 17:31
         Żeby spowolnić epidemię, wymagane jest, aby 95 proc. społeczeństwa stosowała środki ostrożności. Gdyby tak się stało, to w Polsce zakażenia spadłyby do liczby 13-18 tys. dziennie i powoli obserwowalibyśmy tendencję spadkową - opowiada prof. Gut. - W Polsce najlepszą sytuację mieliśmy przed majem, kiedy prawie 90 proc. nosiło maseczki. Dlatego na wiosnę udało nam się powstrzymać przyrost zakażeń. Niestety, obecnie zaledwie 44 proc. społeczeństwa stosuje się do zaleceń - dodaje wirusolog.

         Zdaniem prof. Guta wprowadzenie kolejnego lockdownu jest- Oczywiście można zamknąć wszystkich w domu na 3 tygodnie, a potem posprzątać trupy i zacząć budować od nowa gospodarkę. Tylko w ten sposób to nie rozwiąże się problemu. Wirus znowu wróci, przyjdzie z zewnątrz, a wszystkie elementy życia społecznego będą zrujnowane. Dlatego cały czas szukamy złotego środka - opowiada prof. Włodzimierz Gut.
         portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-gut-komentuje-rekord-zakazen
          • marii51 dzis w AMERYCE 100 tys a od następne sto czy 200? 05.11.20, 14:43

           ednak ze względu na fakt, że znaczna liczba zakażeń pochodzi od osób bez zewnętrznych objawów choroby, coraz częściej formułowane się opinie, że łatwiej jesteśmy w stanie kontrolować to, żeby nie zarażać innych (zwłaszcza osób z grup ryzyka) niż samemu uniknąć zakażenia.

           Właśnie niewykryte przypadki, z których wiele prawdopodobnie nie miało poważnych objawów, były w dużej mierze odpowiedzialne za szybkie rozprzestrzenienie się ogniska COVID-19 w Chinach. Tak wynika z nowych badań naukowców z Columbia University Mailman School of Public Health. Ustalenia oparte są na komputerowym modelu epidemii i pokazują, że aż 86 proc. przypadków nie jest wykrytych. Ponadto zakażenia nieudokumentowane były źródłem zakażenia w 79 proc. udokumentowanych przypadków. Odkrycia te wyjaśniają szybkie rozprzestrzenienie geograficzne SARS-CoV2 i wskazują, że powstrzymanie tego wirusa będzie szczególnie trudne.

           Zwiększona świadomość epidemii, zwiększone stosowanie środków ochrony osobistej i ograniczenia podróży pomogły zmniejszyć ogólną siłę infekcji w Chinach i prawdopodobnie będą skutkowały także w innych częściach świata. Nie jest jednak jasne, czy ta redukcja będzie wystarczająca, aby w pełni powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Według niektórych opinii z wirusem zetknie się zdecydowana większość ludzi, jednak przytłaczająca liczba przejdzie zakażenie bez zauważenia.           Koronawirus: jaka jest bezpieczna odległość? Jaki zachować odstęp?
           Większośc opracowań, takich jak zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i innych instytucji rządowych zaleca utrzymywanie odległości 1 metra od innej osoby, wskazując, że powinien to być odstęp wystarczający.
           • marii51 Re: dzis w AMERYCE 100 tys a od następne sto czy 05.11.20, 14:44
            Równocześnie jednak pojawiają się opinie, które nie mają wprawdzie charakteru bezwzględnych zaleceń, a które wskazują jednak, że istnieje wiele innych czynników sprzyjających przenoszeniu wirusa. W takich wypadkach zachowanie odstępu 1 metra nie stanowi gwarancji bezpieczeństwa. W szczególności wskazuje się na ryzyko, powstające w zamkniętych pomieszczeniach i wynikające ze stosowania klimatyzacji.
            Lekarstwa w przebiegu choroby wywołanej przez koronawirusa


            Koronawirus: czy chlorochina jest skuteczna
            13 marca 2020 r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) wydał pozytywną decyzję w sprawie zmiany do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla leku zawierającego chlorochinę. Jednak jak dotąd nie są dostępne dane dotyczące skuteczności chlorochiny u chorych z COVID-19 poza Chińską Republiką Ludową. Producent zabezpieczył zapas leku na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Zgodnie z deklaracją producenta, chlorochina będzie dystrybuowana do pacjentów z COVID-19 zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia. Jeszcze przed decyzją Urzędu Rejestracji Leków, po uzyskaniu zgody komisji bioetycznej, chlorochinę w połączeniu z lopinawirem i rytonawirem zastosowano u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Gromkowskiego we Wrocławiu.            Koronawirus: leki przeciwgorączkowe w tym Paracetamol
            We wtorek 17 marca Światowa Organizacja Zdrowia podała informację, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem nie rekomenduje stosowania ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem. Jest to wynik debaty, która od pewnego czasu toczy się pomiędzy specjalistami. Według przedstawicieli służb sanitarnych Szwajcarii w razie wysokiej temperatury lepiej zażywać produkt leczniczy na bazie paracetamolu. Jednak każdy, kto jest w trakcie długotrwałego leczenia z zastosowaniem ibuprofenu powinien je kontynuować, a w przypadku wystąpienia kaszlu czy wysokiej temperatury, czyli objawów ostrej infekcji dróg oddechowych, skonsultować się z lekarzem.

            Należy bezwzględnie pamiętać, że przedawkowanie paracetamolu może spowodować uszkodzenie wątroby.            Koronawirus: czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu?
            Antybiotyki działają przeciwko bakteriom, ale nie działają przeciwko wirusom. Dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Osoby hospitalizowane z powodu koronawirusa mogą otrzymywać antybiotyki, jeśli wystąpi zakażenie bakteryjne, wtórne w stosunku do wirusowego. Pomagają więc one zwalczyć bakterie, jednak wirus musi być pokonany przez organizm pacjenta.
               • marii51 co to takie PILNE ! 07.11.20, 13:21
                Wprowadzą GODZINĘ POLICYJNĄ. Tak ma wyglądać lockdown w Polsce. PRZERAŻAJĄCE

                NARODOWA kwarantanna w Polsce? DRASTYCZNE OBOSTRZENIA. "Obawiam się najgorszego"

                Tekst linku

                CHYBA O STRAJKI kONIET im chodzi ?
                wyrok TK NIE ZOSTAŁ W CZASIE WYZNACZONYM OGŁOSZONY WSZEM I WOBEC
                PRZE KANCELARIĘ pREMIERA
                ~~~~A TERAZ 11 listopada czyli Narodowcy opanują Warszawę
               • pia.ed Szybkie wiarygodne testy antygenowe 07.11.20, 15:14
                Wydaje mi sie, ze w Szwecji zaczna robic takie testy, specjalnie po to,
                aby sprawdzic ich skutecznosc, wiec to pewnego rodzaju eksperyment,
                czy warto na to wydawac pieniadze wink

                marii51 napisała:
                > to bardzo dobry pomysł


                > portal.abczdrowie.pl/koronawirus-ministerstwo-zdrowia-chce-wprowadzic-przesiewowe-testy-antygenowe
                • marii51 inne obawy , komu? zależy na? 07.11.20, 19:24
                 Prof. Simon: jak w kraju na szczycie epidemii można eskalować konflikty w społeczeństwie?
                 - Polskie społeczeństwo żyje w innych wartościach, w innej skali i potrzebach niż grupa nawiedzonych polityków. Minister zdrowia znakomicie pracuje, ale on nie nadrobi zaległości przy tej skali epidemii, do tego walcząc jeszcze z ruchami antycovidowymi, które obok nieudolności poprzedniego ministerstwa odpowiadają w dużym stopniu za rozprzestrzeniania się pandemii - tłumaczy profesor Krzysztof Simon kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM i ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

                 Ewa Raczyńska
                 3,1 tys.
                 Wczoraj, 08:48
                 ~~~~~~~~~~~~~~~~
                 ehhhh za maluczko mi rozumu by to wszystko ogarnąć
                 ~~~~~~~~~~~~~~

                 www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/prof-simon-jak-w-kraju-objetym-epidemia-mozna-eskalowac-konflikty/ekh83s9,2b83378a
                 Prof. Krzysztof SimonProf. Krzysztof Simon - Tomasz Pajączek / OnetTekst linku


                 • marii51 do 70 na 100 tys kwarantanna narodowa 08.11.20, 19:20
                  Kwarantanna narodowa
                  - czyli lockdown z zakazem przemieszczania.
                  Premier Morawiecki poinformował o kolejnych krokach
                  Nie brzmi to optymistycznie, ale lockdown w Polsce jest niemal nieunikniony. Choć tym razem premier określa to jako "kwarantanna narodowa". Oprócz znanych już obostrzeń, dojdą również ograniczenia w przemieszczaniu. Kiedy możemy spodziewać się powtórki z wiosny? Od wprowadzenia kwarantanny narodowej dzieli nas "tylko jeden krok". Szczegóły w artykule poniżej.
                  calość tu
                  Tekst linku
                  • marii51 Re: do 70 na 100 tys kwarantanna narodowa 09.11.20, 10:05
                   Już we wtorek zobaczymy, w jakim miejscu jesteśmy,
                   jeżeli chodzi o dobową liczbę zakażeń.
                   Potem jest święto, w środę 11 listopada,
                   więc bardzo ważny będzie także wskaźnik z piątku.
                   Wtedy będziemy mieli już w zasadzie jasność,
                   w jaką stronę zmierzamy - wskazał w rozmowie z PAP doktor Michał Sutkowski.


                   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26493067,dr-sutkowski-scenariusz-narodowej-kwarantanny-jest-coraz-bardziej.html
                   • marii51 RESTRYKCJA --KOLEJNE W UE 09.11.20, 10:07

                    Koronawirus w Europie. Kolejne kraje wprowadzają drastyczne restrykcje, w tym zakaz opuszczania domu

                    Deutsche Welle
                    09.11.2020 07:58
                    W związku z rosnącą liczbą zakażeń wiele krajów europejskich walczy z pandemią koronawirusa wszelkimi dostępnymi środkami. Nowe, czasem drastyczne ograniczenia, właśnie są wprowadzane lub weszły w życie przed weekendem.
                    next.gazeta.pl/next/7,168930,26492936,koronawirus-w-europie-kolejne-kraje-wprowadzaja-drastyczne.html#s=BoxMMtImg3
                     • pia.ed Jak się leczyć w warunkach domowych? 10.11.20, 14:10
                      Nie zakładaj, że jeśli masz COVID-19, to twój stan musi konsekwentnie się pogarszać,
                      a gdy po 2-3 dniach czujesz się lepiej, to na pewno już wracasz do zdrowia.
                      Różnie bywa.
                      Dopóki w pełni nie wrócisz do formy, lepiej zachować ostrożność i nie kusić losu. Warto zostać jeden dzień za długo w domu niż przerwać leczenie zbyt szybko i narazić się na gwałtowne zaostrzenie przebiegu choroby. Najczęściej objawy ustępują w pełni po 10-14 dniach i po tym czasie można wrócić do normalnej aktywności


                      > zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,173954,26496043,jak-sobie-radzic-z-covid-19-by-szybciej-wrocic-do-formy-poradnik.html#s=BoxOpMT
                       • marii51 Re: leczenie na statinie narodowym 12.11.20, 16:15
                        Kontrowersje wokół przyjmowania pacjentów na Stadion Narodowy. "Ten szpital to nie sanatorium"
                        Samodzielnie je i chodzi do oddalonej toalety, nie ma istotnych schorzeń towarzyszących, nie wymaga więcej niż trzech litrów tlenu i nie ma wysokiej gorączki - czy tylko tacy pacjenci są kwalifikowani do przyjęcia na Stadion Narodowy? Pojawia się coraz więcej kontrowersji wokół tego, kto ma się właściwie leczyć w pierwszym polowym szpitalu w Warszawie. Niektórzy twierdzą wręcz, że to nie szpital, tylko sanatorium lub izolatorium. Sprawdzamy, jak to wygląda.
                        • marii51 Re: leczenie na statinie narodowym 12.11.20, 16:16
                         Czy do szpitala na Stadionie Narodowym mogą być przyjmowani pacjenci z karetek pogotowia czy tylko z innych szpitali? Na jakiej podstawie się ich kwalifikuje? Przez ostatnie dni opracowywane były procedury w tej sprawie
                         Wiadomo jednak, że pacjenci w krytycznym stanie nie trafią do pierwszego szpitala polowego w Warszawie
                         - To od początku było pomyślane jako rezerwa w razie niewydolności szpitali. Z tego powodu nie powinni trafiać na Narodowy chorzy o najcięższym przebiegu COVID-19 - mówi Onetowi Iwona Sołtys ze szpitala MSWiA w Warszawie, którego filią jest ten na stadionie
                         Na stronie oficjalnej "Szpitala Narodowego" opublikowano kryteria przyjęcia do placówki oraz wykluczające z hospitalizacji. Podajemy je wszystkie poniżej
                         Personel placówki na Narodowym to obecnie ok. 250 osób, w tym ok. 80 pielęgniarek i blisko 30 lekarzy. W planach jest jego potrojenie
                         Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
                         www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-kontrowersje-wokol-przyjmowania-pacjentow-na-stadion-narodowy/4lwh0rc,79cfc278
                         • marii51 Re: oszusci-uaktywnili-sie-w-czasie-pandemii 13.11.20, 18:52
                          bYŁY pREZYDENT BK
                          pewny był Z,e schowa się na wsi i spokojnie ależ nie !!!! PRZECHODZI MIMO.ŻE Z NIKIM NIE SPOTYKA SIĘ
                          ‹ wróć
                          Według eksperta to największa przyczyna tak szybkiego szerzenia się tej epidemii w sposób trudny do kontrolowania
                          Gdy objawy się pojawią, mamy już spadek ryzyka zakaźności
                          - Jeśli w samym organizmie człowiek lub wokół niego nie ma okoliczności sprzyjających rozwinięciu się powikłań, to zakażenie powinno się skończyć po kilku dniach - mówi prof. Flisiak
                          wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-ekspert-zakazamy-najbardziej-przed-pojawieniem-sie-objawow/l29w4nd
                         • pia.ed Od czego zależy przebieg COVID-19? 14.11.20, 16:07
                          Różnica między infekcją a chorobą

                          Mam wrażenie, że to, czym jest infekcja, a czym choroba, jest dla wielu osób często niejasne.
                          O infekcji bezobjawowej mówimy wówczas, kiedy w badaniach laboratoryjnych
                          (czy to RNA wirusa, na przykład z wymazów z gardła, czy przeciwciał z krwi, mamy
                          wynik dodatni).
                          Ale infekcja nie musi wywołać choroby – nasz układ immunologiczny
                          może zareagować szybko i nie dopuścić do rozwoju choroby.
                          Schemat możliwości jest następujący:
                          Sam kontakt z wirusem nie oznacza, że nasz organizm jest na niego wrażliwy i że rozwinie się w nim infekcja (w uproszczeniu, że wirus będzie się rozwijać i rozprzestrzeniać w naszym ciele).
                          Możemy być odporni na jego atak – trafne jest tu porównanie do zamka w drzwiach i wytrycha, alarmu i kradzieży.                          www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/dr-marek-wasiluk-to-nie-jest-wirus-killer-o-ile-nie-trafi-na-oslabiona-osobe/y4n4kpk,2b83378a
                         • marii51 Re: Od czego zależy przebieg COVID-19? 15.11.20, 12:38
                          pia.ed napisała:

                          > Różnica między infekcją a chorobą

                          > Możemy być odporni na jego atak – trafne jest tu porównanie do zamka w d
                          > rzwiach i wytrycha, alarmu i kradzieży.                          pia
                          bardzo ciekawe rozważania
                          powodzonka nam
                          wszystkim jak? jak przetrwać to mamy zadanie i... żyć
                         • pia.ed Re: Od czego zależy przebieg COVID-19? 16.11.20, 11:43
                          Tak, mozna byc zaatakowanym,
                          ale sie wybronic przy pomocy lepszej kondycji,
                          a u kogos innego atak napastnika sie uda
                          i moze sie zakonczyc smiercia napadnietego sad

                          "Różnica między infekcją a chorobą... Możemy być odporni na jego atak
                          Trafne jest tu porównanie do zamka w drzwiach i wytrycha, alarmu i kradzieży."                         • marii51 aż 36 odkryto symptomów covid 19 18.11.20, 13:12
                          Wśród blisko 2 tys. uczestników badania, u których występowały objawy COVID-19 stwierdzono, że najczęstszym symptomem jest zmęczenie, a także ogólnie złe samopoczucie. Wskazało na nie odpowiednio 95,9 i 95,5 proc. ankietowanych pacjentów.

                          Innymi często występującymi u osób z COVID-19 symptomami były: bóle głowy (86,5 proc.), apatia (86,2 proc.), bóle mięśni(82,7 proc.),
                          a także duszności (
                          79,2 proc.).

                          Autorzy studium wskazali, że znaczący odsetek osób z objawami COVID-19 deklaruje zmiany w układzie nerwowym oraz komplikacje psychologiczne.
                          Ponad 78,2 proc. uczestników badania potwierdziło trudności w koncentracji, 75,4 proc. poczucie lęku, zaś 72,6 proc. chwilowe braki pamięci.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26520867,chorym-z-symptomami-covid-19-towarzyszy-srednio-ponad-30-objawow.html
                         • pia.ed Główne powody ciężkiego przebiegu infekcji 18.11.20, 14:13
                          next.gazeta.pl/next/7,151003,26521128,koronawirus-najwiecej-zgonow-od-poczatku-epidemii-ekspertka.html#s=BoxMMt1


                          W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wyniku infekcji koronawirusem w ciągu ostatniej doby zmarły 603 osoby. Co jest powodem wysokiego wskaźnika zgonów? W yjaśniła to dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator oddziału w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym.

                          Opierając się na własnym doświadczeniu zawodowym, mogę powiedzieć, że osoby, które głównie umierają w wyniku infekcji koronawirusem, mają przede wszystkim ciężką niewydolność oddechową i powikłania narządowe. Umierają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku - 80-90 lat, albo młodsze, u których stan chorób towarzyszących można określić jako krytyczny. Chodzi o nowotwory, choroby serca, schorzenia przewlekłe.

                          Potwierdziła też, że istotne dla przebiegu choroby są czynniki ryzyka takie jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność krążenia. - Takie osoby chorują zdecydowanie ciężej, mają zajęty procesem zapalnym duży obszar płuc. I, niestety, nie są w stanie wyrównać tego ani oddechem własnym, ani wspomaganym czy mechanicznym, za pomocą respiratora - stwierdziła.

                          Według lekarki głównym powodem śmierci jest ciężkie zapalenie płuc, a także niewydolności układu krążenia. - Trzeba pamiętać, że te układy są od siebie mocno zależne - kiedy zawodzi jeden, obciążony zostaje też drugi - oceniła ekspertka.
                         • marii51 respiratory szkodzą? nie leczą ? 20.11.20, 16:38
                          Respiratory są do siebie bardzo podobne i zwykle działają zaraz po podłączeniu. Z respiratorami marki Ambul jest inaczej. Lekarze dostali coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli i co przy próbach uruchomienia może zaszkodzić choremu, zniszczyć mu płuca - dodaje kobieta. Zdarza się jednak, że sprzęt zostaje użyty na pacjencie. - Na jednej interwencji próbowałam go użyć. Pacjentka jednak się nie natleniała. Przy użyciu tego respiratora miała gorszą saturację niż przy ręcznym pompowaniu na worku.

                          superbiz.se.pl/wiadomosci/w-szpitalach-wybuchaja-pluca-wadliwy-sprzet-od-rzadu-lekarze-przerazeni-aa-85jW-eCCW-uoQg.html
                         • marii51 Re: Infekcja u 8 pracownikow na polskiej farmie 20.11.20, 16:47
                          Koronawirus u pracowników ferm norek w Polsce
                          dzisiaj 14:02

                          Zakażenie wykryto u 18 pracowników - jak donosi Reuters. Służby sanitarne podkreślają, że pracownicy nie zarazili się od zwierząt. Wciąż trwają testy samych zwierząt. Przypomnijmy, w Danii wykrycie COVID-19 na fermach doprowadziło do wybicia całych stad tych zwierząt futerkowych.
                          "W związku z doniesieniami duńskich służb weterynaryjnych dotyczącymi wykrycia u norek zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda niezwłocznie podjął konieczne działania, aby zapobiec nowym zagrożeniom" - informowano we wcześniej w komunikacie. Zaznaczono, że priorytetem jest sprawdzenie stanu zdrowia zwierząt na fermach.Tekst linku
                         • marii51 Re: leczenie na statinie narodowymm i jak? 21.11.20, 15:15
                          Lekarz z Narodowego: dali pięciogwiazdkowy hotel, karmią jeszcze lepiej, leczyć nie ma kogo. "Jest mi wstyd"

                          mk

                          21.11.2020 14:36
                          - Na ostatnią trzygodzinną zmianę na stronę brudną zeszło 5 lekarzy, 12 pielęgniarek, 7 ratowników medycznych. Czyli 24 osoby personelu medycznego na 25 pacjentów. Na stronie czystej są jeszcze anestezjolodzy gotowi do interwencji. Jeśli zsumować dwie zmiany to wyjdzie na to, że personelu medycznego jest dwa razy więcej niż chorych - mówi w rozmowie z dziennikarzem "Polityki" Pawłem Reszką lekarz pracujący w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym w Warszawie. Według medyka chwilami w szpitalu bywało wręcz "nudno".
                          Szpital tymczasowy dla chorych na covid-19 na Stadionie Narodowym

                          ps
                          ale przygotowani są wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26533734,lekarz-z-narodowego-dali-pieciogwiazdkowy-hotel-karmia-jeszcze.html#s=BoxMMt1
                         • marii51 Re: leczenie na statinie narodowymm i jak? 21.11.20, 18:48
                          dzisiejsze

                          w wielkiej prędkosci zakazenia więcej i więcej w każdym województwie
                          Nowe przypadki zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim (3086), wielkopolskim (2525), śląskim (2263), małopolskim (2213), dolnośląskim (1792), pomorskim (1715), lubelskim (1600), łódzkim (1563), kujawsko-pomorskim (1257), warmińsko-mazurskim (1191), zachodniopomorskim (1101), podlaskim (927), podkarpackim (872), świętokrzyskim (760), opolskim (703), lubuskim (645).
                         • marii51 Re: leczenie na statinie narodowymm i jak? 23.11.20, 14:01
                          Naukowcy dokonali analizy 79 globalnych badań nad koronawirusem SARS-CoV-2 u osób, u których wystąpiły objawy i trafiły do szpitala z pozytywnym wynikiem testu. Udało się zidentyfikować wirusa z próbek pobranych w ciągu pierwszych dziewięciu dni. Okazało się, że ilość wirusowego RNA była najwyższa w momencie wystąpienia objawów lub w ciągu pięciu kolejnych dni.Naukowcy wywnioskowali, że nie znaleziono żadnego zdolnego do replikacji wirusa po upływie dziewięciu dni - niskie są szanse na to, że pacjenci byli zaraźliwi po tym czasie.

                          - Ludzie naprawdę potrzebują wsparcia, aby zapewnić wszystkich, że izolują się, gdy tylko pojawią się objawy, nawet te łagodne. Zanim niektórzy ludzie uzyskają wyniki wymazów, mogą już minąć najbardziej zaraźliwą fazę. Musimy dokładniej przyjrzeć się, dlaczego niektórzy ludzie nie są w stanie od razu się izolować i pomóc im to zrobić - mówi dr Muge Cevik z University of St. Andrews w Wielkiej Brytanii w rozmowie z BBC.Polecamy też: Różnice w raportowaniu koronawirusa. GIS wyjaśnia
                          Badanie nie dotyczyło osób bezobjawowych. Można jednak zakażać, zanim wystąpią objawy. W Wielkiej Brytanii urzędnicy twierdzą, że ludzie muszą natychmiast izolować się przez co najmniej 10 dni, jeśli mają jakiekolwiek objawy koronawirusa.
                          wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-kiedy-dochodzi-do-zakazenia-wczesniej-niz-sadzono-do-tej-pory/y97wesm
                         • marii51 dzis 1 grudnia 01.12.20, 16:23
                          wczoraj napisalam za małaliczbe tych którzy nie żyją z powodu m/inn Covidu

                          a poprawiam sie juz mam dzis
                          radiopogoda.pl/koronawirus-w-polsce-statystyki
                         • marii51 Re: dzis 6 grudnia 06.12.20, 15:23
                          W niedzielę 6 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 9 176 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w województwie mazowieckim (1170), wielkopolskim (1096) i śląskim (908).

                          Z powodu COVID-19 zmarły 42 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 186 osób. Tym samym całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 oraz chorób współistniejących i COVID-19 w Polsce wynosi 20 089.
                         • marii51 Re: dzis 6 grudnia 06.12.20, 15:24
                          Dr Sutkowski mówi, kto jest odpowiedzialny za szerzenie epidemii
                          Dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych,
                          w rozmowie z WP abcZdrowie odniósł się do dobowego raportu
                          MZ dotyczącego zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce
                          i wyjaśnił, dlaczego liczba pozytywnych wyników testów na COVID-19 jest niemal o połowę mniejsza niż jeszcze kilkanaście dni temu.

                          - Jest to efekt kilku spraw. Po pierwsze wirusa jest trochę mniej w przyrodzie, a to dlatego, że wprowadzone obostrzenia poskutkowały i nie zarażamy się na tak masową skalę, jak jeszcze kilka tygodni temu. A kolejna sprawa to ta, że ludzie nie chcą się zgłaszać z objawami COVID-19 do lekarzy, lekceważą sobie te symptomy, boją się jechać na test, bo obawiają się stygmatyzacji człowieka zakażonego - wyjaśnia dr
                         • marii51 Re: Możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii 10.12.20, 15:48
                          Abp Gądecki o konsekwencjach limitu wiernych
                          W dalszej części listu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wskazał, że ograniczenie możliwości sprawowania aktów kultu publicznego sprawia, że rząd "ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła".

                          NIECH NIE cuduje i nie obwinia --wkrotce zaszczepimy się i zacznie byc więcej wiernych w kosciołach, jak w małych chorkach pospiewają w kosciele
                         • marii51 koronawirus już w listopadzie 2019 roku. -WLOCHY 10.12.20, 15:56
                          Naukowcy z Włoch odkryli, że czteroletni chłopiec, który mieszka w pobliżu Mediolanu, był zakażony koronawirusem już w listopadzie 2019 roku.

                          Oznacza to, że wirus SARS-CoV-2 pojawił się we Włoszech co najmniej trzy miesiące przed wykryciem pierwszego przypadku


                          Wyniki badań, które wskazują, że czterolatek z Włoch był chory na COVID-19 już w listopadzie 2019 roku, zostały opublikowane m.in. na stronie internetowej amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Włoscy naukowcy z Wydziału Nauk Biomedycznych o Zdrowiu Uniwersytetu w Mediolanie przeanalizowali próbki wymazów z jamy ustnej i gardła, które pobrano w okresie wrzesień 2019 - luty 2020 od 39 pacjentów. Okazało się, że w jednej z nich wykryto wirusa SARS-CoV-2.
                          Odkrycie naukowców pomoże wyjaśnić "niszczycielski wpływ i szybki przebieg pierwszej fali"
                          Była to próbka, którą pobrano od czterolatka mieszkającego w okolicach Mediolanu, we włoskiej Lombardii. 21 listopada 2019 roku stwierdzono u niego kaszel i nieżyt nosa, 30 listopada trafił na izbę przyjęć z objawami oddechowymi i wymiotami. Dzień później chłopiec miał wysypkę podobną do odry, jednak badania nie potwierdziły ówczesnych przypuszczeń lekarzy.

                          Teraz, po dokładniejszej analizie próbek dziecka, naukowcy wskazują, że koronawirus SARS-CoV-2 był obecny we Włoszech co najmniej trzy miesiące przed tym, jak wykryto pierwszy przypadek zakażenia. Miało to miejsce pod koniec lutego 2020 roku w północnowłoskim mieście Codogno.

                          "To odkrycie ma znaczenie epidemiologiczne, ponieważ poszerza naszą wiedzę na temat synchronizacji i mapowania szlaków przenoszenia SARS-CoV-2. Długoterminowe, nierozpoznane rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w północnych Włoszech pomogłoby przynajmniej częściowo wyjaśnić niszczycielski wpływ i szybki przebieg pierwszej fali COVID-19 w Lombardii" - czytamy na stronie internetowej CDC. Tekst linku

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka