Dodaj do ulubionych

Boże Narodzenie na świecie

24.12.20, 10:00
a jak pandemia je zmieniła
radiopogoda.pl/boze-narodzenie-na-swiecie-pandemia
Obserwuj wątek
     • marii51 Re: Boże Narodzenie na świecie 24.12.20, 23:12
      Magdalena Adamowicz juz w styczniu 2 t bez Mężą

      A TU JEJ ROZWAŻNAI ....
      Dobry wieczór, drodzy Państwo.
      Kiedy robię ciasto świąteczne, myślę o gościach. Bardzo lubię naszą piękną tradycję, gdy przy wigilijnym stole zostawiamy wolne miejsce. Dla niespodziewanego gościa. Tak, aby każdy – bez względu na to, kto kim jest – mógł usiąść do stołu. Bo rzeczywiście: nawet jeśli coś nas mocno dzieli, jak sympatie polityczne, religia czy poglądy na aborcję, to i tak więcej nas łączy.
      Z okazji świąt życzę więc sobie i całej Polsce, by przy wigilijnym stole lepiej dostrzegać to, co wspólne.
      Przy moim stole są wolne krzesła. Chętnie ugościłabym kilka dodatkowych osób. Takich, których aktywność wiąże się z ważnymi dla mnie – i chyba dla każdego – wartościami: jak równość, wolność, przedsiębiorczość i patriotyzm. A właśnie te wartości są od wielu miesięcy gorącym tematem w Polsce.
      Na pierwszym krześle, by porozmawiać o równości, chętnie ugoszczę Martę Lempart. A już teraz jej oraz koleżankom z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet składam życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Jesteście kontynuatorkami wspaniałych sufrażystek i bohaterek ruchu feministycznego. Dumne z was są również przedwojenne polskie aktywistyki, jak liberalna skandalistka Irena Krzywicka czy konserwatywna katoliczka Maria Moczydłowska. Obie, choć tak różne, wiedziały, że o sprawy kobiet warto zabiegać wspólnie. Dziś temat równości wraca wraz z pytaniem: do kogo należy ciało kobiety? Większość Polek zna odpowiedź: do nich samych. Chcą rządzić sobą. Chcą samorządzenia.
      Na sąsiednim krześle ugościłabym Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. Kieruje największym polskim samorządem, metropolią o największej różnorodności w Polsce. Wierzy w siłę wolności. Bo to z wolności wyrasta ufność w sens budżetów partycypacyjnych, lokalnej kultury i w piękno mniejszości. Jak burmistrz Mike Bloomberg z Nowego Jorku czy inni wizjonerzy, Trzaskowski wie, że wolność poprzez różnorodność to skarb. To twórcza rywalizacja i inspirująca współpraca, to wspólne korzyści i lepsze życie dla wszystkich. Kiedy więc zaczynają protestować samorządowcy – a zaczęli – widać wyraźnie, że tak jak w przypadku protestujących kobiet, chodzi o to samo: samorządy chcą wolności, chcą samorządzenia.
      Na trzecim krześle ugościłabym panią Ewę Sobkiewicz z ogólnopolskiego stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Bo to firmy rodzinne, drobne przedsiębiorstwa – a nie wielkie korporacje – tworzą zamożność naszego kraju. Dziś wiele takich firm bankrutuje. Gdy przyjrzeć się temu bliżej, pojawia się ten sam wątek co w przypadku kobiet i samorządowców: przedsiębiorcy zamiast rozkazów z góry chcą saomorządzenia, konsultacji, partnerstwa.
      Na czwartym krześle ugościłabym kogoś, kto chce dla całego kraju zrobić coś wyjątkowo patriotycznego. I może niektórym wyda się to dziwne, przy moim stole wigilijnym widziałabym Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Być może wskutek rozmowy poszerzylibyśmy pojęcie miłości ojczyzny. Bo prawdziwy patriotyzm, jak pisał poeta i wielki Polak, Cyprian Norwid, "to odwaga, by działać pod prąd – a ilekroć trzeba – nawet wśród swoich." Właśnie o tym chciałabym z nim rozmawiać: o patriotyzmie w czasach kryzysu.
      "Nie pozwólcie, aby dobry kryzys poszedł na marne", mawiał Winston Churchill. W tym duchu i ja chciałbym wszystkich zachęcić: moi drodzy, w imię równości, wolności, przedsiębiorczości i patriotyzmu, dla dobra wspólnoty łączmy się przy wigilijnym stole – i poza nim. Nie zmarnujmy kryzysu w Polsce.
      Podczas kryzysu, zamiast działać oddzielnie, trzeba pracować razem. Gdyby Marta Lempart, Rafał Trzaskowski, Ewa Sobkiewicz i wielu innych spotkali się przy jednym stole, byłby to przełom. Niech z ich inicjatywy powstanie komitet obrony wartości wspólnych i wolności podstawowych – dla Polski. Z tą myślą będzie nam dobrze nie tylko podczas świąt, ale i potem.
      Mogę być gospodnią takiego spotkania. Gdańsk ma dobre tradycje w zakładaniu komitetów.
      Ciasto jest. Wszystkiego najlepszego!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka