Dodaj do ulubionych

JK NIE JEST PREZESM ?

17.04.21, 06:31

Jarosław Kaczyński nie jest już prezesem PiS? Znaleźli lukę w statucie partii. Mamy odpowiedź
Jarosław Kaczyński swoją funkcję pełni niezgodnie ze statutem partii, którą zarządza? Tak niektórzy interpretują sytuację, w jakiej znalazł się lider Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem dziennikarzy, a nawet niektórych działaczy PiS, Kaczyński prezesem swojej partii nie jest od… 2 lipca 2020 roku. Powód? Nie odbył się kongres wyborczo-statutowy ugrupowania. Zastępca rzecznika PiS w rozmowie z WP przekonuje jednak, że lider obozu Zjednoczonej Prawicy ma pełne prawo sprawować władzę w partii rządzące
j.

NIESAMOWITE .. Gowin przegapił Bielan wskocZyłby z ochotą na jego miejsce
a tu takie niedopilnowanie
ojojkujojku ..
załamka ----wiadomosci.wp.pl/jaroslaw-kaczynski-nie-jest-juz-prezesem-pis-znalezli-luke-w-statucie-partii-mamy-odpowiedz-6629749074401824a
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: JK NIE JEST PREZESM ? 17.04.21, 06:42
   Jarosław Kaczyński "nielegalnym" prezesem? "Zapisy statutu PiS są mętne"
   Po tym pojawiły się pytania: czy aby sytuacja wokół RPO nie jest analogiczna do sytuacji, w jakiej znajduje się dziś prezes PiS? Przypomnijmy: wedle statutu PiS, kadencja władz naczelnych - w tym prezesa partii - "trwa cztery lata i liczy się od dnia wyborów, a kończy z chwilą wyboru nowych władz".
   Gdyby skupić się tylko na pierwszej części tego zapisu, to czteroletnia kadencja Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS zakończyła się faktycznie w lipcu 2020 roku. A PiS nadal - przez sytuację pandemiczną - nie zorganizował kongresu, na którym - zgodnie ze statutem - powinien zostać wybrany nowy prezes. Czyżby w PiS zapanowało zatem formalne "bezkrólewie"? Niektórzy tak właśnie sugerują.
   • marii51 Re: JK NIE JEST PREZESM ? 17.04.21, 06:43

    MICHAŁ WRÓBLEWSKIWczoraj, 16-04-2021 20:58
    Jarosław Kaczyński nie jest już prezesem PiS? Znaleźli lukę w statucie partii. Mamy odpowiedź
    Jarosław Kaczyński swoją funkcję pełni niezgodnie ze statutem partii, którą zarządza? Tak niektórzy interpretują sytuację, w jakiej znalazł się lider Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem dziennikarzy, a nawet niektórych działaczy PiS, Kaczyński prezesem swojej partii nie jest od… 2 lipca 2020 roku. Powód? Nie odbył się kongres wyborczo-statutowy ugrupowania. Zastępca rzecznika PiS w rozmowie z WP przekonuje jednak, że lider obozu Zjednoczonej Prawicy ma pełne prawo sprawować władzę w partii rządzącej.

    Jarosław Kaczyński na konwencji w 2018 r.
    Jarosław Kaczyński na konwencji w 2018 r.
    Źródło: EastNews, Fot: EASTNEWS

    Dyskusje na temat "legalności" sprawowania funkcji przez prezesa PiS pojawiły się przy okazji przerwania przez Trybunał Konstytucyjny kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. A także po tekście Wirtualnej Polski o planach zorganizowania kongresu PiS w wakacje 2021 roku (w 2020 roku kongres nie odbył się ze względu na pandemię).

    Ale po kolei.

    Przerwana kadencja RPO. TK wydał wyrok
    Przypomnijmy: w czwartek 15 kwietnia sędziowie TK (w tym były poseł PiS Stanisław Piotrowicz) stwierdzili, że przepis ustawy o RPO, który pozwolił Adamowi Bodnarowi pozostać na stanowisku do czasu wyboru nowego Rzecznika, jest niezgodny z Konstytucją RP. Wniosek w tej sprawie wnieśli parlamentarzyści PiS.


    Krótko mówiąc: ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich od 30 lat pozwala na przedłużenie możliwości pełnienia obowiązków przez wybranego RPO aż do momentu wybrania następcy. Szkopuł w tym, że Konstytucja - najważniejszy akt prawny w Polsce - wskazuje, że kadencja RPO trwa określony czas (pięć lat). Trybunał Konstytucyjny orzekł zatem, że ustawa o RPO jest niezgodna z Konstytucją. I "wygasił" kadencję Adama Bodnara.

    Jarosław Kaczyński "nielegalnym" prezesem? "Zapisy statutu PiS są mętne"
    Po tym pojawiły się pytania: czy aby sytuacja wokół RPO nie jest analogiczna do sytuacji, w jakiej znajduje się dziś prezes PiS? Przypomnijmy: wedle statutu PiS, kadencja władz naczelnych - w tym prezesa partii - "trwa cztery lata i liczy się od dnia wyborów, a kończy z chwilą wyboru nowych władz".

    Statut PiS
    PiS
    Statut PiS
    Źródło: PiS, Fot: WP
    Gdyby skupić się tylko na pierwszej części tego zapisu, to czteroletnia kadencja Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS zakończyła się faktycznie w lipcu 2020 roku. A PiS nadal - przez sytuację pandemiczną - nie zorganizował kongresu, na którym - zgodnie ze statutem - powinien zostać wybrany nowy prezes. Czyżby w PiS zapanowało zatem formalne "bezkrólewie"? Niektórzy tak właśnie sugerują.    Czym zajmuje się Jarosław Kaczyński? Radosław Fogiel tłumaczy
   • marii51 Re: JK NIE JEST PREZESM ? 17.04.21, 06:45
    INTERESUJĄCY CZLOWIEK TO O NIM WIELE DOWIADUJEMY SIĘ...

    Odpowiedź PiS: w sprawie kadencji prezesa Kaczyńskiego nie ma żadnych wątpliwości
    Jak odpowiada na te wszystkie wątpliwości samo Prawo i Sprawiedliwość?
    o pierwsze prezes PiS nie jest organem konstytucyjnym i jego kadencja nie jest wpisana do Konstytucji. A po drugie akurat w naszym statucie jest jasno napisane, że owszem, kadencja władz partii, w tym jej prezesa, trwa cztery lata, ale z zaznaczeniem, że trwa de facto do momentu wyboru nowych władz - wyjaśnia Fogiel.

    Kilku polityków związanych z PiS zwróciło nam jednak uwagę, że niektóre przepisy dotyczące kadencji władz PiS są niejasne. Co na to Radosław Fogiel?

    - Być może wystarczy dokładniej wczytać się w statut i wątpliwości zostaną rozwiane - przekonuje współpracownik prezesa PiS.

    Zapis jest jasny. Kadencja co do zasady trwa 4 lata, ale trwa równocześnie do wyboru nowych władz. Ze względu na pandemię nowe wybory póki co nie mogą się odbyć, więc kadencja obecnych władz partii trwa - zgodnie ze statutem. Nie ma tutaj złamania statutu i nikt nie powinien podważać istoty jego zapisów. Nie ma tu dysonansu, nie ma żadnych aktów prawnych niższego rzędu niż statut, które mogłyby stać z nim w sprzeczności - podkreśla zastępca rzecznika PiS.


    Z uśmiechem do tematu podchodzi zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel: - Niektórzy być może chcieliby postulować powrót do czasów słusznie minionych i wpisanie "przewodniej roli partii" do Konstytucji, ale my jesteśmy temu przeciwni - mówi nam poseł.
    • marii51 Re: JK NIE JEST PREZESM ? 17.04.21, 06:47
     WAŻNE,ŻE WAŻNEW JEST---Zulu Gula nie umywa się
     wczoraj (21:05)
     A czy to ważne? Przecież i tak jest najważniejszą osobą prezydentem, premierem też nieformalnie a jak skutecznie sprawuje władzę w państwie wink))))
     • marii51 Re: JK NIE JEST PREZESM ? 17.04.21, 06:48
      KOMENTARZE JEDNAK OSTRE....
      Patologia
      14 min. temu
      Relacje rodem z dojnych pato spółdzielni polskojęzycznej mutacji Alternatywy 4. Prezes panisko może wszystko. Tłumek jego popychadeł absolutnie bezINTERESownie usłużny - do czasu krachu. Co mu tam statut! On wódz decyduje. Nie dziwota, że ustawy spółdzielcze nie mogą doczekać się wreszcie ucywilizowania w kierunku faktycznie podmiotowego usytuowania członków - tych zwyczajnych, nie ze świecznika.
      • marii51 Re: JK NIE JEST PREZESM ? 08.05.21, 16:56
       kto jak nie Jarosław Kaczyński ?

       BRUDZYŃSKI MA RACJE
       www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=3b167682-1229-4e7f-b3b9-d42dd1279fce&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka