Dodaj do ulubionych

Odbudować Pałac Saski czy nie?

26.07.21, 15:44
Odbudować w Warszawie Pałac Saski że zniszczeń wojennych czy nie? Głosowanie nad tym było w Sejmie.
Przeciwko uchwaleniu ustawy głosowali przedstawiciele m.in. KO, Lewicy i Polski 2050 oraz poseł mniejszości niemieckiej.
Dlaczego go nie odbudować?
Obserwuj wątek
    • marii51 Re: Odbudować Pałac Saski czy nie? 27.07.21, 12:27
     CZY TO BĘDZIE CAŁKOWITA ODBUDOWA- MIMO,ŻE PO WOJNIE ZOSTAŁ ODBUDOWANY
     A KTOŚ NAPISAŁTAK

     Tomasz Jaskóła
     @TJaskola
     Tym, którzy głosowali przeciwko odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, ślę przesłanie. Nigdy nie powinniście się znaleźć w polityce, ponieważ nie rozumiecie siły symboli, ani znaczenia takich gestów, projektów. Jesteście całkowicie nieprzydanymi dla polskiej racji stanu!
     PS
     TAKI TRUDNY CZAS-----------PANDEMIA)
     A zadlużenie jest potworne SKĄD BRAC NA TO LOTISKO NAJNOWSZE, SKĄD BRAC NA MIERZEJĘ KILKA MILIARDÓW OKAZAŁO SIĘ a nie kilka milionów
     -
     • marii51 Re: Odbudować Pałac Saski czy nie? 27.07.21, 13:04
      mobic
      patrz jak duzo znalazłam fotopolska.eu/Palac_Saski_Warszawa

      jak przeobię zakupione ogoreczki na zimę to bęe miłą co poczytać
      `````````````````````
      ja chcialabym zaplanowanej przebudowy odbudowy
      a jeszcze pożyć i doczekać się
      zobaczyć to byłoby super a
      -----------------
    • marii51 Re: Odbudować Pałac Saski czy nie? 09.08.21, 15:38
     widzualam projekt Prezydencki bbb mi się podoba---bo pomyslowe projektyale
     może w tych artyk ? www.tvp.info/55009724/sejm-uchwalil-ustawe-o-odbudowie-palacu-saskiego
     ```````````````````
     najbardziej wskazuja ludzie,ze Niemcy w II wojnie swiat -tak dokonali zniszczeń palacu
     • marii51 Re: Odbudować Pałac Saski czy nie? 23.08.21, 15:27
      Pałac Saski został wybudowany w XVIII wieku na polecenie króla Polski Augusta II Sasa. Podczas Powstania Listopadowego został on jednak mocno zniszczony, a następnie kupiony przez moskiewskiego kupca, który zarządził rozbiórkę pałacu i wybudowanie nowego budynku. Wojciech Poraj na łamach tygodnika "Passa" zastanawia się, co według ustawy ma zostać odbudowane: królewska rezydencja czy dom dochodowy Iwana Skwarcowa? I dodaje, że według uzasadnienia ustawy wydaje się, że to drugie.

      przypominam,że to pomysł Prezydenta AD https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/qsdk9kpTURBXy9iNjFiNDUyMmI2NzVkM2M5MTdhNzczZmY3OTYyZjYwZi5qcGeTlQMAzI3NEaDNCeqTBc0DFM0BvJMJpjY3ZDU4NgaBoTAF/prezydent-andrzej-duda-oglada-wystawe-dotyczaca-palacu-saskiego-2018-r.webp
      ZOSTAWIĘ CALY ARTYK bo dowiem się wiecej o hisyorii Pałacu SaskiegoTekst linku
  • marii51 Re: Odbudować Pałac Saski czy nie? 27.07.21, 12:16
   MAŁO WIEDZIALAM N/T

   Odbudowa Pałacu Saskiego ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej w 2018 r.

   Pałac, wzniesiony w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski oraz miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

   Prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa". W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla – jako siedziba Senatu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka