Dodaj do ulubionych

UKRAINIE -POMOC Z USA

11.05.22, 13:04

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek
projekt ustawy o przywróceniu programu

Lend-Lease z okresu II wojny światowej.
Ustawa ta pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego do Ukrainy.

JAK JĄ ROZUMIEĆ?
Lend-Lease Act – to ustawa federalna z 11 marca 1941 r., zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: UKRAINIE -POMOC Z USA 11.05.22, 13:09
   Czytaj więcej: Ameryka przywraca ustawę, która podczas II wojny światowej pomogła pokonać Hitlera
   Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw do Ukrainy będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

   Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, dziesięciu było przeciw. 7 kwietnia dokument został zatwierdzony przez Senat USA. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.
   -------plus pgromne kwoty wparcia Ukrainy

   dobrze,że jest BIDEN bo gdyby tramp ? on wspomagałby na 100 % putina
   Tekst linkuTekst linku
   • marii51 Re: UKRAINIE -POMOC Z USA WSTRZYMUJĄ IĘ 30.05.22, 18:26
    Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie systemów rakietowych, które mogłyby dosięgnąć terytorium Rosji. Wcześniej w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia, jakoby administracja Bidena rozważała dostarczenie Ukrainie systemów MLRS.

    Nie zamierzamy wysłać Ukrainie systemów rakietowych, które mogłyby uderzyć w Rosję - powiedział Joe Biden podczas rozmowy z dziennikarzami (cytat za forbes.com).
    CNN o systemach rakietowych dalekiego zasięgu dla Ukrainy
    Wcześniej amerykańskie media - CNN i "The Washington Post" - informowały o możliwości przekazania Ukrainie zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Zdaniem informatorów CNN pomocowy pakiet miałby zostać ogłoszony w tym tygodniu.

    Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

    W ostatnich tygodniach ukraińscy urzędnicy wysokiego szczebla, w tym prezydent Wołodymyr Zieleński, apelowali do USA i ich sojuszników o dostarczenie mobilnych systemów rakietowych typu MLRS (Multiple Launch Rocket System). Te systemy broni mogą wystrzeliwać rakiety na odległość setek kilometrów - znacznie dalej niż którykolwiek z systemów, które Ukraina już posiada. Ukraina zabiega również o dostawy podobnych systemów typu HIMARS.
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28519417,joe-biden-usa-nie-przekaza-ukrainie-systemow-rakietowych-ktorymi.html
    Reuters podkreśla, że nie jest jasne, do jakiego systemu rakietowego odniósł się w poniedziałek Joe Biden.
    • marii51 Re: UKRAINIE -POMOC Z USA WSTRZYMUJĄ IĘ 30.05.22, 21:36
     a POLSKA POMAGA
     Polskie AHS Krab mają pomóc pokonać Putina. "Daliśmy Ukrainie naszą najlepszą broń"
     Ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab. Sprzęt ma trafić do trzech dywizjonów artylerii. Ponadto stu ukraińskich artylerzystów zostało przeszkolonych z obsługi nowoczesnej broni. Według ekspertów, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, przekazanie sprzętu zwróci się nam w długoterminoWĄ
     • marii51 Re: UKRAINIE -POMOC Z USA WSTRZYMUJĄ IĘ 30.05.22, 21:47
      Polskie AHS Krab mają pomóc pokonać Putina. "Daliśmy Ukrainie naszą najlepszą broń"
      Ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab. Sprzęt ma trafić do trzech dywizjonów artylerii. Ponadto stu ukraińskich artylerzystów zostało przeszkolonych z obsługi nowoczesnej broni. Według ekspertów, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, przekazanie sprzętu zwróci się nam w długoterminowej perspektywie bezpieczeństwa Polski i może pomóc Ukrainie na froncie.
      AHS Krab są na wyposażeniu polskiej armii od kilku lat. Maszyny produkuje Huta Stalowa Wola. Sprzęt jest w stanie wystrzelić sześć razy w ciągu minuty.

      Decyzja o przekazaniu maszyn sprawi, że Ukraińcy będą dysponować w sumie 24 zachodnimi samobieżnymi armatohaubicami. Sześć sztuk podobnego typu sprzętu o nazwie Caesar przekazała Francja.

      Wcześniej Polska przekazała Ukrainie m.in. ok. 250 czołgów T-72, haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad.

      o są nasze najnowocześniejsze armatohaubice kalibru 155, czyli odpowiednik niemieckiego Panzerhaubitze 2000 i amerykańskiego Paladina. Mówiąc o artylerii lufowej - to jest jej główny element - wszystkie armie NATO, jeśli chodzi o wyposażenie, bazują na odpowiednikach tego typu. Jest to artyleryjsko nasz najbardziej nowoczesny sprzęt. Daliśmy Ukrainie de facto naszą najlepszą broń. To nie są pozostałości po Układzie Warszawskim - mówi WP płk Piotr Lewandowski.

      I jak dodaje, 18 AHS Krab to jeden dywizjon. - Co prawda każdy dywizjon jest cenny, ale musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wspieramy Ukraińców tak tylko trochę czy jednak mocniej. Dobrze, że dajemy i ten poradziecki sprzęt, i ten nowoczesny. Z racji tego, że jest to broń produkowana w kraju, jest nam łatwiej ją przekazać. Dobrzeobrze byłoby, gdyby wszedł on w zestaw amerykańskiej pomocy dla Ukrainy i Polska otrzymałaby za niego pieniądze. Byłyby to miły gest sojusznika zza oceanu - uważa płk Piotr Lewandowski.

      Z kolei Sławek Zagórski, publicysta Wirtualnej Polski i historyk wojskowości zauważa, że samodzielnie w tej liczbie nie jest to sprzęt, który zmieni oblicze walki. Niemniej wzmocni potencjał armii ukraińskiej. Zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt tego ruchu Polski:

      - Wraz ze sprzętem brytyjskim i holenderskim pozwoli stworzyć cztery dywizjony samobieżnych haubic, a to już sporo. Jeden dywizjon polskiego sprzętu niewielezmieni, ale ważniejsze jest coś innego: to jedna z najlepszych haubic samobieżnych na rynku. Przynajmniej w teorii, bo dotychczas testowano je jedynie na poligonie. Tutaj będzie pierwszy test bojowy i szansa na porównanie z innymi produktami na rynku. Co daje większe zainteresowanie, o ile się sprawdzi, i szeroką sprzedaż na zagraniczne rynki. To trochę taka akcja marketingowa - ocenia Zagórski.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka