Dodaj do ulubionych

Zasady zatrudnienie uchodzcow...

15.05.22, 14:25
sa takie same jak dla Polakow, choc mozna robic pozytywne wyjatki.
Sprawa jest dosc skomplikowana, wiec przed dyskusja niezbedne jest
dokladne przeczytanie artykulu... wink .

weekend.gazeta.pl/weekend/7,183331,28429391,jak-jestes-w-polsce-to-masz-mowic-po-polsku-bo-inaczej-cie.html

Osoby, które uciekły przed wojną, to w większości kobiety, w dodatku z małymi dziećmi, często nikogo w naszym kraju nieznające. Z wielu przyczyn mają na rynku pracy mniejsze szanse. Kodeks pracy pozwala na prowadzenie tzw. działań wyrównawczych. Pracodawcy mogą podczas rekrutacji te osoby preferować.

Czy to nie byłaby dyskryminacja pozostałych osób?

To jest nierówne traktowanie, na które prawo pozwala. Przyjęliśmy taką zasadę w Kodeksie pracy,
wzorem dyrektyw unijnych, w 2004 roku.
Możemy chcieć wspierać osoby z Ukrainy, lecz to nie zmienia faktu, że wybieramy spośród najlepszych kandydatów, posiadających najwyższe kwalifikacje. Jeśli do ostatniego etapu rekrutacji dotarło pięć osób i znajduje się wśród nich taka, która uciekła przed konfliktem zbrojnym, wówczas możemy preferować zatrudnienie właśnie jej.


Wspierane są osoby z niepełnosprawnościami.

W Ustawie o służbie cywilnej jest zapis, który dotyczy pracodawców zatrudniających mniej niż 6 proc. osób z niepełnosprawnościami. Jeśli taki pracodawca prowadzi rekrutację i w gronie pięciu najlepszych kandydatów znajduje się osoba z niepełnosprawnością, to właśnie ją trzeba przyjąć do pracy.
Jeśli pracodawca by tego nie zrobił, to doszłoby do dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność zakazanej Kodeksem pracy. Osoba z niepełnosprawnością mogłaby się domagać przed sądem pracy odszkodowania.


Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka