Dodaj do ulubionych

święto Wolnści i Praw Obywtelskich

02.06.22, 09:19
https://ecs.gda.pl/library/Image/Wydarzenia/2022/SWiPO/PLAKAT_1.png

ecs.gda.pl/swietowolnosci
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: święto Wolnści i Praw Obywtelskich 02.06.22, 20:30
   termin | 4 czerwca 2022, sobota, godz. 13.00
   miejsc | ECS, audytorium (parter)
   wstęp | wolny

   Wojna w Ukrainie stała się wyzwaniem nie tylko dla broniących niepodległości swojego kraju Ukrainek i Ukraińców. Stała się wyzwaniem dla całej Europy i świata, polityk krajowych, ale i lokalnych, a wreszcie dla organizacji pozarządowych i samych obywateli.

   – Niezależna, demokratyczna Ukraina jest fundamentem powstałego po 1991 roku europejskiego ładu pokojowego. Putinowski imperializm jest zagrożeniem nie tylko dla suwerenności demokratycznej Ukrainy, ale i dla demokratycznej Europy – nie ma wątpliwości Basil Kerski, dyrektor ECS. – Ta wojna jest reakcją na sukces rewolucji Euromajdanu, w której Ukraińcy wypowiedzieli się za państwem demokratycznym, pluralistycznym i proeuropejskim. Sukces ukraińskich demokratów stał się inspiracją dla obywateli Europy wschodniej oraz zagrożeniem dla postsowieckich dyktatorów. Ukraina, która broni dziś naszych ideałów, naszej wolności, potrzebuje europejskiej solidarności.

   Czy napad Putina na Ukrainę jest początkiem upadku jego władzy, tak jak Afganistan stał się początkiem końca Związku Sowieckiego? Co nam mówi wojna w Ukrainie o społeczeństwie obywatelskim w Polsce i w Ukrainie? Jak zabezpieczyć pokój na kontynencie? – to tylko niektóre z pytań, na które szukać będą odpowiedzi uczestnicy debaty 1989 – CZASY PRZEŁOMÓW – 2022.
   ecs.gda.pl/title,DEBATA,pid,2582.html
   • marii51 Re: święto Wolnści i Praw Obywtelskich 02.06.22, 20:30
    WPROWADZENIE DO DEBATY
    Thomas E. Garrett, sekretarz generalny Wspólnoty Demokracji (międzyrządowej koalicji państw, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji)
    / Bronisław Geremek i Madeleine K. Albright – Wspólnota Demokracji

    UCZESTNICY DEBATY
    / Andrij Deszczyca – ambasador Ukrainy w Polsce
    / Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska
    / Paweł Kowal, prof. ISP PAN – politolog, historyk, poseł RP
    / Andrij Sadowy – mer Lwowa
    / Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka

    PROWADZENIE
    Tomasz Lis – dziennikarz i publicysta
    • marii51 Re: święto Wolnści i Praw Obywtelskich 02.06.22, 20:41
     Jak już informowaliśmy wczoraj, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił stanąć na czele nowego ruchu obywatelskiego. O swoich planach wiceprzewodniczący PO poinformował na wczorajszym wiecu w Gdyni, gdzie dziękował zwolennikom za oddane na niego głosy. Swój zryw Trzaskowski nazywa „nową Solidarnością”. Nowy Lech Wałęsa chce zmobilizować Polaków do „obrony społeczeństwa obywatelskiego”. Szykuje się więc w Polsce nowy ruch tęczowych hejterów, w którym będą mogły zjednoczyć się rozpaczające po porażce Trzaskowskiego polskie „elity”.

     - „Nie wolno nam składać broni, musimy to robić razem. Dlatego podejmuję się stworzenia ruchu obywatelskiego, dlatego że partie nie wystarczą, musimy robić to razem i wspólnie (…). Jeżeli nie chcecie się zapisać do partii politycznej, to chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który razem z samorządami, z organizacjami pozarządowymi, razem z ośrodkami analitycznymi i razem z ludźmi dobrej woli będzie tworzyć podstawy do tego, żeby bronić społeczeństwa obywatelskiego i wszystkich niezależnych instytucji. Zróbmy to razem” – deklarował wczoraj w Gdyni Rafał Trzaskowski.


     - „Zapisujcie się masowo. Chodźmy razem, stwórzmy ruch obywatelski, który stworzy podstawy, by bronić społeczeństwa obywatelskiego” – apelował polityk.

     Prezydentowi Warszawy towarzyszyli prezydenci Gdańska i Sopotu. Aleksandra Dulkiewicz mówiła o powstaniu nowej „Solidarności” pod „światłym przywództwem Rafała Trzaskowskiego”. Głos zabrał również przewodniczący PO Borys Budka, który, o ironio, mówił o tym, że środowiska opozycji potrafią „podać dłoń drugiemu człowiekowi”:

     - „Przez ostatni czas Polska, Europa, świat były świadkami pandemii, były świadkami bardzo ciężkich często scen, ale potrafiliśmy wszystko przezwyciężać właśnie dlatego, że jesteśmy ludźmi solidarnymi, że potrafimy wówczas, kiedy jest to potrzebne, podać dłoń drugiemu człowiekowi i ta kampania stanie się właśnie takim symbolem, symbolem tego, że musimy podawać rękę drugiej osobie - bez względu na to po której stronie sceny politycznej stoi, bez względu na to, jakie wartości reprezentuje, ale wszyscy jesteśmy po jasnej stronie mocy i to nas powinno zawsze wyróżniać” – mówił. Czy chodziło mu o dłoń posła Nitrasa wyciągniętą, aby szarpać i wyrywać wuwuzele Polakom mającym inne poglądy polityczne?
     ps
     jesli Rafał Trzaskowski na Prezydenta Polski jedynie minimalnym procetem przegrał z AD
     TO KONIECZIE MUSI TEJ SPRAWY NIE PRZEGAPIC... RUCH JEGO TERAZ ZAŁOŻONY ..MA OGROMNY SENS I WARTOŚĆ !!BRAWO RAFAŁ I CI KTORZY SĄ Z NIM !!!
     • marii51 Re: święto Wolnści i Praw Obywtelskich 02.06.22, 21:31
      https://scontent.fpoz4-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/285448870_1365714217268993_6255778454959800624_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=340051&_nc_ohc=C4ZHHLwFLhkAX8MPYQQ&_nc_ht=scontent.fpoz4-1.fna&oh=00_AT-UvlfLhH3F-IEU7BDLBBaMEsFN5fLVagU6TBS9NU4p-Q&oe=629D63F0Szczegółowe informacje
      Wydarzenie Wolne Miasto Płock
      Pomnik Tadeusza Mazowieckiego w Płocku
      Czas trwania: 1 godz.
      Publiczne · Każdy na Facebooku lub poza nim
      Informujemy, że w sobotę 4 czerwca 2022r. o godz. 17.00 w rocznicę pierwszych w powojennej Polsce częściowo wolnych wyborów do Sejmu
      i wolnych wyborów do Senatu, Prezydent Płocka oraz delegacja Stowarzyszenia Wolne Miasto Płock, i inni złożymy kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Mazowieckiego: płocczanina, absolwenta „ Małachowianki”, pierwszego po 1945 roku premiera wolnej Polski. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu.
      Pamiętamy i prosimy o pamięć.
      Wolne Miasto Płock
      • marii51 Re: święto Wolnści i Praw Obywtelskich 04.06.22, 11:44
       calutki arty to ostawiam,żeby wecej pojąć zrzumieć...
       jakie kombinacje odbywały się w polityce
       -----teraz Olszewskiego śp WYNOSI PRAWICA a nie szanowali go !!!
       PO LATACH?MOŻEMY DOWIADYWAĆ JAK NAPRAWDE i co wówczas sie działo ---
       A SAMKaczyński był pierwsze do obalenia rzadu Olszwkiego ! PÓL
       ROKU DO OLszewskiego nie chciał sie odzywać? Do owczesnego Premiera?

       A PAMIĘTACIE JAK NAZWAŁ ..POLITYKĘ Piełsudzki... własnie nazwał !!
       ----------
       • marii51 KONWENCJA pis w Markach 04.06.22, 14:37
        z nudow hyab spotkanie zwołano,żeby sami sobie poklaskali,,,a po co.. a na co.. porowadził prezes,, nivy coś tam poprzypominal, co dokonali za 7 lat?
        www.fakt.pl/pieniadze/konwencja-pis-kaczynski-chce-zamrozic-ceny-mowi-kto-na-tym-skorzysta/zfbfrt5~~~~~~~~
        pochwalić sie o sprawiedliwości ministra Ziobry.. gdy same robi problemy dla POLAKOW I OBYWATELI

        ZAPOMINAJA,ZE TO SĄ DNI WOLNOŚCI DLA SOLIDARNOŚCI
        TO OA WYWALCZYŁA WOLNOŚC !! DLA Polaków..

        a min spraw niszczy usadza sędziów po kątach,, URSZULI NEI OSZUKACIE... O NIE !!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka