Dodaj do ulubionych

Wiadomosci z INNYCH krajow...

07.06.22, 12:04
Widzialam ostatnio wiele wiadomosci z Niemiec, ale nie chcialam zakladac
tematu tylko dla Niemiec.... Powyzszy temat jest szerszy i mozna bedzie
wklejac informacje o tym, co ciekawego wydarzylo sie poza granicami Polski.

Pamietac jednak trzeba, aby za kazdym razem zmienic temat
informacji... wink Najprosciej: zamiast " Wiadomosci z INNYCH krajow
wpisze sie nazwe panstwa, o ktore w danym momencie chodzi, np Australia.

.
Obserwuj wątek
  • pia.ed AUSTRALIA 07.06.22, 12:13
   Bardzo dobra radda big_grin "Zjedzcie na obiad coś innego..."

   next.gazeta.pl/next/7,151003,28550406,australia-borowki-po-500-zl-za-kilogram-jesli-nie-ma-salaty.html
   • pia.ed Belgowie mówią różnymi językami... 07.06.22, 13:10
    – Belgia to dziwny kraj – stwierdził Thibaut Courtois. – Jesteśmy jednocześnie Flamandami, Francuzami i Niemcami. Nie jest łatwo być nimi jednocześnie, ale myślę, że i tak jesteśmy w tym dobrzy – dodał.

    Courtois od dziecka funkcjonuje w państwie podzielonym na dwie części. Strefę podziału najwyraźniej wyznacza język, a w szerszej perspektywie też historia i kultura. Flamandzka północ ma swoje szkoły, media, polityczne partie, a walońskie południe - swoje.

    Belgowie z północy mówią po niderlandzku (stanowią ok. 57 proc. ludności kraju), a ci z południa po francusku (ok. 40 proc.). Jest jeszcze część, która posługuje się niemieckim, oraz grupa migrantów, która nie mówi w żadnym z tych języków.


    www.sport.pl/pilka/7,64946,28549937,belgia-to-dziwny-kraj-kapitan-reprezentacji-nie-mowi-jezykiem.html#s=BoxOpImg5
      • pia.ed NIEMCY... 08.06.22, 16:18
       marii51 napisała:

       > kolejnyra tak się zdarzyło, a może samochody juztam ei powinny wjez dzac ?


       www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/d%C3%B6dsfall-n%C3%A4r-bil-k%C3%B6rde-in-i-folkmassa-i-berlin/ar-AAYdcl5?bk=1&ocid=msedgntp&cvid=5dc3dd85d5474526acdd1b


       https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AAYdt8v.img?w=612&h=412&m=6
       • marii51 Re: NIEMCY... 08.06.22, 20:09
        person har dött och flera har skadats.

        Enligt räddningstjänsten är åtta personer skadade – fem kritiskt och tre allvarligt – rapporterar Bild. Därutöver finns ett okänt antal personer med lindrigare skador.

        En mindre personbil rammade flera människor
        på en trottoar i Charlottenburg, i den västra delen av centrala Berlin, vid klockan halv elva på onsdagsförmiddagen.
        Bilen körde vidare och kraschade in i ett butiksfönster.Charlottenburg, w zachodniej części centrum Berlina, w środę o wpół do dziesiątej rano. Samochód odjechał i uderzył w witrynę sklepową.

        Mężczyzna został aresztowany, donoszą kilka niemieckich mediów.

        - Nie wiemy jeszcze, czy był to celowy czyn, czy wypadek drogowy - powiedział na wczesnym etapie rzecznik policji m.in. gazecie Tagesspiegel.

        Mówi się, że samochód po raz pierwszy wjechał na chodnik przy głównym skrzyżowaniu w pobliżu placu Breitscheidplatz, gdzie ulica handlowa Kurfürstendamm łączy się z Rankestrasse i gdzie kilka osób zostało potrąconych. Potem mówi się, że jechał przez chwilę, zanim uderzył w witrynę sklepową, gdzie stoi przednią połową wewnątrz sklepu, a tylną na chodniku
        • pia.ed NIEMCY... 09.06.22, 01:39
         Juz wiadomo, ze najwiecej ucierpieli uczniowie na wycieczce z innego miasta. Ich nauczyciel zginal na miejscu.


         HISTORIA ZAMACHU W 2016 ROKU...

         www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/smierc-polaka-i-mroczna-historia-pistoletu-zagadka-zamachu-na-jarmarku/sy6ypnc,79cfc278
         • pia.ed NIEMCY... kierowca byl psychicznie chory 09.06.22, 12:30
          Raczej nie planowal wjechania w ludzi... ale mial cele polityczne z powodu swego pochodzenia.

          wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28561024,berlin-mezczyzna-ktory-wjechal-w-tlum-ludzi-dzialal-w-amoku.html#do_w=46&do_v=306&do_st=RS&do_sid=716&do_a=716&s=BoxNewsImg9
          • pia.ed HOLANDIA Polacy na uslugach mafii 05.07.22, 02:31
           www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/holandia-zabojstwo-holenderskiego-dziennikarza-zatrzymany-27-letni-polak/ldjj7yv?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2#slide-1


           wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,127561,28654073,morderstwo-holenderskiego-dziennikarza-drugi-polak-aresztowany.html#s=BoxOpImg4
            • marii51 Re: Ukraincy utkneli w Holandii 12.07.22, 12:51
             pia.ed napisała:

             > Przyjechali do Holandii do pracy, wiec nie maja zadnych praw smile


             NIE MA ŁATWO .. POZORNIE zdaje się wszystko dobrze, można pzryjechać uciec z zbombardownej ziemi ukraińskiej a pracodawcy majswoje cele jak najięcej uzystac tanią wymagającą pracą SIAT ZAWZE TAKI JEST BOGACI BYLI SĄ I BĘĄ NIE MUSZĄ TAK BARDZO SPÓŁCZUĆ BIEDEMU TAKIE JEST ŻYCIE
             • marii51 Re: Ukraincy utkneli w Holandii 12.07.22, 12:57
              CZYTAM JAK W holandii okropnie trudno nietety---


              00:00
              /
              NAN:NAN


              Kierowcy śpią w ciężarówkach oraz taksówkach i miesiącami nie wracają do domów. Inni mieszkają skryci w zniszczonych bungalowach. Za swoją pracę otrzymują polską lub litewską płacę minimalną, często nie mają ubezpieczenia. Niewidzialne ofiary wojny.

              Irina Moskalec (24 lata) i Ivan Kimczuk (29 lat) siedzą razem w kawiarni w Moerkapelle na południu Holandii. Ze łzami w oczach Irina opowiada, jak nie udało im się znaleźć miejsca w ośrodku dla ukraińskich uchodźców w Utrechcie. Oboje pochodzą ze wsi w pobliżu miasta Sumy we wschodniej Ukrainie, tuż przy granicy z Rosją. Kelnerka kładzie na stole stos serwetek i pocieszająco ściska ramię Iriny.

              Irina i Ivan przyjechali do Holandii 21 lutego, na kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Zatrudniła ich polska firma – za jej pośrednictwem trafili do Holandii na trzy miesiące do pracy w firmie zajmującej się segregacją kwiatów. Dla Iriny, która pracowała w Ukrainie jako pielęgniarka, to nie był pierwszy raz. Już dwa razy przyjeżdżała do Holandii na krótkoterminowe kontrakty. Ale po trzech miesiącach praca się skończyła.

              — Początkowo liczyliśmy, że będziemy mogli wrócić do domu – mówią. Ale region, z którego pochodzą, znajduje się niecałe trzydzieści kilometrów od granicy z Rosją, w pobliżu poligonu wojskowego, na który regularnie spadały rakiety. O powrocie nie było więc mowy. Ich ukraińscy koledzy uciekali do Czech, Niemiec lub Polski. Ivan i Irina zdecydowali się znaleźć nową pracę w Holandii, ale bez skutku.

              – Pracodawca pozwolił nam zostać w domu jeszcze przez tydzień, ale potem musieliśmy się wyprowadzić – mówią.
              — Postanowiliśmy pójść do ośrodka dla uchodźców – opowiada Irina. Ale schronisko odesłało ich z kwitkiem – miejsce znalazło się tylko dla tych, którzy opuścili Ukrainę po wybuchu wojny 24 lutego. Gmina Utrecht twierdzi, że nie powinno tak być i prawo do schronienia powinni mieć również ci Ukraińcy, którzy opuścili Holandię wcześniej i nie mogą wrócić do domu.

              – Ale nas nie postrzegano jako uchodźców – tłumaczy Irina.

              — Wtedy naprawdę się przestraszyliśmy. Bez nowej pracy znaleźlibyśmy się na ulicy – mówi Ivan. W desperacji zwrócił się o pomoc do wolontariuszy, przez media społecznościowe udało im się znaleźć zatrudnienie w gospodarstwie uprawiającym róże.

              Na razie mieszkają w czymś w rodzaju hostelu w Moerkapelle, wszystko dzięki nowemu pracodawcy. Ciągle nie są zarejestrowani, ale szef twierdzi, że lada chwila to zrobi. – Nie wiem, czy uważamy się za uchodźców. Ale jestem pewien, że nie możemy wrócić do domu – mówi Ivan.

              Niewidzialni imigranci
              Pod koniec maja w Holandii przebywało ok. sześćdziesięciu tysięcy ukraińskich uchodźców. Ale już na długo przed inwazją Rosji w lutym dziesiątki tysięcy Ukraińców przyjeżdżało do Holandii. Na papierze byli zatrudniani przez firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Polska czy Litwa, a następnie "oddelegowywani" do pracy w Holandii.

              W kraju są praktycznie niewidoczni – tylko ich pracodawcy wiedzą, gdzie przebywają. Holenderskie samorządy nie mają wglądu w ich sytuację – wynika ze śledztwa holenderskich dziennikarzy Investico. Często pracują w złych warunkach. Kierowcy śpią w swoich taksówkach i miesiącami nie wracają do domów. Inni mieszkają pochowani w zniszczonych bungalowach. Za swoją pracę otrzymują polską lub litewską płacę minimalną, często nie są objęci ubezpieczeniem społecznym. Słaby nadzór sprawia, że kompletnie znikają z zasięgu wzroku holenderskich urzędników.

              Od niedawna zagraniczni pracodawcy (w tym polscy oraz litewscy) muszą zgłaszać urzędnikom fakt "wypożyczania" personelu holenderskim firmom. Z najnowszego raportu agencji badawczej SEO wynika, że w 2021 roku w ten sposób trafiło do Holandii ponad siedemdziesiąt tysięcy Ukraińców. Ich liczba rośnie od lat – potwierdzają to dane uzyskane przez Investico w Banku Ubezpieczeń Społecznych. Dla przykładu, liczba Ukraińców, którzy płacą składki w Polsce, ale pracują w Holandii, wzrosła w latach 2017-2021 prawie czterokrotnie. Ukraińcy pracują głównie jako kierowcy ciężarówek, znajdują też zatrudnienie w ubojniach oraz w budowlance.

              Od wybuchu wojny ich sytuacja jest jeszcze gorsza – nie dość, że Ukraińcy są praktycznie uwięzieni w Holandii, to nie przysługuje im pomoc samorządowa, którą gminy przygotowują dla uchodźców. Jak udowodnili dziennikarze Investico, wsparcie kompletnie do nich nie dociera, muszą więc pracować dalej.

              Na pierwszy rzut oka może dziwić, że w Holandii znalazło zatrudnienie tak wielu Ukraińców – przecież Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, jej mieszkańcy nie mogą więc korzystać ze swobodnego przepływu osób, jak robią to Polacy czy Rumuni. W teorii holenderski pracodawca może zatrudnić Ukraińca tylko wtedy, gdy w całej UE nie można znaleźć odpowiedniego kandydata. Może byłoby to możliwe, jeżeli chodzi o sektor technologiczny, ale trudno uwierzyć, że w całej UE nie ma nikogo, kto potrafiłby prowadzić ciężarówkę.

              W praktyce chodzi o to, że prawo migracyjne nie jest wspólnie uregulowane w skali całej Europy, a niektóre kraje na obrzeżach UE mają w tej sprawie mniej restrykcyjne przepisy. Przed wojną Ukraińcy mogli bez problemu uzyskać pozwolenia na pracę np. w Polsce i na Litwie. Następnie firmy z Europy Środkowo-Wschodniej "wypożyczały" pracowników do reszty UE.

              Elastyczne umowy
              — Takie rozwiązania miały pierwotnie ułatwiać firmom oddelegowywanie pracowników z wiedzą fachową do konkretnej pracy za granicą – mówi Jan Cremers, badacz z Uniwersytetu w Tilburgu.

              Rozwiązanie jest proste – pracownicy płacą składki społeczne oraz emerytalne w kraju, w którym znajduje się ich pracodawca i nie liczą się do holenderskich statystyk. Kiedy w latach 70. ubiegłego wieku tworzono ten system, UE wciąż składała się z garstki krajów, a składki były wszędzie mniej więcej takie same. Sytuacja zmieniła się, kiedy do UE przystąpiły kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

              — Pracodawcy wykorzystują te przepisy do oferowania długoterminowej, niskopłatnej pracy. Eksplozja elastycznych umów spowodowała wykoślawienie pierwotnej i zamieniła delegacje w zakamuflowaną pracę tymczasową – tłumaczy Cremers.
              — Od marca 2020 roku zagraniczni pracodawcy muszą zgłaszać, kiedy delegują pracowników do Holandii. Dzięki temu mamy nieco lepszy obraz sytuacji — mówi Henri Bussink, badacz z SEO Economic Research. Wspólnie z badaczami z dziesięciu europejskich krajów po raz pierwszy zdecydował się określić liczbę pracowników delegowanych w UE. Okazało się, że Holandia jest jednym z największych krajów przyjmujących – około jedna trzecia z nich to osoby spoza UE. Głównie Ukraińcy, ale są też wśród nich Białorusini i Marokańczycy. Ukraińców wysyłają do Holandii głównie firmy zarejestrowane w Polsce i na Litwie.

              W 2021 do Banku Ubezpieczeń Społecznych (holenderskie SVB) zgłoszono 72 tys. ukraińskich pracowników (rok wcześniej było ich 56 tysięcy).

              — Zdecydowana większość, niemal dziewięćdziesiąt procent, to kierowcy ciężarówek – tłumaczy Bussink. Dodaje jednak, że ciągle brak raportów z takich sektorów jak budownictwo i przemysł. Jego zdaniem tamtejsze firmy mogą świadomie lub nieświadomie nie zgłaszać wszystkich swoich pracowników.

              — Widzimy też tutaj w Polsce, że coraz więcej Ukraińców jest delegowanych do pracy w krajach Europy Zachodniej – tłumaczy Marcin Kiełbasa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który współtworzył wspomniany projekt badawczy. Jak wyjaśnia, wielu polskich pracowników wyjechało na Zachód, więc polski rząd ułatwia lokalnym przedsiębiorcom zatrudnianie Ukraińców (w 2021 roku ich liczba sięgnęła 2 milionów). – Duża część pracuje w Polsce, ale coraz większy odsetek z nich zostaje oddelegowywany do pracy w innych krajach UE – mówi ekspert.

              Ukraińscy uchodźcy tymczasowo zakwaterowani w hali sportowej w południowym Rotterdamie w Holandii, 9 marca 2022
              Ukraińscy uchodźcy tymczasowo zakwaterowani w hali sportowej w południowym Rotterdamie w Holandii, 9 marca 2022 Foto: EPA/MARCO DE SWART / PAP
              Nie wiedziałem
         • marii51 z GRECKII. 12.07.22, 13:35
          SĄ WIEŚCI BARDZO PRZYKRE PAMIĘTAMY JAK DIEWCZYNA SAMA Z polski pojechła
          i tez stało się aż najgorsz tu w GRECJII NIE DOSZLO DO NAJGORSZGO, BRYTYJKA YJ..ALE TO BYWA
          DOSLOWNIE O WŁOS I NIESZCEŚCIE GOTOWE SAMIYKIEJ POJECJAC NIE WIEMY NA KOGO TRAFIMY , KTO BĘZIE OBSERWOWAŁ I CO MA W PLANIE... www.planeta.pl/Kronika-policyjna/Gwalt-podczas-wakacji.-Tragedia-w-Grecji-12-07-2022?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=CampaignName
          • marii51 Re: z GRECKII. 12.07.22, 20:23
           OSĄDzONY Wielka Brytania. 14-latek zabił 12-letnią Avę White na oczach przyjaciół. Został skazany na dożywocie
           REKLAMA

           Karolina Trela
           12.07.2022 12:46
           Sąd w Liverpoolu skazał na dożywocie 15-latka, który w zeszłym roku zamordował 12-letnią Avę White. Chłopak zadźgał dziewczynkę nożem na oczach jej przyjaciółek i swoich kolegów. Następnie niewzruszony poszedł do sklepu i do kolegi pograć na komputerze.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28678503,wielka-brytania-14-latek-zabil-12-latke-skazano-go-na-dozywocie.html#do_w=77&do_v=439&do_st=RS&do_sid=785&do_a=785&e=RelRecImg8
           • marii51 zapadł się basen ludzie wir wciągnął 22.07.22, 11:57
            Izrael. Pod basenem zapadła się ziemia. Dwaj mężczyźni wciągnięci do 15-metrowego otworu [WIDEO]
            Opracowała Karolina Mianecka
            22.07.2022 09:13
            Pod prywatnym basenem w mieście Karme Josef w Izraelu otworzyła się ziemia. Wir wodny wciągnął do otworu dwóch mężczyzn. Życia jednego z nich nie udało się uratować. Jego ciało odnaleziono po długiej akcji poszukiwawczej, na dnie 15-metrowego tunelu.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28713235,izrael-pod-basenem-zapadla-sie-ziemia-dwaj-mezczyzni-wciagnieci.html#do_w=50&do_v=434&do_st=RS&do_sid=786&do_a=786&s=MTPromo1
             • pia.ed USA... Starsza pani swietnie sie trzyma... 03.08.22, 18:17
              Nancy Pelosi odwiedzila Tajwan i przemowila w parlamencie, mimo grozb Chin.
              Ma 82 lat i jest matka szesciorga dzieci... ze tez kobieta tym wieku ma jeszcze sily
              i sprawny umysl, aby zajmowac sie polityka! Prezydent USA ma dopiero 79 lat...


              www.expressen.se/nyheter/pelosis-tal-i-taiwan-ett-av-varldens-friaste-samhallen/

              www.google.se/search?q=Hur+gammal+%C3%A4r+Nancy+Pelosi+&source=hp&ei=aJnqYrftFti8xc8PgLGf0A0&iflsig=AJiK0e8AAAAAYuqneKa0RZJLycQAx8icsoM_oe6Eo2lF&ved=0ahUKEwi3wcOag6v5AhVYXvEDHYDYB9oQ4dUDCAs&oq=Hur+gammal+%C3%A4r+Nancy+Pelosi+&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAw6CwgAEIAEELEDEIMBOhEILhCABBCxAxCDARDHARDRAzoFCAAQgAQ6CAguELEDEIMBOgsILhCABBCxAxDUAjoOCC4QgAQQsQMQxwEQ0QM6BQguEIAEOggIABCxAxCDAToICAAQgAQQsQM6CAguEIAEELEDOgoIABCABBBGEPsBUKEQWK6TAWDRrwFoAnAAeACAAUyIAbgGkgECMTWYAQCgAQGgAQKwAQA&sclient=gws-wiz
             • marii51 Re: Australia... polska modelka skrytykowana 06.08.22, 12:12
              Bardzo ladna POLKA .. SUPER DZIEWCZYNA żYCZE JEJ POWODZENIA
              ZAWAZE ZNAJDĄ SIĘ KRYTYCY ZAZDROŚNICE ma być program w naszej tv
              DODA ZGŁOSIŁA SIĘ HA HA ostatnio ktoś jazapytał,czy wchodzi w rachube seks a ona .. jedynie i tylko jedynie jesli facet mi się spodoba ale musi mieć badania aktualne od A do ż

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka