Dodaj do ulubionych

bRUKSELA PONAGLA rząd ..spi?

15.07.22, 15:03

Bruksela ponagla Polskę w sprawie naruszeń ws. Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie pozywa Węgry za dyskryminację osób LGBT+ oraz tłamszenie niezależnego Klubradia.
W piątek 15 lipca Komisja Europejska dała władzom Polski dwa miesiące na naprawienie lub co najmniej przedstawienie wiarygodnego planu usunięcia naruszeń unijnego prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Jeśli Polska się nie dostosuje, to Komisja będzie mogła skierować skargę do TSUE. To ciąg dalszy postępowania przeciwnaruszeniowego wszczętego już w grudniu zeszłego roku, które dotąd nie przyniosło żadnych efektów................................czy kobiecznie musimy dodtknąc dna biedy ?bez funduszy europjskich? gdy wszystkie panstwa oprocz POLSKI JE POSIADAJĄ A POLSKA NADAL ZERO MA FUNDUSZY ? PO PANDEMII? o to chodzi ? min spra i gneralnemu prokuratorowi? a jk udje ,że jego nic to nie interesuje ?
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: bRUKSELA PONAGLA rząd ..spi? 15.07.22, 15:11
   Komisja Europejska dała Polsce dwa miesiące
   Podstawowy zarzut Komisji dotyczy rozstrzygnięć, których celem było zaprzeczenie nadrzędności prawa UE w dziedzinie sądownictwa. Niedawne uzgodnienia rządu Mateusza Morawieckiego z Brukselą w sprawie KPO niejako omijają decyzje TK, bo dotyczą wdrożenia - zdaniem TK nieobowiązujących w Polsce - orzeczeń TSUE co do wymiaru sprawiedliwości.

   Jednak to wdrożenie ma być tylko częściowe, a władze Polski nadal - w ślad za rozstrzygnięciami TK - oficjalnie trzymają się stanowiska, że unijny Trybunał w Luksemburgu nie ma żadnych uprawnień w kwestii polskiego sądownictwa. Tymczasem TSUE podkreśla, że choć organizacja sądownictwa pozostaje uprawnieniem krajów członkowskich UE, to jednocześnie musi spełniać unijny wymóg niezależności sędziów, której powinny strzec instytucje unijne, czyli Komisja Europejska i TSUE.
   • marii51 Re: bRUKSELA PONAGLA rząd ..spi? 15.07.22, 15:13
    POTANOIŁAM WRESZCIE PJĄC CO I JAK...
    Andrzej Reczka, przedstawiciel polskiej prokuratury, przed dwoma tygodniami podczas rozprawy w Luksemburgu wzywał TSUE do zważania na wyroki TK, który - jak przekonywał - miał już wyczerpać swe możliwości prounijnej wykładni przepisów z powodu ignorowania przez TSUE uprawnień i tradycji konstytucyjnych poszczególnych krajów Unii. Reczka przekonywał, że uwzględnienie orzecznictwa polskiego TK to krok niezbędny dla powrotu do "dialogu, który jest najlepszą drogą" prowadzącą do uznania zgodności polskiego prawa z unijnym.

    - Odnotowujemy wezwania Polski do dialogu. Ale zwykle dialog w sprawie prawa Unii rodzi pytania prejudycjalne. Trybunały konstytucyjne powinny wnosić pytania do TSUE - odpowiedział Koen Lenaerts, prezes TSUE.

    REKLAMA

    Lekceważenie decyzji TSUE, wspierane decyzjami TK, o zawieszeniu kluczowych przepisów ustawy kagańcowej do dziś kosztowało Polskę 254 mln euro kary, która codziennie narasta o kolejny milion euro i jest sukcesywnie potrącana od przelewów z budżetu UE dla Polski. Wprawdzie reforma prezydenta Andrzeja Dudy doprowadziła w tym tygodniu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale to nie był jedyny element "środka tymczasowego" TSUE. A zatem Komisja nie wnosi o uchylenie kary i sugeruje, że taką próbę mogą podjąć w TSUE władze Polski.

    Problem dublerów
    Ponadto Komisja Europejska wskazuje na nieprawidłowy skład TK, czyli trzech "dublerów" powołanych przez prezydenta Dudę na miejsca, które powinny być obsadzone sędziami prawidłowo wybranymi w 2015 roku.

    Komisja uznała, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z Traktatu o Unii Europejskiej, ponieważ z powodu nieprawidłowości w procedurach mianowania trzech sędziów w grudniu 2015 roku oraz w wyborze prezesa TK w grudniu 2016 roku. Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogu niezależnego i bezstronnego trybunału ustanowionego wcześniej na mocy prawa
    - ogłoszono w piątek w Brukseli.

    Postępowanie przeciwnaruszeniowe w sprawie polskiego TK to dopiero druga w historii Unii taka procedura dyscyplinująca Brukseli spowodowana podważaniem pierwszeństwa prawa UE przez sędziów konstytucyjnych. Komisja Europejska w czerwcu 2021 roku wszczęła bowiem postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Niemiec z racji podważenia wyroku TSUE przez Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe (chodziło o politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego).

    Jednak Bruksela zakończyła tę procedurę wobec Niemiec już jesienią zeszłego roku po politycznych zobowiązaniach Berlina, że będzie próbował zapobiegać powtórkom. Niemiecki rząd, jeszcze za kanclerz Angeli Merkel, na piśmie zapewnił, że "jednoznacznie uznaje autorytet TSUE, którego orzeczenia są ostateczne i wiążące" i jego zdaniem "legalność aktów instytucji Unii nie może być przedmiotem badania skarg konstytucyjnych przed sądami niemieckimi, lecz może być kontrolowana wyłącznie przez TSUE". Niemieckie władze obiecały promowanie dialogu i spotkań sędziów TSUE i sądów konstytucyjnych, by zwiększyć wzajemne zrozumienie dla ich roli w porządku unijnym.

    - Orzeczenia polskiego TK, które uderzają w prymat prawa Unii, to była odpowiedź na wnioski premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Zbigniewa Ziobry. W Karlsruhe chodziło o wnioski grupy prawników niezwiązanych albo nawet krytycznych wobec rządu - tłumaczy nasz rozmówca w Brukseli.

    Dwie skargi na Węgry
    Komisja Europejska dziś zdecydowała o zaskarżeniu Węgier do TSUE za dyskryminację wobec ludzi LGBTQ+. Chodzi o "ustawę o ochronie dzieci" zakazującą narażania ich na "propagandę homoseksualną" w szkołach oraz mediach. Bruksela powołuje się m.in. na łamanie przepisów dyrektywy audiowizualnej oraz o handlu elektronicznym, które zabraniają cenzurowania treści na podstawie kryteriów z nowych węgierskich przepisów o LGBT+.

    Druga dzisiejsza skarga na Węgry do TSUE dotyczy niezależnego Klubradio, które w zeszłym roku zostało usunięte z eteru. Ten nadawca od lat był na celowniku premiera Viktora Orbana, a już po wyborach w 2010 roku prawie zbankrutował wskutek utraty reklamodawców bojących się narażania rządowi. Potem rząd Orbana przegrał kilka spraw sądowych, w których uchylano decyzje Węgierskiego Narodowego Urzędu Mediów i Telekomunikacji, który odmawiał przedłużenia koncesji dla Klubradio. Ostatecznie Klubradio utraciło koncesję w 2021 roku, co władze tłumaczyły naruszeniami proceduralnymi nadawcy.

    Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin
    Koniec sporów w PiS? Jarosław Kaczyński mówi "dość" i grozi dymisjami
    - W UE takie decyzje powinny być podejmowane w sposób obiektywny, przejrzysty i niedyskryminujący. A tak nie stało się w przypadku Klubradio i w rezultacie zostało ono zdjęte z anteny. Takie naruszenia prawa UE zagrażają wolności i pluralizmowi mediów - powiedział w piątek komisarz Thierry Breton.

    Ponadto Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwnaruszeniowe przeciw Węgrom za wprowadzenie podwójnych cen na paliwo - dotowanych dla samochodów z rejestracjami węgierskimi oraz niedotowanych dla zagranicznych. - To uderza we wspólny rynek, który jest naszym atutem w obliczu kryzysów i niestabilności - tłumaczy Breton.

    ---

    Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.
    • marii51 Re:na szefową w UE MOŻNA PSY NASYŁAĆ 15.07.22, 17:49
     GDY TRWAJĄ WCIĄZ NIEPOROZUMIENIA BO MIN ZIBRO NIC NIE UZNAJE O CZYM MOWI Jaworowa szefowa UE ..TO POSEŁ ..

     [b]W środę Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat praworządności, w którym przedstawiła wytyczne dla państw członkowskich UE.
     W dokumencie dotyczącym Polski zaleciła rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnegoWedług KE w naszym kraju powinno się także "zapewnić funkcjonalną niezależność prokuratury od rządu". Podkreślono również, że "poważne obawy ws. niezależności Krajowej Rady Sądownictwa nie zostały rozwiązane"..[ JAKIES TYCI NIBY ZROBINO NAPRAWY A NIETORYCH IE ZAUWAŻONO NP...UDAJĄ ZE TO NIE PROBLEM...]/b]
     • marii51 Re:na szefową w UE MOŻNA PSY NASYŁAĆ 15.07.22, 17:52
      Piotr Kaleta o unijnej komisarz: Dziwna pani
      Do raportu w kontrowersyjnych słowach odniósł się poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta. Podpisaną pod dokumentem komisarz Verę Jourovą w rozmowie z Polskim Radiem 24 polityk nazwał "dziwną panią". - Wysadzić to wszystko w powietrze, w ogóle się tym nie przejmować, nie brać pod uwagę. Jakieś tam wymysły dziwnej pani, która ma jakieś obsesje na punkcie Polski. Dla mnie jest to coś absolutnie skandalicznego i dramatycznego - powiedział, dodając, że "poziom absurdu osiąga już maksymalnie".

      TAKIE TO WNIOSKI POSEŁ REPREZETUJĄCY SPOŁECZENSTWO GO WYBRALO..
      ..
      - Zaraz okaże się, że tylko Donald Tusk albo Radosław Sikorski, albo jeszcze ktoś inny z tej całej wierchuszki Platformy Obywatelskiej - tylko jak oni będą w Polsce rządzili, to tylko wówczas otrzymamy jakieś środki finansowe, tylko wówczas Polska będzie dobrze rządzona. W ogóle bym się tym nie przejmował - stwierdził.
      • marii51 Re:na szefową w UE MOŻNA PSY NASYŁAĆ 15.07.22, 17:55
       PRAWICA ZJEDNOCZONA zbuduje nową unie... mają pomysł.
       .ps i wszystko możliwe dlaczeg nie?." bo

       Trzeba się zacząć zastanawiać, w jaki sposób UE ma wyglądać"
       Piotr Kaleta na antenie Polskiego Radia 24 zaznaczył, że, jego zdaniem, Unię Europejską trzeba głęboko reformować. - Jeśli uda nam się pokonać wspólnymi siłami Sowietów w Ukrainie i nastąpią spokojne czasy, to naprawdę trzeba się zacząć zastanawiać, w jaki sposób UE ma wyglądać, także pod względem instytucjonalnym, pod względem zarządzania - oznajmił polityk.

       Poseł PiS skomentował też słowa komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który stwierdził, że z tytułu wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska jest już winna 300 mln euro. - To jest dla mnie masakra. Dla mnie to jest obrzydzenie, ja mam odruch wymiotny, jak słucham ciągle te wszystkie kwestie praworządności w Polsce - podkreślił Kaleta, dodając, że ludzie, którzy zarządzają Wspólnotą chcą ją "obrzydzić".

       Parlamentarzysta odniósł się również do kwestii reparacji wojennych od Niemiec, o których mówił niedawno Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył, "to coś oczywistego" i "musimy przestać już się bawić z Niemcami w jakieś zagrywki dyplomatyczne, bo my teraz tych pieniędzy bardzo potrzebujemy, chociażby z uwagi na sytuację w Ukrainie". - A oni mają w tej chwili możliwość skorzystania z tego, żeby choć w jakiejś minimalnej formie sprawiedliwości dziejowej również Ukraińcom się odwdzięczyć. Co robią? No Szwaby takie po prostu są - stwierdził.
       • marii51 Re:na szefową w UE MOŻNA PSY NASYŁAĆ 21.07.22, 12:16
        WINNA BRUKSELA WINNA UNIA I
        ziobro uważa się za decydenta jak za KOMUNY ON JEDEN NAD CAŁYM SPOŁECZEŃSYWEM PANUJE I DECYDUJE !!!
        I NAGLE PO SPOTKANIACH Z wyborcami ktorzy ie mają prawa spotykać ani z premirem ani z Kaczynkim POLICJA WYKOZRYSTYWANA DO PILNOWANIA !! SAL SPOTKAŃ !!! rozdawanie promes milionowych nie pomaga nawet !! bo to Kartki ,,a nie pieeiądze !!!! JAK?? stalo się ?
        Sondaż partyjny kubłem zimnej wody dla PiS. PO wyprzedziło władzę SYTUACJA,,, STAŁO SIĘ !!
        ?
        Najnowszy sondaż partyjny przeprowadzony przez SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" będzie się śnił Prawu i Sprawiedliwości. Nie będzie to jednak dobry sen, ponieważ formacja Jarosława Kaczyńskiego (72 l.) w tym zestawieniu znalazła się na miejscu drugim. Wyprzedziła ją Platforma Obywatelska.
        • marii51 O SONDAZ..AŻ NIE DO WIARY !! 21.07.22, 12:17
         Fatalne wieści dla Prawa i Sprawiedliwości! W najnowszym sondażu partia Jarosława Kaczyńskiego (73 l.) została wyprzedzona przez formację Donalda Tuska (65 l.). I choć badanie nie dotyczyło stricte poparcia, to i tak wiele mówi o sytuacji politycznej, w jakiej znajduje się Prawo i Sprawiedliwość.

         Sondaż partyjny ciosem dla PiS. Polacy wybierają propozycję PO
         W sondażu na zlecenie "Rzeczpospolitej" respondentom zadano tylko jedno pytanie: "który obóz polityczny przedstawił do tej pory najlepsze pomysły na walkę z inflacją w Polsce?". Najwięcej wskazań odnotowano na poczet Platformy Obywatelskiej, której propozycje walki z inflacją wybrało 16,7 proc. badanych.
         PiS znalazło się na miejscu drugim, choć wcale nie tak daleko od Platformy Obywatelskiej. Na plan formacji z centralą przy Nowogrodzkiej w Warszawie postawiło 16,4 proc. ankietowanych.

         Trzecia w zestawieniu jest Polska 2050, na której strategię antyinflacyjną głosowało 7,5 proc. respondentów. Za nią uplasowała się Konfederacja, która zanotowała wynik podobny do tego z typowych sondaży poparcia - 6,8 proc. głosów. Tekst linku

         Poniżej galeria, w której na zdjęciach możecie zobaczyć, jak całuje Jarosław Kaczyński

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka