Dodaj do ulubionych

PRĄD DROŻYZNA A WIATRAKI wstrzymane???

25.08.22, 07:55
Gdzie są TE wiatraki?
Rząd miał odblokować budowę farm wiatrowych,
ale w Sejmie napotkał opór. Co robi duet Zalewska-Witek?

Mija drugi miesiąc, od kiedy rząd skierował do Sejmu ustawę o inwestycjach w farmy wiatrowe. Miał być legislacyjny ekspres, a nie dzieje się nic. Ustawę ma blokować... europosłanka Anna Zalewska, najbardziej znana przeciwniczka wiatraków w Polsce.
- PiS namawiał do inwestycji w wiatraki w 2006 r., ale teraz zobaczył, że lepiej jest się wstawić za górnikami. Czuję się oszukany przez własne państwo - mówił nam Paweł Guziński, który zbudował farmę wiatrową.

W 2017 r. PiS zablokował rozwój farm wiatrowych i do tej pory nie odblokował. Już kilka razy ustawa, która umożliwiłaby realizację nowych inwestycji, była tuż-tuż, blisko uchwalenia, ale za każdym razem coś stawało na przeszkodzie. Ostatni akt tej wiatrakowej farsy to skierowanie w czerwcu przez rząd projektu do Sejmu i zamrożenie go przez marszałek Elżbietę Witek. Co stoi na przeszkodzie i dlaczego odblokowanie farm wiatrowych jest takie ważne?
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: PRĄD DROŻYZNA A WIATRAKI wstrzymane??? 25.08.22, 07:56
   Tu nie chodzi o wiatraki, ale o wielką politykę
   Na dziś stan jest taki, że w odległości równej 10-krotności wysokości od najbliższych zabudowań nie może powstać żaden nowy wiatrak. To zablokowało możliwość realizacji
   Na dobrą sprawę nie wiadomo, dlaczego PiS zablokował rozwój energetyki wiatrowej (za to wspierał fotowoltaikę). Pewnie trochę dlatego, że wielu polityków Zjednoczonej Prawicy (pod tym względem brylowała późniejsza minister edukacji Anna Zalewska) zbijało w kampanii wyborczej 2015 r. głosy, krytykując wiatraki jako coś dziwnego i szkodliwego. Na dobrą sprawę nie wiadomo, dlaczego PiS zablokował rozwój energetyki wiatrowej (za to wspierał fotowoltaikę). Pewnie trochę dlatego, że wielu polityków Zjednoczonej Prawicy (pod tym względem brylowała późniejsza minister edukacji Anna Zalewska) zbijało w kampanii wyborczej 2015 r. głosy, krytykując wiatraki jako coś dziwnego i szkodliwego.
  • marii51 Re: PRĄD DROŻYZNA A WIATRAKI wstrzymane??? 25.08.22, 07:58
   Na dobrą sprawę nie wiadomo, dlaczego PiS zablokował rozwój energetyki wiatrowej (za to wspierał fotowoltaikę). Pewnie trochę dlatego, że wielu polityków Zjednoczonej Prawicy (pod tym względem brylowała późniejsza minister edukacji Anna Zalewska) zbijało w kampanii wyborczej 2015 r. głosy, krytykując wiatraki jako coś dziwnego i szkodliwego. A gdyby nawet chciał to zrobić, to może zostać zablokowany przez partię Zbigniewa Ziobry. Gdy rząd przyjął w czerwcu ustawę, Solidarna Polska podkreśliła w komunikacie, że jej ministrowie są przeciw. Ale według naszych informacji to nie sprzeciw ziobrystów jest największym problemem.

   Czytaj także: Pompy ciepła zbawią świat? Polak, który doradza niemieckiemu rządowi: "Opłacają się nawet bez termomodernizacji"


   wyborcza ..więc kopiowałam
   • marii51 Re: PRĄD DROŻYZNA A WIATRAKI wstrzymane??? 25.08.22, 08:00
    Polityczny duet blokuje ustawę?
    Czy i kiedy ustawa może zostać uchwalona? - Może po wakacjach. Liczymy, że we wrześniu - mówi nam Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

    - Moim zdaniem ta ustawa będzie uchwalona... chyba uchwalona. Jej niezbędność, potrzeba, determinacja jest już tak duża i trafia do najważniejszych czynników w państwie, że Sejm ją uchwali - mówi nam Włodzimierz Ehrenhalt, ekspert od energetyki w
    Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, inwestor OZE.Daniel Obajtek zadbał o swoją księgową. Przesiadka z Lotosu do Energi
    ZAPISZ NA PÓŹNIEJ
    - Premier jest za. Ministerstwo Klimatu jest za. Solidarna Polska też raczej jest za - mówi nam osoba zaangażowana w proces legislacyjny. W czym więc problem? - Decyzję o zawieszeniu prac nad ustawą podjęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek za namową europoseł Anny Zalewskiej. To informacje zasłyszane z dobrego, rządowego źródła - twierdzi mój rozmówca.
    mają moc mają moc te [anie !!!Anna Zalewska i Elżbieta Witek to polityczne sprzymierzeńczynie, które współpracują ze sobą od kilkunastu lat. Teraz największy wróg wiatraków, czyli Anna Zalewska, ma podszeptywać marszałek.
    • pia.ed PRĄD DROŻYZNA... STATYSTYCZNE DANE... 16.09.22, 13:20
     Wlasnie szukalam takich danych, bo nie pamietalam dokladnie, czy 1100 kWh bylo
     na rok czy na kwartal... bo TYLE, A CZASEM MNIEJ, zuzywalam w poprzednim
     mieszkaniu 82 metrow kwadratowych. Wtedy codziennie gotowalam obiady
     i czasem pieklam ciasto albo chleb. Swiatla tez wtedy nie oszczedzalam,
     bo wtedy prad byl bardzo tani...

     Teraz zupelnie nie mam pojecia ILE zuzywam, bo odczytywanie jest na odleglosc,
     moja WSPOLNOTA dolicza moje zuzycie pradu do rachunku za mieszkanie,
     a rachunek place przez interetowe AUTOGIRO, wiec go NIE WIDZE NA OCZY.

     Potrzebowalam moich starych danych, aby sie nie wyglupic przed Zarzadem ...
     kiedy wysle do nich zapytanie o ilosc zuzytego pradu...     next.gazeta.pl/next/7,151003,28918660,jak-oszczedzac-prad.html#s=BoxOpMT
     • marii51 Re: PRĄD DROŻYZNA... STATYSTYCZNE DANE... 16.09.22, 13:59
      ostatnio
      mądry człowiek od srodowiska zna się bardzo na wiatrakowych wartościach i
      nie może pojąc dlaczego MARSZAŁEK SEJMU Witek
      nie wyjmuje do dyskusjii ustawy złożonej przez opozycje..
      żeby Wiatraki przywrócic ŻEBY ZNOW MOGŁY UZYSKIWAĆ PRĄD
      .. NIE ZAPOMNIANAM ..że PIS ZLIKWIDOWAŁO WIATRAKI pozwolenia na dokończenia tym, którzy zaczęli tworzyc energię odnawialną musieli splacać zaciągnięte kredyty !!!!!
      a może o to chodzi? że odezwą się pokzrywdzeni ,
      żeby rzad obecny zwrocił im to co stracili ..
      a zachowują się jak za króla ćwieka Polacy nie mogą kozrystac zWiatrakó hdy w EUROPIE WIELE POSTAIONYCH I OSZCZĘDNOŚCI LUDZIE POSIADAJĄ na prąd !!
      i włąsnie taka cisza ze strony pis !!!
     • pia.ed PRĄD... Jak czytac fakture... 16.09.22, 16:52

      Jak widać, na naszej przykładowej fakturze sam koszt energii elektrycznej to niespełna 0,41 zł za 1 kWh. To kwota netto. Dostawca energii mnoży tę kwotę przez prognozowane przez dostawcę energii zużycie na najbliższe dwa miesiące. W naszym przykładzie to 459 kWh.

      Do tego dochodzą opłaty związane z dystrybucją. Część z nich - składnik zmienny, opłata kogeneracyjna i opłata OZE - również jest podawane za jedną kilowatogodzinę. W przykładowej prognozie łącznie dodają one netto ok. 0,237 zł za 1 kWh. Razem z kosztem energii daje to już cenę prawie 0,65 zł za 1 kWh.

      Dodatkowo płacimy również opłatę mocową, składnik stały stawki sieciowej oraz opłatę abonamentową i przejściową. One są stałe w prognozie powyżej to kwota niespełna 21 zł na miesiąc (czyli niecałe 42 zł
      na dwa miesiące - za taki okres jest faktura).

      Koszt energii elektrycznej (według prognozy zużycia) oraz usług dystrybucyjnych jest sumowany, a łączna kwota jeszcze powiększona o podatek VAT. Obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, stawka wynosi 5 proc. (standardowo to 23 proc.).

      W przykładzie powyżej łączna wartość faktury za dwa miesiące to 355,09 zł. Na tę kwotę składa się
      cena netto 338,18 zł (187,78 zł kosztu energii i 150,45 zł za usługi dystrybucji) oraz 5 proc.
      podatku VAT (16,91 zł).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka