Dodaj do ulubionych

Nagrody literackie NIKA

02.10.22, 22:28
nt wspomnień z lat poprzednich

Od najnowszego

marii51
NIKE 2018
12.09.18, 15:41
NIKE
Nominowane dzieła .
Anna Bikont - „Sendlerowa. W ukryciu”; Czarne, Wołowiec (biografia)
Wojciech Bonowicz – „Druga ręka”; a5, Kraków (poezja)
Mikołaj Grynberg – „Rejwach”; Nisza, Warszawa (opowiadania)
Jerzy Kronhold – „Stance”; Convivo, Warszawa (opowiadania)
Ewa Lipska – „Pamięć operacyjna”; Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)
Paweł Sołtys – „Mikrotyki”; Czarne, Warszawa (opowiadania)
Marcin Wicha – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”; Karakter, Kraków (esej)

ICH STRESZCZENIA ;
ksiazki.wp.pl/nagroda-nike-2018-znamy-7-finalistow-kim-sa-nominowani-6292754758080641a
Odpowiedz Cytuj Link

forum.gazeta.pl/forum/w,86794,147293064,147293064,Dzis_poznamy_laureata_tke_NIKE_2013_.html#p147295408super.222
Re: Dziś poznamy laureata =tkę NIKE 2013,
06.10.13, 18:04
Jest siedmiu finalistów:

powieści:
- Joanna Bator - "Ciemno, prawie noc"
- Kaja Malanowska - 'Patrz na mnie Klaro"
- Igor Ostachowicz - "Noc żywych Żydów"
- Szczepan Twardoch - "Morfina" (nagroda czytelników)

reportaż
- Katarzyna Surmiak-Domańska - 'Mokradełko"

- Justyna Bargielska - tomik "Bach for my baby"

komiks:
- Maciej Sieńczyk - Przygody na bezludnej wyspie.

Transmisja w programie II TVP, dzisiaj, o godzinie 18,55.

Mam nadzieję, że nazwiska wpisałam prawidłowo..
A jeżeli wkradł się jakiś błąd - wybaczcie. Nie znam ani jednej
osoby z tej listy. big_grin
Odpowiedz Cytuj Link

forum.gazeta.pl/forum/w,86794,138923646,138923646,Nagroda_literacka_Nike_2012_nominacje_.html#p138923655
Obserwuj wątek
    • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 22:32

🏆 Nagroda Literacka Nike 2022 - znamy nominacje! 🏆

Literacką Nagrodę Nike 2022 otrzyma autor lub autorka najlepszej książki wydanej w roku 2021.

W tym roku Nagroda Literacka Nike zostanie przyznana po raz dwudziesty szósty.

Nagroda Nike to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Polsce. Przez ponad ćwierć wieku jej historii na listach nominowanych i laureatów pojawiały się nazwiska najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy i pisarek.

Nagroda Literacka Nike 2022 - finaliści:

"Rozpływaj się" Anna Cieplak, Wydawnictwo Literackie, powieść
      "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artur Domosławski, Wydawnictwo Wielka Litera, biografia
      "Mondo cane" Jerzy Jarniewicz, Biuro Literackie, poezja
      "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" Joanna Ostrowska, Krytyka Polityczna, reportaż historyczny
      "Pulverkopf" Edward Pasewicz, Wydawnictwo Wielka Litera, powieść
      "Golem" Maciej Płaza, Wydawnictwo W.A.B., powieść
      "Chamstwo" Kacper Pobłocki, Wydawnictwo Czarne, esej

Nagroda Literacka Nike 2022 - pozostali nominowani:

"Dewocje" Anna Ciarkowska, Wydawnictwo W.A.B., powieść
      "Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku" Agnieszka Gajewska, Wydawnictwo Literackie, biografia
      "Wojenka. O dzieciach, które dorosły za wcześnie" Magdalena Grzebałkowska, Wydawnictwo Agora, reportaż
      "Gift z Podlasia" Justyna Kulikowska, WBPiCAK, poezja
      "Czeski zeszyt" Kira Pietrek, Biuro Literackie, poezja
      "Rzeszot" Bartosz Sadulski, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, powieść
      "Przewóz" Andrzej Stasiuk, Wydawnictwo Czarne, powieść
      "Mucha" Leszek Szaruga, Wydawnictwo Convivo, poezja
      "Heksy" Agnieszka Szpila, Wydawnictwo W.A.B., powieść
      "Sclavus" Tym Tymański, Wydawnictwo Części Proste, wspomnienia
      "Kierunek zwiedzania" Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter, powieść
      "Gra w rasy" Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter, esej
      "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu" Aleksandra Zbroja, Wydawnictwo Agora, esej

🏆 Nagroda Literacka Nike 2022 - laureat 🏆

Kto w tym roku zdobędzie statuetkę? Nazwisko zwycięzcy poznamy już w pierwszą niedzielę października.

🏆 Nagroda Literacka Nike - laureaci z poprzednich lat 🏆

Warto przypomnieć ubiegłorocznego laureata. Literacką Nagrodę Nike 2021 otrzymał Zbigniew Rokita - autor "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Nagrodę Literacką Nike 2020 za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" zdobył Radek Rak.
      Nagrodę czytelników w 2020 r. otrzymała z kolei Joanna Gierak-Onoszko za “27 śmierci Toby’ego Obeda”.
      • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 22:34
        NADRABIAM ZALEGŁOŚCI
        wyborcza.pl/7,75517,28976714,przed-gala-nike-2022-michal-nogas-rozmawiamy-z-cezary-lazarewiczem.html
        • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 22:38
          https://www.granice.pl/sys6/pliki/text/02/10/2022/bde47c6d2513a9c7ec4b15b62b932b1c.jpgobudziłam się na zakończnie ... smile
          www.granice.pl/news/nike-2022-transmisja-na-zywo-gdzie-obejrzec-online/18478
          • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 22:46
            W pierwszą niedzielę października odbyła się kolejna edycja gali Nagrody Literackiej Nike. Wśród nominowanych znalazły się reportaże, powieści oraz tomik poetycki. Spośród siedmiorga nominowanych, wybrano zwycięzców – najpierw decyzję podjęli czytelnicy, a następnie kapituła konkursu. Nagrodę Literacką Nike 2022 otrzymał Jerzy Jarniewicz za książkę Mondo cane.

www.granice.pl/news/nagroda-nike-2022-zwyciezcy/18479
            • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 22:48
              2 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego miało miejsce wręczenie Nagrody Literackiej NIKE 2022.
              Nike Czytelników otrzymała Joanna Ostrowska za książkę Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.
              Galę Nagrody Literackiej Nike 2022 można było obejrzeć w serwisie Granice.pl
              Wszystkich finalistów prezentujemy w artykule w serwisie Granice.pl.
              Autorzy siedmiu nominowanych tytułów zawalczyli dzisiaj o Nagrodę Literacką Nike. To jedno z najważniejszych polskich wyróżnień literackich, obok m.in. Nagrody Literackiej Gdynia czy Nagrody Literackiej Angelus. Uroczysta gala kolejnej edycji nagrody, przyznawanej przez Fundację Agory oraz redakcję „Gazety Wyborczej”, odbyła się 2 października 2022 roku w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a transmitowana była w sieci i w telewizji.

Nike 2022 – zwyciężczyni czytelników ak co roku, oprócz Nagrody Literackiej Nike, przyznawana jest również nagroda Nike Czytelników, której zwycięzca lub zwyciężczyni wyłaniani są w głosowaniu internetowym. Laureata poznajemy dwa dni przed Galą Nagrody Literackiej Nike. W tym roku Nike Czytelników trafiła do Joanny Ostrowskiej. Wyróżniono ją za książkę https://www.granice.pl/okladka/250/374/0836b56cb79ba958c8e1f2db791b24a7.jpeg Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.
        • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 23:35
          Nike 2022 – przebieg gali wręczenia nagrody
          Gala Nagrody Literackiej Nike to trwająca niemal dwie godziny uroczystość, podczas której prezentowani są kolejni finaliści. Autorzy książek, które zwróciły uwagę jurorów, mają okazję do wypowiedzenia kilku słów podziękowania czy komentarza. Często zwracają oni uwagę na ważne sprawy społeczne czy komentują niedawne wydarzenia polityczne. Nie inaczej było tym razem.

Na początku gali upamiętniono Korę Jackowską. Wiolonczelista Michał Pepol powitał uczestników w utworze ze swojej solowej, debiutanckiej płyty. Publika zademonstrowała także kartki zawierające imię Mahsy Amini, 22-latki, która w połowie września została zatrzymana przez irańską policję moralności, a następnie śmiertelnie pobita z powodu nakrycia głowy niewystarczająco zakrywającego włosy.
          • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 23:36
            Te imiona, które towarzyszą państwu na kartkach, to wyraz solidarności z rewolucją kobiet, która w tej chwili rozgrywa się w Iranie. Jesteśmy bardzo czuli na to, co dzieje się w świecie. Tego dowodem są także książki, które wyróżniane są podczas gali – mówiła Grażyna Torbicka, prowadząca uroczystość.

Nawiązano także do wojny, która toczy się w Ukrainie:

– Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego w pełni solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Przygotowaliśmy miejsca dla studentów z Ukrainy, przygotowaliśmy miejsca dla kolegów-naukowców z tego kraju. Jednak, jak wiemy, ma to wpływ na nasze codzienne życie, również na funkcjonowanie Uniwersytetu. Jednak mimo wszystko UW zawsze wspierał, wspiera i wspierać będzie artystów, twórców kultury, twórców literatury, bo taka jest nasza misja i tę misję niezależnie od aktualnej ceny nośników energii będziemy realizować – mówił prof. Lalak z Uniwersytetu Warszawskiego.

– No, to był wspaniały rok. Na pytanie, co się u mnie zmieniło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, pewnie są dwie odpowiedzi. Pierwsza taka, że nie zmieniło się aż tak wiele, bo nie mam potrzeby, by w moim życiu dużo się zmieniało. Ale pewne jest też to, że nie wszystko jest tak samo, nagroda Nike sporo zmienia, jest duże zainteresowanie książką. A czego może sobie życzyć piszący, jeśli nie tego, by być czytanym. (...) Spotkań (autorskich) było bardzo dużo. To wyzwanie — złapanie własnych granic, by się w tym nie zatracić. Zainteresowanie książką jest spore, spotkań jest sporo, jestem w trasie od roku. (...) Ale w ciągu ostatniego roku napisałem też dwie sztuki teatralne, które są na Śląsku grane, jedna w Sosnowcu (a więc po sąsiedzku), a druga w Katowicach. Obie to fikcje i też w fikcji się umościłem, rozmiłowałem. Piszę następną książkę reporterską, bo reportaż to mój główny charyzmat. Zostaję tematycznie na pewno na terytorium Rzeczypospolitej, bo fajne jest pisanie o rzeczach bliskich geograficznie, dobrze się w tym poczułem. Ale nie będzie to Górny Śląska, są inne miejsca i inne historie – mówił ubiegłoroczny laureat, Zbigniew Rokita.

W jury tegorocznej Nagrody Nike zasiadali Marek Beylin, publicysta GW, Przemysław Czapliński, literaturoznawca, przewodniczący, Maria Zmarz-Koczanowicz, Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego, Maria Topczewska, polonistka, Iwona Kurz, kulturoznawczyni, prof. UW, Tadeusz Nyczek krytyk literacki i teatralny, Magdalena Piekara, historyczka literatury, prof. UŚ, Szymon Rudnicki, historyk, prof. UW.

Podczas gali zaprezentowano też całą finałową siódemke Nike 2022. Oto ona:Rozpływaj się – Anna Cieplak
            „Pokolenie współczesnych trzydziestolatków, porzuconych i podrzuconych. Ich rodzice wyjechali na zachód, oni zostali w Polsce. Wszyscy mieli plany na przyszłość. Czwórka przyjaciół. Jak dojrzewanie bez dorosłych wpływa na młodych ludzi? To pytanie postawione w tej słodko-gorzkiej historii - usłyszeliśmy w filmowej prezentacji książki.

– Jest to książka, którą dedykuję osobom, które nie wiedzą, co będzie – mówiła autorka Rozpływaj się. – Moje doświadczenie mieszkania na Śląsku w dużym stopniu wpłynęło na to, co chcę opowiedzieć, ale terytorium nie było dla mnie kluczowe w przypadku tej książki, tylko próba uchwycenia tego stanu czasu, w którym jesteśmy i ukazaniu tego, co do tego momentu nas doprowadziło – mówiła Anna Cieplak.
            • marii51 Re: Nagrody literackie NIKA 02.10.22, 23:37
              Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana – Artur Domosławski
              – Mały, żydowski chłopiec w polskim getcie ławkowym. Żołnierz, komunista, agitator, propagandysta. A zaraz potem – światowej sławy myśliciel. To biografia, jakiej potrzebowalibyśmy w czasach wojny o pamięć – tak zapowiedziano książkę Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana.

– Dlaczego 21 scen? Tak wyszło, nie ma w tym żadnego sekretu. To było bardzo długie życie, które zaczęło się 7 lat po zakończeniu zaborów w Polsce, a skończyło w epoce Donalda Trumpa. Ile to epok? Przy życiu tak obfitym w wydarzenia, w twórczość, trzeba było dokonać wyboru. Te sceny są swego rodzaju wehikułami narracyjnym – mówił Artur Domosławski. – W pisaniu nic nie jest łatwe - dodał autor.

Mondo cane – Jerzy Jarniewicz
              Pieskie życie, włoski film dokumentalny z 1962 roku, reklamowany był jako szokujący. Pokazywał dziwne obyczaje człowieka. Po latach autor tworzy poetycki sequel filmu, na który nie wpuszczono go w młodości.

– Nie lubię takiego pisania, które udaje się do końca, bo to w pewnym sensie zamyka drogę do następnych prób i następnych spotkań – mówił podczas gali Jerzy Jarniewicz. – Mam nadzieję, że trochę wstydu i słabości przekazałem w sposób interesujący dla czytelników.

– Z =filmu wziąłem tylko tytuł i sytuację dziecka, którym byłem, które słyszało o tym filmie, słysząło, jak rodzice o nim mówią, a na który ja pójść nie mogłem, bo byłem za smarkaty – powiedział twórca Mondo cane.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka